Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  instagram we limit how often you can do certain things hatası

  1 ziyaretçi

  instagram we limit how often you can do certain things hatası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Instagram'da Belirli Şeyleri Ne Sıklıkta Yapabileceğinizi Sınırlıyoruz: Açıklama | BrunchViraller

  Instagram'da Belirli Şeyleri Ne Sıklıkta Yapabileceğinizi Sınırlıyoruz: Açıklama | BrunchViraller

  Instagram'da yeniyseniz, işte size "Instagram'da Bazı Şeyleri Ne Sıklıkta Yapabileceğinizi Sınırlıyoruz” Yeni Instagram kullanıcılarının çoğu ve hatta mevcut olanlar bile Instagram'ın bazı şeylere sınırlamalar getirdiğini bilmiyor olabilir.

  Tüm Instagram kullanıcılarının tüm bu sınırlamaları bilmesi gerekiyor ki “Instagram’da Bazı Şeyleri Ne Sıklıkta Yapabileceğinizi Sınırlıyoruz” hatasını düzeltmeniz sizin için daha kolay olacaktır.

  Instagram'a yeni katıldıysanız, Insta yolculuğunuzun tadını çıkarmak için belirlenmiş tüm sınırları bilmelisiniz, aksi takdirde aşırı abartma için affedilmeyeceksiniz. Instagram'ın her bir özelliği için belirli bir sınır vardır. Günlük beğeni ve takiplerden fotoğraf başına hashtaglere kadar her özelliğin bir maksimum sınırı vardır.

  Bu sınırları aştığınızda, platformda kalıcı bir yasakla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden güvenli olmak ve Instagram yolculuğunun daha sağlıklı ve daha iyi bir şekilde tadını çıkarmak için tüm bu sınırları hatırlamak gerekiyor.

  "Instagram'da Bazı Şeyleri Ne Sıklıkta Yapabileceğinizi Sınırlıyoruz" Nasıl Onarılır

  “Instagram'da Bazı Şeyleri Ne Sıklıkta Yapabileceğinizi Sınırlıyoruz” ile karşılaşmak istemiyorsanız, hesabınızın açıldığı ilk günlerde sakin bir kullanıcı olmanız gerekir. Bu fotoğraf paylaşım platformunda daha uzun süre kalmak istiyorsanız, başlangıçta güvenilir bir kullanıcı olmanız gerekir. Sosyal medya yıldızı olma arayışında agresif olmayın.

  İlk iki veya üç hafta içinde yüzlerce resim yüklemeye devam ederseniz, Instagram sizi spam yapan biri olarak kabul ederek hesabınızı bloke edebilir. Sayısız resim dökmek yerine, en havalı resimlere sadık kalmanızı öneririz. Sonuçta kim tek bir günde bir kullanıcının birden fazla gönderisini görmek ister ki?

  Instagram Çözümünün Ne Sıklıkta Sınırlandırıyoruz

  Gönderi söz konusu olduğunda Instagram, bir saat içinde beş fotoğraf göndermenize izin veriyor. Bundan daha fazlasını yüklemeye çalışırsanız, birkaç saatliğine bloke olursunuz. Bunun yanı sıra, 24 saat içinde tek bir kullanıcı için maksimum resim yükleme limiti 100'dür. Tek bir günde yüzden fazla resim gönderemezsiniz.

  Instagram ayrıca tek bir gönderideki resimlerin sınırını da belirledi. Kullanıcılar tek bir gönderide ondan fazla resim gönderemez. Altyazı sınırlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Evet! Doğru duydun. Ayrıca başlıktaki karakterler için belirlenmiş bir sınır vardır.

  Tek bir başlık için maksimum karakter sayısı 2200 karakterdir. Ayrıca altyazının birkaç satırdan sonra kesildiğini fark etmiş olabilirsiniz, bu nedenle yaratıcı ve kesin olun. Başlığınızın aynı anda görünmesi için 125 karaktere sadık kalın. Ayrıca 240 karakterden sonra yorumlar da kesiliyor.

  Ayrıca hakkında okumak Instagram'da Vanish Modu

  Instagram Sınırlamaları Nelerdir

  Hashtag'ler, rastgele kullanıcıların platformdan resimlerinizi görmesini sağladıkları için Instagram'da gerçekten önemli bir rol oynar. Ancak Instagram'ın hashtaglere de bir sınır koyduğunu bilmek sizi şaşırtacak.

  Instagram, 30 hashtag kullanmanıza izin verir. Bu nedenle, gönderilerinize daha az ama kesin hashtag koymanızı öneririz. Tek bir gönderi için ideal hashtag sayısı 9'dur.

  Takiplere gelince Insta, kullanıcılarının günde 7,500 kişiyi takip etmesine izin vermiyor ancak takipçi sınırı yok. Milyonlarca insan bile sizi bir günde takip edebilir. Saat başına beğenme sınırı 350'dir, ancak uzmanlar bu sınırın kullanıcıdan kullanıcıya değiştiğini söylüyor.

  Gönderi başına etiketleme için maksimum sınır 20'dir. Tek bir gönderide 20'den fazla kişiyi etiketleyemezsiniz. Bir gönderide arkadaşlarınızdan bahsetmek istiyorsanız, yorum başına 10 kullanıcıdan bahsedebilirsiniz.

  Son sözler

  Bunlar, Instagram kullanmak için belirtilen tüm sınırlardı. Instagram yolculuğunuzu daha iyi bir şekilde yaşayabilmeniz için sınırı aşmaktan kaçınmalısınız.

  Yazı kaynağı : brunchvirals.com

  How to Fix We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram (Updated 2022)

  How to Fix We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram (Updated 2022)

  Considered the king of engaging visual content, Instagram has been the fastest-growing social media platform on the internet in the last few years. It is believed that this platform might even surpass the legendary Facebook and YouTube in the upcoming time. With its striking features, you can create eye-catching reels and showcase your skills and talents through videos and pictures. The scope of Instagram is growing surprisingly fast with each passing day.

  All kinds of social media influencers, be it in the fashion, humor, fitness, art, or travel niche, find it to be a creative space to share a variety of content and are highly active on it.

  As history has taught us, with the fast growth of any such platform comes the threats of spam accounts that target and threaten countless innocent users and spread hate content.

  To protect its users from spam accounts, Instagram has put in place various rules, regulations, and limitations, which help them detect any unusual activity on the platform and take strict, immediate actions for it.

  The “We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram” message is one such limitation that some of you might have seen on the app at times.

  If you’re wondering what this message is all about and how to get around it, we’ve got you covered!

  In this guide, you’ll learn how to fix we limit how often you can do certain things on Instagram.

  So keep reading to find the answers to all your questions.

  What Does “We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram” Mean?

  It doesn’t matter whether you’re new to Instagram or have been using the platform for years; you cannot hope to learn about all its limitations and rules.

  With that being said, it’s not necessary that you’ll see this message only when you’re doing something wrong. Sometimes, it might be a response to your sudden overuse of some of the platform’s features.

  If Instagram notices any unusual activity from your account, it will send you this message:

  “Try again later. We limit how often you can do certain things on Instagram to protect our community. Tell us if you think we made a mistake.”

  In some cases, this message is also sent to you as a pre-ban warning. If you fail to recede to it, your account can be banned by Instagram indefinitely.

  If there’s one thing you need to know about social media platforms like Instagram, it is that they hate spam. Spamming will not only make these platforms an unsafe space for its users but can also raise questions on their credibility and security.

  To avoid these things from happening, Instagram has added a variety of rules and limitations for its users.

  If you’re unable to access your account thereafter, it should generally take 24-48 hours for you to regain control of it.

  In most cases, the freeze or suspension lifts in a couple of hours, but users are suggested to wait at least 48 hours if that doesn’t happen. However, if your account remains suspended even after 48 hours, you should contact the Instagram Help Center for further support.

  What Are the Instagram Limitations

  If Instagram has sent you the “We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram” message, it indicates that you have perhaps violated one of its limitations. But how will you figure out which one was it?

  The best way to do that is to learn about all the major Instagram limitations, and that’s what we will do in this section. Alternatively, you can also read about these on Instagram’s Terms of Use.

  Factors that Determines Limitations

  Before we discuss these limitations, it is important to note that not all individual accounts will face the same limitations.

  While some major limitations, such as posting forbidden content and character limit, is the same for all users, the likes/comments/ following limitations can vary for different accounts.

  Following are some of the factors that determine the limitations:

  With these factors in mind, we’ll give you a general idea of the limitations that are valid for an average Instagram account user below.

  1. Limitation on Posting or Sharing Forbidden Content

  Instagram has strict rules and regulations for all its users, just like most social media platforms when it comes to forbidden content.

  Following is the list of the kind of content you should never post or share on this platform:

  2. Limitation on Following/Unfollowing

  Did you know that Instagram counts both following and unfollowing as the same actions? In other words, whether you’re following or unfollowing other accounts, Instagram will categorize it as the same action.

  The daily limit of following and unfollowing set by the platform is 200 follows/unfollows. So, whether you’re following 200 people in a day altogether or following and unfollowing 100 accounts separately, you will end up hitting the limit.

  If you’ve made a new Instagram account, you should be even more cautious of this limit, lest you want Instagram to consider your account as spam.

  3. Limitation on Liking Posts and Commenting on Them

  Do you enjoy double-tapping every single post or reel you see on Instagram?

  Well, worry not, Instagram has set the liking limit keeping in mind the average likes its users use in a day; the limit is at 1000 likes. So, even if you’re using Instagram 3-4 hours straight, you’re unlikely to reach that limit.

  When it comes to commenting on posts, all of us can agree that writing too many comments takes a lot of time that we generally don’t have. Keeping that in mind, Instagram has set the commenting limits to 200 comments a day.

  Moreover, the Instagram AI also views posting the same commenting multiple times as suspicious. So, if you’re doing it to win a giveaway, be careful of touching the limit.

  4. Limitation on the Captions and Comments Character Count

  As you already know, Instagram is a platform that prioritizes visual content over written ones. Keeping that in mind, it ensures that the users write captions and comments that aren’t considered too long to read.

  The character count limit on Instagram captions and comments is set at 2200 characters. However, if you think you can more to say, you can always add multiple comments after the caption; many Instagrammers are doing it.

  5. Limitation on Sending Direct Messages

  How many people do you talk to on Instagram DMs on a daily basis? Any average Instagrammer’s answer should range between 10-25, right? Well, Instagram allows you to send much more DMs than that; the daily limit of DMs you can send here is 80.

  However, if your daily direct messages cross 80, the Instagram AI will notice it and might send you a warning. They can also lock you out of your account temporarily.

  6. Limitation on Hashtags

  The whole purpose of adding hashtags on Instagram (or any other social media platform) is to broaden the exposure of your post/story. These hashtags can attract the attention of users that follow or like similar content, thereby increasing your content’s visibility among the desired audience.

  However, Instagram believes in the fact that there’s only so much attention you need. Therefore, it has set its hashtag limit to 30 per post or story.

  7. Limitation on Duration of Videos and IGTV

  While Instagram encourages its users to create visual content that’s both static and moving (photos and videos), it must add some limitations to the duration of these contents. Otherwise, the platform would soon start resembling YouTube.

  Therefore, any video you post on Instagram can only be 60 seconds long, and those in your story can be up to 15 seconds long.

  Because many Instagrammers were facing issues with such a short length, the platform rolled out two other features: IGTV and Instagram Live. On the IGTV videos, you can upload pre-recorded, edited videos that range between 15 seconds and 10 minutes in length.

  While on Instagram Live, you can add even an hour-long video, as long as it’s being recorded live. But that’s it, and you cannot add a video on this platform (either pre-recorded or live) that’s longer than 60 minutes.

  8. Limitation on Adding Story

  How many stories can you possibly add on Instagram in a day? Even if you’re on vacation or traveling to an exciting club or restaurant, you would upload about 40-50 stories in a day, right?

  Well, Instagram allows you to do much more than that. The daily story limit of Instagram is 100 stories, which its users rarely cross.

  However, if you happen to have shared 100 stories today and have more to add, all you need to do is wait for 24 hours after the first story was added. As soon as some of your old stories disappear, you can start adding new ones.

  How to Fix We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram

  If you’ve been getting the “We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram” message from Instagram a lot lately, there are a few things you can do to fix it. Let’s take a look at these alternatives now:

  1. Delete Post or Story That Might Be The Problem

  Do you suspect that Instagram has sent you the “We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram” because of a post, video, or story you have posted? In this case, the best place to begin fixing the problem is by deleting that content immediately.

  While doing it will not solve your problem in all cases, it’s the first step towards it. Unless your post has some forbidden content, you will be able to use your account within 24 hours.

  2. Report Error to Instagram

  Suppose you’ve received the “We Limit How Often You Can Do Certain Things on Instagram” message, but you cannot point out any odd action on your part that could’ve caused it. How would you fix the error?

  Well, you can start by reaching out to Instagram and asking them to check if they made a mistake. Don’t worry; the task is easier than it might sound. Follow these quick steps to get it done:

  Your job is done. Now, you can sit back and wait for the Instagram Support Team to fix the problem.

  3. Change Your Account’s Password

  If you’ve been liking random posts on Instagram all day and have managed to cross the limit somehow, you can rest assured that any further action from your account will be suspended for at least 24 hours.

  In such cases, many users have reported that changing the password of their account has proven to be useful. When you log into your account with a new password, you might find that your daily limitation has been renewed.

  If you want to try it out for your account, follow these steps:

  By filling in both your current and new passwords, you’ll be logged out of your account. And when you log in again, you might be able to use all features without any restrictions.

  However, keep in mind that changing your password might or might not help you get rid of your limitations. In case it doesn’t help, you should simply wait for 24 hours to renew your limitations.

  4. Get help From Instagram Automation Tool

  If you think an Instagram automation tool can help you let you like, share, comment, tag, or mention more than the limitations set by Instagram, you’re mistaken. The limitations set by Instagram are ultimate and cannot be negotiated with. So, what can this tool help you with?

  It can help you with managing the time you spend on Instagram, be it your content management, post scheduling, or direct messages. Additionally, the tool will also keep track of Instagram’s limitations so that your account will never face the risk of suspension.

  4. Have a Backup Account

  If you’re facing issues with the limitations set by Instagram constantly, it’s perhaps because you’re an active content creator with plenty to share on the platform. And in that case, the best alternative for you is to create two different accounts instead of one.

  Doing this will not only make working within the limitations easier but will also help to maintain different aspects of your life/content creation. For instance, if you’re a fashion influencer, you can have a personal, mother profile and a separate profile where you only post fashion-related content.

  5. Be Careful While Using Hashtags

  It might come as a surprise to many, but using the same hashtags repetitively can also create problems for you on Instagram. The Instagram algorithm views repetitive hashtags with mistrust and suspicion and can even ban an account because of it.

  At times, you will notice that one of your hashtags has been banned for some reason. And while you might not realize it, your account will also be shadow-banned because of it. Therefore, instead of adding the same 30 hashtags on every post, you should explore other hashtags that are relevant to your content.

  6. Use Account More Actively

  It is no secret that an active account would have a higher limitation in terms of likes, comments, and follow/unfollow than a passive one. Therefore, if you want to make the best of your experience with Instagram without facing any restrictions, you should simply engage more on the platform.

  Also Read:

  Yazı kaynağı : www.istaunch.com

  What does it mean when Instagram says “we limit how we do things to protect our community”? - Quora

  Instagram 'Try again later we limit' error troubles users, here's how to fix

  Instagram 'Try again later we limit' error troubles users, here's how to fix

  New updates are being added at the bottom of this story…….

  Original story (published on May 15, 2021) follows:

  Instagram has been around since 2010 and the popular social networking service has hundreds of millions of users now.

  However, Instagram users have been facing an issue lately which is preventing them from using the service.

  As per multiple reports, Instagram users are getting the “Try again later: We limit how often you can do certain things…” error.

  It is unclear what the actual cause of the error is but the issue has been causing a lot of inconvenience to users.

  It seems that the Instagram “Try again later: We limit how often you can do certain things…” error is occurring randomly. So, it is hard to pin down an exact cause for the same.

  Some affected users are nonetheless able to get rid of the said problem so let’s take a look at some possible workarounds.

  The very first thing to try would be to change the Instagram profile password and the try to access the service.

  If the issue persists, check whether the affected profile has links to third-party websites in the bio and remove them.

  Also, users can always report problems like this to Instagram Support as they can provide more clarity on such matters.

  To do so, open the Instagram app menu by heading to the Profile section then selecting the three lines icon from the top right corner.

  After that, head over to Settings at the bottom then open the Help section and select Report a Problem in the Help section as well as the prompt that follows. Once done, explain the problem briefly, attach any screenshots of the error message, and select Submit.

  To be on the safe side, log out from Instagram and wait for some time before logging back in as Instagram Support will take some time to rectify the issue.

  So, if you are facing the said issue, be sure to try the workarounds given above and let us know if you have any other workarounds to resolve the problem.

  That said, we will be back with more details as and when new information becomes available so stay tuned.

  10:00 am (IST): Instagram went down eariler today in a widespread outage and users were once again greeted with the “Try again later: We limit how often you can do certain things…” message. Fortunately, the issue has now been resolved as confirmed by Instagram Comms on Twitter.

  1:08 pm (IST): A few practices have been suggested, that would protect Instagram users from this error. Users are advised to desist from being overactive on the platform by posting the same comments multiple times, or liking a lot of posts at a go as this is considered spammy behavior. Similarly spammy is the posting of torrent links, betting sites, and such.

  PiunikaWeb started as purely an investigative tech journalism website with main focus on ‘breaking’ or ‘exclusive’ news. In no time, our stories got picked up by the likes of Forbes, Foxnews, Gizmodo, TechCrunch, Engadget, The Verge, Macrumors, and many others. Want to know more about us? Head here.

  Yazı kaynağı : piunikaweb.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap