Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  insanların yardımlaşma ve dayanışma içinde olması niçin önemlidir

  1 ziyaretçi

  insanların yardımlaşma ve dayanışma içinde olması niçin önemlidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yardımlaşma ve dayanışmanın önemi…

  Dünyayı saran virüs salgınından dolayı içinde bulunduğumuz özel günler nedeniyle gerek dış dünya ile gerekse ülkemizde kendi içimizde, her alanda maddi veya manevi yardımlaşma ve dayanışma duygusunun ne denli önemli bir kültür ve insanlık olduğunu gördük.

  Biz bu duyguları, ve paylaşımları genelde, ülkemizin veya dünyanın herhangi bir ülkesinde maruz kalınan insani dramlarda, savaşlarda, doğal afet vb. durumlarda yapardık, ama şimdi güçlü, güçsüz, zengin fakir demeden bütün dünya milletleri, insanlık aynı anda yapar olduk.

  İnsanoğlu eşi, dostu, arkadaşları, çevresi ile bir bütündür. İnsan doğası gereği yalnız yaşayamaz, toplum içinde diğer insanlarla sürekli etkileşim halinde bulunmaktadır. İnsan bu etkileşim içerisinde karşılıklı olarak diğer insanlarla her anlamda alışverişte bulunur.

  Tecrübelerine dayanarak birçok söz söyleyen atalarımız, yardımlaşma ve dayanışma hakkında da pek çok atasözü dile getirmişlerdir. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”, “Yalnız taş duvar olmaz; Ağaç yaprağıyla gürler gibi.”

  Yardımlaşma ve dayanışma toplum fertlerinin sahip olması gereken en güzel özelliklerdendir. Bir arada yaşayan insanlar sürekli yardımlaşma içerisinde olursa hem daha mutlu,  hem de daha huzurlu olurlar. Kapı komşun ile el ele vererek bir iş ortaya koymak kadar keyifli başka bir iş yoktur.

  Günümüzde gelişen teknoloji ile,birlikte, insanlar sanal bir dünyada yaşamaya başlamış, sosyal ilişkileri git gide zayıf bir hal almıştı, artık değil yardımlaşmak, insanlar yan komşunun adını bile bilmemekte idi, ancak bu salgın tüm insanlığa, hem bireysel,  hem de  toplumsal olarak,yardımlaşmayı, dayanışmayı, daha hoşgörülü ve sağduyulu bir toplum olmak gerektiğini hatırlattı.

  Toplumsal dayanışma; bir toplumun her bir bireyin yardımlaşması ve birlikte hareket etmesidir. Toplumsal dayanışma ülkelerin tarihi açısından oldukça önemlidir. Çünkü, dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır. Bir örnek Kurtuluş Savaşıdır. Kurtuluş savaşında Türk Milleti kaderine küsmemiş birlik ve beraberliklerini gösterip mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Bu azimleri sayesinde Ülke bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkelerin kalkınması ve dünya sıralamasının en üstüne taşınmasında en önemli etken toplumsal dayanışmadır, şimdi tekrar aynı ruhla hareket etmenin zamanıdır.

  Mutlu toplumlar, sağlıklı toplumdan meydana gelir. Sağlık sıkıntıları olan insanların etrafındaki kimselerin yardımlarına gereksinimleri vardır. Bu nedenle toplumu oluşturan kişilerin birbirine yardım etmeleri şarttır. Maddi ve manevi olarak insanlar birbirleriyle yardımlaşırsa o toplum huzurlu ve mutlu olacaktır.

  Yazı kaynağı : giresungazete.net

  Yardımlaşma Ve Dayanışma Neden Önemlidir?

  Yardımlaşma Ve Dayanışma Neden Önemlidir?

       Bir toplumda Yardımlaşma Ve Dayanışma oldukça önemli bir konudur,eğer bir toplumda yardımlaşma ve dayanışma yoksa birlik ve beraberlik de yok demektir.

  Yardımlaşmanın bulunduğu bir ortamda Dostluğun Önemi de çoktur yani bir o kadar önemli bir konudur yardımlaşma.

  Her insan elinden geldiği kadar çevresindeki insanlara hayvanlara yardım etmeye çalışır değil mi?

  Örneğin yaşlı birinin poşetini evine kadar götürmeye yardımcı olabilirsiniz değil mi bu da bir yardımlaşma’dır.

  Hayvanlarda ise şöyle olabilir yazın onlar da bizler gibi çok susuyorlar sokağın bazı yerlerine su kapları koyabilirsiniz veya kalan yemekleri de bir kaba koyup bırakabilirsiniz.

  Böyle yaparak hem sevap işlemiş olursunuz hemde iyilik yapmış olursunuz?.

  Yardımlaşma Ve Dayanışma Toplum Açısından Faydaları

  *Sevgi bağı oluşur
  *Büyüklere saygılı küçüklere örnek olmuş oluruz.
  *Yeni dostlar elde edilir,dostluk bağı güçlenir.
  *İnsanların kötü huyları fazla yaygın olmaz.Vesaire devam eder.

  Dayanışma Nedir?

  İnsanoğlu toplum içinde yaşayan kalabalığı seven tek başına yaşamak istemeyen bir varlıktır.

  Birlikte ve kalabalık bir yerde yaşayan insan topluluğunda dayanışma mutlaka vardır,dayanışmanın olmadığı bir toplum beraber ve çabucak bir şey yapamazlar.

  Ama eğer o toplumda dayanışma yani birlik beraberlik varsa her şey çabucak ve kolayca bitmiş olur.

  Boşuna atalarımız dememiş?
  “Bir elin nesi var iki elin sesi var”

  Bir elle yapılan iş daha ağır biter,ama iki elle yapılan is az da olsa daha çabuk biter.

  Mesela Kurtuluş savaşında birlik beraberlik ve dayanışma sayesinde düşmanlar tamamen kovulmuş geriye Türkler kalmıştır?

  Birlik ve beraberlik de oldukça önemlidir.Birlikte olunca herhangi bir sorunu çözmek daha kolay olur ve sorunda hemen çözülür.

  Yani bizlerin iyi bir yere gelmemizin genel maddelerinden 1’ide toplum olarak dayanışma’dır.

  Yardımlaşmaya 1 örnek daha verecek olursak aile içindede yardımlaşma olmalıdır mesela çocuklar annelerine yardım etmeli,veya büyük kardeşler küçük kardeşlere ödevlerinde yardımcı olmalıdır.

  Yardımlaşma Ve Dayanışma  ve de birlik ve beraberliğin olmadığı bir toplum iyi bir yere gelemez.Bu yüzden bunları hayatımıza koyalım ve uygulayalım lütfen.

  Evet arkadaşlar bir yazımın daha sonuna geldik bir daha ki yazımda görüşmek üzere kendinize iyi bakın sağlıcakla kalın…

  Gizemli YAZAR

  Sorumluluk Nedir ve Sorumluluklarımız

  Sosyal Sorumluluk ve İslam

  Yazı kaynağı : sosyalloca.com

  Dayanışma nedir, neden önemlidir? Dayanışma ne anlama gelir?

  Dayanışma nedir, neden önemlidir? Dayanışma ne anlama gelir?

  Toplumsal dayanışma ise, toplumun kurum ve kuruluşları ile ortak değerlerde birleşerek ve birlikte hareket etmesi anlamına gelir.

   Dayanışma Nedir?

   Dayanışma, toplumun kurum ve kuruluşları ile ortak değerler konusunda birleşmesi ve birlikte hareket etmesine dayanışma ismi verilir. Toplumda bazı faaliyetler ve değerler çok önemlidir. Dayanışma da bu kıymetli değerler arasında yer alır. Dayanışma halinde olmak her toplum için çok gereklidir. Toplumda insanların huzurlu ve mutlu olması, kendilerini güvende hissetmesi için dayanışma çok önemlidir. Dayanışma, toplumsal değerler açısından çok önemlidir.

   Dayanışma Neden Önemlidir?

   Dayanışma çok önemlidir çünkü toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasında çok önemli bir etkisi vardır. Toplumun huzurlu ve mutlu yaşamasında, toplumun barış ve toplumda paylaşma, güven içinde olmasında, yardımlaşma ve kaynaşma değerleri için de oldukça gereklidir. Toplumun dayanışma içinde olması insanların birbirini anlaması, yardımcı olması, anlamlandırması ve hayatı yaşamaları için oldukça gereklidir. Toplumda maddi ve manevi huzurun, barış ortamının sağlanması için dayanışmaya her zaman ihtiyaç vardır.

   Dayanışma Ne Anlama Gelir?

   Dayanışma bir topluluğu meydana getiren duygu, düşünce ve ortak çıkarlar konusunda insanların birbirine destek olması, karşılıklı bağlanması anlamına gelir. Toplumsal dayanışma ise, toplumun kurum ve kuruluşları ile ortak değerlerde birleşmesi, yardımlaşması ve birlikte hareket etmesi anlamına gelir. Hayatımızda toplumsal dayanışmanın çok önemli bir yeri vardır. Çünkü iyi yaşamamıza yardımcı olacak durumlardan birisi de dayanışmadır.

   Güzel bir başarı yakalamak için çevre faktörlerini de iyileştirmek gerekir. Çünkü insanlar, sosyal bir varlıktır. Çevresinde yaşanan tüm olaylardan direk ya da dolaylı bir şekilde etkilenir. Bu etkileşim de insana zarar verdiği gibi insanların zirveye çıkmasına da yardımcı olur. Dayanışmalar sayesinde pek çok ülke ve toplum kolaylıkla kalkınır. Kendi başarısızlıklarımız eğer bir toplum içinde olumsuz bir etki oluşturuyorsa öncelikle de oturup, düşünüp nerede neden hata yaptığımızı düşünmemiz gerekir. Pozitif dayanışma içinde olan kişiler sayesinde toplumlar ve ülkeler kolaylıkla kalkınır.

   Kurtuluş Savaşı da birlik, beraberlik ve dayanışma içinde bulunduğumuz zaman neleri başarabileceğimizin en güzel örneğidir. Birlik ve beraberlik içinde yaşayan toplum kendi kendini kolaylıkla yönetir. Bu toplumlar ise, dışarıdan müdahalelere izin vermez. Karşılaşılan sorunlar çok daha çabuk bir şekilde çözülür ve gelişmek için gereken şartlar kolay bir şekilde aşılır. Ülkemizin dünya ülkeleri arasında çok önemli bir yere gelmesinde, toplum olarak dayanışma (fikir birliği) içinde olmamızın önemli bir yeri vardır. Kendi başarısızlığımız eğer bir toplum içinde de olumsuz etki oluşturuyorsa nerede hata yaptığımızı düşünmemiz gerekebilir.

   Yardımlaşmanın Faydaları ve Önemi

   Yardımlaşma sayesinde yoksullar korunmuş olur. Onlara yapılan maddi yardımlar sayesinde, onların hırsızlık gibi kötü yollara sürüklenmesini engellenmiş olur. Bu sayede de toplumsal huzur sağlanır. Yardım yapanla yapılan arasında ülfet ve sevgi bağı oluşur. Yardımla birlikte topluma kazandırılan insanlar kin, düşmanlık gibi kötü huylardan kurtulur ve kimsenin başka kimsenin malında gözü olmaz. Hz. Muhammed, Müslümanlara yardım edilenin değil de, yardım eden kişi olmalarını gerektiğini ifade etmiştir. Sıkıntı zamanında Müslümanlardan anlayış, yardım ve sevgi gören kişiler, tüm sıkıntılarını atlattığı zaman alan değil veren kişiler olmaya çalışacaktır. Yardımlaşmanın yaygınlaşmış olduğu toplumlarda dostluk duyguları çok daha güçlü olur. Fakirlik ve bununla gelen dilencilik, hırsızlık gibi durumlar da ortadan kalkar.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap