Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  insanları diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir

  1 ziyaretçi

  insanları diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikler

  İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikler

  Yüce Allah evrende canlı ve cansız pek çok  varlık yaratmıştır. Canlı varlıklar bitkiler, hayvanlar ve insanlar olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Bu varlıklarda birbirlerini ayırt edici özellikleri vardır. Örneğin bitkilerin canlı olmalarına rağmen bir yerden başka bir yere hareket etme özellikleri yoktur. Buna karşı hayvanlar hareket etme ve her biri kendine özgü iş ve işler yapma yeteneğine sahiptirler. Tüm bu varlıklar doğar büyür ve kendilerine verilen ömür dolunca ölürler. Allah’ın yarattığı canlı varlıklardan biri olan insan da, diğer canlılar gibi doğar, beslenir ve büyür Her canlı gibi insanda ölümlüdür. Bunula beraber insanı diğer canlılarla karşılaştırdığınızda birçok farklı özelliğinin olduğunu anlarız.

  İnsan hem beden hem de ruh yönüyle yaratılmış bir mükemmel bir varlıktır. Kur’an-ı Kerimde insanın bu iki yönüyle beraber en güzel şekilde yaratıldığı ifade ediliyor. İnsanın beden yönü topraktan yaratılmıştır. İnsan beden yönüyle diğer canlılarla pek çok ortak özelliğe sahiptir. Bunula beraber insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği onun akıl ve ruh yönüyle ilgilidir.

  İnsan akıllı, düşünen, bilen, irade sahibi, özgür, sorumlu ve inanan bir varlıktır Bütün bu özelliklerden dolayı insan diğer canlılardan farklı ve Allah’ın yarattığı varlıklar arasında seçkin bir yere sahiptir Kur’an-ı Kerim’de geçen “Biz, gerçekten insanoğlunu şan ve şeref sahibi kıldık”(İsra suresi, ayet 70) ayeti insanın üstün ve değerli bir varlık olarak yaratıldığını belirtmektedir.

  Akıl: Akıl, insanı diğer canlı varlıklardan ayıran en önemli özelliğidir. Aklın mahiyetini bilmiyoruz fakat, onun hayatımızdaki etkilerini bilebiliriz.

  İnsanı, diğer canlılardan ayıran temel nitelik aklını kullanarak düşünme faaliyetinde bulunmasıdır. Gerçek­ten bizi diğer canlılardan ayıran en güçlü yapan şey, akıl ve bu aklın ürettiği bilgidir. Bazı hayvanlar bizden daha hızlı koşabilir, ancak biz herhangi bir hayvandan daha hızlı olmamızı sağlayacak arabalar yapabiliriz. Bazı hayvanların görme yetisi bizimkinden daha üstündür, ancak hiçbir hayvan, teleskop ya da mikroskop kullanan bir insandan daha iyi göremez.

  Kuşlar, bizden farklı olarak uçabilir, ancak bizler herhangi bir kuştan daha hızlı ve daha uzağa uçabilecek uçaklar üretmişizdir. Tüm bu örneklerde hayvanlarla aramızdaki farkı ortaya çıkaran şey arabalar, teleskoplar ve uçaklar icat etmemizi sağlayan, insan aklı ve bilgisidir. Bilgi ve akıl, güç demektir. İnsanoğlunu bütün canlıların en üstünü yapan işte bu akıl yetisi ve onun ürettiği bilgidir.

  İnsanı diğer varlıklardan ayıran özellikleri sahip olduğu duygulardır. Merhamet, şefkat, cömertlik, vicdan,  adalet, sabır, sevgi vb. bunları çoğaltmak mümkündür. İnsan yine bu duygular vasıtasıyla diğer varlıklardan ayrılır. Bu duyguları kendi hayatında geliştirdiği ve yansıttığı oranda diğer varlıklar arasındaki farklılıkları artar.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  İnsanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir, aile büyüklerinize sorarak defterinize yazınız

  İnsanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir, aile büyüklerinize sorarak defterinize yazınız

  Soru : İnsanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir? Aile büyüklerinize sorarak defterinize yazınız.

  İnsanı diğer canlılardan ayıran temel özellikler

  İnsan düşünen bir canlıdır.

  İnsan sosyal bir canlıdır.

  İnsan duyguları olan bir canlıdır

  Evrende Allah tarafından yaratılan birçok canlı ve cansız varlık bulunur. Canlı varlıkların insanlar, hayvanlar ve bitkiler olduğu bilinmektedir. Bu varlıklar sahip olduğu özellikleri ile birbirinden ayrılır. Tüm canlıların ortak özelliği doğup, büyüyüp ömürleri dolduğu zaman ölmeleri olmaktadır. Fakat bitkilerin hayvanlardan ve insanlardan daha farklı özellikleri bulunur. Örneğin bitkileri diğer canlılardan ayıran en temel özellik hareket etme yetisine sahip olmamaktır. İnsan da sahip olduğu özellikler ile diğer canlılardan daha üstün sayılmaktadır. Peki insanı diğer canlılardan ayıran özellikler neler olmaktadır?

  İnsanlar diğer canlılara göre daha üstün özelliklere sahiptirler. İnsan tam anlamıyla yaratılmış olan en mükemmel varlık denilebilir. İnsanları diğer canlılardan ayıran en temel fark akıl ve ruh yönüne sahip olmasıdır. İnsan akıllı bir varlık olmak ile birlikte düşünme yetisiyle hareket eden bir varlık olmaktadır. Ayrıca insanlar özgür ve irade sahibi varlıklardır. Bu yüzden en seçkin varlığın insan olduğu bilinmektedir. Çünkü insanın sahip olduğu özelliklerin birçoğu diğer canlılarda bulunmamaktadır.

  İnsanları diğer canlılardan ayrılmasını sağlayan en temel farkın akıl olduğunu söylemiştik. İnsanlar sahip oldukları akılları sayesinde birçok alanda üretim gerçekleştirirler. Bu üretim sonucunda ise diğer canlılardan çok daha farklı bir hayat yaşama lüksüne sahip olurlar. İnsanlar bu nedenden dolayı kendisinde olmayan fakat diğer canlılarda olan bir özelliği akılları aracılığı ile üreterek farklı yöntemler ile kullanabilirler.

  Allah’ın yaratmasındaki ölçü ve düzenle ilgili örnekler

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  İnsanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir

  İnsanı diğer canlılardan farklı kılan özellikler nelerdir

  Merhaba;

   Yaşadığımız hayat içerisinde canlı varlıklar 3 gruba ayrılmışlardır. Bu gruplar insanlar, hayvanlar ve bitkilerdir. Bu canlıların birbirlerinden ayırt etmek için bazı özellikler vardır. Örneğin insanlar ve hayvanlar aktif hareket ederken, bitkilerin başka bir yere hareket etmeleri mümkün değildir.

   İnsanlar diğer canlılarla bir çok ortak özelliğe sahip olmakla birlikte, insanları diğer canlılardan ayıran en önemli fark ise akıldır. İnsanlar akıllarını kullanarak düşünme faaliyetinde bulunurlar. Bu durumu şöyle örnekleyebiliriz. Bir çita bizden daha hızlı koşabilir ama insanlar akıllarını kullanarak daha hızlı gidebilecek arabaları üretmişlerdir. İnsanları hayvanlardan ayıran diğer özellikler ise; insanların öğrenen, iradeli, sorumlu, özgür bir varlık olmalarıdır.

  Canlıların ortak olan özellikleri hakkında bilgi için linke tıklayınız.

  eodev.com/gorev/9188090

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap