Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  insanlar birbirine borç alıp verirken nelere dikkat etmelidir

  1 ziyaretçi

  insanlar birbirine borç alıp verirken nelere dikkat etmelidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İnsanlar birbirine borç alıp verirken nelere dikkat etmelidir

  Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

  Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

  Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde Hayatımızın kim bilir en zor anlarından birisindir. Oldukça sevdiğiniz dostunuz, yakın akrabanız ile aranıza borç alıp verme mevzusu girdiğinde artık hiçbir şey eskisi şeklinde olmayabilir.

  Para mevzusu, miktarı her ne olursa olsun bazı ilişkilere hasar verebiliyor. Bu ister abiniz, ablanız, kardeşiniz olsun, isterse dostunuz ya da dostunuz. %90 değişmeyen bir kuraldır.

  Fakat başka bir gerçek de, fazlaca sevdiğiniz birisinin zor durumda olması yada sizin zor duruma düşmeniz ne sizi ne de onları rahat hissettirir.

  Bir yanınız sorununuzu çözmek istiyor, öteki yanınız ilişkinizin bozulmaması için çabalıyor.

  Düşündünüz, taşındınız işin içinden çıkamadınız. Başka bir çıkar yolunuz kalmadı. Karşınızdaki insanı kırmadan, üzmeden ve ondan sonra üzülmeden bir şey bulmanız gerekiyor.

  Borç alıp verirken izleyeceğiniz başlıca yollar ve madde madde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan özellikleri inceleyelim. Bu tarz şeyleri dikkate almanız ileride üzülmenize niçin olacak şeyleri ortadan kaldırmanıza destek olacak.

  Borç Verirken İçin Acele Etmeyin Bir Kere Daha Düşünün

  Borç verirken nelere dikkat edilmeli, Borç istemek, borç vermek göründüğün kadar kolay değil. Zor durumdaki birisine destek olmak sizi iyi hissettirebilir. Fakat sizin de durumunuz fazlaca iyi değilse ve karşınızdaki kişiyi de kırmıyorsanız dikkatli davranmalısınız.

  Açık sözlü hareket etmek ve karşınızdakini kırmadan hareket etmek fazlaca mühim. Aranızdaki birlikteliğin boyutuna bakılırsa söyleyeceğiniz sözler de aynı şekilde.

  Hakikaten karşınızdaki kişiye borç para verme mevzusunda kendinizi iyi hissediyorsanız bunu yapın. İçinizde acaba, fakat, fakat şeklinde sual işaretleri geziniyorsa, bu ne karşınızdaki ne de sizin için iyi sonuçlar doğurur.

  Akrabanıza Borç Para Vermek Ya Da Almak Oldukça Daha Sıkıntılı Olabilir

  Şundan dolayı onlar sizin yakınınız. Siz gittiğinizde yada size geldiklerinde fazlaca sıkıntılı bir süreç başlayabilir.

  Bu süreçte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim husus, ondan sonra bu parayı alamayabileceğinizi hesaplayarak borç vermek olabilir.

  Bu bir tek yakınlarınız için değil, hepimiz için geçerli. Borcu verdikten sonrasında unutabileceğiniz bir miktar hesaplayın. Kırmadan, ondan sonra sizi üzmeyecek, aranızı bozmayacak ve yeniden para mevzusu olduğunda birbirinizin yüzüne bakabileceğiniz ortak noktalarda buluşmaya çalışın.

  Borç Vermek İstemiyorsanız Net Olun

  Sözü ağzınızda gevelemeyi bırakın. Açık ve net bir halde borç vermek istemediğinizi anlatın.

  Sebepleri ile birlikte, ileride dostluğunuzun ve samimiyetinizin arasına paranın girmesini istemediğinizi, onu sevdiğinizi fakat para mevzusunun fazlaca riskli, fazlaca yıpratıcı bulunduğunu anlatın. Eğer risk görüyorsanız, onu yitirmek istemediğinizi açıklayın. Ona değişik şekillerde destek olun.

  Var ise ve ona lazımsa işlerini görmesi için otomobilinizi verin. Ailesiyle zaman geçirin.

  Borç Para Veremiyorsanız Değişik Yöntemlere Destek Olun

  Kendi planlarınız ve finansal hedeflerinizi bozamıyor, size gelen kişiye borç veremiyorsanız eğer, ona, değişik yöntemlerle iyi mi para sağlayabileceği mevzusunda destek olabilirsiniz.

  Çalıştığınız bankalarla görüşüp, ihtiyacını karşılayacak oranda kredi çekmesini sağlayıp, fazlaca güvendiğiniz birisiyse ona kefil bile olabilirsiniz. Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

  Size fazlaca dokunmayacak, günlük giderlerinize ek bir bütçe ayırarak onun ufak gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Minik meblağlar kimi zaman yaşam kurtarabilir.

  Evindeki yada işyerindeki bir ihtiyacını karşılamanız onun için de fazlaca kıymetli olabilir. Ev gereksinimleri, mutfak giderlerine sağladığınız destek fazlaca iyi gelecektir. Elinizden gelini yaparak kendinizi yanında hissettirin.

  Vereceğiniz Borç Para Miktarını İyi Hesaplayın

  Ne olursa olsun onların istediği meblağı vermek zorunda değilsiniz. Kendi bütçenizi de düşünmelisiniz. Karşıya destek olacağım diye kendinizi zorda bırakmayın.

  Bütçe planınızı iyi hesaplamak zorundasınız. Sizden borç istendiğinde derhal kabul etmeyin. Birazcık süre isteyin. Hesaplarınızı iyi yapın. Eğer duygusal davranarak hareket ederseniz, bu size ondan sonra fazlaca zor durumlar ile karşılaştırabilir. Borç vermek duygusallığı kaldırmaz.

  Verdiğiniz Borcu Geri Almak İçin Bir Plan Yapın

  Kararınızı verdiniz ve size gelen kişiye destek olacaksınız. Bunu yaparken de kendinizi de garantiye almak zorundasınız.

  Sizin de ödemeleriniz, taksitleriniz ve ileriye dönük mali planlarınız var. Karşıya verdiğiniz borç paranın yeniden ne süre elinize geçeceğini bilmeniz fazlaca mühim. Onu kırmadan ve üzmeden bu mevzuları anlatın.

  Sizin de fazlaca varlıklı olmadığınızı, (bu şekilde varsayıyoruz) onun işini görüp zor durumdan çıkmasına destek olacağınızı, fakat paranızı geri alabilme zamanını bilirseniz daha iyi olacağını anlatın. Birlikte bir plan oluşturun. Karşınıza gelebilecek her ihtimali konuşun, anlaşın.

  Borç Verirken Bu Parayı Kağıda Dökün

  Bu hepimiz için mümkün olmayabilir. Size de ters gelebilir. Fakat bu şekilde düşünmeyin.

  Çalışıp, didinip, dişinizden ve tırnağınızdan arttırdığınız birikiminizi, bir duygusal döngüye girerek heba etmenin anlamı yok. Yakın bir dost yada akrabanızı da yanınıza alarak, onu da bu vakaya tanık ederek, yazılı bir borç kağıdı hazırlayın.

  Her insanın imzası olsun. Bu kağıt, ileride ihtimaller içinde bazı aksaklıkların önüne geçebilir. Dost ve aile ilişkilerinizin arasına para girmesin.

  Değişik Kişilerin Borç İçin Size Geleceğini Ihmal etmeyin

  Dost ve akrabalar arasındaki bu borç alışverişinin kulaktan kulağa yayılabileceği gerçeği var. Verdiğiniz borç sebebiyle başka isteyenler de size gelebilir. Borç vermeyi düşünürken bunu aklınızdan çıkartmayın. Öteki kişilere referans olabilir, öteki kişiler tarafınca yeniden borç para mevzusu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

  Geri Alamadığınız Borç Paraları Rafa Kaldırmayın

  Bu parayı yolda bulmadın, görmezden gelme. Açık ve net konuşun. Onlara ne kadar ihtiyacınız olduğunu hatırlatın, herkesin bir geçim kaynağı var, aileniz ve bağımlılarınız var. Para kazanmanın ne kadar zor olduğunu ve para biriktirmenin ne kadar zor olduğunu konuşun. Sakin bir şekilde konuşun ve sözünü kesmeyin.

  Tüm borçları ödeyemiyorsanız, lütfen borçların bir kısmını geri ödemek için inisiyatif alın. Bu aynı zamanda onun alternatif çözümü olacaktır. Aynı zamanda nefes almanızı da sağlayacaktır. Ödünç alırken dikkat edilmesi gereken 7 madde

  Borç Alıp Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Madde

  Eğer hala alamıyorsanız sakin olun. Değişik bir çözüm arayın. Kendisinde bulunan bir şeyi size vererek borcunu kapatabilir. Bunu siz istemeseniz ve o teklif ederse düşünün. Paranızı asla alamamaktan daha iyi bir yol olabilir.

  Durumuz İyiyse Parayı Borç Değil Armağan Verin

  İstediğimiz en güzel borç şekli bu. Parayı isteyen kişiye borç olarak görmeden, gereksinim duyan parayı bir armağan olarak vermek.

  Ne olursa olsun bunu kabul etmeyeceklerdir. Fakat fazlaca sonrasında, eli bollaşınca, istediği süre ödeyebileceğini söyleyerek ikna edebilirsiniz. Bu onu fazlaca mutlu edecek, size ve aranızdaki ilişkiye kıymet katacaktır. Haberlere de mevzu olan bir durumu sizle paylaşmak istedim.

  banka EFT yaparak para gönderen kişinin gönderirken izahat kısmına PARAYI GÖNDERME nedenini belirtmemişti.  ( ……….. BORÇ için gönderilmiştir )  ibaresi olmadığı için parasını gönderilmiş olduğu kişiden maalesef geri alamadı .

  Hem alırken hem de verirken borç mevzusu herkesi epey yıpratabilir. Verdiğiniz sözleri yerine getiremeyebilirsiniz. Aldığınız garantileri karşı taraftan göremeyebilirsiniz. Burada mühim olan ilişkilerinizi sağlam tutmak. Para ve bu şeklinde borç mevzuları senelerdir süregelen aile, dost, akraba bağlarınızı kopartmasın. Eğer bunlara zarar geleceğini düşünüyorsanız ne borç isteyin ne de verin.

  Çok Büyük Fazla Borçlar İçin Neler Yapılabilir Çözüm Yolları

  Yazı kaynağı : paramkredim.com

  İnsanlar Birbirine Borç alıp Verirken Nelere Dikkat Etmelidir?

  İnsanlar Birbirine Borç alıp Verirken Nelere Dikkat Etmelidir?

  İnsanlar Birbirine Borç alıp Verirken Nelere Dikkat Etmelidir? Fikirlerinizi Defterinize Yazınız.

  Günümüzde insanların maaşları yaşamlarını sürdürecek kadar verilmektedir. İnsanlar başka bir sorun ile karşılaştıklarında maalesef paraları olmadığı için yakın çevrelerinden borç istemektedirler. Eğer biri sizden borç istiyor ise kişinin daha önceki dönemlerde sizden veya başkasından aldığı borçları ödeyip ödemediği konusunda ufak bir değerlendirme yapınız. Eğer parayı alıp geri ödemiyor ise ona vereceğiniz paranın size geri dönmeyeceğini bilmeli ve kararınızı bu detaya göre vermelisiniz.

  Borç verdiğiniz kişiyi her gördüğünüz yerde markaja alarak yahut manalı bir ses tonu ile konuşarak psikolojik olarak ezmemelisiniz. Gerçekten ihtiyacı olmasa hiç kimse bir başkasına muhtaç olmak istemez. Bu sebeple her zaman nasılsa ilişkiniz lütfen aynı doğrultuda devam ediniz. Zaten borcu olan kişi sizi gördüğünde yeteri kadar mahçuplanır ve borcu aklına gelir.

  Borç aldığınız veya verdiğiniz kişi hakkında sağda solda incitici şekilde konuşmamalısınız. Bu insanların ahlakına yakışan bir davranış değildir. İleride bu konuşmalar bir şekilde kişiye ulaşır ve hoş olmayan durumlar söz konusu olabilir.

  Borcu olan siz iseniz, borç aldığınız kişiye hangi tarihe kadar ödeme yapabileceğinizi kesinlikle söylemelisiniz. Eğer ki söz verdiğiniz zamanda ödemenizi yapamayacak iseniz dürüst bir şekilde sebebi ile birlikte bunu borç aldığınız kişiye söylemelisiniz. Yahut paranın bir kısmını denklemiş iseniz iyi niyet göstergesi olarak toparladığınız miktarı borç aldığınız kişiye vermelisiniz. Unutmayın ki borç veren sadece parasını kaybeder. Ancak borcunu ödemeyen ve yalan söyleyen kişi onurunu ve haysiyetini kaybeder.

  Yazı kaynağı : www.dershane.tv

  4 soru insanlar birbirine borç alıp verirken nelere dikkat etmelidir.... Idea question from @Ibrahimarpa1

  Borç Verirken Dikkat Edilecek Hususlar

  Borç Verirken Dikkat Edilecek Hususlar

  Borç verirken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Bir Müslüman nasıl borç vermelidir? Borç vermenin adabı nedir?

  Borç vermek, hem verilen nasibi, hem de veren nasipdar kulu bereketli kılar. Cenâb-ı Hak infâk edenleri:

  “Mallarını gece-gündüz, gizli ve açık hayra sarf edenler var ya, onların mükâfatları Allah katındadır. Onlara korku yoktur, üzüntü de çekmezler.” (el-Bakara, 274) buyurarak methetmiştir.

  BORÇ VERİRKEN BİLMEMİZ GEREKEN ÜÇ HUSUS

  Bununla birlikte “Âlemlerin Rabbine borç vermek”, şerefli olduğu kadar zor ve hassas bir iştir. Nitekim verirken üç hususa dikkat kesilmek gerekir:

  1-Her şeyi en güzel sûrette yaratıp cömertçe ikrâm eden Allah Teâlâ’ya, her şeyin en güzelini ve en gürbüzünü cömertçe vermek… Hiç olmazsa, yüzüne bakılmayacak kadar kötü veya işe yaramayacak olan kırık dökük şeyleri vermemek…

  “Ey îmân edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan infâk edin, hayır yolunda harcayın. Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı, «hayır» diye vermeye kalkışmayın. Biliniz ki Allah zengindir, övgüye lâyıktır.” (el-Bakara, 267)

  2-Sağ elin verdiğini sol el hissetmeyecek derecede gizli, kibirsiz vermek. Zira insanların bilip bilmemesi önemli değildir; “el-Alîm” ve “el-Habîr” olan Allah, her şeyden haberdar ve yapılan her hayrı, kat kat fazlasıyla mükâfatlandıracak olandır.

  3-Verilen tarafta Âlemlerin Rabbinin rızâsı olduğu şuuruyla îtina ve mahcûbiyet içinde vermek.

  Gerçekten asıl veren, Allah Teâlâ’dır. Bize infak ettiğimiz şeyleri veren O’dur. Bize merhameti, takvâyı, infâk etme sevgi ve şuurunu veren de O’dur. İnfak edeceğimiz sebepleri hazırlayan, bizi muhtaçlarla muhatap eden O’dur.

  Dolayısıyla aslında veren de O’dur, alan da O… Mühim olan kulun hangi duygu ve düşüncelerle verdiği, alan kimsenin de hangi duygu ve düşüncelerle aldığıdır.

  Kaynak: Seher Küçük, Şebnem Dergisi, Sayı: 159

  Yazı kaynağı : www.islamveihsan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap