Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  insan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir

  1 ziyaretçi

  insan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler nelerdir?

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler nelerdir?

  Merhaba,

  İnsan haklarıyla ilgili ilk düzenleme Sümerler zamanında ortaya çıkmıştır. Geriye dönük araştırmalarda kil tabletlerde işçi, işveren ilişkisini düzenleyen yazılar bulunmuştur.

  İnsan haklarının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri de savaşlardır. Savaşlarda insanların yaralanması, yaşamlarının sonlanması ve bu durumların kimse tarafından bir önem taşımaması, savaşı kaybeden toplulukların esir alınması, köle olarak çalıştırılması insan haklarına aykırı durumlardır.  

  Tarihte insan haklarıyla ilgili yapılan çalışmalara aşağıdaki gibi örnekler verebiliriz;

  İyi çalışmalar!

  Yazı kaynağı : eodev.com

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir? ACİL

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir? ACİL

  Merhaba,

  İnsan hakları geçmişten günümüze en tartışmalı konulardan biri olmuştur. İnsan haklarının gündeme gelmesi, bu hakların ihlal edilmesi, sürekli bir takım suistimal ve istismarların yaşanması yaşanmasıyla gündeme gelmiştir. Fakat insan haklarının ortaya çıkmasındaki en büyük etken savaşların yaşanması olmuştur.

  Özellikle de İkinci Dünya Savaşı zamanında ve sonrasında insanların yaşadıkları karşısında sebepsiz yere hayatlarını yitirmeleri ve suçsuz yere hayatlarını kaybetmeleri insan yaşamının değerinin yeniden sorgulanmasına ve insan hayatının değerine olan inancın kaybolmasına sebep olmuştur. Bu bakımdan uluslararası mahkemeler ve evrensel kanunlar ortaya çıkmıştır. Savaşların pek çok insanın ölümüne sebep olmasına, toplu ölüm ve soykırımları meydana getirmesi insan hakları konusunun ortaya çıkmasında büyük rol oynamakla birlikte bu savaşlar esnasında pek çok çocuk ölümü sonrası çocuklar için de ayrıca çocuk haklarının gündeme gelmesini sebep olmuştur. Tarihte ilk insan hakları kavramını Sümerler ortaya atmıştır ve amaç işçi ve işveren arasındaki ilişkileri düzenleyerek tarafların haklarını belirlemekti. Daha sonra zamanla Magna Carta gibi yine insan haklarına doğrudan değinen belgelerle tarih boyunca bu hakları düzenleyen pek çok sözleşme ortaya atılmıştır. Fakat en güncel olanı günümüzde 3 Eylül 1953 te imzalanan Avrupa Insan hakları Sözleşmesidir.

  Yazı kaynağı : eodev.com

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler

  İnsan Hakları Kavramının Ortaya Çıkmasını Sağlayan Gelişmeler Neler Olabilir?

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir?

  İnsan hakları kavramının ortaya çıkmasını sağlayan gelişmeler neler olabilir?

  İnsanın hakları olduğuna dair bir ortaya çıkış süreci yaşanmışsa insanın haklarının ihlal edildiği bir dönem yaşanmış demektir. Yani insan haklarının ihlal edilmesi ve engellenmesi yaşanıyor olmalı ki insan hakları çalışmaları ve bu hakların korunması ortaya çıksın… Tarihte bazı toplumlarda kölelik görülmektedir. Kölelik insan haklarını yok eder. İnsanlar eşit olarak yaratılmışlardır. İnsan haklarının ortaya çıkışından önce toplumlarda köle gibi çalıştırılan insan toplulukları vardı. Hakları gasp ediliyor, sadece çalıştırılıyor ve emeğinin karşılığı verilmiyordu.

  Kölelerin tamamen insanlıktan çıkarılmaması amacıyla Kram Dungi ve Hammurabi Kanunları çıkartılmışlardır. Kölelik hakları ve çeşitli isimlendirmeler ile öncelikle bu insanların haklarından bahsedilmiştir. Tarih kölelik hakları olarak da olsa insan hakları üzerine ilk çalışma örneklerini bu şekilde başlatmıştır. Ardından köleliğin kaldırılması ve çeşitli demokratik süreçler ile sendikalaşma hareketleri görülmüştür. Avrupa Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ile de kişisel hak ve hürriyetler gelişmiştir. Devletin bile karışamayacağı insanın doğal hakları olarak tanımlanan ve tüm insanlar için geçerli olan anlayış ve kanunlar 17. yüzyıl sonlarına doğru görülmeye başlamıştır. 18. yüzyılda artarak devam etmiş ve beraberinde özgürlük, demokrasi kavramlarını da getirmiştir.

  Yazı kaynağı : www.dershane.tv

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap