Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ingilizce muafiyet sınavı kaç puanla geçilir

  1 ziyaretçi

  ingilizce muafiyet sınavı kaç puanla geçilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ÇOMÜ - Yabancı Diller Yüksekokulu

  Muafiyet Sınavları

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Sınav Birimi tarafından hazırlanan, güncellenmiş İngilizce Hazırlık Programı muafiyet / yeterlik sınavı ile seviye tespit sınavı örneklerini aşağıda bulabilirsiniz. Sınavları incelemeden önce sınavla ilgili bilgilendirmeyi mutlaka okuyunuz.

  Muafiyet / Yeterlik Sınavına İlişkin Bilgilendirme

  Muafiyet sınavı hangi öğrencileri kapsamaktadır?

  Muafiyet sınavı kaç bölümden oluşuyor?

  Sınav, toplamda üç aşamadan oluşmaktadır.

  İlk aşama 80 soruluk bir testtir. Bu aşamadan yeterli puanı alan adaylar ikinci aşamaya girebilir.

  İkinci aşama “ Writing Skills ” adayların yazma becerilerini ölçen bir sınavdır. İlk aşamayı başarıyla tamamlayan öğrenciler bu sınava girebilir.

  Üçüncü aşama ise “Listening and Speaking Skills” adayların dinleme ve konuşma becerileni ölçen bir sınavdır. İkinci aşamayı da başarıyla tamamlayan öğrenciler bu sınava girebilir.

  Muafiyet sınavı kaç puan?

  Sınava giren adaylar bir sonraki sınava girebilmek için her aşamadan 100 puan üzerinden en az 70 puan ve üzerini almak zorundadır.*

  * %100 Zorunlu İngilizce Bölümü öğrencileri için geçme notu 100 puan üzerinden en az 70 puandır.

  %30 Zorunlu İngilizce Bölümü öğrencileri için geçme notu 100 puan üzerinden en az 60 puandır.

  Muafiyet sınavı bölümlerinin zorluk derecesi nedir?

  Bölümleri %100 İngilizce ve %30 İngilizce olan hazırlık öğrencileri için muafiyet sınavının kapsamı kolaydan zora doğru ilerlemektedir. (Düzey:A2, B1, B2)

  Bölümleri %100 İngilizce olan İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencileri için hazırlık muafiyet sınavının düzeyi C2 (Advanced Level) dir.

  Önemli Not: Bölümleri %100 İngilizce (Moleküler Biyoloji & Genetik, Çevre Mühendisliği) ve %30 İngilizce (Biyoloji) olan hazırlık öğrencileri sınavdan muaf olamadıkları taktirde takip eden günlerde Seviye Tespit Sınavına girmek zorundadır.

  Aşağıdaki örnek sınavlarda yer alan 80 soruluk testten 70 (Biyoloji bölüm öğrencileri için 60) puan alan öğrenciler 2. aşama olarak Writing (Yazma) sınavına girer ve bu aşamadan başarılı olan (70 puan alan) Listening & Speaking sınavlarına girerler. Bu sınavlardan bölümleri %100 ve % 30 İngilizce olan (İngilizce Öğretmenliği & İngiliz Dili ve Edebiyatıile Moleküler Biyoloji & Genetik, Çevre Mühendisliği, Biyoloji) öğrenciler sorumludur.Öğrenciler genelde aynı gün içinde ilerleyen saatlerde ya da ertesi gün adı geçensınavlara aşamalı şekilde girerler(Her akademik yıl başında ydyo web sitesinde “Duyurular” kısmında ilgili tarihleri bulabilirsiniz). Son olarak tüm sınavlardan yeterli puanı alan öğrencilerin notları, tüm bu girdikleri sınavların sonuçlarının belli yüzdeliklerle hesaplanması ile ortalaması alınarak belirlenir.

  Örnek Sınavlar

  İngilizce Öğretmenliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümleri

  1. aşama örnek sınavını indirmek için tıklayınız.

  2. aşama örnek Writing (Yazma) Sınavını indirmek için tıklayınız.

  3. aşama örnek Listening (Dinleme) & Speaking (Konuşma) Sınavını indirmek için tıklayınız.

  Moleküler Biyoloji ve Genetik, Çevre Mühendisliği ve Biyoloji bölümleri

  1. aşama örnek Sınavını indirmek için tıklayınız.

  2. aşama örnek Writing (Yazma) Sınavını indirmek için tıklayınız.

  3. aşama örnek Listening (Dinleme) & Speaking (Konuşma)Sınavını indirmek için tıklayınız.

  Örnek Seviye Tespit Sınavını indirmek için tıklayınız.

  Önemli Not: İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Programında öğrenim görecek öğrenciler kayıt yaptırdıkları akademik yıl başında uygulanan Muafiyet / Yeterlik adı altındaki aşamalı sınavlara katılmakla sorumlu değildir.  İsteğe Bağlı Hazırlık öğrenimi görecek öğrenciler Yüksekokul tarafından belirtilen tarihte (Her akademik yıl başındaydyo web sitesinde “Duyurular” kısmında ilgili tarihleri bulabilirsiniz) Seviye Tespit Sınavına katılmak zorundadır. Bu öğrenciler ancak hazırlık öğrenimi gördükten sonra muafiyet / yeterlik sınavına girebilirler. Muafiyet sınavı A1-A2-B1 seviyelerinde uygulanmaktadır. Sınav geçiş notu ise 60 tır.

  İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Programı örnek Seviye Tespit Sınavını indirmek için tıklayınız.

  İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Programı örnek Muafiyet Sınavını indirmek için tıklayınız.

  Yazı kaynağı : ydyo.comu.edu.tr

  Muafiyet Sınavı Nedir? Nasıl Geçilir? Girmek Zorunlu Mu?

  Muafiyet Sınavı Nedir? Nasıl Geçilir? Girmek Zorunlu Mu?

  Dünyada kitle iletişim araçları yaygınlaştıkça uzaklar yakın oldu. Bu büyük gezegen 'global köy' haline geldi. İletişimin yaygınlaşması ve öneminin artması da yabancı dillerin daha doğrusu ortak bir dilin önemini artırdı. Farklı kıtalardaki, dünyanın farklı uçlarındaki insanların birbiriyle iletişim kurması zorunlu hale geldi. İşte bu noktada başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında yabancı dil eğitimleri yaygınlaştı. Özellikle ülkemizdeki üniversitelerde eğitim dili Türkçe dışında İngilizce de oldu. Bu kapsamda neredeyse bütün üniversitelerde eğitim dili tamamen ya da belirli bir yüzdelik dilimde İngilizce oldu. Bu kapsamda üniversiteler eğitim yıllarını 1 yıl uzatarak hazırlık sınıfları oluşturdu ve dil eğitimi vermeye başladı. Ancak bazı kişiler üniversiteye geldiklerinde yabancı dil yetkinlikleri ile hazırlık eğitimi almak istememektedir. Bu durumda üniversitelilerin dil bilgilerini ölçmek, hazırlık eğimi alıp almamasını kararlaştırmak için bir sınav uygulamaya konuldu. Muafiyet sınavı olarak bilinen bu sınav ise pek çok üniversiteli için oldukça önemli. Binlerce kişinin gözünü korkutan, binlerce kişi için de kolay lokma olan bu sınav hakkında onlarca hatta yüzlerce soru sorulmaktadır. Sınavla ilgili pek çok konu merak edilmektedir. Peki muafiyet sınavı nedir? Ne demek? Sınav nasıl geçilir? Muafiyet sınavında hangi konular ve hangi sorular çıkar? Sınava girmek zorunlu mu?

  Muafiyet Sınavı Nedir? Ne Demek?

  Sınavla ilgili bilgilendirmeye geçmeden önce 'muafiyet' kelimesinin ne anlama geldiğini incelememiz gerekir. Muafiyet Arapça kökenli bir kelimedir. Bir şeyin, bir kişinin veya ilgili konunun bir sorumluluktan ayrı, bağışık tutulması anlamına gelir. Kelime muaf kökünden gelmektedir. Muaf bağışlanan, affedilen, ayrıcalıklı olan, özgür olan demektir. Bu kapsamda Muafiyet sınavının kişiyi 1 yıllık yabancı dil yani hazırlık eğitiminden ayrı tutup tutmamak konusunda karar sınavı olduğunu söylemek mümkündür. 

  Bazı istisnalar olsa da üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Hazırlık sınıfı ile bu eğitim en az 1 yıl uzamaktadır. Bu nedenle eğitim hayatını uzatmak istemeyen, dil eğitimi almak istemeyen, dil yetkinliği olduğunu düşünen kişiler muafiyet sınavına girer. Sınavda istenen puanı alamayan kişiler 1 yıl hazırlık eğitiminde yabancı dil öğrenir. Sınavda yeterli puan alan kişiler direkt olarak lisans eğitimine başlar.

  Muafiyet Sınavından Nasıl Geçilir?

  Liseden mezun olup üniversiteye geçen öğrencilerin şaşırdığı konuların başında geçme notu uygulaması gelmektedir. Liselilerin alışık olduğu 100'lük sistemdeki puanlar yerine harf notlarıyla karşılaşmak bazen kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Örneğin muafiyet sınavında da geçer notlar harf sistemiyle ifade edilebilmektedir. Ancak yine de 100'lük puan sistemini kullanan üniversiteler de bulunmaktadır. Muafiyet sınavından geçmek, 1 yıl hazırlık eğitimi almamak ve direkt olarak 4 yıllık lisans eğitimine başlamak için sınavdan yeterli puan almanız gerekmektedir. Bazı üniversitelerde geçme notu 60, bazı üniversitelerde 70 bazılarında ise 80 olarak belirlenmiştir. 100'lük sistemle harf sistemini eşleştiren tabloya bakmak bu nokta da sizin için faydalı olabilir.

  Muafiyet Sınavı Zor Mu Kolay Mı?

  Bu sorunun cevabı adayların yabancı dil bilgisine ve üniversiteye göre değişmektedir. Her üniversitenin uyguladığı muafiyet sınavının zorluk derecesi farklılık göstermektedir. Ayrıca yabancı dil bilgisi seviyenize bağlı olarak da en zor soruları kolaylıkla çözebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

  Muafiyet Sınavına Girmek Zorunlu Mu?

  Her üniversiteli muafiyet sınavına girmek zorunda değildir. Yani başka bir deyişle sınava girmek zorunlu değildir. Muafiyet sınavına yalnızca hazırlık eğitiminden sorumlu olan üniversiteliler girmektedir. Üniversitelerin her fakültesi her bölümü yabancı dil eğitimi vermemektedir. Bu nedenle yalnızca eğitimin tamamı ya da bir kısmı İngilizce verilen bölümler ve fakültelerin öğrencileri bu sınavdan sorumludur. Ancak sınava girmemeniz durumunda kesin olarak 1 yıllık dil eğitimi alacağınızı söylememiz gerekir. Sınava girip geçmeniz durumunda ise sene kaybı yaşamadan lisans eğitimine başlayabilirsiniz. 

  Muafiyet Sınavına Girmezsem Ne Olur?

  Sınava girmeyen üniversiteliler direkt olarak hazırlık eğitimine başlarlar. Sınava girip yeterli puan alamayan adaylar da hazırlık eğitiminden başlar. Hazırlık eğitimi almadan lisans eğitimine başlamak istiyorsanız tek çareniz sınavdan geçmektir.

  Muafiyet Sınavı Konuları Nelerdir? Ne Sorulur?

  Muafiyet sınavı 4 bölümden oluşan bir sınavdır. Bu aşamalar sırasıyla grammer, listening, speaking ve writing bölümleridir. Yani sınavda karşınıza dil bilgisi, dinleme, konuşma ve yazma bölümleri çıkmaktadır. Ancak bazı üniversiteler speaking yani konuşma aşamasını sınava koymamaktadır. Üniversiteler tarafından gerçekleştirilen sınavlarda bu kapsamda grammer yani dil bilgisi bölümünde adayların yabancı dil bilgisi seviyeleri temel olarak ölçülür. Genellikle bu bölüm çoktan seçmeli veya boşluk doldurma ile eşleştirme sorularından oluşur. Listening yani dinleme bölümünde adaylara dinletilen bir konuşmayla ilgili çoktan seçmeli, boşluk doldurmalı, eşleştirmeli sorular sorulur. Speaking yani konuşma bölümünde ise adayların dil bilgilerini kullanma seviyeleri ölçülür. Writing yani yazma bölümünde ise adaylardan belirli bir konu hakkında deneme yazmaları istenir.

  SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET


   

  Yazı kaynağı : www.tercihiniyap.net

  muafiyet sınavı

  Tarayıcınız bu videoyu desteklemiyor.

  Yazı kaynağı : ydyo.bartin.edu.tr

  Muafiyet Sınavı Nedir, Girmek Zorunlu Mudur? Muafiyet Sınavı Nasıl Geçilir?

  Muafiyet Sınavı Nedir, Girmek Zorunlu Mudur? Muafiyet Sınavı Nasıl Geçilir?

  Özellikle üniversite yeni girecek olan öğrenciler için, muafiyet sınavının ne olduğu oldukça önemlidir. Zorunlu olup olmadığı ve bu sınavın nasıl geçilmesi gerektiğine dair bilgiler merak ediliyor. Tabii muafiyet sınavında hangi derslerin öne çıktığı da yine sorulan sorulardan biridir.

  Muafiyet Sınavı Nedir?

  Yabancı dil zorunluluğu bulunan bölümlerde yapılan sınava muafiyet sınavı denir. Eğitim konusunda öğrencinin yabancı dil açısından yeterli olup olmadığını test eder. Özellikle eğitim süreci içerisinde mağduriyet yaşamamak ve yıl kaybetmemek için, yeterli dil seviyesine sahip olan öğrencilerin geçtiği bir sınavdır.

  Muafiyet Sınavı Girmek Zorunlu mudur?

  Özellikle yabancı dil eğitimi veren üniversiteler için muafiyet sınavı zorunludur. Yabancı dili üzerinden dersleri alabilmek için bu sınav eşliğinde seviye belirlemesi yapılması gerekir. Bu doğrultuda öğrenci sınavı eğer geçer ise, o vakit 1 yıl boyunca yabancı dil eğitimi almasına gerek kalmaz. Böylece zaman kaybetmeden doğrudan dersler ile eğitime başlayabilir. Ancak eğer sınavı geçemez ise, o vakit üniversitenin verdiği yabancı dil üzerinde etkin bir eğitim alması gerekmektedir.

  Muafiyet Sınavı Nasıl Geçilir?

  Muafiyet sınavını geçebilmek için üniversitenin başladığı yıl içerisinde verilen zaman diliminde sınava girilmesi gerekir. Bu doğrultuda standart olarak belirli bir sınırlama yer almaktadır. Bu sınırlamanın üzerinde puan alan öğrenciler muafiyet sınavını geçmiş olur. Ancak bu sınavını altında kalan öğrenciler için ise mutlaka bir yıllık eğitimin alınması gerekmektedir.

  Üstelik alınacak 1 yıllık eğitimin ardından gerekli puan doğrultusunda bu dönemin geçilmesi mecburidir. Yeterli yabancı dil altyapısı ve seviyesi olan öğrenciler, muafiyet sınavı üzerinden doğrudan ana derslere girmeye başlar.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap