Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  imam bayıldı ve karnıyarık arasındaki fark

  1 ziyaretçi

  imam bayıldı ve karnıyarık arasındaki fark bilgi90'dan bulabilirsiniz

  karnıyarık ile imambayıldı arasındaki fark

  İmambayıldı Ve Karnıyarık Arasındaki Fark

  İmambayıldı Ve Karnıyarık Arasındaki Fark

  Ana malzemesi patlıcan olan imambayıldı, soğan ve sarımsak kullanılarak yapılan bir yemek türü. Herkesin severek tükettiği bu lezzetin adı hakkında da oldukça ilginç rivayetler bulunuyor.

  Peki imambayıldı nedir, imambayıldı ismi nereden geliyor:

  Savaş döneminde halk kıtlık içerisindedir. Bu zor dönemde insanlar ne ekmek bulabiliyor ne de su... İşte bu zor zamanda yaşayan bir imam vardır ve savaş dönemi onu da etkilemiştir. Çevresindekilere göre imamın kileri ağzına kadar doludur, fakat karısına bu malzemeleri kullandırtmaz. Karısı da haliyle isyan eder bizim imama: "Bey! O kadar çeşit malzememiz varken neden tek çeşit yemek yiyoruz, bıktım artık!" İmamda aşağı kalır mı, verir cevabını: "Ülkemiz, devletimiz zor durumda, konuşma be kadın! İleride zorluk çekmeyelim istiyorum. Ülkede kıtlık var, aç mı kalalım sonra?"

  Bu tartışmanın üstüne imamın karısı iyice zıvanadan çıkar: "Zaten her gün aç kalıyoruz, sen iyice güçsüz kaldın, ben de kadınlığımı unuttum" diyerek basar isyanını. Bu laflara rağmen ikna olmayan imam karısını dinlemez ve tek çeşit yemek yemeye devam ederler.

  Gel zaman, git zaman derken bizim imamın karısı bir gün komşularını eve toplar ve onlara güzel bir ziyafet verir :) Kilerde bekleyen domates, soğan ve biberi kurutulmuş patlıcanların içerisine doldurarak ortaya yeni bir yemek çıkarır (imambayıldı). Kilerde kalan tüm malzemeleri de konu komşuya dağıtır! İmam, yemek vakti eve gelir ve bu yemeği sofrada görünce şaşkına döner! İmamın karısı, eşini kızdırmamak için, "Bu gece oldukça özel geçecek, seni güçlendirmek için böyle bir yemek yaptım" diyerek imamın sesini keser ve birlikte afiyetle yemeklerini tüketirler. Yemek sonrası kilere giren imam, gördüğü manzara karşısında donakalır ve ardından imam bayılır :)

  Oldukça enteresan bir hikayeye sahip olan imambayıldı yemeği, şimdilerde sofralardan eksik ediimeyen, oldukça uygun maliyetle pişirilen leziz bir tarif...

  İmambayıldı ve karnıyarık arasındaki fark

  Türk mutfağında sıklıkla kullanılan patlıcan, birçok ana yemeğin baş malzemesidir. Patlıcan kullanılarak yapılan imambayıldı ve karnıyarık, sıklıkla karıştırılan iki yemek çeşididir. Kendine has ayrı lezzeti olan imambayıldı ve karnıyarık arasındaki fark ise:

  İkisi arasındaki temel farkları bu şekilde sıralayabiliriz. İmambayıldı kaç kalori? Sorusuna ise cevabımız oldukça rahatlatıcı olacak :) Karnıyarık yemeğine göre daha hafif olan yemek, zeytinyağlı olması nedeniyle gönül rahatlığıyla tüketilebilen yiyecekler arasında. İmambayıldı tarifinize zeytinyağını bolca ekleyin, çünkü kızartma işlemini yaparken zeytinyağı kullanmak sağlığınız için daha yararlı olacaktır. Ayrıca kızaran patlıcanları kağıt havlu döşenmiş bir tabakta bir süre süzdürün. Böylelikle yağ oranını da azaltmış olacaksınız!

  Yapımı oldukça kolay olan yemeği beşamel sos kullanarak, beşamel soslu imambayıldı haline de getirebilirsiniz. İşte sizin için adım adım basit imambayıldı tarifi:

  İmambayıldı Tarifi İçin Tıklayın

  BONUS: Mozzarella Peynirli Kıtır Patlıcan

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  imam bayıldı ve karnıyarık arasındaki fark nedir?

  Yıllardır merak ederim; karnıyarık ile imambayıldı arasında fark var mı?

  Karnıyarık ile İmambayıldı arasındaki fark... - Soru Denizi

  karnıyarık ile imam bayıldı arasındaki farklar

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap