Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilk türk devletlerinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları

  1 ziyaretçi

  ilk türk devletlerinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kurallarıi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İlk Türk devletinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları

  İlk Türk devletinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları

  Merhaba Arkadaşlar,

  Öncelikle "İlk Türk devletinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları sorusunun" cevabını aşağıda inceleyelim.

  İlk Türk devletlerinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları “TÖRE” adı verilen kurallar bütünüdür. Töre, en genel anlamıyla bir toplumda yıllar içinde yerleşmiş ve ortaklaşa kabul edilmiş davranış biçimleri anlamına gelir.

  Göçebe düzenden yerleşik yaşama geçen toplumların devlet ihtiyacı ile birlikte toplumda adaletli bir yaşam tarzının temelini oluşturan birtakım hukuk kurallarına gereksinim duyulmuştur. Yazının kullanılmadığı dönemlerde yazısız hukuk kuralları uygulanmıştır. Tarihte bilinen ilk Türk devleti Asya Hun İmparatorluğu olarak da bilinen Büyük Hun İmparatorluğu' dur. Ülke, töre hükümlerine göre yönetilmekteydi. Töreler toplumdaki yerleşik genel inançlar doğrultusunda toplum bireyleri tarafından uygulanmadığı takdirde somut yaptırımları olan düzenleyici kurallar bütünü olarak ilk Türk devletinin yönetiminde varlığını göstermiştir.

  Günümüzde gelişmiş yazılı hukuk kurallarının olmasına rağmen  görgü kuralları,  ahlak kuralları,  örf -adetler  ve töreler gibi yazısız toplum kuralları geçerliliğini korumaktadır.

  Ayrıca "Ilk türk devletinin devlet yönetimi ve sosyal yaşamları hakkında bilgi veriniz" sorusunun cevabı için aşağıdaki linke bakılabilir.

  eodev.com/gorev/1745854

  "Devlet yönetimi nedir?" sorusunun cevabı için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

  eodev.com/gorev/1156333

  BAŞARILAR...

  Yazı kaynağı : eodev.com

  İlk Türk devletlerinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları

  İlk Türk devletlerinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kuralları

  Tanımı verilen terim TÖRE dir.

  Töre, İlk Türk devletlerinin yönetiminde etkili olan yazısız hukuk kurallarına verilen ad. O zamanlar yazılı hukuk kuralları yoktu. Suç işleyen kişiler hakkında töreye göre cezalar verilir. Eski türklerde sosyal hayatı düzenleyen kanunlara töre denilirdi. Hırsızlık yapan, adam öldüren yada suç işleyen herhangi biri töre kurallarına göre cezalandırılırdı. Bu cezalar ölüm cezaları ve hapis cezaları olabiliyor. Göçebe toplumlarda hapis cezaları daha az verilirdi ölüm cezaları ön planda idi. Yerleşik hayata geçilmesi ile hapis cezaları ön planda olmuş olabilir.

  TÖRE Nedir?

  Töre; bir toplumda yazılı olmayan, gelenekleşmiş kanun ve kurallar. Özellikle halk ağzında hukuk veya mahkeme anlamlarında da kullanılır. Töre sözcüğü Eski Türkçede türetilmek, yaratılmak ve düzenlenmek anlamlarına gelen törü- fiilinden gelir. Türkçedeki en eski yazılı örneğine 735 yılında törü şeklinde rastlanır.

  Yazı kaynağı : www.dershane.tv

  İlk Türk Devletleri’nde yazısız hukuk kurallarına ne ad verilir?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap