Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilk sahur ne zaman 2023 saat kaçta

  1 ziyaretçi

  ilk sahur ne zaman 2023 saat kaçta bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sahur iftar teravih vakitleri | 2023 Ramazan İmsakiyesi |

  Sahur iftar teravih vakitleri | 2023 Ramazan İmsakiyesi |

  İL İL RAMAZAN İMSAKİYESİ

  Diyanet İşleri Başkanlığının "ramazan.diyanet.gov.tr" internet sitesinde, dünyanın dört bir yanındaki yerleşim yerine ait ramazan imsakiyeleri paylaşıldı. "ramazan.diyanet.gov.tr" internet sayfasında yer alan "İmsakiye" bölümünde il il Ramazan imsakiyelerine kolayca ulaşılabiliyor.

  Ayrıca "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde, 2027'nin sonuna kadar olan yıllık dini günlerin listeleri de paylaşıldı.

  2023 Ramazan İmsakiyesi'nde yer alan bilgilere göre İstanbul'da 23 Mart 2023 Perşembe günü imsak vakti 05:31 olacak. Aşağıdaki linke tıklayarak illere göre sahur ve iftar saatlerini öğrenebilirsiniz.

  İLİNİZDEKİ SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  İSTANBUL İmsakiye 2023 - İstanbul İftar Saati, Sahur Vakti, İmsak ve Teravih Vakti

  İMSAKİYE 2023

  Ramazan ayı, tüm Müslümanlar için önemli ve kutsal bir aydır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İmsakiye 2023 ile birlikte, iftar saatleri, sahur vakti, imsak vakti ve teravih namazı saati gibi bilgileri içeren detaylı bir takvim yayınlandı.

  İSTANBUL İFTAR VAKTİ

  İstanbul iftar saatleri, sahur vakti, imsak vakti ve teravih vakti bilgileri, bu sayfada yer almaktadır. İftar saatleri, her gün güneşin batmasıyla başlar ve sahur vakti, gün doğumundan birkaç dakika önce sona erer. Ramazan ayı boyunca tutulacak oruç, Müslümanların ibadetinin en önemli unsurlarından biridir. Bu ay boyunca insanlar, gün boyunca yemek ve içmekten kaçınırlar ve iftar saatlerinde, aileleriyle bir araya gelerek, bereketli sofralar paylaşırlar. İstanbul iftar saatleri takvimi, burada yaşayan ve oruç tutanlar için faydalı bir kaynaktır. İftar saati her gün İmsakiye takvimine göre değiştiğinden, bu sayfayı düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

  İSTANBUL SAHUR SAATLERİ

  Sahur, İslam dininin inancına göre sabahın erken saatlerinde Müslümanlar tarafından, özellikle Ramazan ayında veya diğer aylarda, İslam'ın bir ibadeti olan orucun başlamasından önce, yani imsak vaktinden önce tüketilmesi sünnet olan son yemektir. İstanbul sahur vakti de bu noktada en çok merak edilenler arasında öne çıkmaktadır. İmsakiye 2023 sayfasından İstanbul sahur saatleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

  TERAVİH SAATİ

  Teravih Namazı, Ramazan ayının önemli bir ibadeti olarak kabul edilir. Teravih namazı vakti, İmsakiye takviminde belirtilen saatlere göre belirlenir ve her akşam camilerde toplanarak kılınır.

  30 GÜNLÜK İMSAKİYE TAKVİMİ

  İmsakiye 2023, İstanbul için güncel iftar saatleri, sahur vakti, imsak vakti ve teravih namazı vakti bilgilerini içerir. Ramazan ayının bu kutsal ayında, tutulacak oruç ve kılınacak teravih namazı, Müslümanlar için önemli bir ibadettir.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  2023 Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri ⭐️ İmsakiye 2023 Türkiye Geneli

  2023 Ramazan İmsakiyesi İftar Saatleri ⭐️ İmsakiye 2023 Türkiye Geneli

  İstanbul 2023 Ramazan İmsakiyesi İçin İstanbul İmsakiye 2023 linkine tıklayabilirsiniz.

  Diğer illerin 2023 Ramazan İmsakiyesi için sayfayı kaydırmaya devam edebilir ve hemen altta yer alan linklere tıklayarak bulunduğunuz bölge için iftar, sahur ve imsak vakitlerini görebilirsiniz.

  2023 Ramazan Ayı Hangi Ayda ve Ne Zaman Başlıyor?
  Ramazan ayı 23 Mart 2023 tarihinde perşembe günü başlayacak.

  2023 Ramazan Ayı Kaç Gün Sürecek?
  Bazı yıllarda 30 gün süren Ramazan ayı, 2023 yılında 29 gün sürecektir.

  2023 Ramazan-ı Şerif Ayın Kaçında ve Ne Zaman Bitecek?
  21 Nisan 2023 Cuma Günü 00:00 itibariyle Ramazan ayı bitecektir.

  2023 Ramazan Bayramı Hangi Gün?
  21 Nisan 2023 Cuma Günü Ramazan Bayramı 1. günüdür. 3 gün sürecek olan Ramazan Bayramı 24 Nisan 2023 Pazartesi 00:00 itibariyle son bulacaktır.

  Türkiye Geneli İl İl Ramazan İmsakiyesi

  Ramazan Nedir?

  Ramazan (Arapça: رمضان), Hicrî takvime göre 9. ay ve Hz. Muhammed’e (s.a.v.) Kur'an ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya ve Terâvih Salat'ına başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak, İslam'ın beş temel şartından biridir. Ay'ın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazan'ın sürdüğü, hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

  Şafaktan gün batımına kadar oruç tutmak; akut veya kronik hastalığı olan, seyahat eden, aşırı yaşlı, emziren, hamile, şeker hastası ve ergenliğe girmemiş olan kişiler dışında tüm Müslümanlar için farzdır (zorunludur). Şafak öncesi yemeğe sahur, orucun bozulduğu akşam yemeğine ise iftar denir.

  Ramazan ayı, orucun manevi mükafatlarının (sevap) atlanarak arttığı bir zaman dilimidir. Bu inanca göre Müslümanlar, sadece yiyecek ve içecekten değil, aynı zamanda tütün ürünlerinden, günahkar davranışlardan ve sakıncalı işlerden kaçınırlar; bunun yerine kendilerini daha çok namaza ve Kur'an okumaya adarlar.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap