Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilk kütüphane hakkında araştırma kısaca

  1 ziyaretçi

  ilk kütüphane hakkında araştırma kısaca bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İlk kütüphane hakkında araştırma yapınız.

  İlk kütüphane nerededir? İlk kütüphane ne zaman kuruldu ? İlk kütüphane hakkındaki bilgiler

  İlk kütüphane nerededir? İlk kütüphane ne zaman kuruldu ? İlk kütüphane hakkındaki bilgiler

  Kütüphanelerin geçmişi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Net bir tarih bilinmese de kuruluş tarihi hakkında tahminlerde bulunulmaktadır. Kütüphaneleri sıklıkla ziyaret eden insanların en çok merak ettiği konulardan birisi ise ilk kütüphanenin neresi olduğu ve nerede kurulduğudur.

   İlk Kütüphane Nerededir?

   Bilinen ilk kütüphane, Nivie'de kurulmuştur. Bu dönemde Nivie, ticari açıdan oldukça uğrak bir yerdir. Bu bölgede yaşayan insanlar bu insan ziyaretlerini değerlendirmiş, her öğrendikleri bilgileri not etmişlerdir.

   İlk Kütüphane Ne Zaman Kuruldu?

   Asur Bani Pal kitaplığı, bilinen ilk kütüphanedir. Yani ilk kütüphane Asurlular tarafından kurulmuştur. Nivie'de kurulan bu kitaplığın, İ.Ö. 626 tarihlerinde kurulduğu tahmin edilmektedir. Sonrasında Ozymandiasa Teb bölgesinde dini yazılar için farklı bir kitaplık daha oluşturulmuştur. Bu kitaplıkta 20 binden fazla papirus tomarı olduğu düşünülmektedir. Eski Yunan'da ise bilinen ilk kitaplık İ.Ö. 540'lı yıllarda Pisistratus'un Atina bölgesinde kurmuş olduğu kitaplıktır. Sonraki zamanlarda tapınaklara bitişik olarak çok sayıda kitaplıklar oluşturulmuştur. Bunlardan en önemli olanları ise, Anadolu'daki Bergama ve Efes, İskenderiye'deki Musaion kitaplıklarıdır. İlk Hristiyan kitaplıklar ise Urfa, İstanbul ve Kayseri'de kurulmuştur.

   İlk Kütüphane Hakkında Bilgiler

   Tam tarihi belli olmayan ve tarihte bilinen ilk kütüphane Asurlular tarafından yapılmıştır. Net tarihi belli olmadığından dolayı kurucuları sayılan Asurluların hangi dönemde ve ne zaman yaşadıkları kesin olarak bilinmemektedir. Kuzey Irak'a ait olan Aşur şehri dolaylarında yaşamış olan Asurlular, Dicle Nehri kıyılarında kendilerine yerleşim alanları kurmuşlardır. En gelişmiş ve ilk şehir olarak bilinen bu bölge batı ve doğu ticareti için oldukça uğrak bir noktaydı. ​​

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünyanın ilk kütüphanesi Ninova kütüphanesi hakkında bilgiler

  Dünyanın ilk kütüphanesi Ninova kütüphanesi hakkında bilgiler

  Günümüzde bilgi edinmek için akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar kullanıyoruz ancak kütüphaneler yüzyıllar boyunca ve hala en önemli bilgi yuvalarından biridir. İçerisinde binlerce kitabın, derginin, yazmanın bulunduğu kütüphaneler, kaynakları belirtilmiş bilgiler içerdiği için çok önemlidir. İnsan tarihi boyunca dünyanın dört bir yanında kütüphaneler açılmıştır. Bu kütüphaneler sayesinde hem günümüz hem de geçmiş ile ilgili doğru bilgiler edinebiliyoruz. Arapça’da kitaplar anlamına gelen kutup ile Farsça’da ev anlamına gelen hane kelimelerinin birleşmesiyle oluşan kütüphane kelimesi, anlamlarından da anlaşılacağı üzere kitaplar evi. Peki bilinen tarih ışığında dünyanın ilk kütüphanesi Ninova nerede? Kim kurmuş ve ne zaman kurmuştu?

  Dünyanın ilk kütüphanesi Ninova 

  Kütüphanecilik binlerce yıl önceye dayanan bir meslektir. Yapılan araştırmalar ve bulgulara göre kütüphanecilik yapıldığına dair ilk kanıtlar M.Ö. 2500lü yıllara kadar dayanır. İlk kütüphanecilik örnekleri çivi yazısı kullanarak tabletler üzerine yazı yazan Sümerler ve hiyeroglifler ile yazılmış devlet anlaşmaları bulunan Mısırlılar’a aittir. Kütüphanecilik örnekleri bu yıllara kadar geriye gitse de bu belgeler daha ziyade tapınaklarda, mezarlarda veya yapılarda bulunduğu için kütüphane olarak kabul edilmez. Kütüphane denilebilmesi için sistematik bir şekilde bir yapıda bulunmuş olmaları gerekir. Peki dünyanın ilk kütüphanesini kim, ne zaman ve nerede kurdu?

  Dünyanın ilk kütüphanesini Asurlular kurmuştur. M.Ö. 2000 yılında kurulan Sami kökenli bir Mezopotamya urganlığı olan Asurlular savaş, tarım, hayvancılık ve daha pek çok konularda etkilidir. 

  Asurluların son kralı olarak bilinen Aşurbanipal ilk kütüphaneyi kuran kişidir. M.Ö. 626 yılında Asur’un Başkenti Ninova’da kurulan kütüphanenin kazılarında 30 bin üzerinde tablet bulunmuştur. 

  Savaş kadar bilime de önem veren Aşurbanipal, yazıcılarına verdiği emirle buldukları tüm yazılı belgeleri Ninova Kütüphanesine getirmelerini emretmiştir. 

  Ninova Kütüphanesi’nde keşfedilen en önemli eserler arasında Yaradılış ve Gılgamış Destanı bulunur. Bunun yanı sıra kütüphanede atasözleri, dualar, büyüler, mektuplar, ticari belgeler, kanunlar, sözlükler, mitoloji ve tıp belgeleri de keşfedilmiştir.

  Ninova Kütüphanesi kalıntıları 1850 yılında İngiliz Austen Henry Layard tarafından Musul civarında yapılan kazılarda keşfedilmiştir. Günümüzde ortaya çıkarılan yaklaşık 20 bin civarında tablet İngiltere’deki British Museum’dadır.

  Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u takip etmeyi unutmayın 🙂

  Facebook  | Youtube | Instagram

  Yazı kaynağı : www.bilimcini.com

  İlk Kütüphane Hakkında araştırma Yapınız

  İlk Kütüphane Hakkında araştırma Yapınız

  İlk Kütüphane Hakkında araştırma Yapınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık. Kütüphane kitapların evi anlamına gelir. Tarihte ilk kurulan kütüphane hakkında araştırma yapan arkadaşlar için ,kısa bir bilgi şeklinde yazdık. İlk kütüphanenin hangi tarihte, hangi şehirse kurulduğu bilgisine aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

  İlk Kütüphane Hakkında araştırma Yapınız

  Tarihte ilk kurulan kütüphane M.Ö.625 yılında kurulmuştur. Bu kütüphaneyi Asur Devleti Hükümdarı Asurbanipal kurmuştur.

  Tarihteki ilk kütüphane Ninova Kütüphanesi’dir.

  Günümüzde  Irak sınırları içinde bulunan Ninive şehrinde yer alır.

  Kazılarda eskiden kitap olarak kullanılan 30.000 kadar tablet bulunmuştur.

  Bu kütüphane Hükümdar Asurbanipal’in kütüphanesi olarak kabul edilir.

  Bu kütüphanede bulunan tabletler, resmi belgeler ve dahga çok bilimsel, tıp, astronomi, büyücülük, edebiyat gibi konulardan bahseder.

  Ninova kütüphanesinde 4.000 yıllık “Gılgamış Destanı” da dahil olmak üzere çeşitli edebiyat eserlerde bulunmaktadır.

  Diğer tarihte diğer önemli kütüphaneler şunlardır;

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap