Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilk hamilelik belirtileri ne zaman başlar

  1 ziyaretçi

  ilk hamilelik belirtileri ne zaman başlar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Nelerdir? Hamilelik (Gebelik) Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  İçindekiler

  Adet gecikmesi, düzenli adet gören kadınlarda en erken ve en güvenilir gebelik bulgusudur.

  Gebeliğin ilk haftalarında adet kanamasına benzer “lekelenme” gibi çok az kanama görülebilmektedir. Bu kanamaya implantasyon (yerleşme) kanaması adı verilir.

  Erken dönemde görülebilecek hamilelik belirtileri şunlardır:

  Tabii ki her gebelik kişiye özeldir ve tüm bu bulgular her kadında görülmeyebilir. Aynı zamanda bu belirtilerin sıklığı ve şiddeti de bireye göre değişkenlik gösterebilir.

  Genellikle gebeliğin ilk dört haftası, adet döneminin beklenmesi nedeniyle fark edilmeyebilir.

  Hamilelik belirtileri, gebeliğin ilk üç ayının başındaki 1-2 hafta içerisinde başlayabilir.

  Gebeliğin 4-6’ncı haftaları arasında, memede değişiklikler başlar ve meme boyutlarında artış olabilir. İlerleyen dönemde meme ucunda (areolada) koyulaşma, renk değişikliği gözlenebilir.

  Bulantı ve kusmalar genellikle 4-6’ncı haftalar arasında artar ve 9’uncu hafta civarında en üst seviyeye ulaşır.

  Gebeliğin 8-10’uncu haftaları arasında, kalp hızında artış görülebilir. Vücutta östrojen (Kadınlarda üreme fonksiyonun gelişmesini sağlayan hormon) ve progesteron (Kadınları hamilelik dönemine hazırlayan hormon) hormonlarının gebelik nedeniyle artmasıyla birlikte;

  Evde yapılabilen gebelik testi, genellikle adet gecikmesinden bir hafta sonra pozitif olur. Ancak bu testlerin, idrarda gebelik hormonu (Beta-HCG) bakılarak değerlendirilmesi nedeniyle sonucun pozitifleşmesi için değerin kan tahliline göre daha fazla yükselmesi gerekir. Bu nedenle hassasiyeti düşüktür.

  Kan tahlili ile Beta-HCG bakılması kesin sonuç verir. Kanda gebelik hormonunun pozitifleşmesi en erken, ilişkiden 9-12 gün sonra görülür. Adetleri düzensiz olan ya da son adet tarihini hatırlayamayan kişiler, ilişkiden sonra 14 gün bekleyebilir. 5 IU/L’nin altındaki değer, negatif kabul edilir. 5-10 IU/L arası şüpheli, 10 IU/L üzeri ise pozitif kabul edilir. Şüpheli ya da pozitif çıkan değerlerin takibi gereklidir.

  Gebelik haftası ve doğum zamanı, kadının son adet tarihine göre hesaplanır. Gebeliği hesaplamak için anne adayının, son adet tarihini net olarak bilmesi gerekir. Tahmini doğum zamanı bu tarihin üzerine 280 gün eklenerek verilir. Bu durum da 40’ıncı gebelik haftasına tekabül eder. Ancak sağlıklı bir gebelikte doğum 37 ila 42’nci haftalar arası gerçekleşebilir.

  Anne adayı adet tarihinden emin değil ya da hatırlamıyorsa kandaki Beta-HCG değerine ve bu değerin artış durumuna göre ya da ultrason bulgularına göre hesaplama yapılabilir.

  Özellikle ilk üç ayda yapılan ultrason ölçümlerinin gebelik ve doğum haftasını hesaplamada hassasiyeti oldukça yüksektir. Gebeliğin trimester olarak ifade ettiğimiz üçer aylık dönemleri kısaca şu şekilde ifade edilir:

  Aylık olarak belirtecek olursak,

  Bebeğin hareketleri, anne karnında ilk kez yaklaşık 18 ila 20’nci gebelik haftaları arası hissedilir. İlk gebelik yaşanması durumunda bu süre daha geç olabilir. Daha önceden doğum yapmış gebelerde ise daha erken, yaklaşık 16’ncı hafta civarı bebeğin hareketleri hissedilmeye başlanır.

  Gebelik haftası ilerledikçe bebeğin hareket sıklığı ve şiddeti değişebilir. Özellikle öğleden sonra ve akşam saatlerinde bebeğin hareketleri artar. Gündüzleri ve geceleri bebeğin 20-40 dakikalık uyku periyodları olmaktadır. Bu süre nadiren 90 dakikayı geçer. Uyku süreci boyunca bebek hareket etmez.

  Bebeğin hareketleri genellikle 32’nci haftaya kadar artma eğilimindedir. Sonrasındaysa hareketler daha stabildir. Doğumun yaklaşması ve bebeğin büyümesiyle beraber hareket kapasitesi azalarak hareketleri daha hafif hissedilebilir.

  Yazı kaynağı : www.guven.com.tr

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar? | Özel Başarı Hastanesi

  Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının en merak ettiği şeylerin başında hamilelik belirtileri geliyor. Erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi sonucunda oluşan hamilelik, kadınların vücudunda ve ruhsal durumunda çok fazla değişik yaşanmasına neden olur. Anne adaylarının merak ettiği hamilelik belirtilerini ve hamilelik belirtilerinin zaman içerisinde değişimine dair hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanı doktorumuz Op.Dr. Betül Atakan'dan bilgi aldık.

  Yumurta ve spermin birleşmesiyle oluşan embriyonun rahme tutunması, yaklaşık olarak döllenmeden 10-12 gün sonradır. Ve bu andan itibaren bazı erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin nedeni döllenmeden sonra, anne kanında beta hCG, östrojen ve progesteron hormonlarının artmaya başlamasıdır. Peki, bu erken gebelik belirtileri nelerdir?

  HAMİLELİK GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan ve adeti geciken her kadın hamile olmaktan şüphe duyar ve vücudunu dinlemeye başlar.

  Aslında hiçbir gebelik, hamilelik belirtisi hamileliği kesin olarak kanıtlamaz çünkü hamilelikten emin olmak için hamilelik testi yapılması gerekir.

  Hamileliğin ilk haftalarından başlayarak son günlere kadar ortaya çıkan hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  Adet gecikmesi

  Gebeliğin ilk belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Ancak düzenli bir adet döngüsüne sahip değilseniz gebe olduğunuzdan şüphelenebileceğiniz başka belirtiler olabilir. Ayrıca her adet gecikmesi gebelik işareti olmayabilir. Stres, beslenme, iklim değişiklikleri gibi çevresel faktörler, ilaç kullanımı, kilo alımı ya da kilo kaybı gibi durumlar da bazen adet gecikmesine sebep olabilirler.

  Mide bulantısı

  Artan hcg (gebelik hormonu) ve östrojen hormon düzeyi, gebeliğin ilk zamanlarında özellikle sabah bulantılarına neden olabilir. Bazı gebelerde kusma bulantılara eşlik edebilir. Ancak bulantı başka durumlarda da ortaya çıkabilir. Mide-bağırsak hastalıkları, kabızlık, reflü, gastrit, stresvertigo gibi. Ayrıca artan östrojen hormon düzeyi gebelikte koku hassasiyetine neden olabilir. Özellikle yemek kokuları, parfüm ve sigara kokusu öğürme refleksine neden olup bulantıyı tetikleyebilir.

  Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali

  Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında artan progesteron hormonunun etkisiyle kendinizi yorgun hissedebilir, sürekli uyumak isteyebilirsiniz.

  Kokulara karşı yoğun hassasiyet

  Hormonların değişmesi yüzünden anne adayının yaşadığı değişikliklerden biri de kokulara karşı aşırı duyarlı hale gelmesidir. Bu dönemde anne adayı daha önce sevilen kokulardan tiksinebilir. Hiç hoşlanılmayan pek çok koku da sevilmeye başlanabilir.

  Hafif kanama ve kas ağrısı

  Hamileliğin ilk dönemlerinde zaman zaman hafif kanamalar, lekelenmeler ve kasık ağrıları görülmesi normaldir. Bu kanamalar adet kanaması gibi uzun soluklu kanamalar olmaz. Embriyonun anne adayının rahmine tutunmaya ve yerleşmeye çalışmasının neden olduğu bu kanamalar ve ağrılar da gebelik belirtileri arasında sayılır.

  Kabızlık

  Gebelik durumunda salgılanan progesteron hormonu sebebiyle sindirim sistemi problemleri yaşanabilir. Anne adayının sindirimi yavaşlar ve sindirim sistemindeki bu hormonsal değişim kabızlığa yol açar. Kabızlık durumunda anne adayının beslenme düzenine daha fazla dikkat etmesi gerekir.

  Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet

  Erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de göğüslerde oluşan değişikliklerdir. Artan hormonlar ve göğüslere gelen kan miktarının artışıyla birlikte göğüslerde büyüme ve büyümeye bağlı ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ayrıca yine gebelikte artan bu hormonlar, meme başındaki renk değişimini sağlayan melanosit denilen hücreleri etkileyerek, meme başında koyulaşma ve areola dediğimiz meme başı bölgesinde genişleme yaparlar. Bu durumda yine erken gebelik belirtileri arasındadır.

  Hafif kanama ve akıntı

  Lekelenme şeklinde görülen vaginal kanama da gebeliğin erken belirtilerinden biri olabilir. Halk arasında 'üstüne görme' olarak bilinen bu durum, embriyonun rahime tutunmasından kaynaklanan implantasyon kanamasıdır. Adet kanamasından farkı miktarının az ve süresinin kısa olmasıdır ve bu kanama normal adet kanaması haline dönüşmez. Özellikle ağrı ile beraber olduğunda dış gebelik belirtisi de olabileceğinden, bu durumda kadın doğum muayenesi yapılması önemlidir.

  Sık idrara çıkma

  Döllenmeden sonraki ilk haftalarda artan hormon düzeylerinden dolayı sık idrar çıkma hissi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönmelerinde de bu şikayet sıkça görülür. Bunun nedeni büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdır. Ancak bazen idrar yollarındaki enfeksiyon durumlarından kaynaklanabilir. Özellikle yanma şikayetinin eşlik ettiği durumda mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

  Vücut sıcaklığının artması

  Gebelikte yine hormon düzeylerinin artmasına bağlı olarak vücut sıcaklığı yaklaşık 1 derece kadar yüksektir.

  Kasık ağrısı

  Yine gebeliğin erken dönemlerinde özellikle 4 ve 5. haftalarda embriyonun rahme yerleşmesine bağlı, şiddetli olmayan, genellikle batma tarzında hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar çoğunlukla istirahatle geçer. Kanamanın eşlik ettiği şiddetli kasık ağrıları varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Tüm bu erken gebelik belirtileri, gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayabilir ve çoğunlukla gebeliğin 5. ve 8. haftaları arasında görülür. Ancak bu belirtiler her gebede görülmeyebilir. Ayrıca her anne adayı bu durumları fark etmeyebilir. Bu belirtilerden bazıları tüm gebelik boyunca görülmeye devam edebilir. Bazıları ise gebelik dışı durumlarda görülebilir. Dolayısıyla bahsedilen erken gebelik belirtileri kişinin gebe olduğunu kesin olarak göstermez. Kesin gebelik tanısı idrarda veya kanda yapılan gebelik testleri ile öğrenilir.

  Baş dönmesi ve ağrısı

  Hormonların bir anda çoğalması, kan akışını etkilediği için tansiyon düşmesi ve tansiyon düşmesine bağlı baş dönmeleri, bayılmalar yaşanabilir.

  Duygusal olarak hassaslaşma

  Döllenme sonucunda yaşanan hormon artışı anne adayının sadece vücudunu etkileyen bir şey değildir. Hamilelik anne adayının ruhsal durumu üzerinde de ciddi etkiler bırakır. Hamile olan kadınlarda çok ani duygusal geçişler yaşanır. Mutlu ve keyifli görünen, kahkahalar atan bir anne adayı hiçbir sebep yokken bir anda öfkelenebilir, ağlayabilir, üzülebilir. Bu durumlarda anne adayının en büyük destekçisi baba adayı olmalıdır. Baba adayları, anne adayının bu değişimleri kasıtlı olarak yaşamadığını ve kontrol edemediğini unutmamalı, eşinin kötü hissettiği anlarda destekçisi olmalıdır.

  Döllenmeden yaklaşık 7-10 gün sonra kanda beta hCG dediğimiz gebelik hormonu yükselmeye başlar. Bu durumda kanda ya da idrarda bakılan gebelik testleriyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hormon önce kanda sonra idrarda yükselmeye başladığından dolayı gebelik önce kanda sonra idrarda belli olur. Evde yapılan idrar testinde çift çizgi görülmesi testin pozitif olduğunu gösterir. Kanda yapılan gebelik testi için bir hastaneye gitmeniz gerekir. Hcg (gebelik hormonu) değerleriniz çok düşük bile olsa kan testinde tespit edilebilir. Ancak günümüzde düşük hCG değerlerini idrarda da tespit eden erken gebelik testleri mevcuttur.

  HAMİLE OLDUĞUNU NASIL ANLARSIN?

  Kadınların vücudunun ergenlik döneminde adet görmeye başlamasından itibaren bir çocuk doğurmaya hazır olduğunu biliyoruz. Kadın üreme organları her ay belli bir dönemde kendisini oluşabilecek bir gebeliğe karşı hazırlar. Eğer döllenme sağlanabilirse gebelik oluşur ancak sağlanamazsa kadın üreme organları tarafından üretilen yumurta hücresi parçalanarak adet kanaması olarak vücuttan atılır. Hamile olmayı isteyen kadınların "Hamile olduğumu nasıl anlarım" sorusuna verilen ilk yanıt genelde adet gecikmesi olur.

  ADET GECİKMESİ HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan kadınlar için adetin gecikmesi hamilelik ihtimalini ortaya çıkarır. Elbette adetin gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılamaz ancak bir belirti olarak kabul edilebilir. Hamileliğin çok fazla belirtisi olduğunu daha önce söylemiştik. Adetin gecikmesi, diğer belirtilerin yanında değerlendirilirse gebelik testi yapılması için bir sebep olarak görülebilir.

  HAMİLELİĞİN İLK HAFTASINDA NELER OLUR?

  Kadın üreme organlarının işleyişi dikkate alındığında son adet dönemi bittiği anda kadınların yumurtalıkları yumurtlama için hazırdır. Son adet döneminin ardından gelen 14. günde yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalıklarda oluşan en sağlıklı yumurta, fallop tüpleri aracılığıyla rahme gider. Kadın üreme organı yumurta rahimde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa birleşme saat canlı olarak durabilir.

  Erkek üreme hücresi olan spermde bu süre 3-4 gün olarak değişir. Yani kadının rahmine giren bir sperm rahimde 3-4 gün canlı olarak durur. Yumurta henüz canlıyken yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki sonucunda kadın rahmine giren sperm yumurtayı döller. Döllenen yumurta rahim astarına girer ve hamilelik oluşur.

  İlişkiden 7 gün sonra hamilelik oluşur ancak belli olmaz. Ultrasonda da görülmez. Hamileliğin testlerde ve ultrasonda görünmesi için döllenmenin üzerinden 14 gün geçmesi gerekir. Ancak bu durum erken hamilelik belirtilerinin görülmesine engel olmaz. Hormonların hızla değişmesine yol açan döllenme sonucunda 7 günde hamilelik belirtileri görüldüğü söylenebilir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

  Hamilelik şüphesi duyan kadınların gebelikle ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de hamilelik belirtilerinin başlama zamanları ve döllenme sonrası vücutta yaşanan değişimlerdir.

  Hamileliğin ilk haftasından itibaren hamilelik belirtileri görülmeye başlayabilir. Progestoron düzeyinde yaşanan artış, östrojen hormonunun çoğalması ve döllenen yumurtanın rahime etkisi anne adayının vücudunda ve duygu durumunda değişikliklerin yaşanmasına yol açabilir.

  Gebelik takvimi çıkarırken gebelik sürecinin sağlıklı şekilde gözlemlenebilmesi için gebeliğin başlangıç günü olarak, hamile olan kişinin son âdet kanamasının ilk günü kabul edilir. Gebeliğin bir kan testinde görülebilmesi için çiftlerin cinsel birleşmesi üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİSİ NEDİR?

  Yumurtanın döllenmesinin ardından oluşan embriyo fallop tüpleriyle rahme taşınır. Anne adaylarının merak ettiği ilk hamilelik belirtileri de bu taşınmanın ardından başlar. Embriyonun rahme tutunmasının ardından ilk implantasyon kanaması yaşanır ve bu kanamayla birlikte implantasyon dönemi başlamış olur. İşte bu implantasyon kanaması ilk hamilelik belirtisi olarak gösterilebilir. Halk arasında lekelenme adıyla anılan bu kanamanın ardından gebelik oluşmuştur ve sırasıyla diğer belirtiler de görülmeye başlar.

  Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu adeta baştan ayağa değişen tepkiler verir. Hamilelik 38-40 hafta kadar sürer ve neredeyse her hafta hamilelik belirtileri farklılık gösterir. Bazı belirtiler ve değişiklikler sadece erken dönemde görülürken bazı belirtiler sadece doğuma yakın görülür. Anne adayları kendi vücudunu dinleyerek erken hamilelik belirtilerini anlayabilir.

  Erken hamilelik belirtileri genelde döllenmenin ve hormon artışının dışa vurumu olarak yaşanan fizyolojik değişimlerdir.

  Hamilelik belirtilerinin hepsi her kadında aynı şiddette gözlemlenmeyebilir. Tüm bu belirtilerden bazıları fark edildiyse ve bir de adet gecikmesi varsa bir gebelik testi yapılmasının faydası olacaktır.

  HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

  Herhangi bir eczaneden alabileceğiniz gebelik testleriyle evinizde 2 dakika içinde hamile olup olmadığınızı dair bilgi edinebilirsiniz. Eczaneden aldığınız gebelik testine idrarınızı yapıp biraz beklemelisiniz. Gebeliğin oluşması durumunda salgılanan beta Hcg hormonu kanda ve idrarda kendisini gösterir. Gebelik testi üzerindeki göstergede çift çizgi çıkması durumunda hamile olduğunuzu, tek çizgi çıkması durumunda hamile olmadığınızı anlarsınız.

  Evde yaptığınız gebelik testleri genel olarak doğru sonuç verse de bazen yanılabilir. Bu yüzden eğer ki evde yaptığınız gebelik testinde iki çizgi çıktıysa (ki bu pozitif demektir ve hamile olduğunuz anlamına gelir) bir de jinekolog muayenesine gitmekte fayda var.

  Hekiminiz, yapacağı gebelik testlerinde Beta hcg değerlerini inceleyecektir. Kadınların hamile olup olmadığı Beta hcg hormonuna göre belli olur.

  Evde yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk haftasında sonuç vermeyebilir. Gebeliğin ilk hastasında ultrasonda da gebelik görülmez ancak hekiminiz yapacağı kan testlerinde Beta hcg hormonuna rastlanırsa gebelikten bahsetmek mümkün olur.

  Kaynak : Makale sabah.com.tr sitesinden alıntılanmıştır. Orjinal makaleyi okumak için lütfen tıklayınız

  Yazı kaynağı : basarihastanesi.com

  Hamilelik Belirtileri - Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri | Mustela

  Hamilelik Belirtileri - Erken Hamilelik (Gebelik) Belirtileri | Mustela

  En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Annelik serüveni, başlangıcından itibaren unutulmaz anlarla dolu bir süreçtir. Anne adayı, minik meleğin varlığını hissetmeye başlandığı andan itibaren bambaşka biri haline gelir. Artık her şeye daha duyarlı, daha sevecen ve daha hassas bir kadın vardır. Hamileliğin ilk belirtilerini, her bünye farklı zamanlarda hissetmeye başlar. Bazı bünyeler, gelişmelere anında tepki verirken, bazı bünyelerin tepkileri daha ileri dönemlerde olabilir.

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamilelik belirtileri bünyeden bünyeye farklılık gösteren bir durumdur. Bazı kadınlarda belirtiler, döllenmenin oluştuğu günlerden itibaren hemen ortaya çıkarken, bazı kadınlarda hamileliğin 2. ayıdan sonra da görülebilir. Bazı anne adayları ise hamile olduklarını bile fark etmeyebilir.

  Hamilelik belirtilerinin çoğu yalnızca gebelik dönemine özgü değildir. Bu nedenle, kadınlar özellikle çok erken hamilelik belirtileri ile karşılaştıklarında hamile olup olmadıklarını anlayamayabilir.

  Çok yaygın olarak görülen en basit hamilelik belirtileri şunlardır:
   


  Adet Gecikmesi

  Adet gecikmesi, genellikle hamileliğin ilk ipucu kabul edilir. Bir ya da birden fazla adet dönemini kaçıran kadınlar, öncelikle hamilelikten şüphelenir. Ancak adet döngüsü düzensiz olan kadınlarda bu gecikme yanıltıcı olabilir.

  Göğüs Ağrısı ve Göğüs (Meme) Hassaslaşması

  Hamileliğin erken dönemlerinde hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu değişim, göğüslerde hassasiyete ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca, bazı kadınlarda göğüs ucunda renk değişimleri olabilir ve damarlar daha belirgin hale gelebilir. Vücudun hormon değişimlerine adapte olmasının ardından göğüs hassasiyeti birkaç hafta içinde azalır.

  Kanamalar (Akıntılar)

  Bazı kadınlarda az miktarlarda kanama, akıntı ve lekelenmeler hamileliğin ilk belirtilerinden biri olur. Yerleşme kanaması olarak da bilinen bu akıntılar, döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunması nedeniyle meydana gelir. Gebelik gerçekleştikten 10-14 gün sonra, adet kanamasına yakın bir dönemde görülebilir. Ancak bu lekelenme ve akıntı her hamile kadında görülmeyebilir.

  Baş Dönmesi

  Bayılma hissi ve baş dönmesi, hamilelikte normal karşılanan belirtiler arasındadır. Özellikle erken dönemde ortaya çıkan ve ilk trimester boyunca devam eden baş dönmesine damarların genişlemesi ya da kan şekerinin düşmesi neden olabilir.

  Sırt Ağrısı

  Oldukça yaygın olarak görülen hamilelik belirtilerinden biri sırt ağrısıdır. Bu ağrılar hamileliğin başlangıcında ortaya çıksa da bazı kadınlarda ilerleyen dönemlerde de görülebilir. Kadınlarda, özellikle 27. haftadan 34. haftaya kadar yoğun sırt ağrısı olabilir.

  Mide Bulantısı

  Mide bulantısı, hamileliğin erken belirtilerinden biri olsa da ilk üç aylık dönemde, bazen daha uzun süren periyotlarda görülebilir. Sağlıklı bir hamileliğin belirtisi olarak kabul edilir ve sabah erken saatler başta olmak üzere gece de dahil günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte bazı kadınlar bulantıyı daha erken hissederken bazılarında bu belirti hiç görülmez. Bazılarında ise mide bulantısına kusma da eşlik eder. Hamilelik sırasında sabah bulantılarının nedeni tam olarak bilinmese de uzmanlar bu durumun hormonlarla ilgili olduğunu düşünmektedir.

  Cilt Problemleri

  Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler nedeniyle bazı cilt problemleri görülebilir. Kadınlara ya da bebeğe herhangi bir zararı bulunmayan bu sorunlar arasında kaşıntı, pigmentasyon ve bağ dokusu değişimleri, damar genişlemesi bulunur. Buna göre çatlaklar, cilt renginde farklılaşma, lekelenme, kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma gibi problemler görülebilir.

  Ruh Hali Değişimleri

  Hamile kadınlar, sıklıkla ruh hali değişimleri yaşar. Bu değişimin temel nedeni, beynin nörotransmitterlerini etkileyen hormonal değişimlerdir. Bazı kadınlar çok yüksek iniş çıkışlar yaşayabilir. Bazılarında ise mutluluk, depresyon ya da anksiyete durumları zaman zaman görülebilir. Hamilelik döneminde çok normal olan ruh hali değişimlerinde önemli nokta, bu değişimin görülme süresidir. Çok uzun süren depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayanların bir sağlık kuruluşuna başvurmasında fayda vardır. 

  Yorgunluk

  Hamileliğin özellikle ilk 12 haftasında kadınlar kendini normalden fazla yorgun hissedebilir. Bu dönemde vücutta yaşanan hormonal değişimler, kişilerin hasta, bitkin, duygusal ve üzgün hissetmesine neden olur.

  Diğer Hamilelik Belirtileri:

  Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  Çoğu kadın, vücudunda yaşadığı değişimler nedeniyle “Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?” sorusuna yanıt arar. Gebelik belirtileri de regl öncesi dönemde yaşanan hormonsal değişimlere benzer bir seyir gösterebilir. Hamileliğin ilk belirtileri, döllenmenin oluşumundan sonraki 5-10 gün arasında hissedilebilir. Regl öncesi ve sırasında yaşanan şişkinlik hissi, hamileliğin ilk belirtilerinin arasındadır. Göğüslerde yaşanan hassasiyet, meme uçlarının ve çevresindeki halkanın koyulaşması da hamileliğe işaret eder. Göğüs ucunun etrafında görülen kabarcıklar, eskisinden daha belirgin hale gelir.

  Hormonlarda meydana gelen değişimlerin neticesinde görülen göğüs uçlarındaki koyulaşma ve hassasiyetin, tek başına hamilelik belirtisi olduğu söylenemez. Aylık regl periyotlarındaki gecikme, hamileliğin en güçlü belirtisi olarak gösterilir. Her zamankinden daha fazla çalışmaya başlayan hormonlar, yumurtalıkları hareketlendirerek yoğun bir akıntı oluşturur. Şeffaf ve kokusuz olan vajinal akıntı, hamilelik belirtisi olarak sayılabilir. Akıntının rengi sarı veya yeşile benziyorsa, iyiye işaret olmayabilir. Hamilelik belirtileri akıntı olsa da, bu durumun normal olup olmadığıyla ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

  En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

  En erken hamilelik belirtileri adet döneminin gecikmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Adet ağrılarına benzer kasık bölgesindeki şişkinlik ve rahatsızlık hissi yaşanabilir. Kadınlar, hamile kalmaya çalıştıkları dönemlerde sürekli olarak vücutlarını dinler ve adet ile hamilelik belirtilerini kıyaslar. Ancak bu belirtiler adet dönemine rastladığı için anne adayları hamile olduğunun farkına varamayabilir. Rahimdeki yumurtaların, spermle buluşması neticesinde döllenme gerçekleşir. Ardından hamileliğin ilk günleri yaşanmaya başlar. En erken gebelik belirtilerinden biri, mide bulantısıdır.

  Mide bulantısıyla birlikte, baş dönmesi yaşayan anne adaylarının sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Hamileliğin ilk döneminde; mide nöbetlerine, kramplar ve kusma eşlik edebilir. Hamileliğin ilk günlerinde yaşanan belirtilerden biri olan sık sık idrara çıkma isteği, birçok kişide görülen bir durumdur. Hormonların kan akışını hızlandırmasıyla böbreklerin çalışma hızı da öncekine göre hızlı olur. Gün içinde, tuvalete gitme ihtiyacı artarak yoğunlaşır. Bir süre sonra normale dönen idrar sıklığı, hamileliğin son döneminde tekrar ortaya çıkabilir. Bu dönemlerde, bol bol sıvı tüketilmelidir. Hamilelik hormonlarının bünyede toplanmasıyla, duygusal değişimler ve ağlama nöbetlerine baş dönmeleri de eşlik edebilir. Hormonların normalinden daha fazla çalışmaya başlamasıyla, anne adaylarında bazı duygudurum değişimlerinin yaşanması çok olağandır. Erken hamilelik belirtileri gebeliğin 12. haftasından sonra genellikle kaybolur.

  Hamilelik Belirtileri İlk Hafta: İlk 7 Günde Hamilelik Belirtileri Neler Olur? (İlk Hafta Hamilelik Belirtileri)

  Döllenmeyi takip eden ilk 7 gün içinde, belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kişiden kişiye değişen hamilelik belirtilerinden biri de kasık ağrılarının başlamasıdır. Bu, 3 günlük hamilelik belirtileri arasında da bulunur. Regl sancısını andıran hamilelik belirtileri kasık ağrısı ve kasılmalar üzerinde yoğunlaşır. Şişkinlik hissiyle birleşen ağrılar, minik misafirin habercisi olabilir. Bebeğin anne karnına yerleşmesi dönemini kapsayan ilk haftasında, bazen kanamalar görülür. Halk arasında, "üzerine adet görme" olarak da adlandırılan kanamalar kısa süreli olur. Kanamanın rengi pembe veya kahverengi olmakla birlikte, leke şeklindedir. Kanamalar, başlangıçta endişe verici bir durum olsa da sık görülen belirtilerden biridir. Kanama yaşayan anne adayı, bunu regl kanaması zannederken, hamile olduğu aklına gelmeyebilir.

  1 Aylık Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamileliğin ilk ayında görülen erken belirtileri bazı kadınlar fark etmeyebilir. İlk hamilelik belirtileri herhangi bir hastalıkla da ilişkilendirilebilir.

  Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamilelik şüphesi olan kadınlar, yazılı belirtilerden birini veya birkaçını gösteriyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Geciken regl kanaması, hamileliğin yüzde yüz belirtilerinden biri olarak gösterilse de düzensiz kanama yaşayanlar için kesin sonuç olmayabilir. İlk hamilelik belirtilerinden olan sabah bulantıları ve onu izleyen kusmaların sık sık yaşanması da akla hamileliği getiren belirtilerdendir. Kasık bölgesindeki sancıların devamlı hale gelmesi, sırta ve bele vuran ağrılar, baş dönmesi, kusma, kokulara karşı duyarlılık ve idrara sık çıkmak gibi belirtilerin yanında; duygusal değişimler, sürekli uyuma isteği, halsizlik şikâyetleri varsa yüzde yüz hamileliğe işaret olduğu söylenebilir.

  Her hamile kadının bu belirtileri yaşaması zorunlu değildir. Hamileliğinin hiçbir ayında mide bulantısı, baş dönmesi yaşamadan doğum yapan kadınların varlığı da kayda değerdir. Hamileliklerinde bol bol su tüketen, dengeli beslenen ve kısa yürüyüşler yapan anne adaylarının sorunsuz bir hamilelik yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Evde yapılan idrar testleri, kısa sürede, hamile olunup olunmadığına dair bir fikir verse de zaman zaman yanıltıcı olabilir. Bu yüzden, bir kadın doğum uzmanından destek almak yerinde bir karardır. Hamilelik şüphesi olduğunda yapılan kan tahlilinde, beta HCG hormon değerine bakılır. Bu değerin belli bir aralıkta olması, yüzde yüz hamilelik anlamına gelir. Ayrıca, ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi bebeğin varlığını kesin olarak gösterir.

  Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

  Hamileliğin ilk ipucu olan adet gecikmesinden de önce bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve yorgunluk, bazen adet gecikmesinden de önce kadınların hamilelikten şüphelenmesine neden olabilir. Bu durumda evde yapılabilen hamilelik testleri, şüphelerin giderilmesine yardımcı olur.

  Tüm hamilelik testleri, kan ya da idrarda kadınlar yalnızca hamileyken bulunan ve özel bir hormon olan hCG’yi tespit eder. İnsan koryonik gonadotropin olarak da bilinen hCG, döllenen bir yumurta uterusa implante olduğunda ortaya çıkar. Bu hormon, hamileliğin her günü vücutta hızla birikir. Erken belirtiler görülmeye başlandığında yapılan testlerle bu hormon ve gebelik tespit edilebilir.

  Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

  Hamilelikte bebek gelişiminin takibi haftalara göre yapılır. Bu nedenle kadınların gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunu bilmesi büyük önem taşır. Gebeliğin hesaplanması için son adet kanamasının tarihinin net bilinmesi gerekir. SAT olarak da bilinen bu tarihe göre kadınlar kaç haftalık hamile olduğunu öğrenebilir. Ancak bu hesaplamada adet döngüsünün düzenli olması önemli bir noktadır. Yumurtlama döngüsü farklı olduğu için adet düzensizliği yaşayan kadınlarda gebelik hesaplaması net sonuç vermeyebilir.

  Hamilelik süresi ile birlikte doğum tarihi de hesaplanabilir. Hamilelik, toplam 280 gün ya da 40 hafta devam eder. Son adet kanamasının ilk günü bilindiği takdirde hem gebelik süresi hem de doğum zamanı bilinebilir.

  ‘’İçerik bilgilendirme amaçlıdır, tedavi ya da tedaviye yönelik sağlık hizmeti bilgileri içermemektedir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.’’

  Yazı kaynağı : www.mustela.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap