Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilişkiye girdikten kaç gün sonra hamilelik testi yapılmalı

  1 ziyaretçi

  ilişkiye girdikten kaç gün sonra hamilelik testi yapılmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Gebelik testi, hamilelik testi, gebelik testi ne zaman yapılmalı? İrfan Tarhan

  Gebelik Testi

  Gebelik testi sonucu hem inanılmaz derecede mutluluk hem de çok büyük üzüntü kaynağı olabilir. Adet gecikmesi gebelik testi yapmak için en önemli sebeptir.

  İki tip gebelik testi vardır. Bunlardan kolay ve pratik olanı idrarda gebelik testi, kesin sonuç veren ise kanda gebelik testidir. İdrarda gebelik testi eczanelerden alınıp birkaç damla idrar ile kolayca yapılabilir. Kan testinde ise laboratuvara kan verip sonucunu beklememiz gerekir.

  Gebelik testleri normal hamilelik dışında dış, gebelik, içi boş (unembriyonik) gebelik, dış gebelik, üzüm gebeliği (mol gebeliği), kimyasal gebelik ve bazı B-hCG üreten nadir kanserlerde de pozitif çıkabilir. Her iki testte de yani idrar ve kan gebelik testlerinde sadece gebelik olup olmadığı belli olur. Gebeliğin normal olup olmadığı ancak ultrason ile bakılınca belli olur.

  Her iki testte hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunu kullanır. hCG embriyonun rahim içine yerleşmesinden hemen sonra plasenta (bebeğin eşi) tarafından üretilir. Gebelikle ilgili bulgular bu hormonun kanda yükselmesi ile olmaktadır.

  gebelik testi

  İdrarda Gebelik Testi

  İki şekilde yapılabilir. İdrar bir kabın içine alındıktan sonra test çubuğu içine daldırılabilir ya da idrar yaparken idrarın orta kısmı ile çubuk ıslatılır. Biraz bekledikten sonra renk değişikliği takip edilerek gebeliğin olup olmadığı anlaşılır.

  İdrarda gebelik testi beklenen adet tarihi geçince ya da vücutta adet dönemi yaklaştığında farklılıklar hissedildiğinde yapılabilir. Test için en güvenli yapılma şekli testin talimatlarını uygulayarak olur. Farklı idrar testlerinde ufak farklılıklar olabilir.

  İdrar ile yapılan testlerde yalancı pozitifliğin yani gebelik olmadan test sonucunu gebelik varmış diye değerlendirmenin en önemli nedeni olması gereken süreden daha sonra değerlendirme ile olur. İlk test yapıldığında tek çizgi varsa gebelik yok, silik veya belirgin ikinci çizgi oluşursa gebelik ver demektir.

  İdrarda gebelik testi günün her saatinde yapılabilir, ancak sabah ilk idrarda hCG miktarı daha yoğun olduğundan daha hızlı ve belirgin sonuç alınır.

  İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

  Test için en güvenli zaman beklenen adet tarihinin geçtiği tarihten sonrasıdır. Adet düzensizliği olanlarda ise bu tarih yanıltıcı olabilir. Beklenen adet tarihi geçince hamilelik varsa test %97-98 oranında doğru sonuç verir. Ciddi derecede adet düzensizliği olanlarda korunmasız ilişki sonrası genellikle 2 hafta sonra test pozitif çıkar. Ancak nadir durumlarda yumurtlamadan 1 hafta önceki ilişkilerde de sperm 1 hafta canlı kalabileceği için yaklaşık 3 hafta sonrasına idrar testi pozitif olmaya başlar.

  Erken Gebelik Testi Nedir?

  Erken hamilelik testi idrarda gebelik testi ile aynı şekilde yapılır. Bu testlerin hassasiyeti daha fazla olduğu için embriyo tüplerden geçip rahime yerleştiği andan hemen sonra yapılan testlerde pozitif sonuç alınabilir. Bu dönem beklenen adet tarihinden 5-6 gün öncesi bile olabilir.

  Kanda Gebelik Testi Nedir?

  Hamilelik testinde kesin sonuç almanın yolu kanda gebelik testi ile yapılan testtir.  Diğer testlerde olduğu gibi koldan kan alıp laboratuvarda B-hCG testi yapılır. Kanda çıkan değer net olmamakla birlikte gebeliğin kaç hafta olduğu ile ilgili bilgi verir:

  Mol gebelikte, çoğul gebeliklerde ve bazı tümörlerde bu değerler beklenenden daha yüksek çıkar.

  Kanda gebelik testi sadece gebe olup olmadığımızı tespit etmek için kullanılmaz. Sağlıklı gebeliklerde test değerleri 2-3 günde bir gebelik başında ikiye katlar. Kimyasal gebelik ve dış gebelik gibi bazı durumlarda değer artışı beklenenden az olabilir. Mol gebelik sonrası bir yıl boyunca mol gebeliğin kansere dönüşüp dönüşmediğini takip etmek için ayda bir test yapılır.

  Kanda Gebelik Testinin Avantajları

  Kanda Gebelik Testi Dezavantajları

  Gebelik Testi Hamile Olduğumuzu Nasıl Tespit Eder?

  Gebelik testi hCG hormonunun kanda veya idrarda tespiti ile yapılır. hCG tespiti hamileliğin olduğunun kanıtıdır. Test ile ilgili yanlış değerlendirmeler veya uygun zamanda yapılmaması nedeniyle olabilmektedir.

  Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

  Beklenen adet tarihinin gecikmesi evde idrarda gebelik testi için yeterlidir. Geciken adet çoğunlukla hamileliğin ilk belirtisidir. İdrar testleri yaklaşık %97 oranında doğrudur. Eğer test çok erken yapılırsa yanlış negatif sonuç verebilir (test gebe olmadığınızı söylemesine rağmen gebesinizdir). Birkaç gün sonra adet başlamamışsa testi tekrarlamak gerekir.

  Kanda gebelik testi idrar testine göre daha duyarlıdır. Beklenen adet tarihinden önce bile gebelik tespiti yapılabilir. Sonuç negatif çıksa bile adet gecikmesinde kanda gebelik testini de tekrarlamak gerekir.

  Pozitif idrar testi gebe olduğunuzu gösterir. Bu gebeliğin normal rahim içi bir gebelik mi yoksa anormal gebelik mi olduğunu ancak ultrason ile anlayabiliriz.

  Negatif gebelik testi her zaman gebe olmadığınız anlamına gelmez. Test çok erken yapılmış olabilir veya test bozuk olabilir. Negatif gebelik testine rağmen birkaç gün içinde adet olmazsa mutlaka test yenilenmeli ve muayene olunmalıdır.

  Gebelik Testi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

  Yazı kaynağı : www.irfantarhan.com

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik testi yapılır? İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur? Hamilelik testi kaç günde yapılmalı? Kaç günlük hamilelik kan testinde çıkar - Sağlık Haberleri

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik testi yapılır? İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur? Hamilelik testi kaç günde yapılmalı? Kaç günlük hamilelik kan testinde çıkar - Sağlık Haberleri

  İster planlı olsun ister olmasın korunmasız cinsel ilişkinin ardından pek çok kadın hamile olup olmadığını merak eder. Özellikle, planlı olmayan hamileliklerden endişe edenler ilişkinin hemen sonrasında hamilelik testlerine yönelir. Ancak, ilişkinin hemen ardından veya sonraki birkaç gün içinde hamilelikle ilgili kesin sonuç alamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. İlişki sonrasında yapılan testler negatif sonuç verdiği için yanıltabilir.

  CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK TESTİ YAPILIR?

  Hamilelikten endişe duyduğunuzda, mümkün olduğunca erken test yaptırmak istemeniz doğaldır. Korunmasız bir ilişki yaşadıysanız ya da planlı olarak bebek denemesi yaptıysanız hamilelik testinden kesin sonuç almak için bir süre beklemeniz gerekiyor. Uygun olan beklenen adet döneminden en erken 1 hafta önce veya şüphelenilen cinsel ilişkiden en erken 1 hafta sonra test yapılmasıdır.

  HAMİLELİK TESTİ KAÇ GÜN SONRA YAPILMALI?

  Hamile olup olmadığınızı anlamak için ya evde kullanılan hızlı gebelik testlerini ya da hastaneye gidip beta HCG veya kan testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Cinsel birlikteliğin üzerinden ortalama 10-14 gün geçtikten sonra gebelik belli olur. Evde gebelik testleri en iyi sonucu almak için uyandıktan sonrayı tercih edin. Çünkü o zaman idrardaki hCG konsantrasyonu en yüksek seviyede olduğu saatlerdir.

  KAÇ GÜNLÜK HAMİLELİK KAN TESTİNDE ÇIKAR?

  Döllenmeden yaklaşık olarak 11 gün sonra kan numunesinde, HCG hormonunda yüksek değeler saptanabilir ve bundan birkaç gün sonra da idrar testi aracılığıyla veriler elde edilebilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Hamilelik testi ne zaman yapılır? İlişkiden kaç gün sonra hamilelik testi yapılır?

  Hamilelik testi ne zaman yapılır? İlişkiden kaç gün sonra hamilelik testi yapılır?

  Planlı ya da plansız bir hamilelik ile ilgili çiftlerin merak ettiği konuların başında ‘Hamilelik testi ne zaman yapılır?’ sorusu geliyor. Korunmasız cinsel ilişkinin ardından pek çok çift hamilelik konusunda şüpheye düşer. Planlı olsun ya da olmasın hamile olup olmadığını merak eden kadınlar öncelikle ilişkinin hemen ardından veya sonraki birkaç gün içinde hamilelikle ilgili kesin sonuç alamayacağını bilmelidir. HCG hormonu hamileliğin en erken şekilde teşhis edilebilmesine imkan tanır. HCG hormonun saptanabilmesi için de ilişkinin ardından belli bir süre beklemek gerekebilir. Peki, Hamilelik testi ne zaman yapılır? İlişkiden kaç gün sonra hamilelik testi yapılır? İşte hamilelik testi ile ilgili bilmeniz gerekenler…

  HAMİLELİK TESTİ (ERKEN GEBELİK TESTİ) NE ZAMAN YAPILIR?

  Hamileliğin ilk ve en güvenilir belirtilerinden biri kaçırılmış bir adet (regl) dönemidir. Adet döngünüzü yakından takip etmezseniz, geç olup olmadığınızı belirlemek zor olabilir. Birçok kadının 28 günlük bir adet döngüsü vardır. Son döneminizden bu yana bir aydan uzun bir süre geçtiyse ilk olarak bir test yapmayı düşünün. Beklenen adet döneminden en erken 1 hafta önce veya şüphelenilen cinsel ilişkiden en erken 1 hafta sonra test yapılabilir. Kan testi en güvenilir sonucu verir. İdrar tahlillerinin yanlış sonuç verme ihtimali yüksektir.

  İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK TESTİ YAPILIR?

  Hamilelikten emin olmak için gebelik testi yapmak gerekiyor. Ya da hastaneye gidip beta HCG veya kan testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  Yerleşme sonrasında insan karyonik gonadotropin hormonu (HCG) hormonunun salınımı artar ve bu hormonun salınımıyla birlikte göğüste hassaslaşma, bel ağrısı, sık idrara çıkma, yorgunluk gibi diğer hamilelik belirtileri baş gösterir.

  Bu doğrultuda cinsel birlikteliğin üzerinden ortalama 10-14 gün geçtikten sonra gebeliğin belli olduğundan söz edilebilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap