Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilişkiden sonra hamilelik ne zaman belli olur

  1 ziyaretçi

  ilişkiden sonra hamilelik ne zaman belli olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir ve Ne Zaman Başlar? | Özel Başarı Hastanesi

  Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının en merak ettiği şeylerin başında hamilelik belirtileri geliyor. Erkek üreme hücresi sperm ile kadın üreme hücresi yumurtanın döllenmesi sonucunda oluşan hamilelik, kadınların vücudunda ve ruhsal durumunda çok fazla değişik yaşanmasına neden olur. Anne adaylarının merak ettiği hamilelik belirtilerini ve hamilelik belirtilerinin zaman içerisinde değişimine dair hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Departmanı doktorumuz Op.Dr. Betül Atakan'dan bilgi aldık.

  Yumurta ve spermin birleşmesiyle oluşan embriyonun rahme tutunması, yaklaşık olarak döllenmeden 10-12 gün sonradır. Ve bu andan itibaren bazı erken gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin nedeni döllenmeden sonra, anne kanında beta hCG, östrojen ve progesteron hormonlarının artmaya başlamasıdır. Peki, bu erken gebelik belirtileri nelerdir?

  HAMİLELİK GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan ve adeti geciken her kadın hamile olmaktan şüphe duyar ve vücudunu dinlemeye başlar.

  Aslında hiçbir gebelik, hamilelik belirtisi hamileliği kesin olarak kanıtlamaz çünkü hamilelikten emin olmak için hamilelik testi yapılması gerekir.

  Hamileliğin ilk haftalarından başlayarak son günlere kadar ortaya çıkan hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  Adet gecikmesi

  Gebeliğin ilk belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Ancak düzenli bir adet döngüsüne sahip değilseniz gebe olduğunuzdan şüphelenebileceğiniz başka belirtiler olabilir. Ayrıca her adet gecikmesi gebelik işareti olmayabilir. Stres, beslenme, iklim değişiklikleri gibi çevresel faktörler, ilaç kullanımı, kilo alımı ya da kilo kaybı gibi durumlar da bazen adet gecikmesine sebep olabilirler.

  Mide bulantısı

  Artan hcg (gebelik hormonu) ve östrojen hormon düzeyi, gebeliğin ilk zamanlarında özellikle sabah bulantılarına neden olabilir. Bazı gebelerde kusma bulantılara eşlik edebilir. Ancak bulantı başka durumlarda da ortaya çıkabilir. Mide-bağırsak hastalıkları, kabızlık, reflü, gastrit, stresvertigo gibi. Ayrıca artan östrojen hormon düzeyi gebelikte koku hassasiyetine neden olabilir. Özellikle yemek kokuları, parfüm ve sigara kokusu öğürme refleksine neden olup bulantıyı tetikleyebilir.

  Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali

  Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında artan progesteron hormonunun etkisiyle kendinizi yorgun hissedebilir, sürekli uyumak isteyebilirsiniz.

  Kokulara karşı yoğun hassasiyet

  Hormonların değişmesi yüzünden anne adayının yaşadığı değişikliklerden biri de kokulara karşı aşırı duyarlı hale gelmesidir. Bu dönemde anne adayı daha önce sevilen kokulardan tiksinebilir. Hiç hoşlanılmayan pek çok koku da sevilmeye başlanabilir.

  Hafif kanama ve kas ağrısı

  Hamileliğin ilk dönemlerinde zaman zaman hafif kanamalar, lekelenmeler ve kasık ağrıları görülmesi normaldir. Bu kanamalar adet kanaması gibi uzun soluklu kanamalar olmaz. Embriyonun anne adayının rahmine tutunmaya ve yerleşmeye çalışmasının neden olduğu bu kanamalar ve ağrılar da gebelik belirtileri arasında sayılır.

  Kabızlık

  Gebelik durumunda salgılanan progesteron hormonu sebebiyle sindirim sistemi problemleri yaşanabilir. Anne adayının sindirimi yavaşlar ve sindirim sistemindeki bu hormonsal değişim kabızlığa yol açar. Kabızlık durumunda anne adayının beslenme düzenine daha fazla dikkat etmesi gerekir.

  Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet

  Erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de göğüslerde oluşan değişikliklerdir. Artan hormonlar ve göğüslere gelen kan miktarının artışıyla birlikte göğüslerde büyüme ve büyümeye bağlı ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ayrıca yine gebelikte artan bu hormonlar, meme başındaki renk değişimini sağlayan melanosit denilen hücreleri etkileyerek, meme başında koyulaşma ve areola dediğimiz meme başı bölgesinde genişleme yaparlar. Bu durumda yine erken gebelik belirtileri arasındadır.

  Hafif kanama ve akıntı

  Lekelenme şeklinde görülen vaginal kanama da gebeliğin erken belirtilerinden biri olabilir. Halk arasında 'üstüne görme' olarak bilinen bu durum, embriyonun rahime tutunmasından kaynaklanan implantasyon kanamasıdır. Adet kanamasından farkı miktarının az ve süresinin kısa olmasıdır ve bu kanama normal adet kanaması haline dönüşmez. Özellikle ağrı ile beraber olduğunda dış gebelik belirtisi de olabileceğinden, bu durumda kadın doğum muayenesi yapılması önemlidir.

  Sık idrara çıkma

  Döllenmeden sonraki ilk haftalarda artan hormon düzeylerinden dolayı sık idrar çıkma hissi olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönmelerinde de bu şikayet sıkça görülür. Bunun nedeni büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdır. Ancak bazen idrar yollarındaki enfeksiyon durumlarından kaynaklanabilir. Özellikle yanma şikayetinin eşlik ettiği durumda mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır.

  Vücut sıcaklığının artması

  Gebelikte yine hormon düzeylerinin artmasına bağlı olarak vücut sıcaklığı yaklaşık 1 derece kadar yüksektir.

  Kasık ağrısı

  Yine gebeliğin erken dönemlerinde özellikle 4 ve 5. haftalarda embriyonun rahme yerleşmesine bağlı, şiddetli olmayan, genellikle batma tarzında hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar çoğunlukla istirahatle geçer. Kanamanın eşlik ettiği şiddetli kasık ağrıları varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  Tüm bu erken gebelik belirtileri, gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayabilir ve çoğunlukla gebeliğin 5. ve 8. haftaları arasında görülür. Ancak bu belirtiler her gebede görülmeyebilir. Ayrıca her anne adayı bu durumları fark etmeyebilir. Bu belirtilerden bazıları tüm gebelik boyunca görülmeye devam edebilir. Bazıları ise gebelik dışı durumlarda görülebilir. Dolayısıyla bahsedilen erken gebelik belirtileri kişinin gebe olduğunu kesin olarak göstermez. Kesin gebelik tanısı idrarda veya kanda yapılan gebelik testleri ile öğrenilir.

  Baş dönmesi ve ağrısı

  Hormonların bir anda çoğalması, kan akışını etkilediği için tansiyon düşmesi ve tansiyon düşmesine bağlı baş dönmeleri, bayılmalar yaşanabilir.

  Duygusal olarak hassaslaşma

  Döllenme sonucunda yaşanan hormon artışı anne adayının sadece vücudunu etkileyen bir şey değildir. Hamilelik anne adayının ruhsal durumu üzerinde de ciddi etkiler bırakır. Hamile olan kadınlarda çok ani duygusal geçişler yaşanır. Mutlu ve keyifli görünen, kahkahalar atan bir anne adayı hiçbir sebep yokken bir anda öfkelenebilir, ağlayabilir, üzülebilir. Bu durumlarda anne adayının en büyük destekçisi baba adayı olmalıdır. Baba adayları, anne adayının bu değişimleri kasıtlı olarak yaşamadığını ve kontrol edemediğini unutmamalı, eşinin kötü hissettiği anlarda destekçisi olmalıdır.

  Döllenmeden yaklaşık 7-10 gün sonra kanda beta hCG dediğimiz gebelik hormonu yükselmeye başlar. Bu durumda kanda ya da idrarda bakılan gebelik testleriyle gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hormon önce kanda sonra idrarda yükselmeye başladığından dolayı gebelik önce kanda sonra idrarda belli olur. Evde yapılan idrar testinde çift çizgi görülmesi testin pozitif olduğunu gösterir. Kanda yapılan gebelik testi için bir hastaneye gitmeniz gerekir. Hcg (gebelik hormonu) değerleriniz çok düşük bile olsa kan testinde tespit edilebilir. Ancak günümüzde düşük hCG değerlerini idrarda da tespit eden erken gebelik testleri mevcuttur.

  HAMİLE OLDUĞUNU NASIL ANLARSIN?

  Kadınların vücudunun ergenlik döneminde adet görmeye başlamasından itibaren bir çocuk doğurmaya hazır olduğunu biliyoruz. Kadın üreme organları her ay belli bir dönemde kendisini oluşabilecek bir gebeliğe karşı hazırlar. Eğer döllenme sağlanabilirse gebelik oluşur ancak sağlanamazsa kadın üreme organları tarafından üretilen yumurta hücresi parçalanarak adet kanaması olarak vücuttan atılır. Hamile olmayı isteyen kadınların "Hamile olduğumu nasıl anlarım" sorusuna verilen ilk yanıt genelde adet gecikmesi olur.

  ADET GECİKMESİ HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

  Düzenli cinsel hayatı olan kadınlar için adetin gecikmesi hamilelik ihtimalini ortaya çıkarır. Elbette adetin gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılamaz ancak bir belirti olarak kabul edilebilir. Hamileliğin çok fazla belirtisi olduğunu daha önce söylemiştik. Adetin gecikmesi, diğer belirtilerin yanında değerlendirilirse gebelik testi yapılması için bir sebep olarak görülebilir.

  HAMİLELİĞİN İLK HAFTASINDA NELER OLUR?

  Kadın üreme organlarının işleyişi dikkate alındığında son adet dönemi bittiği anda kadınların yumurtalıkları yumurtlama için hazırdır. Son adet döneminin ardından gelen 14. günde yumurtlama gerçekleşir. Yumurtalıklarda oluşan en sağlıklı yumurta, fallop tüpleri aracılığıyla rahme gider. Kadın üreme organı yumurta rahimde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa birleşme saat canlı olarak durabilir.

  Erkek üreme hücresi olan spermde bu süre 3-4 gün olarak değişir. Yani kadının rahmine giren bir sperm rahimde 3-4 gün canlı olarak durur. Yumurta henüz canlıyken yaşanan korunmasız bir cinsel ilişki sonucunda kadın rahmine giren sperm yumurtayı döller. Döllenen yumurta rahim astarına girer ve hamilelik oluşur.

  İlişkiden 7 gün sonra hamilelik oluşur ancak belli olmaz. Ultrasonda da görülmez. Hamileliğin testlerde ve ultrasonda görünmesi için döllenmenin üzerinden 14 gün geçmesi gerekir. Ancak bu durum erken hamilelik belirtilerinin görülmesine engel olmaz. Hormonların hızla değişmesine yol açan döllenme sonucunda 7 günde hamilelik belirtileri görüldüğü söylenebilir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİLERİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

  Hamilelik şüphesi duyan kadınların gebelikle ilgili en çok merak ettiği konulardan biri de hamilelik belirtilerinin başlama zamanları ve döllenme sonrası vücutta yaşanan değişimlerdir.

  Hamileliğin ilk haftasından itibaren hamilelik belirtileri görülmeye başlayabilir. Progestoron düzeyinde yaşanan artış, östrojen hormonunun çoğalması ve döllenen yumurtanın rahime etkisi anne adayının vücudunda ve duygu durumunda değişikliklerin yaşanmasına yol açabilir.

  Gebelik takvimi çıkarırken gebelik sürecinin sağlıklı şekilde gözlemlenebilmesi için gebeliğin başlangıç günü olarak, hamile olan kişinin son âdet kanamasının ilk günü kabul edilir. Gebeliğin bir kan testinde görülebilmesi için çiftlerin cinsel birleşmesi üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekir.

  EN ERKEN HAMİLELİK BELİRTİSİ NEDİR?

  Yumurtanın döllenmesinin ardından oluşan embriyo fallop tüpleriyle rahme taşınır. Anne adaylarının merak ettiği ilk hamilelik belirtileri de bu taşınmanın ardından başlar. Embriyonun rahme tutunmasının ardından ilk implantasyon kanaması yaşanır ve bu kanamayla birlikte implantasyon dönemi başlamış olur. İşte bu implantasyon kanaması ilk hamilelik belirtisi olarak gösterilebilir. Halk arasında lekelenme adıyla anılan bu kanamanın ardından gebelik oluşmuştur ve sırasıyla diğer belirtiler de görülmeye başlar.

  Hamilelik sürecinde anne adayının vücudu adeta baştan ayağa değişen tepkiler verir. Hamilelik 38-40 hafta kadar sürer ve neredeyse her hafta hamilelik belirtileri farklılık gösterir. Bazı belirtiler ve değişiklikler sadece erken dönemde görülürken bazı belirtiler sadece doğuma yakın görülür. Anne adayları kendi vücudunu dinleyerek erken hamilelik belirtilerini anlayabilir.

  Erken hamilelik belirtileri genelde döllenmenin ve hormon artışının dışa vurumu olarak yaşanan fizyolojik değişimlerdir.

  Hamilelik belirtilerinin hepsi her kadında aynı şiddette gözlemlenmeyebilir. Tüm bu belirtilerden bazıları fark edildiyse ve bir de adet gecikmesi varsa bir gebelik testi yapılmasının faydası olacaktır.

  HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

  Herhangi bir eczaneden alabileceğiniz gebelik testleriyle evinizde 2 dakika içinde hamile olup olmadığınızı dair bilgi edinebilirsiniz. Eczaneden aldığınız gebelik testine idrarınızı yapıp biraz beklemelisiniz. Gebeliğin oluşması durumunda salgılanan beta Hcg hormonu kanda ve idrarda kendisini gösterir. Gebelik testi üzerindeki göstergede çift çizgi çıkması durumunda hamile olduğunuzu, tek çizgi çıkması durumunda hamile olmadığınızı anlarsınız.

  Evde yaptığınız gebelik testleri genel olarak doğru sonuç verse de bazen yanılabilir. Bu yüzden eğer ki evde yaptığınız gebelik testinde iki çizgi çıktıysa (ki bu pozitif demektir ve hamile olduğunuz anlamına gelir) bir de jinekolog muayenesine gitmekte fayda var.

  Hekiminiz, yapacağı gebelik testlerinde Beta hcg değerlerini inceleyecektir. Kadınların hamile olup olmadığı Beta hcg hormonuna göre belli olur.

  Evde yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk haftasında sonuç vermeyebilir. Gebeliğin ilk hastasında ultrasonda da gebelik görülmez ancak hekiminiz yapacağı kan testlerinde Beta hcg hormonuna rastlanırsa gebelikten bahsetmek mümkün olur.

  Kaynak : Makale sabah.com.tr sitesinden alıntılanmıştır. Orjinal makaleyi okumak için lütfen tıklayınız

  Yazı kaynağı : basarihastanesi.com

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur? Gebelik testi sonrasında hamilelik ne zaman belli olur?

  İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur? Gebelik testi sonrasında hamilelik ne zaman belli olur?

  Bebek bekleyen çiftlerin en zor ve en heyecanlı dönemleri hamileliğin öğrenileceği dönemdir. Birçok duygu karmaşasının da bir arada yaşandığı bu dönemde kadınlar ne yapmalı? İlişkiden bir süre sonra bebek bekleyen birçok kadın gebelik testi yapar eğer yaptığı test pozitif ise doktora gidip diğer testlerin yapılmasını talep eder. Doğru gebelik testi sonucu genellikle hastane ortamında verilir. Evde yapılan testlerde bazı zamanlarda yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir.

  İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK BELLİ OLUR?

  Eczaneden alınıp evde yapılan test dışında kan ve idrar testleri genellikle doğru sonuç almak için çok önemlidir. Özellikle bebek bekleyen çiftler ilişkiden kaç gün sonra test yapmalıyım? Sorusunu cevap arıyorlar. Bu süreçte testler yapılmadan önce vücut bazı belirtiler gösterebilir. Örneğin en belirgin hamilelik belirtisi olarak adet gecikmesi ilişkiden sonraki adet döngüsünde yaşanıyorsa hamilelik belirtisi olarak algılanabilir. Adet dönemi geciken kadınlar genellikle eczaneden aldıkları gebelik testini evde yaparlar. Yüzde yüz doğru sonuç vermediği bilinen bu testten sonra mutlaka kan ve idrar testi yapılmalıdır.

  GEBELİK HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYINIZ

  İLİŞKİDEN SONRAKİ 10 GÜN ÖNEMLİ

  Cinsel ilişkiden sonra gebelik süreci açısından ilk 10 gün çok önemlidir. Spermlerle kadının yumurtaları döllendiği takdirde gebelik ortaya çıkar. Her ilişkiden sonra kesin hamile kalınır mantığı doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Spermle yumurtanın döllenmesi zannedildiği kadar basit bir olay değildir. Bu yüzden her ilişkiden sonra hamile kalınmayabilir. Döllenmenin en kısa süresi 3 gün olarak bilinir. 3 günden itibaren her gün spermle yumurta döllenebilir.

  Erkek İsimleriİçin Tıklayınız

  HAMİLELİK KAN TESTİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

  Hamilelik kan testi genellikle eczaneden alınıp evde yapılan testlerin sonucunun pozitif çıkmasıyla yaptırılmaktadır. Veya hamile olduğundan şüphelenen kadınlar ilişkiden 10-15 gün sonra hastaneye kan testine gidebilirler. Daha doğru ve kesin sonucun hastanede doktor kontrolünde verildiği unutulmamalıdır.

  ADETTEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK TESTİ YAPILIR?

  Adet dönemi 5 ila 7 gün arasında geciken kadınların hamilelik testi yaptırmaları önerilmektedir. Bunun nedeni ise kadınların adet döngüleri sağlıklı bir vücuda sahiplerse değişkenlik göstermez. Bu yüzden adet dönemi geciken kadınlar genellikle gebelik testi yaptırırlar.

  HAMİLE KALDIĞINI NASIL ANLARSIN?

  Birçok kadının en merak ettiği sorudur 'hamile kaldığını nasıl anlarsın'? bunun anlamının birçok yolu vardır. İlişkiden bir sonraki adet dönemine kadar olan süreç sperm ve yumurtanın döllenme süreci olarak bilinir. Geciken adetle beraber mide bulantısı, kusma veya koku hassasiyeti, baş dönmesi gibi sorunlar yaşanıyorsa mutlaka gebelik testi yapılması gerekmektedir.

  Kız İsimleri İçin Tıklayınız

  ECZANEDEN ALINAN GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

  Evde gebelik testi yapmak için eczaneden gerekli testi almak yeterlidir. Testi alıp kullanım klavuzunu takip ederek birkaç dakikada gebelik testi yapılabilir.

  GEBELİK TESTİNDE TEK ÇİZGİ NE DEMEK?

  Gebelik testi sonucu tek çizgi ise hamile değilsiniz demektir. Fakat bu testler kan veya idrar testleri kadar doğru sonuç vermeyebilirler. Bu yüzden mutlaka kan veya idrar testi yaptırılmalıdır

  GEBELİK TESTİNDE ÇİFT ÇİZGİ NE DEMEK?

  Eğer gebelik testi çift çizgi ise hamilesiniz demektir. Hamilelik belirtileri de başladıysa hamilesiniz anlamına gelmektedir. Fakat çift çizgi çıkması ve belirtilerin de olması kesin hamilesiniz anlamına gelmeyebilir. Mutkaka doktora gidip kan ve idrar testleri yaptırılmalıdır.

  TEST YAPTIM ÇİZGİ ÇIKMADI!

  Yaptığınız gebelik testinin sonucunu beklerken testte hiçbir çizgi görünmediyse mutlaka başka bir test almanız gerekmektedir. Aksi halde doğru sonucu öğrenemezsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Cinsel İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? Kaç Gün Sonra Gebelik Oluşur Ve Belli Olur

  İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur? Gebeliğin Anlaşılma Süresi

  İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur? Gebeliğin Anlaşılma Süresi

  Pek çok insan günümüzde internet üzerinden ilişkiden kaç gün sonra hamileliğin başladığını merak ediyor. Bunu öğrenmek istemenin temelinde ise, o dönem içerisinde ortaya çıkacak belirtileri takip etmektir. İnsanlar minik yavrularını kucaklarına almak için gün sayma sürecine girebilmek için, ilişkiden ne kadar bir süre sonra hamilelik belirtilerinin ortaya çıktığını öğrenmeye çalışıyor.

   İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Belli Olur?

   Hamile kalma ihtimali oldukça zorlu bir süreçtir ve çiftlerin farklı zaman dilimlerinde birlikte olmaları gerekmektedir. Bu doğrultuda döllenmiş yumurtanın rahime ulaşması suretiyle, rahim astarına yerleşmesi ile beraber hamilelik başlar. Yerleşim doğru şekilde tamamlanması ile beraber anne vücut hCG hormonu salgılamaya başlar. Böylece bu hormon kan dolaşımı ile beraber oradan da idrara geçer. Sonuç olarak hamilelik testi ile beraber kişi hamile kalıp kalmadığı konusunda bilgi alır.

   Genel olarak hCG hormonu üzerinden yapılan test ile beraber kişinin hamile olup olmadığı anlaşılır. Bu doğrultuda pek çok insan ilişkiden kaç gün sonra hamile kaldığını merak ediyor. Yumurta hücrelerinin döllenmesi ile beraber hamilelik süreci başlar. Fakat bu süreç o kadar kolay değildir ve milyonlarca sperm bu süreç içerisinde yumurtaları döllemeye çalışır.

   Bu açıdan spermler yumurta içerisinde en fazla 24 ila 72 saat arasında canlı kalır. Yani genel olarak ilişkiden 1 ila 3 gün içerisinde kişi hamile kalır. Bu durum genel olarak 3. gün gerçekleşir. Daha sonra hamilelik belirtileri ise ikinci haftadan itibaren fiziksel ve testler üzerinden kendisini göstermeye başlar. Özellikle bunu bireysel test ile anlamak mümkün.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap