Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ilişki sırasında karın ağrısı neden olur

  1 ziyaretçi

  ilişki sırasında karın ağrısı neden olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Seks Sırasında Ağrı Hissetmeniz Normal Değil

  Seks Sırasında Ağrı Hissetmeniz Normal Değil

  Seks sırasında ağrı hissedilmesi sık görülen bir problemdir, 4 kadından 3 tanesi hayatlarının bir döneminde ilişki sırasında ağrı hisseder. Bazı kadınlar için bu sorun geçicidir ama bazılarının hayatları boyunca bu şikayeti olur. Seks sırasında ağrı hissetmenin nedenleri farklı olabilir. Mesela yumurtalık kisti, endometriozis, vajinismus, vulvadinya, kronik vajinit, endometrit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Seks sırasındaki ağrı ilişkiye girmek istememe nedeniyle veya cinsel uyarılma sorunu nedeniyle de oluşuyor olabilir.

  Ağrıyı nerede hissettiğinize bağlı olarak ağrının sebebi değişir. İlişkiye girerken ağrı varsa buradaki deri nedeniyle veya perine kaslarının istemsiz kasılması olan vajinismustan kaynaklı olabileceği gibi derin ilişkide ağrı hissedilmesi rahim veya yumurtalık veya idrar kesesi hastalığına bağlı olabilir.

  Eğer seks sırasında sık sık ve şiddetli ağrı hissetmeye başladıysanız mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Ağrınızın sebebinin jinekolojik hastalık nedeniyle olup olmadığı değerlendirilmelidir.

  Cinsel işlev bozukluğuna neler sebep olur?

  En sık sebepler:

  Düşünceleriniz: Korku, suçluluk, utanma, kaygı veya seksi garip bulma gibi düşünceler ilişki sırasında gevşemenizi engeller. Eğer gevşeyemezseniz yükselme, zevk alma zorlaşır ve ağrı oluşabilir. Stres ve yorgunluk seks yapma isteğinizi azaltır.

  Eşinizle olan sorunlar: Eşinizle yaşadığınız problemler ilişkiye girme isteğinizi etkiler. Sık görülen eşler arası sorunlardan birisi de cinsellik ile ilgili iki tarafın istek seviyelerinin farklı olmasıdır.

  İlaçlar: Bir çok ilaç seks isteğini azaltır, mesela bazı doğum kontrol hapları. Birçok ağrı kesici de cinsellik isteğini azaltır.

  Hastalık veya ameliyat: Bazı hastalıklar dolaylı olarak cinsel cevabı azaltır. Artrit, diabet, kanser, tiroid hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Ameliyat olan bazı kadınlar vücut şekillerindeki değişiklik nedeniyle kötü hissedip ilişkiye girme istekleri azalabilir.

  Eşiniz: Eğer eşinizin cinsel sorunları varsa, sizde cinsellik ile ilgili kaygı oluşur. Eğer eşiniz erektil disfonksiyon yani sertleşme problemi nedeniyle ilaç kullanıyorsa orgazm olma süresi uzar ve bu da sizin ilişkide ağrı hissetmenize neden olur.

  Seks sırasında ağrı hissedilmesi bir çok jinekolojik hastalığın belirtisi olabilir.

  Bunlardan bazıları:

  Cilt hastalığı: Bazı cilt hastalıkları vulva yani genital bölgenizdeki deride yara veya yarıklara neden olur. Kontakt dermatit vulvada hasara sebep olur. Sabun, genital bölge temizleyicileri, ped, kayganlaştırıcıya bağlı gelişebilir. Kaşınma, yanma ve ağrı yapar. Tedavisi hastalığın sebebine bağlıdır.

  Vulvodinya: Vulvanın ağrılı hastalığıdır. Tam girişteki yerde bulunan vestibül denen alanın inflamasyonuna bağlı olarak şiddetli ağrı hissedilir.

  Hormonal değişiklikler: Menopoza yaklaşırken veya menopoz sırasında azalmış östrojen hormonu nedeniyle vula ve vajende kuruluk ve incelme olur. Bu da ilişkide ağrıya sebep olur.

  Vajinit: Vajende bakterilerin oluşturduğu iltihap nedniyle vajen dokusu hassas ve kızarık olur. ilişkide ağrı nedenidir.

  Vajinismus: Eşiniz içeri ilerlerken bir noktada takılma hissi ve tam o noktada ağrı oluyorsa buradaki kasları istemsiz kasıyorsunuz ve vajinismus nedeniyle ağrı hissedersiniz. İlişkiye girmeyi başarıyor olmanız vajinismusun olmadığı anlamına gelmez. Tedavisi botulinum toksin uygulaması veya psikoterapi ile yapılır.

  Doğumda yapılan kesiler: Doğum sonrası cinsellikte ağrı hissedilmesi, doğumda yapılan kesiye ve bunun iyileşmesine bağlı olabilir. Birkaç ay sürüp geçebildiği gibi sürekli hale gelebilir. Bu durumda ilaç, cerrahi veya fizik tedavi uygulanabilir.

  Sekste oluşan ağrıyı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

  Eğer cinsellik sizin için ağrı demekse mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından muayene olun.

  Bazı basit uygulamalar size yardımcı olabilir:

  Vajinal kuruluk veya rahatsızlık hissediyorsanız su bazlı kayganlaştırıcı kullanın. Silikon bazlı kayganlaştırıcılar daha uzun süre gider ve su bazlılara göre daha çok kayganlık yapar. Yağ bazlı kayganlaştırıcıyı ise önermiyorum, latex prezervatiflerde delik oluşmasını kolaylaştırabilir.

  Seks için zaman belirleyin; eşiniz ve sizin yorgun olmadığı, uykusuz olmadığı bir zaman belirleyin.

  Eşiniz ile konuşun. Eşinize ne zaman ve nerede ağrı hissettiğinizi söyleyin. Zevk aldığınız harektler konusunda bilgi verin.

  Ağrı yapmayan cilsel aktiviteler yapın. Eğer vajinal ilişki ağrılı ise eşiniz ve siz oral seks yapabilirsiniz. Veya birlikte masturbasyon yapabilirsiniz.

  Masaj gibi cinsel değil ama haz yaratan aktiviteler yapın.

  İlşikeden önce ağrınız azaltacak uygulamalar yapın; mesanenizi boşaltın, sıcak bir duş alın, vulva üzerine buzlu su içeren bir ped şişe yeya poşet ile 10 dakika uygulama yapın, ağrı kesici kullanın.

  İlşikiden sonra yanma veya kızarma oluyorsa buzlu suyu buz dolabı poşetine koyun ve ince bir havlu içine yerleştirerek perinenize uygulayın.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Cinsel ilişki sırasında ağrı nedenleri ve tedavisi

  cinsel ilişkide ağrı nedenleri tedavisiCinsel ilişkide ağrı oldukça sık görülen bir sorundur. Her 3 kadının neredeyse 2’si yaşamlarının bir noktasında cinsel ilişkide ağrı yaşar. Cinsel ilişkideki ağrı çok hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Cinsel ilişkide ağrı sebepleri  hem bedensel hem de duygusal olabilir. Ağrının neden oluştuğunu anlamak için cinsel ilişki sırasında vücudunuza ne olduğunu bilmelisiniz. Kadınlarda, cinsel ilişkide ağrı vulvada, vajinanın girişinde ve içeride derinde hissedebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeyinde (dışında) hissedilen ağrıdır. Vajina ağrısı vajinanın içinde hissedilir. Derin ağrı belde, alt karın bölgesinde, rahimde ve idrar torbasında oluşur. Farklı ağrı çeşitlerinin farklı nedenleri vardır. Sebebi bulmak önemlidir çünkü ilaç, ameliyat veya psikolojik danışma ile tedavi gerektiren problemleriniz olabilir.

  Üreme Organlarımız

  Cinsel ilişkideki ağrı nedenlerini anlamak için kadın vücudu hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olur. Vajina, rahmi vücudun dışına bağlayan bir yoldur. Rahim ağzı rahmin alttaki dar ucudur. Vajinaya yukarıdan çıkıntı yapar. Kadın genital bölgesinin dış kısmına vulva denir. Vajinanın girişinde küçük ve büyük dudaklar vardır. Klitoris küçük dudakların tepesindedir. Çoğu kadın için klitoris cinsel haz merkezidir. Perine, anüs ve vajina arasındaki alandır.

  Cinsel İlişkide Ağrı ve Acı Sebepleri

  Cinsel ilişkide ağrı sebepleri  hem bedensel hem de duygusal olabilir. Ağrının neden oluştuğunu anlamak için cinsel ilişki sırasında vücudunuza ne olduğunu bilmelisiniz.

  Kadın vücudu cinsel ilişki sırasında düzenli bir sıra takip eder. Dört evre vardır:

  Uyarılma dönemi önemlidir çünkü eşinizin içinize girmesi için vajinanızın kendisini hazırladığı dönemdir. Eğer bu doğal düzenin herhangi bir kısmı oluşmazsa cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz.

  Cinsel ilişkide ağrı çeşitleri nelerdir? Cinsel ağrı tedavisi

  Kadınlarda, cinsel ilişkide ağrı vulvada, vajinanın girişinde ve içeride derinde hissedebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeyinde (dışında) hissedilen ağrıdır. Vajina ağrısı vajinanın içinde hissedilir. Derin ağrı belde, alt karın bölgesinde, rahimde ve idrar torbasında oluşur. Farklı ağrı çeşitlerinin farklı nedenleri vardır. Sebebi bulmak önemlidir çünkü ilaç, ameliyat veya psikolojik danışma gerektiren problemleriniz olabilir.

  İlişki sırasında vulva ağrısı, acısı

  Vulvanın bir kısmına dokunulduğunda ağrı oluşabilir. Sabun kullanımı, vajinal sprey veya duş kullanımına bağlı olarak vulva hassaslaşmış veya tahriş olmuş olabilir. Diğer nedenler yara izleri, kistler veya enfeksiyonlardır.

  İlişki sırasında vajinada acı

  Vajina kuruluğu

  Vajina içindeki acının en sık nedeni ıslaklık olmamasıdır. Bazı ilaçlar, bazı hastalıklar nedeniyle veya sadece uyarılmadığınız için acı oluşabilir. Hamilelik sırasında veya sonrasında, emzirirken veya menopoza yaklaşırken veya menopozdan sonraki dönem gibi yaşamınızın belirli zamanlarında vajina kuruluğu nedenli ilişkide acı oluşabilir.

  Menopoz civarında öströjen seviyeleri azalır. Sonuçta vajina dokusu incelip kuruyabilir. Bu, ilişki sırasında rahatsızlık nedeni olabilir. Menopozdaki bazı kadınlar kuruluğu gidermek için öströjen tedavisi alırlar. Vajinayı ıslatmaya yardımcı olması için suda eriyen kayganlaştırıcılardan da satın alabilirsiniz.

  Vajina kuruluğu ilişki sırasında yeterince uyarılmadığınız zaman da oluşabilir. Sizi neyin uyardığını eşinizle konuşmalısınız. İlişki için gereken kayganlığı sağlamak için çiftin krem, jel veya fitil kullanması sıklıkla yararlıdır. Bununla birlikte, kondomla birlikte asla hiçbir çeşit yağ (örneğin vazelin, bebek yağı veya mineral yağ) kullanmayın. Bu maddeler kondomu eritebilir ve yırtılmasına neden olabilir. Su bazlı krem veya jellerin kondomlarla birlikte kullanılması güvenlidir.

  Vajinit nedir

  İlişkide vajina ağrısının diğer bir nedeni vajinittir (vajina iltihabı). En sık görülen vajinit belirtileri akıntı, kaşıntı ve vajina ile vulvada yanma hissidir. Vajinitin mantar veya bakteri enfeksiyonu gibi muhtemel birçok nedeni vardır. Vajinit ağızdan alınan veya vajinaya yerleştirilen ilaçlarla tedavi edilebilir.

  Vajinismus nedir

  Vajinismus vajina girişindeki kasların spazmıdır. Eşiniz vajinaya girmeye çalıştığında acıya neden olur. Bazı vakalarda vajinismus bir kadın ilk kez ilişkide bulunduğunda (veya bulunmayı denediğinde) ortaya çıkar. Ağrı, pelvik muayene sırasında da oluşabilir. Vajinismusun birçok tıbbi nedeni olabilir. Bunlar:

  Vajiniusmus “hamile kalmaktan korkmak” gibi bir çeşit korkuya yanıt da olabilir. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki bir acı veya travma nedeniyle olabilir. Çoğu vakada bu durum başarıyla tedavi edilebilir.

  Doktorunuz sizi muayene edip bazı testler isteyebilir. Muayene sırasında odada bir arkadaş veya akrabanızın yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Bu kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Muayene konusunda herhangi bir soru veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

  Eğer belirtileriniz enfeksiyon nedeniyle ise tedavi etmek için size ilaç verilecektir. Diğer sebepleri tedavi etmek için ameliyat gerekli olabilir.

  Cinsel ilişkide derin ağrı

  Cinsel ilişkide içeride derinde oluşan ağrı içerideki bir problemin uyarı işareti olabilir. Penis rahim ağzına dokunduğunda oluşan ağrının birçok sebebi olabilir:

  Pelvik (alttan) muayene sıklıkla derin ağrının sebepleri konusunda ipuçları verir. Doktorunuz karnınıza ve üreme organlarınıza bakmak için laparoskopi önerebilir. Laparoskopi bu problemlerin bazılarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

  Cinsel ilişkide ağrı psikolojik mi?

  Cinsel ilişkide ağrı bazen ruh durumu ile bağlantılıdır. Geçmişteki anılar veya korkular gibi duygusal faktörler gevşemenizi engelleyebilir. Bazı kadınlar cinsel ilişkiden suçluluk duyabilirler. Veya bazı kadınlar hamile kalmaktan veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktan korkabilirler. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki kötü bir cinsel deneyim sebep olabilir. Tüm bu faktörler ilişki sırasında gevşemenizi zorlaştırabilirler. Bu, uyarılmayı ve ıslanmayı engeller.

  Bazı kadınlar, eğer eşleriyle problemleri varsa cinsel ilişkide ağrı yaşayabilirler. Endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz problemlerinizle baş edebilmeniz için bir psikologa başvurmanızı önerebilir.

  Sonuç Olarak…

  Cinsel ilişkide ağrı duymanız vücudunuzdaki bir sorunun göstergesi olabilir. Nedenin bulunup mümkün olduğunca erken tedavi edilebilmesi için doktorunuzla ağrı konusunda konuşun. Uygun tedavi cinsel yaşamınızdan keyif almanıza yardımcı olabilir.

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Cinsel İlişkide Ağrı (Disporoni)

  Cinsel ilişki sırasında ağrı mı? Karın veya kasık ağrısı mı?

  Endometriozis (Çikolata Kisti)

  İnfertilite (Kısırlık)

  Laparoskopi (Kapalı Cerrahi)

  Minimal İnvazif Ameliyat

  Tüp Bebek Tedavisi

  Histeroskopi

  IVA (in vitro aktivasyon)

  Yazı kaynağı : www.ercanbastu.com

  Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Olur Mu, Neden Olur?

  Cinsel İlişkiden Sonra Karın Ağrısı Olur Mu, Neden Olur?

  Hayati bir tehlikesi olmasa da cinsel ilişki sonrasında karın ağrısı cinsel yaşamınız dahil günlük hayatı kısıtlayıcı bir etkide bulunabilir. Uzmanlar, çoğu zaman cinsel ilişki sonrasında karın ağrısının gaz ve derin oenetrasyondan kaynaklandığını ifade ederler. Peki cinsel ilişki sırasında karın ağrısı olmaması için nelere dikkat etmeli, neden olur? İşte cinsel ilişkide karın ağrısı hakkında merak edilenler...

  Cinsel ilişkiden sonra karın ağrısı neden olur?

  Bazı durumlarda, karın ve mide ağrısı dış stres faktörlerinden veya bulunduğunuz pozisyondan kaynaklanır. Ayrıca altta yatan bir durumun işareti olabilir:

  Duygusal tepki

  Seks, midenizi etkileyebilecek heyecandan endişeye kadar her türlü duyguyu harekete geçirebilir. İlişki sorunları , günlük stres ve seksle ilgili kaygı , karın ve pelvik kaslarınızın gerilmesine veya mide-bağırsak rahatsızlığına neden olabilir .

  Derin nüfuz

  Derin penetrasyon , vajinal ve anal seksten sonra da ağrıya neden olabilir. Bu ağrı genellikle geçicidir ve pozisyon değiştirdiğinizde veya vücudunuzun dinlenmesine izin verdiğinizde geçer. Ağrıyı önlemek için farklı bir pozisyon çalışırken sert hareketlerden kaçınmanızda fayda var.

  Orgazm

  Orgazm sırasında pelvik kaslarınız kasılır. Bazı insanlar için bu kasılmalar alt karın ve pelviste ağrılı kas spazmlarına neden olur. Orgazm sırasında veya sonrasında ağrı disorgazmi olarak da bilinir.

  Cinsel ilişki sonrası ağrı kimlerde görülür?

  Dizorgazmi denilen cinsel ilişki sonrasında karın ve mide ağrıları yaygın olarak aşağıdaki kişilerde görülebilir;

  Gaz

  Penetran seks havayı vajinaya veya anüse itebilir. Hava sıkışırsa, üst karnınızda veya göğsünüzde gaza bağlı ağrı yaşayabilirsiniz.

  Gaz ağrısı hareket ediyormuş gibi hissetme eğilimindedir, bu nedenle bu ağrı diğer bölgelere yayılabilir. Gazı çıkardıktan sonra semptomlarınız azalmalıdır .

  İdrar yolu enfeksiyonu 

  İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yolunuzun alt kısmını içerir. 

  Pelvik ve karın ağrısı ile birlikte şunları yaşayabilirsiniz:

  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon 

  Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar genellikle asemptomatiktir. Semptomlara neden olduklarında karın ağrısı mümkündür.

  Ayrıca şunları da yaşayabilirsiniz:

  Düzensiz bağırsak sendromu

  Düzensiz bağırsak sendromu, mide ağrısına neden olabilen gaz ve kramplar da dahil olmak üzere bir dizi gastrointestinal semptomlara neden olur. Özellikle penetran cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrılı olabilir.

  Düzensiz bağırsak sendromunun diğer semptomları şunları içerir:

  Yumurtalık kisti

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıklarınızın içinde veya yüzeyinde gelişebilen sıvı dolu keselerdir. Genellikle birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolurlar.

  Genellikle ağrısız olmalarına rağmen, büyük kistler alt karın ağrısına neden olabilir. Bu ağrı penetrasyon sırasında veya sonrasında yoğunlaşabilir.

  Diğer semptomlar şunları içerir:

  Rahim miyomları

  Miyom olan ortak noncancerous büyümeleri. Her zaman semptomlara neden olmazlar. Yaptıklarında, semptomlar miyom boyutuna ve konumuna göre değişebilir.

  Bazı insanlar için vajinal penetrasyon, pelvik ve alt karın ağrısını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir.

  Diğer semptomlar şunları içerebilir:

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap