Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ikindi namazının kazası ne zaman kılınır

  1 ziyaretçi

  ikindi namazının kazası ne zaman kılınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İkindi namazının kazası nasıl kılınır? İkindi namazının kazası kaç rekat?

  İkindi namazının kazası nasıl kılınır? İkindi namazının kazası kaç rekat?

  Öğle namazından sonraki vakitte kılınan ikindi namazının kazasını nasıl kılacağınızı bilmiyorsanız, bu haberimiz çok işinize yarayacak. İkindi namazının kazasını kılmak için dikkate alınması gerekenler...

  İkindi namazı, Müslümanlara farz olan günün ortasında kılınan üçüncü namazdır. Vakti öğle namazı vaktinin sona ermesiyle başlar ve güneş tamamen batınca yani akşam vakti girince biter. Bu vakit namazda her bir mümine düşen melekler Rabb’imizin (cc) yanına yükselerek o kişi hakkında bilgi verirler. İkindi vaktinde farz olan ikindi namazı unutularak veya bu vakitte uyuyarak eda edilemediyse bir an önce kazası kılınmalıdır. Öyle ki Efendimiz (SAV) “İkindi namazını terk eden kimsenin işlediği amelleri boşa gider" (Buhârî) buyurmuşlardır. İkindi namazının kazası günün namaz kılınması uygun görülmeyen üç kerahat vakti dışında her an kılınabilir. Bu vakitleri şöyle sıralayabiliriz.

  1. Güneş doğduktan sonra 40-50 dakika

  2. Güneş batmasından 40-50 dakika önce

  3. Güneşin tam tepede olduğu zaman, öğle ezanından 10-15 dakika önce

  İbnu Ömer (r.a) anlatıyor: “Resulullah (SAV) buyurdular ki: “Hiç biriniz, güneşin doğması ve batması esnasında namaz kılmaya kalkmasın.” (Buhârî, Müslim)

  İLİŞKİLİ HABERİkindi namazı vakti ve kılınışı! İkindi namazı nasıl kılınır?

  İKİNDİ NAMAZININ KAZASI NASIL KILINIR?

  Euzu besmele çekilip niyet edilir
  Niyet: Niyet ettim Allah’ım senin rızan için en son kazaya bıraktığım ikindi namazının kazasını kılmaya.

  1. REKAT:

  İftitah tekbiri alınır -   Allahuekber 
  Sübhaneke okunur. 
  Euzu besmele çekilir. Fatiha suresi okunur. 
  Kur’an’dan zammı sure okunur
  Allahuekber denip rükûa eğilinir. 
  Rükuda üç defa Sübhane Rabbiyel Azim denir.   Semi Allahü Limen Hamideh denerek kıyama kalkılır. 
  Kıyamda Rabbena Lekel Hamd denir.
   Allahuekber denip secdeye eğilinir. 
  Secdede 3 kez Sübhane Rabbiyel a'lâ  denir. 
  Allahuekber denip oturulur. Allahuekber denip secdeye eğilinir.  

  3 kez Sübhane Rabbiyel a'lâ denir. Allahuekber denir ve kıyama kalkılır.

  2. REKAT:

  Besmele çekilir. Fatiha suresi okunur. 
  Kur’an’dan zammı sure okunur. 
  Allahuekber deyip rüküa eğilinir.
  Üç defa Sübhane Rabbiyel Azim denir. 
  Semi Allahü Limen Hamideh denerek kıyama kalkılır. 
  Kıyamda Rabbena Lekel Hamd denir.
  Allahuekber denip secdeye eğilinir.
  Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel a'lâ denir. 
  Allahuekber denip oturulur.
  Allahuekber denip secdeye eğilinir.  Üç defa Sübhane Rabbiyel a'lâ denir. 
  Allahuekber denip oturulur. Ettehiyyatü okunduktan sonra  
  Allahuekber deyip kıyama kalkılır

  3. REKAT:

  Besmele çekilip Fatiha okunur. 
  Allahuekber dedikten sonra rükua eğilinir
  Rükuda 3 kez Sübhane Rabbiyel Azim denir
  Semi Allahü Limen Hamideh denerek kıyama kalkılır. 
  Kıyamda Rabbena Lekel Hamd denir. Allahuekber denip secdeye eğilinir. 
  Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel a'lâ  denir.
  Allahuekber denip oturulur. 
  Allahuekber denip secdeye eğilinir. Üç defa Sübhane Rabbiyel a'lâ denir. 
  Allahuekber denir ve kıyama kalkılır.

  4. REKAT:

  Besmele çekilir.
  Fatiha suresi okunur.
  Allahuekber deyip rüküa eğilinir
  Üç defa Sübhane Rabbiyel Azim denir.
  Semi Allahü Limen Hamideh denerek kıyama kalkılır. 

  Kıyamda Rabbena Lekel Hamd denir. 
  Allahuekber denip secdeye eğilinir. Secdede üç defa Sübhane Rabbiyel a'lâ denir. 
  Allahuekber denip oturulur. 
  Allahuekber denip secdeye eğilinir.
  Üç defa Sübhane Rabbiyel a'lâ denir
  Allahuekber denip oturulur. Ettehiyyatü, Allahümme salli,- barik, Rabbena duaları okunur.
  Sağ omzumuza döner esselamü aleyküm ve rahmetullah denir. Sol omzumuza döner esselamü aleyküm ve rahmetullah deriz.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  İkindi namazı farzının kazası ne zaman ve nasıl kılınır?

  İkindi namazı farzının kazası ne zaman ve nasıl kılınır?

  Kaza namazı kılarken kılınacak namazın kazasına niyet ederek namazın farzının kılınması gerekmektedir. Her kaza namazı için farzı kılmak gerektiği gibi yatsı namazının kazasını kılarken vitir namazını kılmak da gerekmektedir.

   İkindi Namazı Farzının Kazası Ne Zaman Kılınır?

   İkindi namazının vaktinde kılınışı için en önemli özellik kerahat vaktine dikkat edilmesi olmaktadır. İkindi ve sabah namazlarında güneş doğuş ve batış sürelerinde namaz kılmak uygun görülmediği için kerahat vakti belirlenmektedir.

   Kerahat vakti güneşe ve ateşe tapanların zamanı olduğu için güneşin doğuşu batışını ve tam tepe noktası zamanını belirlemektedir. Güneşe tapanlara benzememek için kerahat vaktinde namaz kılmak doğru sayılmamaktadır. Kerahat vakitlerinde ikindi namazı kılmak doğru sayılmadığı için ikindi namazının kazasının da kerahat vaktinde kılınması uygun bulunmamaktadır. Kerahat vakitlerinde vakit namazlarını kılmak vakti geçirmek sayıldığından kazaya bırakılmaktadır.

   İkindi Namazının Farzının Kazası Nasıl Kılınır?

   İkindi namazının kazasının kılınışında farz namazı kılınmaktadır. Niyet ettim Allah rızası için vaktine yetişip de kılmadığım ikindi namazını kılmaya diye niyet edilerek başlamaktadır. Niyet edildikten sonra ikindi namazının farzı kılınarak selam verilmektedir.

   Tüm namazlarda olduğu gibi ikindi namazında da kaza namazı kılmak farz namazı kılmak şeklinde olmaktadır. Kaza namazında niyet edilirken üzerimde farz olan ikindi namazını kılmaya da denilebildiği gibi en son kazaya bıraktığım ikindi namazı şeklinde de niyet ederek kılınmaktadır.

   İkindi namazı vaktinde kılınmasının önemi birçok ayet ve hadiste belirtilen bir namaz olduğu için özellikle vakti geçip kerahat vaktine girildiğinde kaza olarak kılınması gereken bir namaz olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  İkindi Namazının Kazası Nasıl Kılınır?

  İkindi Namazının Kazası Nasıl Kılınır?

  Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

  “İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

  İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

  Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

  Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

  Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

  Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

  Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

  İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

  İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.islamveihsan.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap