Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iki cambaz bir ipte oynamaz deyiminin anlamı

  1 ziyaretçi

  iki cambaz bir ipte oynamaz deyiminin anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  İki cambaz bir ipte oynamaz atasözünü günlük hayatta sıklıkla duymaktayız. Bu atasözünde anlatılmak istenen iki kurnaz insanın birbirlerini kandırmalarının mümkün olmadığını söylemek istemektedir.

   İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   - 'Kurnazlıkta eşit olan iki kimse birbirlerini aldatmaz.` Anlamında kullanılan bir sözdür. Yani aklı aynı kurnazlığa çalışan kimselerin birbirini kandırma ihtimali söz konusu değildir. İki hileci kişinin bir iş üzerine birbirlerini kandıra bilme olasılığı imkansızdır.

   İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı Nasıl Olur?

   İki cambaz bir ipte oynamaz atasözünü günlük yaşamda konuşmalarımızda öğüt vererek kullanmaktayız. İki cambaz bir ipte oynamaz atasözünü cümle içinde kullanımına örnek verecek olursak;

   - Annem hırsız hırsızı soymaz dedi. (İki cambaz bir ipte oynamaz)

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz

  TDK’ya göre iki cambaz bir ipte oynamaz atasözü, ‘iki kurnaz ve hileci kişinin bir iş üzerinde karşılıklı olarak türlü tuzakları birbirlerine kurabilecekleri,’ anlamı üzerinde ifade edilmektedir.

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı Nedir?

  Kurnaz ve hileci olan iki kişi, herhangi bir iş üzerinde birbirlerini atlatabilmek için türlü hünerler sergilerler. Bu hünerler ile beraber birbirlerini alt etmeye çalışırlar. Böyle bir durum her iki kişi içinde tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sonuçları anlatabilmek ve böyle bir durumun olmayacağını gösterebilmek adına, iki cambaz bir ipte oynamaz atasözü kullanılır.

  Kısaca Atasözü Açıklaması

  Atasözleri toplum tarafından kabul edilmiş ve önemli anlamları bulunan cümlelerdir. İki cambaz bir ipte oynamaz atasözü ise gündelik yaşamda da çok sık kullanılan bir cümledir. Bir işi iki uyanık kişinin aynı anda yürütebilmesi mümkün değildir.  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  İki Cambaz Bir İpte Oynamaz Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Büyükler yıllar boyu edindikleri deneyimlerden hareketle, küçüklere nasihat vermek ve yol göstermek maksadıyla atasözlerini kullanır. Toplumun ortak hafızasında oluşan ve geleceğe taşınan atasözleri arasında "iki cambaz bir ipte oynamaz" ifadesi de yer buluyor. Bu söz, "iki cambaz bir ipte oynamaz atasözünün anlamı nedir" sorusuyla inceleniyor. Atasözleri ve deyimlerin anlamlarını inceleyenler, bu atasözünün anlamını da TDK açıklaması ve cümle içinde örnekler ile inceliyor. İşte bu atasözü hakkında merak edilenler.

  İKİ CAMBAZ BİR İPTE OYNAMAZ TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "iki cambaz bir ipte oynamaz" atasözünün anlamı; "Aynı ölçüde kurnaz, düzenci iki kişi, birbirlerini aldatmak için bütün becerilerini göstereceklerinden, birlikte bir iş göremezler" şeklindedir. İkisi de birbirini aldatıp saf dışı bırakmak için çaba göstereceğinden bu birliktelik tehlikeli durumlara sebep olabilmektedir. Ayrıca bu atasözü, "Farklı düşünceleri bulunan ve uzlaşmacı olmayan inatçı iki kişi bir arada barınamaz" anlamını da taşır.

  İKİ CAMBAZ BİR İPTE OYNAMAZ NE DEMEK?

  Başına buyruk olan, başkasının otoritesini kabul etmeyen ve inatçı olan iki kişi aynı işte bulunamaz. Biri diğerinin üzerinde otorite kurmaya ya da onu saf dışı bırakmaya çalışacağı için işin sonu mutlaka tatsızlıkla sonuçlanır ve her iki taraf da bu olaydan zararlı çıkar. Bu nedenle, böyle durumlara önlemek adına "iki cambaz bir ipte oynamaz" atasözü kullanılmaktadır.

  İKİ CAMBAZ BİR İPTE OYNAMAZ BENZERİ ATASÖZLERİ

  İki at bir kazığa bağlanmaz.

  İki baş bir kazanda kaynamaz.

  İKİ CAMBAZ BİR İPTE OYNAMAZ ÖRNEKLERİ

  Yol yakınken bu işten vazgeçin. İki cambaz bir ipte oynamaz.

  İki cambaz bir ipte oynamaz, bu ustalardan birinin bu işten vazgeçmesi lazım.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap