Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ikametgah e devletten nasıl değiştirilir

  1 ziyaretçi

  ikametgah e devletten nasıl değiştirilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adres Değişikliği Bildirimi

  E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılabiliyor Mu Ve Nasıl Yapılır? Sisteme Ne Zaman Düşer

  E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılabiliyor Mu Ve Nasıl Yapılır? Sisteme Ne Zaman Düşer

  E-devlet vatandaşların tüm işlemlerini online şekilde yürütebilmeleri adına geliştirilen sistemlerden biridir. Bu sistem üzerinden pek çok işlem yapılmaktadır. Ev adresi değişikliği talebi oluşturmanın en kısa ve hızlı yolu da e-devlet sitesi üzerinden adres güncellemesi yapmaktır. Yaşanan şehir, ilçe ve mahalle gibi bilgilerin yer aldığı bu sistem tarafından yeni adres girilerek ikametgah adresi değiştirilmektedir. 

   E-devlet Üzerinden Adres Değişikliği Yapılabiliyor Mu ve Nasıl Yapılır? 

   Yerleşik bir yaşam şeklinde vatandaşlar zaman zaman adres değişikliği yapmaktadır. İkametgah adresinin değişmesi ile birlikte kişilere ulaşım daha kolay bir hal almaktadır. Kişiler nüfus müdürlüğü üzerinde adres değişikliği işlemleri gerçekleştirmektedir. Tüm adres bilgileri nüfus müdürlüğü tarafından kayda alınmaktadır.

    İkametgah adres bilgileri de vatandaşların nüfus müdürlüğüne bildirmesi gereken zorunlu bilgiler arasında yer almaktadır. Ev değişimi ya da şehir değişimi yapan kişiler ikametgahını bulunduğu ve yaşadığı şehre konuma göre güncellemektedir.

    E-devlet üzerinden adres değişiklik talebi oluşturulmaktadır. Aynı zamanda adresini hızlı bir şekilde değiştirmek isteyen kişiler il, ilçe, sokak ve mahalle bilgilerini e-devlet sistemine giriş yapmaktadır. Kanunlara göre kişi yaşadığı yerden ayrıldığı takdirde geçiş yaptığı adrese en az 20 gün içerisinde ikametgah kaydı aldırmalıdır. Adres değişikliğinin yapılmadığı durumlarda idari para cezası uygulanmaya başlanır. İnternet üzerinden adres değişiklik işlemleri kolaylıkla tamamlanmaktadır. Bunun için e-devlet sistemi kullanılmaktadır.

    E-devlet sitesine giriş yapan kişiler TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak sisteme erişim sağlamaktadır. E-devlet sayfası üzerinden ikametgah kategorisi ve işlemleri seçilmektedir. Ardından eski ikametgah adresi silinerek yeni adres girilmektedir. Bu işlem sonunda güncelleme işlemleri yapılarak adres değişikliği tamamlanmaktadır. Aynı zamanda pek çok vatandaş https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden de adres değişikliğini kolaylıkla gerçekleştirmektedir. Yapılan adres değişiklikleri nüfus müdürlüğüne iletilmektedir.

    Sisteme Ne Zaman Düşer? 

   E-devlet sayfası vatandaşların farklı pek çok işlem yapmalarına yardımcı olan sistemlerden biridir. Bu sistem üzerinden adres değişikliği ve ikametgah adresi taşıma işlemleri de tamamlanmaktadır. E-devlet sistemi ya da nüfus müdürlüğü tarafından yapılan adres değişiklik sistemleri bir kaç iş günü içerisinde sisteme düşmektedir. Kişiler iş dolayısıyla yaptıkları adres değişikliği işlemlerini sistemde görmek istemektedir. Bu nedenle yapılan ikametgah adresi değişikliğinin eksiksiz ve doğru olması gerekmektedir. Sisteme birkaç saat ya da iş günü içerisinde düşmektedir.

    E-devlet üzerinden kimlik bilgilerini giren vatandaşlar birbirinden farklı vatandaşlık işlemlerini bu sayfa üzerinden yürütmektedir. İşlemlerin kısa bir süre içerisinde tamamlanmasına yardımcı olan bu sayfa 7/24 aktif şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda kısa sürede sistem içerisinde yenilenen bilgiler de görünmeye başlamaktadır. Evinden ya da bulunduğu şehirden taşınan kişiler en fazla 20 gün içerisinde adres değişimi nüfus müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir. Bu nedenle 20 gün önceden e-devlet üzerinden adresin güncellenmesi ve yeni adres bilgilerinin girilmesi önemlidir.

    Sistem içerisinde yenilenen bilgiler nüfus müdürlüğüne iletilerek onaylanmaktadır. Onaylanma süreci sonunda e-devlet ve tüm sistemlerde yeni adres görülmektedir. Vatandaşlar adres değişikliği üzerinden sistemi takip ederek adresin hangi tarihler arasında değişeceğini de görebilmektedir. E-devlet adres değişikliği işlemleri hakkında adım adım vatandaşlara bilgi akışı sunmaktadır. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  E-Devlet Üzerinden İkametgah Değişikliği Nasıl Yapılır?

  E-Devlet'ten Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? Dolu Ve Boş Konuta E-Devlet İle İkametgah Değişikliği İşlemi

  İkametgah (Adres) Değişikliği Nasıl Yapılır? E-Devletten Bildirim

  e-Devletten İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?

  e-Devletten İkametgah Değiştirme Nasıl Yapılır?

  Pek çok farklı nedenden dolayı farklı bir şehre ya da aynı şehirdeki farklı bir bölgeye taşınmış olabilirsiniz. Taşınma telaşı bittikten sonra bu durumu resmi makamlara bildirmek gibi kanuni bir zorunluluğunuz var. Eskiden adres değişikliği bildirimi için muhtarlıktan bir belge alıp nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekiyordu ama neyse ki sistem değişti ve e-Devletten ikametgah değiştirme mümkün hale geldi.

  e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini bilgisayarınızdan, akıllı telefonunuzdan ya da sistemin mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça basit bir işlemdir ancak bazen adres ile ilgili bazı sorunlar çıkabilir ve bu durumda gerekli belgelerle nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekebilir. Tabi her zaman değil. Gelin e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır yakından bakalım ve karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünü görelim.

  e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır?

  Adım #1: e-Devlet internet sitesini açın:

  e-Devlet üzerinden ikametgah değiştirme işlemi için ilk olarak sistemin internet sitesini açmalısınız. Bu işlemi masaüstü internet tarayıcınız ya da mobil internet tarayıcınız üzerinden açacağınız e-Devlet internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz gibi iOS ya da Android cihazlarınıza indirerek kullanabileceğiniz e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. 

  Adım #2: e-Devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın:

  e-Devlet internet sitesini açtıktan sonra hesap bilgilerinizle giriş yapmanız gerekiyor. e-Devlet hesabınız yoksa bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Eğer daha önce e-Devlet şifrenizi almadıysanız buradaki yazımızı incelerek konu hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz. 

  Adım #3: Arama çubuğuna adres değişikliği bildirimi yazın ve aratın:

  e-Devlet internet sitesini açıp hesap bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini gerçekleştireceğiniz sayfaya kolayca ulaşmak için arama çubuğuna “adres değişikliği bildirimi” yazarak aratmalısınız. 

  Adım #4: Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklayarak ilgili sayfayı açın:

  e-Devlet arama çubuğuna “adres değişikliği bildirimi” yazarak arattıktan sonra karşınıza anahtar kelimelerle ilgili sonuçlar çıkacak. e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini sürdürmek için ilk sonuç olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi seçeneğine tıklamanız gerekiyor. 

  Adım #5: Adres değişikliği bildirimini kimin için yapacağınızı seçin:

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasını açtığınız zaman karşınıza iki seçenek çıkacak; ‘Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.’ ve ‘Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.’ Bu seçeneklerden size en uygun olanı tercih ederek işlemi sürdürün. 

  Adım #6: Taşınma tarihini yazın:

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında karşınıza çıkan diğer bir bilgi girme bölümü de taşınma tarihi olacaktır. Aralarına / işareti koyarak gün, ay, yıl şeklinde taşınma tarihinizi girebilir ya da takvim üzerinden taşınma tarihini seçebilirsiniz. 

  Adım #7: Adres değişikliği yapacağınız kişinin kimlik bilgilerini girin:

  Bu adımı herkes uygulamak zorunda değil. Eğer ‘Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.’ seçeneğini tercih ettiyseniz direkt olarak diğer adıma geçebilirsiniz ama ‘Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.’ seçeneğini tercih ettiyseniz bu adımda sizinle birlikte adres değişikliğini bildireceğiniz kişinin kimlik bilgilerini paylaşmanız gerekiyor. 

  Adım #8: Yeni ikametgah adresinizin detaylarını girin:

  e-Devletten ikametgah değiştirme işleminin en önemli adımı burası. Çünkü bu adımda gireceğiniz bilgiler artık sizin yeni ikametgah adresiniz olacak. Acele etmeden il, ilçe, semt, bina bilgilerini en doğru şekilde girdiğinizden emin olarak işlemi sürdürün. 

  Adım #9: Bildirim yönteminizi seçin:

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasında yeni ikametgah adresinizi bütün detaylarıyla girdikten sonra sizden bir bildirim yöntemi seçmeniz istenecek. Bu bildirimi elektronik imza, mobil imza ya da SMS onayı ile gerçekleştirebilirsiniz.

  Adım #10: İşlemi onaylayın:

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfası üzerinden tüm bilgilerinizi eksiksiz olarak girip bildirim yöntemini seçtikten sonra yeni bilgilerinizi kontrol etmeniz istenecek. Bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra onaylayarak e-Devletten ikametgah değiştirme işlemini tamamlamış olacaksınız. 

  ‘e-Devlet ikametgah değiştirme girilen kimlik bilgileri uyuşmamaktadır’ sorunu: 

  e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında ‘e-Devlet ikametgah değiştirme girilen kimlik bilgileri uyuşmamaktadır.’ şeklinde bi hata uyarısı alıyorsanız Kimlik Bilgilerim sayfasındaki Bilgilerimi Yenile seçeneği üzerinden kimlik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Eğer sorun devam ediyorsa en yakın nüfus müdürlüğüne gittikten sonra söz konusu sorunun nedenini öğrenerek çözüm için yönlendirilebilirsiniz.

  e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi hakkında bilmeniz gerekenler:

  5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklikler ile birlikte artık adres değişikliği bildirimi için muhtarlıktan herhangi bir belge almanıza ya da nüfus müdürlüklerine bizzat gitmenize gerek yok. Ancak e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında bazı sorunlarla karşılaşmanız hala mümkün.

  Adres değişikliği bildirimini kanuni olarak 20 gün içinde yapmanız gerekiyor. 20 gün içinde bildirilmeyen adres değişikliklerinde para cezası alabilirsiniz. e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında yeni adresinizde kayıtlı kişiler olduğunu görebilirsiniz. Bu durumu çözmek için elektrik, doğalgaz, su faturası gibi orada yaşadığınızı gösteren belgelerle nüfus müdürlüklerine başvurmanız gerekebilir.

  Benzer bir sorunu aynı adrese birden çok kişi kaydederken de yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda da yine adresi teyit eden bir fatura ve o kişi ile birlikte nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekebilir. Her zaman olmasa da çözümsüz kalınan durumlarda apartman yöneticisinden, bina sorumlusundan ya da muhtardan bir teyit belgesi almanız gerekebilir. Ancak bu standart bir prosedür değildir. 

  Online olarak adres değişikliği bildirimi yapabileceğiniz e-Devletten ikametgah değiştirme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak bu işlemin nasıl yapılacağını adım adım anlattık. e-Devletten ikametgah değiştirme işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız en yakın nüfus müdürlüğüne giderek konu hakkında bilgi alabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap