Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ihtiyaç ve isteklerimizi karşıladıktan sonra kalan para

  1 ziyaretçi

  ihtiyaç ve isteklerimizi karşıladıktan sonra kalan para bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Hayat Bilgisi İstek Ve İhtiyaçlarım konu anlatımı

  3. Sınıf Hayat Bilgisi İstek Ve İhtiyaçlarım konu anlatımı

  Mutlaka ün içerisinde ihtiyacımız olan 3 temel unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri beslenme diğeri barınma ve sonuncusu ise giyinmedir. Her birinin kendi özellikleri bulunur ve insanlar için çok önemlidir. Sadece insanlar için değil tüm canlılar adına oldukça önemlidir. Şimdi temel ihtiyaçlarımızı ele alalım ve bunları inceleyelim.

   İstek ve İhtiyaçlarım

   3 temel ihtiyacımız olduğunu öğrendik. Şimdi de bu temel ihtiyaçları neden ihtiyacımız var Bunlara bakalım ve sırası ile inceleyelim. Ancak öncelikle İhtiyaç nedir buna bakalım.

   İhtiyaç: İnsan yaşamı adına gerekli olan ve yokluğunda bazı sıkıntılar çekilen madde ve koşullar ihtiyaç olarak bilinir. Bu doğrultuda temel ihtiyaçlar tüm canlılar için gereklidir. Tabii ihtiyaçlarımız sadece bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda bir okula giden öğrencinin kitap, kalem, silgi ve defter gibi ihtiyaçları bulunur. Ancak şimdi gelin temel ihtiyaçlarımızın ne olduğuna bakalım ve neden ihtiyacımız oluyor inceleyelim.

   Beslenme: İnsanlar su içmeden ve yemek yemeden yaşayamaz.

   Barınma: Soğuk ve sıcaktan korunmak, ayrıca tehlikelerden korunmak için bir eve ihtiyacımız vardır.

   Giyinme: En temel ihtiyaçlarımızdan biri giyimedir. Çıplak gezemeyiz. Aynı zamanda üşümemek için de giyinme ihtiyacı duyarız.

   İstek: Hayatımızı sürdürmek adına ihtiyaç duymadığımız, ancak elde ettiğimiz zaman bizi mutlu eden ihtiyaçlar istek olarak bilinir. İstekler aynı zamanda kişiden kişiye göre değişir. İstekler sınırsızdır ve her insan farklı isteklerde bulunabilir. Bu durum kişisel zevklere ve ihtiyaçlara bağlı olarak farklılık yaratır.

   Bütçe: Ailemizin bütçesi anne ve babamızın kazandığı para ile beraber, ailemiz adına gerçekleştirdiği harcamalardır. Bütçemizin önemli bir kısmı öncelikle temel ihtiyaçlarımız için kullanılır. Özellikle harcamalarınıza çok dikkat edersek ailemizin bütçesini korumuş oluruz.

   Not: Eğer ailemizin giderleri gelirlerinden daha çok olursa, o zaman bütçemizde açık oluşmuş demektir.

   Harçlık: Ailemizin bize ihtiyaçlarımızı karşılamak için verdiği paraya harçlık denir. Ancak bize ailemiz tarafından verilen harçlıkları çok dikkatli harcamalıyız. Paramızı harcarken öncelik olarak mutlaka ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. Bu konuda isteklerimizi ertelememiz gerekir. Ailemizin verdiği paralardan eğer artan olursa bunu kumbarayı atarak biriktirmemiz önemlidir. Eğer isteklerimiz konusunda çok ısrarcı olursak, ailemizi üzeriz ve böylece paramız isteklerimiz için boşa gider.

   Hem ailemizin bütçesini korumalı hem de ailemizin bize verdiği parayı çok iyi şekilde kullanmalıyız. Böylece tasarruf edebilir ve ailemizin maddi olarak daha ferah ve rahat bir yaşam sürmesine olanak elde edebiliriz.

   Şimdi gelin ihtiyaçlarımız ile beraber isteklerimizi ele alalım ve öncelik vermemiz gerekenlere bakalım.

   - Uyumak

   - Giysi giymek

   - Barınma

   - Yemek yemek

   - Meyve yemek

   - Kalem, kitap, çanta ve silgi ile defter gibi ihtiyaçlarımız

   - Dondurma ve tatlı

   - Bilgisayar

   - Su

   - Saat

   - Ayakkabılarımız

   - Boş vakitlerimizde eğlenmek için oyuncaklar

   Öncelikle bu istek ve ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekir. Daha sonra başka istek ve ihtiyaçlarımız var ise onları da ailemiz vasıtasıyla yine karşılayabiliriz. Ancak bu konuda anne ve babamıza karşı çok ısrarcı olmamamız gerekiyor. Bu durum aile bütçesini korumak ve daha huzurlu bir hayat sürebilmek için çok önemlidir.

   Özellikle temel ihtiyaçlarımızı her zaman karşılamayı öncelik vermeliyiz. Böylece sadece ailemizin bütçesini değil, aynı zamanda doğamızı da korumuş oluruz. Çünkü böylece doğamızdaki kaynakları çok fazla tüketmemiş oluruz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  1. Sınıf Hayat Bilgisi İstek Ve İhtiyaçlar konu anlatımı

  1. Sınıf Hayat Bilgisi İstek Ve İhtiyaçlar konu anlatımı

  Önceliğimiz her zaman temel ihtiyaçlarımız olmalıdır. Enerjimizi ve paramızı ilk olarak temel ihtiyaçlarımıza harcarız. Daha sonra geriye kalan enerjimizi ve paramızı ise isteklerimiz için harcayabiliriz. Bu bizim için çok önemlidir. Hem kendimizi hem de ailemiz için önceliğimiz daima temel ihtiyaçlarımızdır.

   İstek ve İhtiyaçlar

   Üç ayrı temel ihtiyacımız bulunmaktadır. Bunlar barınma, beslenme ve giyinmedir. Eğer bunlar olmazsa yaşamımızı sürdüremeyiz. Şimdi öncelikle sırası ile temel ihtiyaçlarımızı ele alalım ve inceleyelim.

   Temel İhtiyaçlar

   Beslenme: Hayatımızı sürdürmemiz için yemek yememiz ve su içmemiz gerekmektedir. Bunlar hayatımızda olmazsa olmazlardır. Özellikle mevsimine bağlı olarak farklı sebze ve meyveleri düzenli şekilde tüketmeliyiz. Gün içerisinde bol su içmeliyiz. Özellikle yemek seçmeden ailemizin bize verdiği tüm yemekleri yemeliyiz.

   Barınma: Tehlikelerden ve soğuk ile sıcaktan korunabilmek için barınma yerine ihtiyacımız vardır. Bu yer evimiz olur. Geceleri evimizde otururuz ve üşümeden ya da sıcakta kalmadan yaşamımızı sürdürebiliriz. Ayrıca bize dışarıdaki her türlü tehlikeden evimiz korur. Bu yüzden evimizin kapısını kapattığımız zaman mutlaka kilitlememiz gerekir.

   Giyinme: Çıplak gezemeyiz ve bu yüzden giyinmeye ihtiyacımız vardır. Her zaman gerekli eşyalarımızı giymeli ve dışarı çıkmalıyız. Özellikle çok soğuk havalarda ya da çok sıcak havalarda ne giyeceğimizi iyi bilmeliyiz. Ayrıca okula giderken, dışarı oyun oynamaya çıkarken ya da gezmeye giderken buna uygun kıyafetlerimizi giymeliyiz. Böylece hem hasta olmaktan kurtuluruz hem de gideceğimiz yere göre güzel kıyafetlerimizi kullanabiliriz.

   Not: Temel ihtiyaçlarımızı karşılamadan yaşamımızı sürdürmemiz mümkün değil. Bu yüzden ilk olarak her zaman temel ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerekir.

   Ancak temel ihtiyaçlarımız sadece bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda okul ihtiyaçlarımız da temel ihtiyaçlarımız içerisinde gelir. Mesela defter, kitap, silgi, kalem ve çanta gibi araç gereçlerimiz temel ihtiyaçlarımız arasında yer alır.

   İsteklerimiz

   Temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra isteklerimiz gelir. Bu isteklerimiz eğlence amaçlı bize sevindiren ihtiyaçlardır. Mesela dışarıda arkadaşlarımızla oynamak için bisiklete ya da topa ihtiyacımız olur. Ayrıca ailemizden gitar isteyebiliriz. Oyuncaklarımız ve bazı kıyafetlerimiz de isteklerimiz içerisinde yer alabilir. Bunun gibi daha birçok değişik istekler bulunmaktadır.

   İstekler sınırsızdır ve her insanın istekleri farklılık gösterir. Temel ihtiyaçlarımızı giderdikten ve tamamladıktan sonra, isteklerimiz için harcama gerçekleştirebiliriz. Böylece ailemizle beraber güzel bir zaman geçirebilir ve arzu ettiklerimizi elde edebiliriz. Temel ihtiyaçlardan sonra hem çocukların hem de yetişkinlerin istekleri olur. Bu istekler aynı zamanda sosyal ihtiyaçlar olarak da öne çıkar. Biraz vakit geçirmek için bazı oyun çeşitleri, bilgisayar ya da cep telefonu da olabilir. Ancak eğlenceli olarak değerlendirdiğimiz isteklerimiz ile çok fazla ilgilenmemeliyiz. Aksi takdirde gerekli zamanımızdan kaybederiz ve işlerimiz aksar.

   İhtiyaçlar Karşılanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

   İhtiyaçlarımızı karşılarken mutlaka bunları öncelik sırasına göre almalıyız. Aynı zamanda ihtiyaçlarımız için mutlaka bütçemizi de buna göre ayarlamamız gerekiyor. Her ailenin belli miktarda geliri vardır. Böylece aileler kendi bütçesine göre temel ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılar. Eğer paramız yeterli gelmiyorsa o zaman borçlanabiliriz. Bu olduğu zaman ise temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayız ve hayatımızda bazı sıkıntılar yaşarız. O yüzden ilk olarak temel ihtiyaçlarımıza öncelik vermeliyiz. Bütün temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra ise, geriye kalan enerjimizi ve paramızı isteklerimiz ve sosyal etkinliklerimiz için harcayabiliriz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Forum Sayfa Cevapları

  3. Sınıf Türkçe İhtiyaç ve isteklerimizi karşılarken paramızı nasıl harcamalıyız? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 

  Cevap :

  İhtiyaç ve isteklerimiz karşılarken öncelikle paramızın miktarına bakmalıyız. Bir fiyat belirlemesi yaparak ihtiyaçlarımızı belirlemeliyiz. İhtiyaçlarımızı aldıktan sonra elimizde kalan para ile isteklerimizi alıp alamayacağımıza bakmalıyız.

  Ailemizle beraber bir fiyat araştırması ve ne kadar sürede bu paranın toparlanacağı hakkında bilgiler tutmalıyız. Elimizdeki parayı bu şekilde harcar ve değerlendirirsek daha iyi bir harcama yapmış oluruz.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap