Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  idrarda enfeksiyon neden olur

  1 ziyaretçi

  idrarda enfeksiyon neden olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  İdrar yolu enfeksiyonu nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  İdrar yollarının herhangi bir bölümünde ortaya çıkan enfeksiyonlar genel olarak idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. İltihabi bir hastalık olan idrar yolu enfeksiyonu, özellikle üreme organının yapısı ve idrar kanalının daha kısa olması nedeniyle kadınlar arasında çok yaygın olarak görülür. Daha seyrek olmakla erkekleri de etkileyebilen idrar yolu enfeksiyonları bazı durumlarda tekrarlayan inatçı enfeksiyonlara dönüşebilir. Tedavi edilmediğinde böbrekleri etkileyerek daha ciddi boyutlu hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonları ve bunların belirtileri konusunda dikkatli olunmasında fayda vardır.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

  Boşaltım sistemi içerisinde yer alan böbrekler, idrar kanalları (üreterler), mesane ve üretranın oluşturduğu idrar yolları içerisinde zaman zaman enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonlar idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Tuvalet hijyeninin yetersiz olması, çocuk bezi kullanımı gibi nedenlerle çocuklarda yaygın olarak görülen bu enfeksiyonlar, idrar kanalının anatomik yapısı, ped kullanımı ve tuvalet sonrası temizliğin yanlış yapılması gibi durumların neden olduğu yatkınlıkla birlikte yetişkin kadınlarda da çok sık karşılaşılan bir durumdur. Her on erkekten biri yaşamının bir bölümünde idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaşırken her iki kadından biri yaşamı boyunca en az bir kez idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmaktadır. Genellikle daha yaygın ve daha hafif olan alt idrar yolu enfeksiyonları mesane ve üretrayı etkiler. Çoğu kişi için zararsız olan ve bol su tüketimi ile kendiliğinden iyileşen alt idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmediği veya şiddetlendiği takdirde üst idrar yollarını da etkileyerek böbrek ve üreter enfeksiyonlarına dönüşebilir. Bu bölüme ulaşan idrar yolu enfeksiyonları daha tehlikelidir ve mutlaka tıbbi tedavi gerektirir.

  İdrar yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

  İdrar yollarında oluşan iltihaplanmanın altında yatan neden çoğu zaman bakteriyel enfeksiyonlardır. Dış ortamdan üretraya ulaşarak buraya giriş yapan bakteriler, idrar yollarında kolaylıkla enfeksiyon oluşturabilir. Bakterilerin kaynağı çoğunlukla kişinin kendi dışkısı içerisinde yer alan E. coli bakterileridir. Bazı nadir durumlarda ise farklı bakteriler, gonokok ya da klamidya gibi cinsel yolla bulaşabilen patojen mikroorganizmalar, virüs veya mantar türleri de idrar yolu enfeksiyonlarının etkenini oluşturabilir. Tuvalet sonrası temizlik yapılırken önden arkaya doğru temizlik yapmak; anüsten üretraya bakteri bulaşmasını önlemeye yardımcıdır. Bu temizliğin yanlış şekilde yapılması, dışkıda yer alan bakterilerin üretraya ulaşmasını kolaylaştırdığından idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlar. Aynı zamanda bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturan çocuk bezleri, hasta bezleri, pedler ve pamuklu olmayan uygunsuz kumaşlara sahip iç çamaşırlarının kullanımı da bölgede bakteri üremesi ve çoğalmasını artırarak idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Kadınlarda boşaltım organının anatomik yapısı idrar yolu enfeksiyonuna olan yatkınlığı çok büyük oranda artırır. İdrar kanalının kısa olması nedeniyle üretradan giriş yapan bakteriler kolaylıkla mesaneye ulaşabilir. Ayrıca anüs ile üretranın yakınlığı nedeniyle dışkıdaki bakterilerin idrar yoluna ulaşması erkeklere oranla kadınlarda çok daha kolaydır. Bu nedenlerden dolayı idrar yolu enfeksiyonları çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Tüm bunların haricinde gebelik döneminde değişen hormonal dengelerden, diyabet (şeker) hastalarında ise idrar içeriğinde yer alan glikozun enfeksiyon riskini artırmasından dolayı idrar yolu enfeksiyonlarına yatkınlık daha fazladır. Sıklıkla merak edilen idrar yolu enfeksiyonu neden olur sorusu bu şekilde cevaplandırılabilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  İdrar yolu enfeksiyonlarının en temel ve spesifik belirtileri, idrar yaparken hissedilen ağrı ve kasılmalardır. Bunun yanında sık idrara çıkma, birkaç damla idrar olsa dahi idrara çıkma dürtüsünün oluşması gibi belirtiler çoğu zaman idrar yolunda oluşan iltihabi durumlardan kaynaklanır. Alt idrar yollarını etkileyen hafif enfeksiyonlarda bazı durumlarda herhangi bir belirtiye rastlanmayabilir. Ancak enfeksiyonun şiddetlenmesi ya da üst boşaltım organlarını etkilemesi halinde belirtiler şiddetlenerek ciddileşebilir. Yaygın karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında şunlar yer alır:

  Şiddetlenerek böbrek tutulumuna neden olmuş olan üst idrar yolu enfeksiyonlarında ise böbreklerde hassasiyet, bel bölgesinde ve yan karında ağrı, ateş, üşüme, titreme, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülmeye başlanır. Böyle durumlarda böbrekler hasar görebildiğinden vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Çeşitleri Nelerdir?

  İdrar yollarında oluşan enfeksiyonlar, iltihaplanmanın söz konusu olduğu bölgeye göre farklı şekillerde isimlendirilebilir. Mesaneyi etkileyen enfeksiyonlar sistit olarak adlandırılır ve çoğu idrar yolu iltihabı bu kategoriye girer. Böbrekleri etkileyen enfeksiyonlar piyelonefrit olarak isimlendirilir ve bel, arka ve yan karın kısımlarında şiddetli ağrıya neden olabilir. Ateş, üşüme, titreme, bulantı ve kusma gibi belirtilerin görülmesi enfeksiyonun piyelonefrite dönüşmüş olabileceğinin önemli bir işareti olabilir. Yalnızca mesaneden çıkan idrar yolu olan üretrayı etkilemiş olan enfeksiyonlar ise üretrit olarak tanımlanır.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Konulur?

  Normal şartlarda sağlıklı bireylerde idrar sıvısı, steril bir yapıya sahiptir ve içeriğinde bakteri olması beklenmez. İdrarda bakterilere veya diğer patojen mikroorganizmalara rastlanması ise idrar yolunda bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir. İdrar yaparken yanma, kasık ağrısı, sık idrara çıkma gibi şikayetlerle sağlık kuruluşlarına gelen hastalara çoğunlukla idrar testi uygulanır. Bu test sonucunda idrarda mikroorganizmalara, bazı savunma sistemi elemanlarına, çeşitli hücrelere ve kana rastlanması gibi durumlarda idrar yolu enfeksiyonu teşhisi kolaylıkla konulabilir. Bazı enfeksiyonlarda böbrek ve mesane taşları etkili olabilir. Böyle bir durumdan şüphelenilmesi halinde idrar testlerindeki bazı belirteçlere ek olarak mesane ultrasonu ve çeşitli kan testleri istenebilir. Böbreklerin etkilenmesi halinde idrarda protein gibi büyük yapılı moleküllere rastlanabilir. Gerekli tanı testlerinin istenmesi ile birlikte idrar yollarında enfeksiyon olduğu tespit edilen hastalarda tedavi planı belirlenir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Alt idrar yolunda oluşmuş komplikasyonsuz iltihaplar kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Zamanında müdahale edilmesi halinde bu enfeksiyonlar genellikle hızlı bir şekilde iyileşir. Komplike olmayan enfeksiyonların %30-50'si kendiliğinden ve hasar bırakmadan iyileşse de rahatsız edici semptomların iyileştirilmesi ve patojenlerin tamamen yok edilmesi için çoğunlukla ağız yoluyla alınan antibiyotikler reçetelendirilir. Böbrek tutulumu ile birlikte gelişen enfeksiyonlar ise erken dönemde tedavi edilmediği takdirde böbreklerde kalıcı hasarlara neden olabilir. Enfeksiyonlarda etkili bir tedavinin sağlanması ve tekrarlanmanın önlenmesi açısından iltihaplanmaya yol açan mikroorganizmanın tam olarak tespit edilmesi önemlidir. Bunun için idrar kültürü alınarak hastalık etkeni olan patojen tespit edilebilir. Böylelikle bu mikroorganizmaya yönelik dar spektrumlu antibiyotiklerle tedavi gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Alt karında, kasıklarda ve idrar çıkışı esnasında idrar yollarında hissedilen ağrı ve spazmların önlenmesi için ağrı kesici ilaçlardan yararlanılabilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

  İdrar yolları enfeksiyonu olan kişilerin ilk dikkat etmesi gereken konu, bol bol su içmektir. Bol su tüketimi, idrar yollarında ve mesanede yıkama etkisi yaratarak mekanik bir temizlenme sağlar. Böylelikle enfeksiyon etkenleri vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırılabilir. Enfeksiyona yakalanan kişiler günlük olarak az 2-2,5 litre sıvı almaya özen göstermelidir. İyileşmeyi desteklemek için çeşitli bitki çaylarının tüketilmesinde de fayda vardır. Ancak kahve, alkol ve limon suyu gibi içecekler mesaneyi tahriş edebileceğinden bunların tüketimi mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır. Böbrekler üzerinde yük oluşturan idrar yolu enfeksiyonları esnasında tuzlu besinlerin tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Piyelonefrite dönüşmüş olan enfeksiyonlarda ise hekimin önerisi doğrultusunda bir süre tuzsuz beslenmeye dahi ihtiyaç duyulabilir. Bunların haricinde tuvalet sonrası temizliğe dikkat edilmeli, ped kullanımından kaçınılmalı, pamuklu iç çamaşırları kullanılmalı ve iç çamaşırı sık sık değiştirilmelidir.

  Siz de idrar yolu enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız enfeksiyonun ilerlemesini önlemek adına bir an önce sağlık muayenesinden geçmenizde fayda vardır. Muayene ve tedavilerinizi zamanında yaptırarak enfeksiyonların böbreklerinize ulaşıp kalıcı hasarlar bırakmasını önleyebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  KİŞİSEL VERİLERİN ELDE EDİLMESİ VE İŞLENMESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME FORMU

  Acıbadem Sağlık Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (“Acıbadem”) ve Acıbadem’in hakim ve bağlı şirketleri (hepsi birlikte “Acıbadem Grubu” olarak anılacaktır.) tarafından, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“Kanun”) ve ilgili mevzuat kapsamında Veri Sorumlusu sıfatıyla, kişisel verileriniz, aşağıda açıklanan çerçevede ve 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve Sağlık Bakanlığı düzenlemeleri ve sair mevzuata uygun olarak işlenebilecektir.

  1. Kişisel Verilerin elde Edilmesi, İşlenmesi ve İşleme Amaçları

  Kişisel verileriniz Acıbadem Grubu tarafından sağlanmakta olan kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amaçlarıyla ve Acıbadem Grubu şirketlerinin faaliyet konularına uygun düşecek şekilde; sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, çağrı merkezi, internet sitesi, sözlü, yazılı ve benzeri kanallar aracılığıyla elde edilmektedir. Sağlık verileriniz başta olmak üzere özel nitelikli kişisel verileriniz ve genel nitelikli kişisel verileriniz, Grup tarafından aşağıda yer alanlar dâhil ve bunlarla sınırlı olmaksızın bu maddede belirtilen amaçlar ile bağlantılı, sınırlı ve ölçülü şekilde işlenebilmektedir:

  Acıbadem Grubu tarafından elde edilen her türlü kişisel veriniz (Özel nitelikli kişisel veriler de dahil fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) aşağıdaki amaçlar ile işlenebilecektir:

  İlgili mevzuat uyarınca elde edilen ve işlenen Kişisel Verileriniz, Acıbadem veya Acıbadem Grubu’na ait fiziki arşivler ve/veya bilişim sistemlerine nakledilerek, hem dijital ortamda hem de fiziki ortamda muhafaza altında tutulabilecektir.

  2. Kişisel Verilerin Aktarılması

  Kişisel verileriniz, Kanun ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla Acıbadem ve Acıbadem Grubu tarafından Acıbadem Grubu’na dahil olan şirketler ile, Özel sigorta şirketleri, Sağlık bakanlığı ve bağlı alt birimleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü ve sair kolluk kuvvetleri, Nüfus Genel Müdürlüğü, Türkiye Eczacılar Birliği, Mahkemeler ve her türlü yargı makamı, merkezi ve sair üçüncü kişiler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi ve finans danışmanları ve denetçiler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, resmi merciler dâhil sağlık hizmetlerini yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek veya yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.

  3. Kişisel Veri Elde Etmenin Yöntemi ve Hukuki Sebebi

  Kişisel verileriniz, her türlü sözlü, yazılı, görsel ya da elektronik ortamda, yukarıda yer verilen amaçlar ve Acıbadem’in faaliyet konusuna dahil her türlü işin yasal çerçevede yürütülebilmesi ve bu kapsamda Acıbadem’in akdi ve kanuni yükümlülüklerini tam ve gereği gibi ifa edebilmesi için toplanmakta ve işlenmektedir. İşbu kişiler verilerinizin toplanmasının hukuki sebebi;

  Ayrıca, Kanun’un 6. maddesi 3. fıkrasında da belirtildiği üzere sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbı teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.

  4. Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Haklarınız

  Kanun ve ilgili mevzuatlar uyarınca;

  Mezkûr haklarınızdan birini ya da birkaçını kullanmanız halinde ilgili bilgi tarafınıza, açık ve anlaşılabilir bir şekilde yazılı olarak ya da elektronik ortamda, tarafınızca sağlanan iletişim bilgileri yoluyla, bildirilir.

  5. Veri Güvenliği

  Acıbadem, kişisel verilerinizi bilgi güvenliği standartları ve prosedürleri gereğince alınması gereken tüm teknik ve idari güvenlik kontrollerine tam uygunlukla korumaktadır. Söz konusu güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak muhtemel riske uygun bir düzeyde sağlanmaktadır.

  6. Şikayet ve İletişim

  Kişisel verileriniz teknik ve idari imkânlar dâhilinde titizlikle korunmakta ve gerekli güvenlik tedbirleri, teknolojik imkânlar da göz önünde bulundurularak olası risklere uygun bir düzeyde sağlanmaktadır. Kanun kapsamındaki taleplerinizi, “https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html” web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak;

  Kanun kapsamındaki taleplerinizi, https://www.acibadem.com.tr/acibademonline/hastaverilerinkorunmasi.html web adresindeki “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Başvuru Formu” nu doldurarak ve formda belirtilen usullerle tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  İdrar Yolu Enfeksiyonu: Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

  İdrar Yolu Enfeksiyonu: Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

  Erişkinlerde görülen en sık bakteriyel enfeksiyonlardan olduğu bilinen üriner sistem enfeksiyonları dünya genelinde her yıl 150 milyon kişiyi etkileyen ve sepsise yol açarak yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı doğurabilen önemli bir enfeksiyon tablosudur. Vücudun sıvı dengesini sağlayan üriner sistem kısaca böbrekler, idrar kesesi ve bu yapıları birbirine bağlayan üreter adlı kanallardan oluşur. Üriner sisteme ait bu yapılardan herhangi birinde sağlıklı floranın bozulması ve bakteri yoğunluğunun artması durumunda üriner sistem enfeksiyonu gelişir. İdrar yollarında görülen bakteriyel enfeksiyonlar özellikle cinsel olarak aktif kadınlarda oldukça sık karşılaşılan ve doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde sık aralıklarla tekrarlayarak böbrek enfeksiyonuna yol açabilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu hakkında doğru bilgi sahibi olmak, belirti ve bulguları zamanında fark edebilmek ve doğru yöntemlerle enfeksiyon tablosunu kontrol altına almak son derece önemlidir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

  Böbreklerde üretilen idrar, üreter adı verilen kanallar üzerinden mesaneye iletilir ve buradan yine üretra adı verilen bir başka kanal ile vücut dışına atılır. İdrar normal şartlarda steril bir vücut sıvısıdır. Dolayısıyla idrarın üretildiği, iletildiği ve depolandığı tüm bu yapılar da sağlıklı bir bakteri dengesine sahip olan steril yapılardır. Ancak bazı durumlarda, örneğin üretra girişinin dışkı ile temas etmesi durumunda steril yapı bozulur ve bakteriyel enfeksiyon gelişir. Alt idrar yolu olarak bilinen üretra kanalı ve üst idrar yolları olarak tanımlanan üreterlerde meydana gelen enfeksiyon tabloları genel olarak idrar yolu enfeksiyonu şeklinde tanımlanır.

  İdrar yolları olarak adlandırılan bu kanallar üriner sistemin tüm yapıları ile temas halinde olduğu için burada ortaya çıkan herhangi bir enfeksiyonun mesane ve böbrek gibi diğer yapılara bulaşma riski oldukça yüksektir. Özellikle böbrekleri etkileyen enfeksiyon durumları bu organlara ait dokularda ciddi hasara ve ilerleyen dönemde organ kaybına yol açabilir. Dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonuna neden olan faktörler hakkında bilgi sahibi olmak ve bunlardan doğru şekilde korunmak önemlidir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

  Hayatın her döneminde idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilecek çeşitli risk faktörleri bulunur. Bunlardan başlıcası, özellikle kadınlarda alt idrar yolunun anatomik olarak kısa olması ve anüse yakın konumda bulunması nedeniyle dışkı ile temasa elverişli olmasıdır. Bu iki önemli nokta nedeniyle kadın cinsiyet gerek çocukluk döneminde gerekse yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde, idrar yolu enfeksiyonu açısından erkek cinsiyete göre çok daha risk altındadır. Erkeklerde üretra olarak adlandırılan alt idrar yolu anatomik olarak daha uzundur ve aynı zamanda prostat sıvısı antibakteriyel özelliğe sahiptir. Erkekleri idrar yolu enfeksiyonuna karşı koruyan bu iki önemli nokta sayesinde 1-50 yaş arası erkeklerde üriner sistem enfeksiyonu gelişme oranı düşüktür.

  Ancak bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu görülme riski her iki cinsiyet için de farklı oranlarda artış gösterir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

  İdra yolunda meydana gelen enfeksiyon durumunda ortaya çıkan ilk belirti sıklıkla idrar yaparken yanma şikayetidir. Üreterlerde veya üretrada artan bakteri yoğunluğu idrarın sağlıklı pH değerini bozar ve bu durum idrarla temas eden yapılarda yanma hissine yol açar. Bununla birlikte sık idrara çıkma hissi de idrar yolu enfeksiyonlarında oldukça fazla karşılaşılan belirtilerden biridir. Kişi sık aralıklarla mesanede doluluk hissi yaşar ancak yalnızca birkaç damladan biraz fazla idrar yapabilir.

  İdrar yolu enfeksiyonu ile ortaya çıkan belirtilerden bir diğeri ise karnın alt kısmında ve gövdenin bir veya iki yanında hissedilen ağrı şikayetidir. Enfeksiyonun yerine göre ağrının meydana geldiği bölge değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte özellikle idrar yaparken artan ağrı hissi sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu belirtilerindendir. İdrarda artan bakteri miktarı idrarın ideal pH seviyesini bozduğu gibi renginde ve yoğunluğunda da bozulmaya neden olabilir. Enfeksiyon durumunda idrar genellikle bulanık ve/veya kanlı bir görünümdedir. Özellikle idrarda kan görülmesi ilerlemiş idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebileceği için acil müdahale önerilir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Sistit Nedir? 

  İdrar yolu enfeksiyonları üst ve alt idrar yolunda görülür. Sistit ise mesane duvarında görülen herhangi bir bakteriyel enfeksiyondur. Hemen hemen aynı şikayetlere neden olan idrar yolu enfeksiyonu ve sistit tabloları farklı zamanlarda ortaya çıkabileceği gibi eş zamanlı olarak da meydana gelebilir. Bununla birlikte bu yapılar birbiriyle bağlantılı olduğu için genellikle yapılardan birinde ortaya çıkan enfeksiyon durumu hızla bir diğerine geçiş gösterir. Dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonu için geçerli olan tüm risk faktörlerinin mesane enfeksiyonu için de geçerli olduğunun bilinmesi, hastalığın başlangıç dönemindeki belirtilerin doğru şekilde saptanması ve enfeksiyonu kontrol altına alacak girişimlerin hızla uygulanması gerekir.

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

  İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan birçok hasta için hastaneye yatış ihtiyacı görülmez ve enfeksiyon ayakta tedavi ile kontrol altına alınabilir. Ancak aralıksız devam eden yüksek ateş, ciddi bel/karın ağrısı, şiddetli halsizlik ve güçsüzlük, ağızdan beslenmenin ve sıvı alımının sürdürülememesi, idrar çıkarımının tamamen kesilmesi gibi durumlarda yakın izlem ve yatarak tedavi gerekir.

  Ayaktan tedavi ile kontrol altına alınabilen enfeksiyon tablolarında ise bazı iyileştirici girişimler ile hastalık süresini kısaltmak ve tedavi yanıtını güçlendirmek mümkündür. Bunun için ilk olarak bol sıvı alımı sağlanmalı ve üriner sistemdeki enfeksiyon içerikli idrar, idrar yollarından dışarı atılmalıdır. Hastalara günde en az 2-3 litre sıvı tüketmesi (sıvı alımı hastanın kilosuna ve böbrek, kalp sağlığına göre hesaplanır) ve idrarı mesane içerisinde bekletmeden hızlı şekilde boşaltmaya özen göstermesi önerilir.

  Bununla birlikte bazı besin çeşitlerinin idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi, idrar alkalizasyonunu gerçekleştiren ve sağlıklı pH değerine ulaşmayı kolaylaştıran kalsiyum takviyeleridir. Hastalığa dair şikayetlerin başlangıç evresinde tüketilen kalsiyum enfeksiyon şiddetini kontrol altına alırken aynı zamanda idrar yaparken yanma gibi şikayetleri hafifleterek hastalık seyrini iyileştirir. Bunun yanı sıra antioksidan özellikli polifenol grubu bileşikler açısından zengin olan çay, kahve, şarap ve kızılcık gibi besinlerin idrar yolu enfeksiyonunu önlemede etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

  Yazı kaynağı : www.anadolusaglik.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap