Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iddialı davranışın temel unsurları

  1 ziyaretçi

  iddialı davranışın temel unsurları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İddialı davranış: temel ilkeler

  Psikologlar agresif, pasif ve iddialı davranışı. İlkeleri ve özellikleri nelerdir ve hangisi daha iyidir?

  Saldırganlık ve pasiflik

  Pasif aktivite sınırlıdırhiçbir inisiyatife izin veren çerçeveler. Bu, komuta göre hareket eden ve asla kendi başına seçmeyen ve genellikle duyulmaz ya da görünür olmayan mükemmel bir icracıdır. Saldırgan davranışa sadık bir kişi, tam tersine, her zaman görünürde ve olayların merkezinde, yani skandallardır. Suçlamak, hakaret etmek ve göz korkutmak, saldırganca hedeflerine ulaşır - isteklerini yerine getirir veya sevmediği insanlara manevi zarar verir.

  Manipülatif davranış türleri

  Saldırgan çok aktif görünebilir, amaBir rezervasyon var. Pasif bir insan gibi, o hiçbir şeyden sorumlu değildir: o sadece onun etrafındakileri kendi problemleriyle suçlamaktadır. Böylece, açık bir manipülatördür. Pasiflik de manipülasyonla doludur, çünkü kendisinin hiçbir şeye karar vermeyen birinin sıkıntılarında, başka biri her zaman suçludur.

  İddialı davranış

  Saldırganlık ve pasiflik görünüşte ikikarşıtlar, ama gerçekte - aynı fenomen. Ama insanlar her zaman kendi türlerini manipüle etmezler. Doğal olarak davrandıklarında, dış değerlendirmelere ve etkilere bağlı olmadıkları, açıkça hareket ettikleri ve eylemlerinden sorumlu oldukları, bu iddialı davranışlardır. İsmi, İngilizce fiil iddialarından geliyor - haklarını iddia etmek için iddia ediyor.

  Temel ilkeler

  İddialı olan sorumlulukkendisi için tanır. Kendi başına hareket eder ve diğer insanları davranışlarına tepki gösterdiği için suçlama hakkının olmadığını da anlar.

  Benlik saygısı ve başkalarına saygı. Bu iki şey doğrudan birbiriyle ilişkilidir: kendine saygı duymayan bir kişi başkaları tarafından saygı gösterilmez.

  Etkili iletişimÜç nitelik tarafından belirlenir: doğruluk, birinin görüşünü ifade etmede açıklık ve samimiyet, herhangi bir konuda duygu ve düşünceleri Bununla birlikte, dolaysızlığın makul sınırları vardır: muhataplara zarar vermeyin, üzmeyin veya hakaret etmeyin.

  Kendine güven. Daha önce bahsedilen öz saygının yanı sıra, kişinin kendi yararları, mesleki nitelikleri ve becerilerinin bilgisine dayanır.

  Rakibi dinlemek ve anlamak arzusu.İddialı davranış, bir kişinin nasıl dinleyeceğini bildiği ve başkasının bakış açısını anlamaya çalıştığı anlamına gelir ve aynı zamanda kendisinden farklı olsa bile var olma hakkını tanır.

  Müzakereler ve ödünler.Bu nokta bir öncekinden kaynaklanıyor: bazı konularda görüşlerin farklı olmasına rağmen, birlikte yaşamak ya da çalışmak için hemfikir olmak hemfikir olmak, hem de tarafların her birinin çıkarlarını göz önüne almak için gerekli.

  Zor sorulara basit cevaplar bulun.Hem pasif hem de agresif olan manipülatörler, her şeyi karıştırmak ve çitin üstüne gölge çekmek ister. Buna karşılık, iddialı bir şekilde hareket eden bir insan mümkün olduğu durumu zorlaştırmaz.

  Yazı kaynağı : paulturner-mitchell.com

  Davranış Nedir? Davranış Bilimleri Nelerdir?

  Davranış Nedir? Davranış Bilimleri Nelerdir?

  1) İnsan Davranışlarının Çözümlemesi

  2) İletişim

  3) Psikolojik Özelliklerin Etkileri

  4) İnsan Hareketlerinin Öğrenilmesi

  5) Sosyal Öğrenme

  6) Sosyal Aktivitelerin Etkisi

  7) İnsanlar Arası İlişkiler

  8) İnsanlar Arası Etkileşim

  9) İnsanların Özellikleri

  10) Gruplar Arası Etkileşim

  Yazı kaynağı : www.iienstitu.com

  İnsan ve davranışlarının analizi

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap