Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  icat edilen ilk web kamerası neyi kontrol etmek için kullanılmıştır

  1 ziyaretçi

  icat edilen ilk web kamerası neyi kontrol etmek için kullanılmıştır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İlk web kamerası bu iş için kullanılıyordu!

  İlk web kamerası bu iş için kullanılıyordu!

  İlk web kamerasının kahve makinelerinde ne kadar kahve kaldığını gözetlemek üzere üretildiğini biliyor muydunuz?

  Cambridge Üniversitesi'nde eski Bilgisayar Laboratuvarı'nın koridorunda bulunan kamera, bir filtre kahve makinesinin hemen yanında duruyor. Kamerayı çalıştırdığınızda saniyede 1 kare hızında 129x129 piksellik bir gri görüntü elde edebiliyorsunuz.

  Bu teknik bilgiler size pek üst düzey gibi görünmeyebilir, ancak o zaman için yeterliydi. Binadaki öğrenciler ve öğretim üyeleri, bu sayede masaüstü PC'lerindeki xcoffee akışını açarak kahve seviyesine göz atabiliyorlar, boş yerine kahve almaya gitmiyorlardı.

  eBay'de açık artırmayla 5.000 dolara satılan kamera, yenilenerek Krups'ta aynı işlev için kullanılmaya başlanmış durumda.

  Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

  icat edilen ilk web kamerası neyi kontrol etmek için kullanılmıştır

  Webcam (Web Kamerası)

  Webcam (Web Kamerası)

  İngilizce'de webcam olarak da bilinen dünyanın ilk web kamerası, İngiltere'de bulunan Cambridge Üniversitesi öğrencilerinin taze kahveye olan ihtiyaçları sonucu icat edildi. Bilgisayar laboratuvarına yakın bir mesafede sadece bir adet kahve demliği bulunduğundan henüz pişirilmiş kahve kısa sürede tükeniyordu. Bu sorunla baş edebilmek için üniversite öğrencileri Quentin Stafford-Fraser ve Paul Jardetzky, 1991 yılında sürekli olarak kahve demliğine odaklanmış durumda olan bir kamera kullanmayı düşündü.

  Sürekli olarak ekran görüntüsü alan bir bilgisayara bağlı olan bir kamera, bahsi geçen kahve demliğine odaklanmış durumdaydı. Jardetzky bir sunucu programı yazarak bu sunucunun kameradan her üç dakikada bir görüntü almasını sağladı. Stafford-Fraser ise bir yazılım geliştirdi ve bu yazılım "Truva Odası Kahve Kulübü" üyelerinin bilgisayarlarında çalışabilmesini sağladı. Sunucuya bağlanan bilgisayarlar, kahve demliğinin bir simge büyüklüğündeki görüntüsüne ulaşabiliyordu. Bahsi geçen kamera, 1993 yılında internete bağlandı ve kısa süre içerisinde World Wide Web'in simgesi haline geldi. Bu webcam 2001 yılında kapatıldığında uluslararası basın kuruluşları bu etkinliği canlı yayınladı ve kameranın odaklandığı Krups marka kahve demliği, eBay üzerinden yüksek bir fiyata satıldı.

  Günümüzde en uzun süredir canlı yayın yapmaya devam eden web kamerası, Fogcam adı verilen ve 1994 yılından beri San Francisco Eyalet Üniversitesi'nden yayın yapmaya devam eden kameradır. Bu kamera, üniversite öğrencileri Jeff Schwartz ve Dan Wong tarafından üniversite kampüsündeki gündelik hayatı yayınlaması amacıyla kurulmuş ve o günden bugüne Uygarlık Tarihi binasının önünden yayın yapmaya devam etmektedir.

  Webcam teknolojisi özellikle pornografi endüstrisinin bu alana ilgi göstermesinin ardından popülerlik kazandı. Bu endüstri, Hollandalı bir geliştiriciden herhangi bir web eklentisine ihtiyaç duyulmadan canlı görsellerin yayınlanabilmesine olanak sağlayacak bir yazılımı geliştirmesini istedi ve bunun sonucunda "canlı yayın yapan webcam" doğmuş oldu.

  Yazı kaynağı : www.kimnezamanicatetti.com

  Kahve, Tembellik ve Webcam

  Kahve, Tembellik ve Webcam

  Web kamerası yahu, bildiğimiz webcam yani. Sizce neden icat edilmiş olabilir? Neden böyle bir icada ihtiyaç vardı?

  Öncelike seçenekleri bir düşünelim:

  İnsanlar arası iletişim kurmak mı?

  Hayır…

  Vahşi hayat gözlemi için mi?

  Hayır…

  Trafik verisi sağlasın diye mi?

  Hayır…

  Dünyanın ilk web kamerası, bir kahve demliğini gözetlemek için icat edildi.

  İnanmıyor musunuz? İşte ekran görüntüsü:

  1991 yılında Cambridge Üniversitesi‘nde çalışan bilim adamları, çalıştıkları binanın başka bir kısmında bulunan kahve makinasını gözlemleyebilmek için webcam teknolojisini icat ettiler. Eğer kahve demliği boşsa, kalkıp binanın içinde o kadar yol kat etmek istemiyorlardı. Bu yüzden bir kamera, daha yeni icat edilmiş Web ve bu ikisini birleştiren bir yazılım ile dünyanın ilk web kamerasını icat ettiler. Çözünürlüğü 128×128 pikseldi ve siyah/beyaz görüntü verebiliyordu. XCoffee adında kendi yazılımına sahip bu kamera, 10 yıl boyunca, 22 Ağustos 2001 yılına kadar çalışmayı sürdürdü. Cambridge Üniversite’sinin bilgisayar laboratuvarlarında Trojan adında bir odada gerçekleşmiştir bütün bunlar. Kamera 1991 yılında çalışmaya başlamış, ama internet üzerinden canlı yayına geçmesi 1993 yılını bulmuştur.

  Skype üzerinden konuşabilmenizi, Chatroulette kullanabilmenizi veya seyrettiğiniz amatör seks videolarının tamamını, Cambridge’li kahve seven tembel bilim adamlarına borçlusunuz.

  Yazı kaynağı : geekyapar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap