Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ibu fort süspansiyon şurup ne işe yarar

  1 ziyaretçi

  ibu fort süspansiyon şurup ne işe yarar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir.

  Apireks Şurup, Dolven Şurup, Pedifen Şurup, Brus Şurup gibi ibuprofen içeren ağrı kesici ateş düşürücü şurupların 2 kat konsantre halidir.

  İbu Fort şurup (ibuprofen), genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz. Ateş Düşürücü Asistanı kiloya göre ateş düşürücü şurup dozu hesaplar.

  İbu Fort Şurup nedir?

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, her 5 ml yani her bir ölçeğinde 200 mg ibuprofen içeren şuruptur. İbuprofen, steroid olmayan antiinflamatuvar ilaç sınıfına aittir.

  İbu-Fort şurup içerisindeki etken madde olan ibuprofen:

  etkileri olan propiyonik asit türevi olan bir NSAİİ‘dir. (1)

  Nasıl kullanılır?

  İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın.

  İbu Fort kutu içeriğinden çıkan enjektörü (şırınga) kullanın. Çay kaşığı, tatlı kaşığı benzeri ölçüm hesaplamaları çocuğunuza zarar verebilir.

  Kaç ölçek İbu Fort Şurup vermeliyim?

  Kiloya göre İbu Fort Şurup dozu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilir veya aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

  Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

  İbu-Fort Şurup kaç saat arayla verilir?

  İbu-Fort Şurup, günde 3 veya 4 defa kullanılabilir. Bir kez İbu-Fort şurup verdikten sonra bir sonraki İbu-Fort Şurup dozu için 4 ila 6 saat bekleyiniz.

  Günlük ibuprofen dozu

  Doz aşımı

  Ne için kullanılır?

  kullanılmak üzere reçete edilebilir.

  Eşdeğerleri

  İbu Fort Şurup ile Bruprex Şurup birbirinin eşdeğeridir.

  Yüksek ateş nedir?

  İnsanlar için ortalama normal vücut ısısı 37-37,5 derecedir. Çocuklarda ise bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için vücut sıcaklığı daha kolay yükselebilir ve 38 hatta 38,5 derece gibi ölçümler normal kabul edilebilir.

  Çocukta 38 derece ve daha üzeri ateş görülmesi halinde ateş düşürücü verilebilir.

  Ateş bir hastalık değildir. Hastalıklara işaret eden bir bulgudur. Birçok hastalıkta ateş yükselebilir. Ateş çoğu kez basit bir üst solunum yolu enfeksiyonunun bulgusu iken bazen menenjit gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. 

  Çocukların ateşi neden yükselir?

  Ateş, hastalık durumunda, vücudun kontrolünde vücut ısısını arttırarak mikropların ölmesini sağlayan doğal bir mekanizmadır.

  Çocuklarda ateş ölçümü nasıl yapılır?

  Bebeklerde dahil olmak üzere insan vücudu 39 derece gibi yüksek bir vücut ateşine mikroplardan daha dayanıklıdır. Vücut sıcaklığı yükseldikçe mikroplar ölürken vücudumuz hayatta kalmayı başarır. Ancak ateş çok yükseldiğinde ya da uzun süre yüksek seyrettiğinde kontrolden çıkmaması ve çocuğun zarar görmemesi için ateş düşürücülerle müdahale edilmelidir.

  Yüksek ateşin devam etmesi ve çocuğun başka hastalık bulgularının da olması halinde ateşe sebep olan problemin bulunması gerekir.

  2 yaşından küçük bebeklerde yüksek ateş, önemli bir hastalığın habercisi olabileceğinden, 2 yaşından küçük yüksek ateşli bebek mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır. 

  Ateşi olan çocuğu hangi durumlarda doktora götürmeliyim?

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon bebekler için zararlı mı?

  Bebekler ve küçük çocuklar için kullanılabilecek en güvenilir etken madde parasetamol‘dür.

  Şiddetli olmayan ağrı durumlarında veya şiddetli olmayan yüksek ateş durumlarında parasetamol içeren ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullanmakta fayda vardır. Bazıları:

  Parasetamol içeren bu ilaçlardan yeterli fayda görmüyorsanız, 6 yaşından küçük çocuğunuz için hekiminize danışın.

  6 yaşından büyük çocuğunuz için ibuprofen etken maddesi içeren ve daha etkili olan İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon kullanabilirsiniz. Ancak daha fazla yan etki riski aldığınızı bilmelisiniz.

  Parasetamol ve ibuprofen birlikte kullanılabilir mi?

  Parasetamol (en güvenli), dışında çocuklara verilebilecek tek güvenli ağrı kesici ibuprofen‘dir. Ancak:

  Yan etkiler

  İbuprofen yan etkilere neden olabilir. Yan etki riskini azaltmak için, çocuğunuza ihtiyacı olandan daha fazla ibuprofen vermemeye çalışın.

  Bir yan etki konusunda endişeleniyorsanız veya olağandışı bir şey fark ederseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın.

  Yaygın yan etkiler

  Yaygın görülen İbu-Fort (ibuprofen) yan etkileri şunlardır:

  ibuprofen’i çocuğunuz tok olduğunda vererek bu yan etki risklerini azaltabilirsiniz.

  Bu semptomlar devam ederse veya kötüleşirse, bağırsak veya midede tahriş belirtileri olabilir. Bu yan etkiler çocuğunuzu rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

  Ciddi yan etkiler

  Şu yan etkilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz hemen doktorunuza danışın:

  İbuprofen astımı olan bazı çocuklarda astımı daha da kötüleştirebilir, ancak bu nadirdir. Endişeniz varsa doktorunuza danışın.

  Ciddi alerjik reaksiyon

  Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

  – Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
  – Hırıltılı nefes alma
  – Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
  – Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
  – Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

  Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

  Bunlar İbu-Fort (ibuprofen) ateş düşürücünün tüm yan etkileri değildir. olası tüm yan etkiler için doktorunuza veya eczacınıza danışabilir ya da ilacın kutusundan çıkan broşüre bakabilirsiniz.

  Soru Cevap

  Kaynak:

  Yazı kaynağı : hekimimyanimda.com

  İbu Fort Şurup Ne İçin Kullanılır? İbu Fort Şurup Kullanıcı Yorumları

  İbu Fort Şurup Ne İçin Kullanılır? İbu Fort Şurup Kullanıcı Yorumları

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. İbu Fort şurup, genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda kullanılması uygundur. Peki İbu Fort Şurup Nedir, Ne İşe Yarar? İbu Fort Şurup Ne İçin Kullanılır? İbu Fort Şurup Faydaları Nelerdir? İbu Fort Şurup Kullanıcı Yorumları...

  İbu Fort Şurup Nedir, Ne İşe Yarar?

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Her 5 ml hacminde 200 mg ibuprofen içerir.

  Apireks, Dolven, Pedifen, Brus gibi ibuprofen içeren diğer ateş düşürücülerin 2 kat konsantre halidir.

  Genellikle 6 yaşından büyük çocuklarda tercih edilir. 6 yaşından küçük çocuklarda fazla doz kullanmamak için dikkatli olunuz.

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon, ibuprofen etken maddesi içerir.

  Özetle, parasetamol daha güvenli, ibuprofen daha etkilidir.

  İbu Fort Şurup Ne İçin Kullanılır?

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyon Nasıl Kullanılır?

  İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın.

  Doktorunuz başka bir şekilde önermedikçe, aşağıdaki tabloda çocuğunuzun kilosuna ve yaşına uygun dozda ilaç kullanabilirsiniz.

  İbu-Fort kutu içeriğinden çıkan enjektör (şırınga) kullanın. Çay kaşığı, tatlı kaşığı benzeri ölçüm hesaplamaları çocuğunuza zarar verebilir.

  İbu-Fort 200 mg/5 ml Süspansiyonun olağan günlük dozu bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına 20-30mg/kg’dır.

  Jüvenil romatoid artrit gibi ağrılı hastalıklarda (çocuk ve ergenlerde ortaya çıkan özel bir romatizmal eklem hastalığı) bu dozlar doktor reçetesiyle 2 katına çıkabilir.

  İbu Fort Şurup Kullanma Talimatı İçinTIKLAYINIZ

  👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

  Yazı kaynağı : ogrencigundemi.com

  İbu Fort Şurup Kullananlar Yorumları - Ne İşe Yarar? - Bizde Kalmasın

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap