Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ibb jeoloji haritası beni bul

  1 ziyaretçi

  ibb jeoloji haritası beni bul bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İstanbul Jeoloji Haritası

  Paneli Küçült ve Haritayı Gör

  Bu harita Twitter'da gördüğüm şu paylaşım'dan esinelenerek hazırlanmıştır. Veri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulmuştur. Haritayı hazırlamaktaki temel amaç beklenen büyük İstanbul depremi öncesi zeminin jeolojik yapısı hakkında bir fikir vermektir.

  Kullanım için, eğer İstanbul içerisinde an itibariyle bulunduğunuz konumun jeolojisini merak ediyorsanız sol üstte bulunan "Beni bul" butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer İstanbul'da değilseniz ya da İstanbul'da bulunduğunuz konum dışında bir konuma göz atmak istiyorsanız yine solda üstteki mercek sembolüne tıklayarak adres yazabilir (Örn:"Abide-i Hürriyet Cd. No:10" yazıp enter'a bastığınızda çıkan seçeneklerden seçim yapabilirsiniz) ya da merceğin altındaki simgeye tıklayıp oradan uydu seçeneğini seçerek de merak ettiğiniz adresi bulabilirsiniz.

  Haritanın sağ üst köşesinde bulunan gösterimden jeolojik kısaltmalara ilişkin açıklamaları bulabilirsiniz.

  Sonrasında bu açıklamaların biraz daha detaylı anlatıldığı aşağıdaki görsellere de göz atabilirsiniz. Görsellerde jeolojik formasyonlar risklerine göre az riskli ve çok riskli olarak iki grupta sunulmaktadır. Yukarıda bahsedilen twitin altında yapılan bir paylaşımdan alınmıştır. Bu görselleri incelerken formasyon isimlerine dikkat etmeniz tavsiye edilir.

  İletişim: [email protected]

  tags: istanbul, deprem, earthquake, geology, geology map, geological map, ibb, istanbul büyükşehir belediyesi, jeoloji, jeoloji haritasi, zemin, jeolojik harita, istanbul jeolojik haritası, interaktif, konum, beklenen büyük istanbul depremi, türkiye, ekşisözlük, twitter, facebook

  Yazı kaynağı : mapelse.github.io

  İstanbul Jeoloji Haritası Yayınlandı

  İstanbul Jeoloji Haritası Yayınlandı

  6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş başta olmak üzere 10 ilimizi vuran çifte depremin yaraları sarılmaya çalışılırken gözlerse her geçen gün sessizce yaklaşan büyük İstanbul depremine çevrildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, depremle ilgili gerekli önlemlerin alınmaya başladığını açıklamış ve vatandaşlara evlerini onarmaları veya yeniden yapılması için başvuru yapmaları için çağrıda bulunmuştu.

  Bugünse tüm İstanbul’un zemin yapısı ve fay hatlarını gösteren interaktif İstanbul İl Jeoloji Haritası, vatandaşların hizmetine sunuldu. Harita sayesinde evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini ve evinizin bulunduğu konumdaki zemin yapısını görebileceksiniz.

  Evinizin zemin yapısını öğrenmek için adresinizi girmeniz yeterli

  Yazılımcı Şan Özmen’in İBB’nin verilerini kullanarak hazırladığı haritada İstanbul’un tamamında bulunan fay hatlarının konumunu ve zemin yapısının türünü görebiliyorsunuz. Haritanın sağ üst köşesinde yer alan bilgilere ek olarak sağ taraftan açılan sekmede de haritadaki renklerin ne anlama geldiği ve formasyonların isimleri yer alıyor.

  Ayrıca haritada yer alan formasyonlar ve zemin yapısı türleri, “Riski Yüksek Yerler” ve “Riski Daha Düşük Yerler” olarak ikiye ayrılmış durumda.

  Buraya tıklayarakulaşabileceğiniz haritada kullanıcılar evlerinin adresini girerek ya da sol üst taraftaki “Beni Bul” düğmesine tıklayarak anlık konumlarındaki zeminin kalitesini görebiliyor.

  2011 yılında hazırlanan İstanbul İl Jeoloji Haritası baz alınarak hazırlanan bu interaktif haritaya ek olarak burada bulunan bağlantıyıkullanarak Türkiye’deki önemli fay hatlarının haritasını da görebilirsiniz.

  Haritaya dikkatlice bakıldığındaysa ne yazık ki İstanbul’un neredeyse yarısının (özellikle Avrupa yakası) “Riski Yüksek Bölge” olarak işaretlendiğini görüyoruz.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  İBB İstanbul İl Jeoloji Haritası oluşturdu: Evinizin fay hattı üzerinde olup olmadığını öğrenin

  İBB İstanbul İl Jeoloji Haritası oluşturdu: Evinizin fay hattı üzerinde olup olmadığını öğrenin

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, fay hatlarına ilişkin İstanbul İli Jeoloji Haritası oluşturdu.

  İstanbul İl Jeoloji Haritası depreme karşı zemininizin dayanıklılığı hakkında bilgi verirken, bina bazında noktasal tespit yapılabilen haritada adres ve kapı numarası yazarak bilgi almak mümkün hale geldi.

  Haritada, sağlam kaya; yumuşak kaya ve çökeller gösterilerek İstanbulluların ikamet ettikleri, çalıştıkları, okul okudukları ya da kamusal hizmetleri aldıkları binaların zemini hakkında  bilgi alınması sağlanıyor.

  İstanbul’un jeoloji haritasında kahve-kırmızı-mor-pembe renkler çok sağlam kaya; yeşil-açık kahve renkler sağlam kaya; sarı renkler yumuşak kaya; gri-beyaz renkler zayıf-gevşek çökelleri simgeliyor.

  Haritanın sağ üst köşesindeki görselde, jeolojik kısaltmalara ilişkin açıklamalar bulunuyor. Haritanın sağ üst köşesinde açıklanan renklerden soldaki ilk sütunda sarı renkli alanlar yumuşak kayaları, gri renkler ise en zayıf zeminleri temsil ediyor. Geri kalan 4 sütun ise sağlam-çok sağlam kayaları gösteriyor.

  Görsellerde jeolojik formasyonlar risklerine göre az riskli ve çok riskli olarak iki grupta sunuluyor.

  Adresin zemin yapısı öğrenilebiliyor

  İBB tarafından paylaşılan haritanın üzerinde tam adresi bulmak mümkün. İnternet sitesi olarak paylaşılan ve harita ile adres bulma seçeneğinin bir araya getirildiği platformda tek yapılması gereken sol üstte yer alan “Beni bul” butonuna tıklamak.

  İstanbul dışında da İstanbul’da bulunan bir konumun zemini görülebiliyor. Bunun için de yine sol üstteki mercek sembolüne tıklayıp adres yazmak gerekiyor. Adresi yazıldığında çıkan seçeneklerden seçim yapılabiliyor.

  Yazı kaynağı : www.ekonomim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap