Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  işsizlik ödeneği sorgulama

  1 ziyaretçi

  işsizlik ödeneği sorgulama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama

  Arama

  İŞKUR

  İşsizlik Ödeneğinin Tanımı

  Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemedir. 


  İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

  İşsizlik Ödeneğine Başvuru

  Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

  İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 


  İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara Sunulan Hizmetler

  İşsizlik Ödeneğinin Süresi

  hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

  süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

  İşsizlik Ödeneği Miktarı

  Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

  2022 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı


  İşsizlik Ödeneğinden Yapılan Kesintiler

  İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi değildir, nafaka borçları dışında haciz ve başkasına devredilemez.

  İşsizlik Ödeneğinin Ödenmesi

  İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yetkilidir. 

  Sigortalı işsizlere ödemeleri, Kuruma bildirdikleri Banka Hesap numaraları (IBAN) aracılığıyla, hesap numaralarının eksik veya hatalı bildirilmesi durumunda ise en yakın PTTBank aracılığı ile yapılmaktadır.

  İşsizlik Ödeneğinin Kesildiği Haller

  İşsizlik ödeneği almakta iken;

  işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir. 

  Sağlık Hizmetinden Yararlanma

  İşsizlik ödeneği alanlar genel sağlık sigortası kapsamında olup, işsizlik ödeneği ödenen günler için, ilgililer adına sadece genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonundan yatırılmaktadır. Ödenek alanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortalısı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.   İşsizlik Ödeneği Alırken Yapılması Gerekenler

  İşsizlik ödeneği alınan süre içinde;

  hallerinde durum 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya Alo170’e bildirilmelidir.

  İşsizlik ödeneğinden yararlananlar, kendi kusuru ve bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık nedeniyle yapılan fazla ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödemek zorundadır.

  İşsizlik Ödeneği Yeniden Başlatma Durumu

  Ödenekten yararlanırken, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresi doldurulmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması halinde daha önceden hak edilen işsizlik ödeneği süresi dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanılabilinir. Kalan hak sahipliğinin devamında İŞKUR’a başvurulan tarihten itibaren ödemeler gerçekleştirilir.

  Hak kazanma şartlarını sağlamak suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir.

  e-şube için tıklayınız.

  Yazı kaynağı : www.iskur.gov.tr

  İŞKUR

  Genel Bilgiler

  Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  Sıkça Sorulan Sorular

  Yazı kaynağı : www.iskur.gov.tr

  İşsizlik Maaşı

  İşsizlik Maaşı

  Aşağıdaki iletişim araçlarını kullanabilirsiniz.

  0-542-782-98(Yetmişsekiz)

  *Telefonda soru CEVAPLAMIYORUZ.

  *Telefonda ve Whatsapp!’tan danışmanlık hizmetimiz YOKTUR.

  [email protected] Pazartesi – Cuma 09:00-18:00

  Yazı kaynağı : leventsamgar.com

  İşsizlik Maaşı

  İşsizlik Ödeneği Hesaplama

  İşsizlik maaşı hesaplama ve alma şartları: İşsizlik maaşı 2022 ne kadar?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap