Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  işletim sistemleri nelerdir

  1 ziyaretçi

  işletim sistemleri nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İşletim Sistemi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

  Yeni bir bilgisayar alacak olanların öncelikle bilgisayarda hangi işletim sisteminin kurulu olduğunu incelemesi gerekir. Bilgisayarda kurulu olan işletim sistemi, donamın ve yazılım sistemi ile uyumlu şekilde çalışmasını sağlar. Cihazınızda kullanmış olduğunuz programlar da işletim sisteminin özelliklerine göre çalışır.

  Günümüzün gelişen teknolojik şartlarında ortaya çıkmış birçok işletim sistemi vardır. Bu sistemlerin önemli artıları olduğu gibi bazı sistemlerin eksileri de söz konusudur. Bilgisayar satın alırken işletim sisteminin beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza cevap verip vermediğini araştırmanız gerekir. İşletim sistemleri, içinde bulundurduğu özellikleri nedeniyle insanların hayatını kolaylaştırır. İşletim sistemleri, bilgisayarda yer alan donanım kaynaklarının yönetilmesini sağlar. Bunun yanında çeşitli uygulama yazılımlarının servislerini sağlayan yazılımlar da işletim sistemi sayesinde fonksiyonellik kazanır.

  Günümüzde işletim sistemi bulunan mekanizmalar sadece bilgisayarlarla sınırlı değildir. Tablet ya da akıllı telefonlarda da bu üst teknoloji sisteminin kullanıldığı görülür. İşletim sistemi, bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon üretildikten sonra yüklenir ve kullanıcının kişisel tercihine göre silinip tekrar yüklenebilir ya da değiştirilebilir.

  İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?

  Bilgisayarın açılış tuşuna bastığınız anda işletim sistemi çalışmaya başlar. Bilgisayarın açılmasını müteakip içerisinde yüklü olan uygulama ve programlar ekrana yansıtılır. İşletim sistemi kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar;

  Kapalı kaynak kodu ile faaliyet gösteren işletim sistemleri

  Açık kaynak kodu ile faaliyet gösteren işletim sistemleridir.

  İşletim Sistemi Çeşitleri Hangileridir?

  Yukarıda da değindiğimiz gibi günümüzde kullanılan birçok işletim sistemi vardır. Kullanılan işletim sistemleri bilgisayar yazılımlarına göre farklılık gösterir. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan işletim sistemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  Windows

  MacOS ya da Apple OSX

  Linux

  UNIX

  Android

  Pardus

  IOS

  Dilerseniz şimdi bu işletim sistemi çeşitlerinin özelliklerine kısaca değinelim.

  Windows İşletim Sistemi

  Günümüzde bilgisayar sistemleri tarafından en çok tercih edilen işletim sistemi Windows'tur. Microsoft firması tarafından geliştirilen sistem, ilk olarak Mc-Dos adıyla piyasaya çıkmıştır. Kullanıcının çok kolay bir şekilde öğrenebileceği işletim sistemi, pratik kullanımı ile de ön plana çıkar. Bu pratiklik sebebiyle kullanıcının en çok tercih ettiği işletim sistemi olmayı başarmıştır.

  MacOS İşletim Sistemi

  Apple tarafından üretilmiş olan işletim sistemi, ilk olarak macintosh olarak anılmıştır. 1984 yılında piyasaya çıkmış olan sistem, farklı sürümlerle kendini geliştirerek günümüzde halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

  UNIX İşletim Sistemi

  Brain Kernighan tarafından 1960'ların sonlarında geliştirilmiş olan bu işletim sistemi genellikle komut satırları olarak yazılır. Söz konusu işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuştur. Bu nedenle kullanım açısından kolay bir mekanizmadır.

  Linux İşletim Sistemi

  1991 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilen sistem kısa sürede birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu sistem birçok açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin de temelini oluşturmuştur. Linux'un bu denli yaygın olarak kullanılmasının en önemli nedeni, virüs bulaşma ihtimali en düşük olan işletim sistemi olmasıdır.

  Pardus İşletim Sistemi

  Linux işletim sistemi temel alınarak TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi, geliştirilmeye müsait olan yerli bir sistemdir. Hızlı kurulmasının yanı sıra pratik kullanımı ile de ön plana çıkan sistem, çok dil özelliği ile de kullanıcıya büyük avantaj sağlar. Pardus'un bugüne kadar yayınlanmış 5 farklı ana sürümü ve 9 adet de ara sürümü vardır. Bunun yanında 2 farklı kurumsal sürümü de bulunur. Yerli olması ve kullanım kolaylığı nedeniyle yaygın olarak tercih edilen bir sistemdir.

  Android İşletim Sistemi

  Android işletim sistemi, Linux tabanlı işletim sistemi baz alınarak, mobil işletim sistemlerine yönelik olarak hazırlanmış bir mekanizmadır. Söz konusu işletim sistemi açık kaynak kodlu olup mobil cihaz ve cep telefonlarına yönelik geliştirilmiştir. Günümüzde kullanılan cep telefonlarının çok büyük bir kısmında bu işletim sistemi kullanılmaktadır. Bu işletim sistemini kullanan cep telefonlarının önemli mobil mağazalarından olan Google Play Store ön plana çıkar. Söz konusu sanal mağaza, Google tarafından kurulmuş olup profesyonel bir sistemle faaliyetini gösteren bir sistem olarak karşınıza çıkar. Günümüzün en çok kullanılan ve tercih edilen mobil işletim sistemi android işletim sistemidir. Her geçen gün yeni sürümlerle kullanıcının karşısına çıkan sistem ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap vermektedir.

  IOS İşletim Sistemi

  Apple tarafından geliştirilen Mac OS işletim sistemi baz alınarak geliştirilen IOS işletim sistemi, yine Apple tarafından geliştirilen cihazların işletim sistemi ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak da bilinen IOS işletim sistemi günümüzde üretilen tüm Apple ürünlerinde kullanılan bir sistemdir. IOS işletim sistemi de diğer işletim sistemleri gibi kendini sürekli geliştiren ve kullanıcının ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışan bir sistemdir.

  Yazı kaynağı : www.milleni.com.tr

  İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

  İşletim sistemi kısaca, bilgisayarda çalışan tüm donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini, denetimini sağlayan, tüm birim ve yazılımlar arasındaki ilişkiyi kontrol eden sistem yazılımlarıdır.

  Ayrıca, işletim sistemleri, bilgisayara ve yazılıma bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bunlar; Windows İşletim Sistemi, MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi, UNIX İşletim Sistemi, Linux İşletim Sistemi, Pardus İşletim Sistemi, Android İşletim Sistemi ve iOS İşletim Sistemi olarak sıralanabilmektedir.

  1) Windows İşletim Sistemi 

  Windows İşletim Sistemi, Microsoft firması tarafından ilk olarak MS-DOS adıyla piyasaya sürülen daha sonra Windows adını alan ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olmaktadır.

  Kolayca öğrenilebilen, kullanılabilen bir işletim sistemi olma özelliği taşımaktadır. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olması ayrıcalığını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük rakibi ise Linux işletim sistemidir.

  Windows İşletim Sistemi Çeşitleri 

  Windows İşletim Sistemi çeşitlilik olarak çok geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır.

  Bu yelpaze; Windows 1.0 (1985), Windows 2.0 (1987), Windows 3.0 (1990), Windows 95 (1995), Windows 98 (1998), Windows ME (2000), Windows XP (2001), Windows Vista (2007), Windows 7 (2009), Windows 8 (2012), Windows 8.1 (2014), Windows 10 (2015) şeklinde kronolojik olarak sıralanabilmektedir.

  2) MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi 

  Macintosh İşletim Sistemi, Apple’ın üretmiş olduğu kişisel bilgisayarları içerisinde kullanılmakta olan gelişmiş bir işletim sistemidir. İlk olarak Apple’ın kişisel bilgisayarı olan Macintosh ile birlikte 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar farklı sürümlerle gelişimini devam ettirmiştir ve hala günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

  3) UNIX İşletim Sistemi 

  Unix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyeleri tarafından Bell Laboratuvarlarında 1960’lı yılların sonuna doğru geliştirilen bir işletim sistemidir. Genellikle komut satırları yazılarak kullanılmaktadır. Unix işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuş olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

  4) Linux İşletim Sistemi 

  Linux işletim sisteminin adı, tasarlayıcısı olan Linus Torvalds’tan gelmektedir. İlk kez 1991 yılında ismini duyurmuştur. Birçok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelini oluşturmakta olan Linux, virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemi olarak bilinmektedir. Linux’un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft’tur.

  5) Pardus İşletim Sistemi 

  Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir işletim sistemidir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil desteği sunan bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü mevcuttur.

  6) Android İşletim Sistemi 

  Android İşletim Sistemi, Google şirketi gibi birçok büyük ve farklı geliştiricinin birlikte piyasaya sürdüğü Linux tabanı baz alınarak tasarlanan bir mobil işletim sistemidir.

  Android işletim sistemi açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılım çeşididir. Günümüzde milyonlarca android yazılım mevcuttur.

  Bu işletim sisteminin kullanıldığı en büyük mağaza ise Google Play Store’dur. Google Play Store, Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazası olma özelliği taşımaktadır. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.

  7) iOS İşletim Sistemi 

  iOS İşletim Sistemi, Apple firmasının Mac OS İşletim Sistemini temel alarak tasarladığı ve kendi bünyesinde ürettiği akıllı cihazlarda kullandığı mobil işletim sitemidir. Günümüz teknolojisinin lüks ve geliştirilebilirliği üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkaran; birbiriyle yarışan teknolojik yazılımlar içinde baş başa giden iOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletimsistemidir.

  https://www.longlinememory.com

  Yazı kaynağı : www.longlinememory.com

  İşletim sistemi

  İşletim sistemi

  İşletim sistemi; bilgisayarda çalışan donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasındaki iletişimi sağlamaktadır. İşletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, GNU/Linux, BeOS, Android ve IOS örnek verilebilir.

  İşletim sistemleri sadece bilgisayarlar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta akıllı saatlerin içinde bile yüklü olabilmektedir.

  İşletim sistemleri işlevlerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir.

  Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

  1940'lı yıllarda elektronik dijital işletim sistemi dâhil hiçbir işletim sistemi bulunmamaktadır. O zamanki elektronik sistemler, sıralı mekanik şalterler veya panolar üzerindeki jumper kablolar ile programlanmıştır.[1] Örneğin; delikli kâğıt kartları verilerinden, bordro çeklerin askeri veya kontrollü baskı için balistik tablolar oluşturan özel amaçlı sistemleri elde edilmiştir. Programlanabilir genel amaçlı bilgisayarlar icat edildikten sonra makine dilleri, (ikili rakam 0 ve 1 delikli kâğıt şerit üzerine dizeleri oluşan) programlama sürecini hızlandırmış, ardından tanıtılmıştır.[2]

  Türleri ve terimler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gerçek zamanlı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gerçek Zamanlı işletim sistemlerine örnek olarak, QNX gösterilebilir.

  Çok kullanıcılı ve tek kullanıcılı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çoklu görev ve tek görev[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dağıtılmış[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gömülü[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gömülü işletim sistemleri, gömülü bilgisayar sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Daha az özerkliğe sahip PDA'lar gibi küçük makinelerde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sistemlerin kaynakları sınırlı sayıda faaliyet göstermektedir. Bu sistemlerin tasarımı son derece verimlidir ve bu sistemlerde çok kompakt vardır. Windows CE ve Minix 3, gömülü işletim sistemlerinin bazı örneklerdir.

  Bir işletim sistemi, kavramsal olarak üç grupta toplanabilecek bileşenlerden oluşmaktadır: kullanıcı arayüzü, komut satırı yorumlayıcısı ("kabuk") alt düzey sistem işlevleri ve bir çekirdek. Çekirdek, işletim sisteminin kalbidir. Adından da anlaşılabileceği gibi, "kabuk", çekirdeğin çevresini sarmaktadır. Donanımla iletişim kurmak çekirdeğin işidir.

  Kimi işletim sistemlerinde kabuk ve çekirdek tümüyle ayrı bileşenlerken, kimilerinde bu ayrım yalnızca kavramsaldır.

  Çekirdek tasarımları, yekpare (monolitik) çekirdekler, mikro-çekirdekler ve ekzoçekirdekler olarak üç ana gruba ayrılmaktadır. UNIX ve Windows, MS-DOS gibi geleneksel ticari sistemler ve Linux gibi daha yeni yaklaşımlar monolitik çekirdek kullanmaktadır. QNX, BeOS, Windows NT gibi yeni sistemlerin çoğu mikro çekirdek yaklaşımını kullanmaktadır. Araştırma amacıyla geliştirilen işletim sistemlerinin çoğu da mikro-çekirdek kullanmaktadır. Ekzo-çekirdekler ise henüz araştırma aşamasındadır.

  İşletim sistemi çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Amiga[değiştir | kaynağı değiştir]

  1994 yılında Commodore International iflas ettikten sonra, Amiga kişisel bilgisayarlarının tüm hakları Amiga Inc'e kalmıştır. Amiga işletim sisteminin tekrar geliştirilebilmesi için, 2006 yılında PowerPC üzerinde uzmanlaşmış yazılım şirketi Hyperion Entertainment lisans vermiştir. Bir süre sonra, tüm haklar bu şirkete kalmıştır. AmigaOS, 4 ExecSG (Second Generation) çekirdeği üzerine kurulmuştur. AmigaOS, kurulduğu donanımdan maksimum performansı alan ve mükemmel birçok görevlilik (multitasking) özelliğine sahip olan, çok esnek bir işletim sistemidir. Commodore International; yazdığı AmigaOS 3.1 işletim sisteminin kaynak kodlarından devam ederek, günümüzde işletim sistemini 4.1 update 5 sürümüne kadar yükselmiştir. Çok yakında Hyperion Entertainment, yeni ve gelişmiş amiga donanımı olan Amigaone X1000 ile AmigaOS 4.2 'yi piyasaya sürmüştür.

  GNU/Linux[değiştir | kaynağı değiştir]

  GNU/Linux, UNIX benzeri bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemi, bilgisayarlardan kol saatlerine kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. GNU/Linux, Unix’e benzeyen, ancak tamamen orijinal kod ile ücretsiz ve açık bir işletim sistemi yaratmaya çalışan bir programcı kitlesi iş birliğidir. 1983 yılında Richard Stallman tarafından başlatılan GNU projesi ile 1991 yılında Linus Torvalds tarafından başlatılan çekirdek tasarımının birleşimidir. Bu nedenle Linux çekirdeği ve GNU yazılım koleksiyonunun kullanıldığı bu işletim sistemine GNU/Linux denmektedir. Bugün, dünyanın dört bir yanına yayılmıştır ve sürekli olarak gelişim içerisindedir.

  GNU/Linux, açık kaynak koduna sahip ve özgür (free software) bir işletim sistemidir. Bu sistemde bir hata tespit edilirse, dünyanın herhangi bir yerindeki bir programcı çok kısa sürede bu sorunu çözebilmektedir. GNU/Linux işletim sisteminde pek çok karmaşık programı bir arada açılsa bile, bilgisayar sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. İnternetten kurulumu ücretsiz indirilebilmekte ve talimatlar takip edilerek bilgisayara kurulabilmektedir. Sürücüler çekirdek içine gömülü olduğu için tek tek kurulması gerekmemektedir. Ancak, bir sorun ile karşılaşılır veya kapalı kaynak sürücüler kullanılmak istenirse, geliştiricilerin yazdığı yazılımlar kullanılabilmektedir.

  Tüm bunlara rağmen, tahmini hesaplar, GNU/Linux'un %1,1 oranlarında kişisel bilgisayarlarda kullanıldığını göstermektedir. Ancak GNU/Linux, sunucular ve gömülü sistemler tarafından yaygın olarak benimsenmiştir. GNU/Linux, birçok alanda Unix'in yerini almaktadır ve dünyada en güçlü 10 bilgisayarda kullanılmaktadır. Ubuntu, Android, Debian, Arch Linux GNU/Linux dağıtımlarına örnek verilebilir.

  Eskiden son kullanıcı tarafında pek fazla etkili olmayan ve tercih edilmeyen GNU/Linux; son yıllarda Ubuntu, Linux Mint, Pardus gibi dağıtımlarla son kullanıcıya da hitap etmeye başlamıştır. Özellikle Ubuntu sayesinde çok fazla insan GNU/Linux'u tercih etmeye başlamıştır. Bunda Ubuntu'nun görselliğe önem veren politikaları ve diğer işletim sistemlerinde çok zorlanarak yapılabilecek masaüstü şovlarının (Compiz Fusion) son kullanıcıyı etkilemesi de önemli rol oynamıştır.

  Linux Dağıtımları

  Debian,Gentoo,Slackware

  MacOS[değiştir | kaynağı değiştir]

  MacOS, Apple şirketi tarafından geliştirilen, pazarlanan ve satılan kısmi özel, grafiksel bir işletim sistemidir. Yine Apple'ın 1984 yılında oluşturduğu ilk işletim sistemi olan MacOS'un son sürümüdür. Fakat Mac OS 8 ve 9 sürümlerinin aksine, MacOS, NeXT şirketi tarafından geliştirilmiş bir teknoloji üzerine kurulmuş UNIX tabanlı bir işletim sistemidir.

  İşletim sistemi ilk kez 2001 yılının Mart ayında, aşağıdaki bir masaüstü odaklı versiyonu (MacOS X v10.0) ile, MacOS X Server 1.0 olarak 1999 yılında piyasaya sürülmüştür. O zamandan beri, altı farklı "müşteri" ve MacOS X'in "server" sürümleri serbest bırakılmıştır. En son, Mac OS X 10.6 sürümü 28 Ağustos 2009 tarihinde kullanıma sunuldu.

  Sunucu sürümü, MacOS Server mimari masaüstü muadili ile aynıdır. Ancak, genellikle Macintosh sunucu donanımı Apple'ın hattı üzerinde çalışmaktadır. Mac OS X Server çalışma grubu yönetimi ve anahtar ağ hizmetlerine erişim sağlayan basitleştirilmiş yönetim yazılım araçları içermektedir. Bir posta aktarım arayıcısı, LDAP sunucusu, bir alan adı sunucusu ve diğerleri dâhildir.

  MS-DOS[değiştir | kaynağı değiştir]

  Microsoft firması tarafından geliştirilmiş eski bir işletim sistemidir. Windows üretildikten sonra kullanımı azalmıştır. Şu anda sadece format atarken ya da dosya kurtarırken kullanılmaktadır. İngilizce karşılığı "disk yönetim sistemi"dir. Üretim amacı bu olmasına rağmen, daha sonra DOS ortamında çalışan birçok uygulama ve oyun üretilmiştir.

  Plan-9[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ken Thompson, Dennis Ritchie ve Douglas McIlroy, Unix işletim sistemini kurmak için Bell laboratuvarlarında C programlama dilini dizayn edip geliştirmiştir. Bell laboratuvarlarındaki programcılar, modern dağıtılmış çevreler için düzenlenmiş Plan 9 ve Inferno'yu geliştirmeye devam etmişlerdir. Plan 9, başlangıçta ağ işletim sistemi olarak dizayn edilmiştir. Ancak Unix, bu özellikleri dizayna sonradan dahil etmiştir. Şu anda Lucent Kamu Lisansı altında piyasaya sunulmaktadır. Inferno, Vita Nuova Holdings'e satılmıştır. Ayrıca, GPL/MIT Lisansı altında piyasaya sunulmaktadır.

  Microsoft Windows[değiştir | kaynağı değiştir]

  Microsoft Windows, kişisel bilgisayarlarda en çok kullanılan özel işletim sistemlerinden biridir.

  Microsoft Windows, 1981 yılında eski MS-DOS işletim sistemi üzerine IBM PC eklentisi yapılarak piyasaya sürülmüştür. İlk olarak 1985 yılında yayımlanan Windows, kişisel bilgisayarların iş dünyasına hakim olmuştur. Windows XP ile başlanarak, tüm modern versiyonları Windows NT çekirdeği üzerine kurulmuştur. Şu anda en sık kullanılan Windows işletim sistemi Windows 10'dur.[3]

  Windows İşletim Sistemi Çeşitleri

  Be-OS[değiştir | kaynağı değiştir]

  BeOS (Be Operating System), Be Incorporated tarafından 1991 yılında piyasaya sürülmüş olan UNIX türevi bir işletim sistemidir. Kendine ait bir dosya sistemine (BeFS) sahiptir. İlk başta Apple için AT & T Hobbit tabanlı donanım üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Daha sonra, PowerPC tabanlı işlemciler üzerinde çalışacak şekilde modifiye edilmiştir. BeBox için özel olarak geliştirilen BeOS, sonra diğer bilgisayarları da desteklemeye başlamıştır. BeOS multimedya, iş ve yüksek performans için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. BeOS'un ara yüzü temiz ve derli toplu olarak geliştirilmiştir. BeOS, kolay API programlama için C++ dilinde yazılmıştır. Büyük ölçüde POSIX uyumluluğu vardır. 2001 yılında Be Inc. ekonomik nedenlerden dolayı Palm'e satılmıştır. İsim ve telif haklarının da satılması nedeniyle ismi değiştirilmiş ve bir süreliğine açık kaynak kodlu şekilde OpenBeOS ismiyle devam etmiştir. Palm'ın telif hakları gereğince ismi değiştirilerek, bu işletim sistemi günümüzde Haiku OS olarak geliştirilmeye devam etmektedir.

  Bileşenler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bir işletim sisteminin bileşenleri, hep birlikte bir bilgisayarın çalışmasını sağlamak üzere bir düzen içinde çalışmaktadır. Mali veri tabanlarından film editörlerine kadar bütün yazılımlar, fare/klavyeden internet bağlantısına kadar, herhangi bir donanımı kullanmak için işletim sistemine ihtiyaç duymaktadır.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap