Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  işletim sistemi çeşitleri nelerdir

  1 ziyaretçi

  işletim sistemi çeşitleri nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

  İşletim sistemi kısaca, bilgisayarda çalışan tüm donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini, denetimini sağlayan, tüm birim ve yazılımlar arasındaki ilişkiyi kontrol eden sistem yazılımlarıdır.

  Ayrıca, işletim sistemleri, bilgisayara ve yazılıma bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bunlar; Windows İşletim Sistemi, MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi, UNIX İşletim Sistemi, Linux İşletim Sistemi, Pardus İşletim Sistemi, Android İşletim Sistemi ve iOS İşletim Sistemi olarak sıralanabilmektedir.

  1) Windows İşletim Sistemi 

  Windows İşletim Sistemi, Microsoft firması tarafından ilk olarak MS-DOS adıyla piyasaya sürülen daha sonra Windows adını alan ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olmaktadır.

  Kolayca öğrenilebilen, kullanılabilen bir işletim sistemi olma özelliği taşımaktadır. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olması ayrıcalığını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük rakibi ise Linux işletim sistemidir.

  Windows İşletim Sistemi Çeşitleri 

  Windows İşletim Sistemi çeşitlilik olarak çok geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır.

  Bu yelpaze; Windows 1.0 (1985), Windows 2.0 (1987), Windows 3.0 (1990), Windows 95 (1995), Windows 98 (1998), Windows ME (2000), Windows XP (2001), Windows Vista (2007), Windows 7 (2009), Windows 8 (2012), Windows 8.1 (2014), Windows 10 (2015) şeklinde kronolojik olarak sıralanabilmektedir.

  2) MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi 

  Macintosh İşletim Sistemi, Apple’ın üretmiş olduğu kişisel bilgisayarları içerisinde kullanılmakta olan gelişmiş bir işletim sistemidir. İlk olarak Apple’ın kişisel bilgisayarı olan Macintosh ile birlikte 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar farklı sürümlerle gelişimini devam ettirmiştir ve hala günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

  3) UNIX İşletim Sistemi 

  Unix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyeleri tarafından Bell Laboratuvarlarında 1960’lı yılların sonuna doğru geliştirilen bir işletim sistemidir. Genellikle komut satırları yazılarak kullanılmaktadır. Unix işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuş olma özelliği ile dikkat çekmektedir.

  4) Linux İşletim Sistemi 

  Linux işletim sisteminin adı, tasarlayıcısı olan Linus Torvalds’tan gelmektedir. İlk kez 1991 yılında ismini duyurmuştur. Birçok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelini oluşturmakta olan Linux, virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemi olarak bilinmektedir. Linux’un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft’tur.

  5) Pardus İşletim Sistemi 

  Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir işletim sistemidir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil desteği sunan bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü mevcuttur.

  6) Android İşletim Sistemi 

  Android İşletim Sistemi, Google şirketi gibi birçok büyük ve farklı geliştiricinin birlikte piyasaya sürdüğü Linux tabanı baz alınarak tasarlanan bir mobil işletim sistemidir.

  Android işletim sistemi açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılım çeşididir. Günümüzde milyonlarca android yazılım mevcuttur.

  Bu işletim sisteminin kullanıldığı en büyük mağaza ise Google Play Store’dur. Google Play Store, Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazası olma özelliği taşımaktadır. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.

  7) iOS İşletim Sistemi 

  iOS İşletim Sistemi, Apple firmasının Mac OS İşletim Sistemini temel alarak tasarladığı ve kendi bünyesinde ürettiği akıllı cihazlarda kullandığı mobil işletim sitemidir. Günümüz teknolojisinin lüks ve geliştirilebilirliği üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkaran; birbiriyle yarışan teknolojik yazılımlar içinde baş başa giden iOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletimsistemidir.

  https://www.longlinememory.com

  Yazı kaynağı : www.longlinememory.com

  İşletim Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  İşletim Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  İşletim Sistemi Nedir? 

  Bilgisayarda çalışan tüm donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini ve denetimini sağlayan bilgisayarı daha kolay bir şekilde kullanabilmemizi sağlayan sistem yazılımıdır. 

  Günümüzde işletim sistemleri bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi birçok teknolojik cihazlarda bulunur. 

  İşletim sistemi bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istenildiği zaman silinip tekrar yüklenebilir veya başka bir işletim sistemiyle değiştirilebilir. 

  İşletim Sistemi Nasıl Çalışır? 

  Açılış sırasında işletim sistemimiz kendisini belleğe atarak hafızadan çalışmaya başlar. Açıldıktan sonra ekran görüntüsü gelince, içerdeki uygulamalar açılmaya başlar. Bu uygulamaların açılmasının tamamlanmasından sonra çalışma aksiyonu bitmiş olup, işlem yapmaya başlar hale gelir. 

  İşletim sistemleri kendi aralarında ikiye ayrılır; 

  Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri 

  *Microsoft Windows 

  *Mac OS X 

  *Chrome OS 

  Açık kaynak kodlu işletim sistemleri(Linux) 

  *Ubuntu 

  *Centos 

  *FreeDos32 

  *GNU/Hurd 

  *Haiku 

  *NetBSD 

  *ReactOS 

  *Pardus(Türkiye) 

  işletimsistemi

  İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir? 

  1-Windows İşletim Sistemi 

  Microsoft firması tarafından ilk olarak MS-DOS ismiyle piyasaya sürülen daha sonra Windows adını alan ve dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir.  

  Kolaylıkla öğrenilebilir bir işletim sistemidir. Bu kolaylık Windows´a, bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Bu konudaki en büyük rakibi Linux işletim sistemidir. 

  Windows 1.0 (1985) 

  Windows 2.0 (1987) 

  Windows 3.0 (1990) 

  Windows 95 (1995) 

  Windows 98 (1998) 

  Windows ME (2000) 

  Windows XP (2001) 

  Windows Vista (2007) 

  Windows 7 (2009) 

  Windows 8 (2012) 

  Windows 8.1 (2014) 

  Windows 10 (2015) 

  2-MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi 

  Machintosh İşletim Sistemi, Apple'ın üretmiş olduğu kişisel bilgisayarları içerisinde kullanılmakta olan gelişmiş bir işletim sistemidir. İlk olarak Apple'ın kişisel bilgisayarı olan Machintosh ile birlikte 1984 yılında ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar farklı sürümlerle gelişimini devam ettirmiştir. Hala günümüzde kullanılmaktadır. 

  3-UNIX İşletim Sistemi 

  Unix, Brain Kernighan tarafından icat edilen ve MULTICS ekibinin üyeleri tarafından Bell Labrotuvarlarında 1960'lı yılların sonuna doğru geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Genellikle komut satırları yazılarak kullanılır. Unix işletim sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuştur. 

  4-Linux İşletim Sistemi 

  Linux işletim sisteminin ismi, tasarlayıcısı olan Linus Torvalds’tan gelmektedir. İlk kez 1991 yılında adını duyurmuştur. Bir çok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temelini oluşturan Linux virüs bulaşma ihtimali en düşük işletim sistemi olarak bilinmektedir. Linux'un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft'tur. 

  5-Pardus İşletim Sistemi 

  TUBİTAK bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir işletim sistemidir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil desteği sunan bir işletim sistemidir. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır. 

  6-Android İşletim Sistemi 

  Google şirketi ile farklı bir çok geliştiricinin birlikte piyasaya sürdüğü Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilen mobil bir yazılımdır. Günümüzde milyonlarca android yazılım bulunmatadır. Google Play Store ise Google tarafından kurulup işletilen bir android yazılım mağazasıdır. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. 

  7-iOS İşletim Sistemi 

  Apple firmasının Mac OS İşletim Sistemini temel alarak iPhone marka akıllı telefonlar, iPad marka tabletler ve iPod Touch için ürettiği mobil işletim sistemidir. Günümüz teknolojisinin lüks ve gelişebilirliği üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkaran; birbiriyle yarışan teknolojik yazılımlar içinde baş başa giden iOS işletim sistemi Linux tabanlı bir işletim işletim sistemidir.  

  Yazı kaynağı : ata.com.tr

  İşletim Sistemi Nedir? İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

  İşletim Sistemi Nedir? İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

  Yeni bir bilgisayar alırken ilk önce bilgisayar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekiyor. Bilgisayarlarda bulunan işletim sistemi yazılım ve donanımların denetim ve çalıştırılmasını sağlıyor. Bilgisayarda kullandığımız programlar yine de işletim sistemleri tarafından çalıştırılıyor. Günümüzde bilgisayarlarda kullanılan birçok işletim sistemi bulunuyor. Bu işletim sistemlerinin her birinin diğerlerine göre artıları eksileri bulunuyor. Bilgisayar alırken işletim sisteminin tüm ihtiyaçlarımıza cevap verip vermeyeceği, kullanışlı olup olmadığı, kullanılacak programda uyumlu olup olmadığı gibi konuların göz önünde bulundurarak karar verilmesi gerekiyor. Bilgisayarlar sağladıkları özellikler sayesinde hayatımızı kolaylaştırıyor. Yazımızda işletim sistemi nedir? Sorusunun cevabını detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

  İşletim Sistemi Nedir?

  İşletim Sistemi Nedir?

  İşletim sistemi bilgisayarda bulunan donanım kaynaklarını yöneterek ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan yazılımlar olarak biliniyor. Bilgisayarda yer alan tüm donanım birimlerinin ve yazılımların yönetim ve denetimi sağlayarak bilgisayarı kolay bir şekilde kullanabilmesini sağlıyor.

  Günümüzde işletim sistemleri bilgisayarlarda tabletlerde akıllı telefon gibi birçok teknolojik cihazlar da bulunuyor. İşletim sistemleri bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istendiği zaman silinip tekrar yükleme şansınız bulunuyor.

  İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?

  Bilgisayarın açılış sırasında işletim sistemi kendisine belleği atarak hafızadan çalışmaya başlıyor. Açıldıktan sonra ekran görüntüsü gelmesiyle beraber içerideki uygulamalar açılmaya bir devam ediyor. Uygulamalar açılma işlemleri tamamlanmasından sonra çalışmak zorunda bitmiş olup işlem yapmaya başlıyor. İşletim sistemleri kendi arasında ikiye ayrılıyor.

  İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

  İşletim sistemleri bilgisayar yazılımlarına bağlı olarak farklılık gösteriyor. En önemli olan işletim sistemleri şöyle sıralayabiliriz.

  Windows İşletim Sistemi

  Windows işletim sistemi Microsoft firması tarafından piyasaya sürülmüştür. İlk olarak Ms-DOS adıyla piyasaya sürülmüş daha sonra Windows adını alarak dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olmuştur. Kolayca öğrenebilen, kullanılabilen bir işletim sistemi olarak ön plana çıkıyor. Sağladığı kolaylık sayesinde Windows bilgisayar pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemi olarak ayrıcalığını sürdürüyor. Windows’tan sonra gelen Linux işletim sistemi de takibini sürdürüyor.

  İşletim Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

  MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi

  Macintosh işletim sistemi Apple tarafından üretilmiş olup kişisel bilgisayarlarda kullanılan gelişmiş bir işletim sistem olarak üretilmiştir. İlk önce Apple’ın kişisel bilgisayarı olan Macintosh ile beraber 1984 yılında piyasaya çıkmıştır. Günümüzde farklı sürümlerle gelişimini devam ettiren MacOS işletim sistemi günümüzde hala sıklıkla kullanılıyor.

  UNIX İşletim Sistemi

  Unix işletim sistemi Brain Kernighan tarafından icat edilmiş ve ekibin üyeleri tarafından 1960’lı yılların sonuna doğru geliştirilen bir sistemdir. Genellikle komut satırları olarak yazılıyor. Unix işletim sistemi sistemi C yazılım dili ile oluşturulmuş olma özelliği ile dikkatleri üstüne çekiyor.

  Linux İşletim Sistemi

  Linux işletim sisteminin adı tasarlayıcısı olan Linus Torvalds isminden geliyor. İlk kez 1991 yılında Linus ismi ile bu işletim sistemi piyasaya çıkmıştır. Birçok açık kaynak kodlu işletim sisteminin temellerini oluşturan Linux virüs bulaşma ihtimali en düşük olan işletim sistemi olarak biliniyor. Linux’un yanında yer almayan tek şirket ise bir çoğunun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft olarak düşünülüyor.

  Pardus İşletim Sistemi

  Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu olan TÜBİTAK bünyesinde Linux işletim sistemi temel alınarak geliştirilmiş yerli bir sistemdir. Hızlı kurulabilen, kolay kullanılabilen, çoklu dil özelliği sunan bir işletim sistemi olarak biliniyor. Pardus’un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü bulunuyor. Ayrıca bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü de bulunuyor.

  Daha detaylı bilgi: Pardus Nedir? Pardus Adı Ne Anlama Geliyor?

  Android İşletim Sistemi

  Android işletim sistemi Google şirketi gibi birçok farklı geliştiricinin beraber piyasaya sunduğu ve Linux tabanlı baz alınarak oluşturulmuş bir mobil işletim sistemidir. Android işletim sistemi açık kaynak kodu mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmiş mobil bir yazılım çeşidi olarak biliniyor. Günümüzde telefonların çoğunda Android yazılımı bulunuyor. Bu işletim sisteminin kullanıldığı en önemli mağaza ise Google Play Store ön plana çıkıyor. Google Play Store Google tarafından kurulan ve işletilen bir Android yazılım mağazası olma özelliği taşıyor. Son verilere göre dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android işletim sistemi olarak görülüyor.

  iOS İşletim Sistemi

  iOS işletim sistemi Apple firması Mac OS işletim sistemini temel alarak tasarlanmış ve kendi bünyesinde ürettiği akıllı cihazlarda kullanılan bir işletim sistemi türüdür. günümüz teknolojisini geliştirebilir üzerine takip edilmesi güç yenilikler ortaya çıkan ve birbirleriyle yaşayan yarışan teknolojik yazılımlar içinde önemli bir yere sahiptir. iOS işletim sistemi aynı zamanda Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak da biliniyor.

  Bilgi Kılavuzu Web Sitesinin Sunduğu Hizmetler

  Gelişen teknolojiyle beraber günümüzde işler daha hızlı bir şekilde yürüyor. Elektronik ortamda yaptığımız bütün işler neredeyse hepsi bilgisayar üzerinden yapılıyor. Bilgisayarlar görüntü itibarıyla bir cihaz olmasının ötesinde içerisinde birçok programın olduğu küçük bir dünya olarak görülebilir. Bilgisayarların arka tarafında yer alan ve işlemlerin yürütülmesi için işletim sistemleri bulunuyor. Bilgi Kılavuzu web sitesinde teknoloji yeniliklerle ilgili her türlü güncel haberi bulabilirsiniz.

  Web sitesinde kategoriler altında dekorasyon, gezginler, hukuk, ilginç bilgiler, kendini geliştir, psikoloji ve sağlık gibi bölümler yer alıyor. Türkiye’de ve dünyada teknoloji alanında çıkan her türlü yenilik ve haberler güncel olarak web sitesi üzerinden sunuluyor. Öğretici, bilgilendirici ve yol gösterici tüm içerikleri ile her türlü bilginin kaynağı olarak faaliyet gösteriyor. Bilgi Kılavuzu web sitesinde kendini geliştirmiş tecrübe sahibi olan tüm yazarların yazılarından bilgi ve tecrübelerinden doğrudan yararlanabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.bilgikilavuzu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap