Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  işlenmemiş maddelerin doğal hali nedir

  1 ziyaretçi

  işlenmemiş maddelerin doğal hali nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Maddenin Işlenmemiş Doğal Hali Nedir?

  Maddelerin Işlenmemiş Doğal Haline Ne Denir?

  Doğada bulunduğu haliyle kullandığımız maddeler nelerdir? İsimleri ve özellikleri

  Doğada bulunduğu haliyle kullandığımız maddeler nelerdir? İsimleri ve özellikleri

  Doğa, insanoğlunun her ihtiyacına karşılık verecek bir depolama sistemine sahip. Bu depodaki ürünler yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazen direkt olarak karşına çıkıyor bazen de insanoğlunun elinde şekil değiştiriyor.

  Daha açık konuşmak gerekirse doğada hazır haliyle kullandığımız bazı maddeler var. “Bunlar neler?” dersen pamuk, deri, su, toprak vb. maddeleri örnek olarak verebiliriz. Pamuğu tarladan toplayıp hemen kullanabilirsin. Yani pamuğa biraz tuz, biraz şeker ekleyip ondan un elde edemezsin. Kendi haliyle zaten çok işe yarayan bir maddedir.

  Doğada bulunduğu haliyle kullandığımız diğer maddeler nelerdir?

  Doğada bulunan yani doğal maddeler, herhangi bir fabrikasyon işlemi geçirmemiş, başka bir maddeyle karışmamışlardır. Şimdi aklımıza gelenleri sıralayalım:

  Su

  Oksijen

  Pamuk

  Deri

  Buğday

  Demir

  Alüminyum

  Toprak

  Hava

  Sebze

  Meyve

  Çiçek

  Şimdi bu maddelerden bazılarının yakından inceleyelim:

  Su: Yaşamın kaynağı olarak bilinen su, doğal kaynaklardan ulaşabileceğimiz ve direkt olarak tüketebileceğimiz bir maddeymiş. İçmek, yıkanmak, temizlenmek için kullanılan su doğadan direkt kullandığımız maddelerin başında gelirmiş.

  Sebze ve meyve: Doğa, meyve ve sebze çeşitlerinde bize sonsuz bir kaynak sunar. Dünyada yiyecek hiçbir şey kalmasa da meyve ve sebzelerle ömür boyu yaşayabiliriz. Üstelik doğada kolaylıkla bulabileceğimiz bu maddeler insanlar için oldukça besleyiciymiş.

  Toprak: Toprak da en az su kadar önemli bir maddedir insanoğlu için. Meyve ve sebzelerin yaşam kaynağı olan, dünyanın dengesini sağlayan doğayı misafir eden toprak da en önemli maddeler arasında yer alıyormuş.

  Oksijen: İnsanların nefes alıp vermesi yani kısacası yaşaması için en önemli maddelerden biri olan oksijen de doğada bulunduğu haliyle tükettiğimiz bir maddeymiş.

  İşlenmiş madde nedir?

  Doğal maddelerin çeşitli işlemlerden geçerek oluşturulan yeni haline işlenmiş madde denirmiş. Doğal maddeler başka ürünler elde etmek için ham madde olarak kullanılırmış.

  Petrol doğal bir maddeyken mazot işlenmiş haliymiş.

  Kum doğal bir maddeyken cam işlenmiş haliymiş.

  Şeftali doğal bir maddeyken şekerle karıştırılarak üretilen şeftali reçeli işlenmiş bir maddeymiş.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Hammadde Ne Demek? Hammadde Örnekleri Nelerdir?

  Hammadde

  Hammadde

  Ham madde, endüstride bir ürün ya da yapının elde edilmesinde kullanılan gerekli bileşenlerin işlenip elde edilmesinden önceki durumudur. Bu terim çoğu zaman doğadan elde edilen ve henüz işlenmemiş ya da çok az işlem görmüş maddeleri belirtmek için kullanılır. Demir cevheri, kereste, ham petrol ham maddeye örnek olabilecek materyallerdir.

  Ham maddeler sonsuz değildir ve kendilerini yenileyip yenileyememelerine göre iki başlık altında toplanırlar. Kendilerini yenileme yetisi olmayan ham maddeler genelde doğadan elde edilenlerdir. Uranyum, fosfatlar, demir, bakır, altın gibi madenler ve kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtlar bu gruba girerler. Bunlar, belirli bir zaman dilimi içinde yeryüzünün kendi içinde oluşumuşlardır ve tükendiklerinde tekrar oluşmaları yine uzun zaman alacaktır.

  Pamuk, keten, hindistan cevizi ve deri gibi çok çeşitli kendini yenileyebilen ham maddelerin ise devamlılığının sağlanması için temiz bir çevre gereklidir. Bir ülkenin ekonomisinde ham madde kaynaklarına sahip olmak ya da bu kaynaklara yakın bir noktada olmak en önemli özelliklerdendir. Petrol yatakları üzerinde kurulan ülkeler ve çok çeşitli bitki örtülerinin bulunduğu ekvatoral kuşak ülkeleri bu ham maddeleri pazarlayarak ekonomilerini canlı tutmaktadır.

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap