Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  işkur typ çalışma süresi uzatildi 2023

  1 ziyaretçi

  işkur typ çalışma süresi uzatildi 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  MEB 60.000 TYP Personel Alımı! Süre Uzatılsın - Güvenlik Alımı da Yapılsın

  MEB 60.000 TYP Personel Alımı! Süre Uzatılsın - Güvenlik Alımı da Yapılsın

  Milli Eğitim Bakanlığı MEB bünyesinde 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için 60.000 temizlik personeli alımı kapsamında göreve başlamalar 5 Eylül’de yapılmıştı. 20 Ocak 2023 itibarıyla da bu personellerin görev süresi bitiyor. Öte yandan MEB’e TYP ile güvenlik alımı da bu yıl olmadı! Adaylar gerek kadro gerekse yeni başvuru ve süre uzatımı bekliyor. İşte talepler ve tüm detaylar.

  60.000 personel görev süreci uzayacak mı?

  MEB bünyesinde 20 Ocak’ta görev süresi tamamlanan 60 bin temizlik personelleri için tekrardan başvuru mu alınacak ya da süre uzatımı mı olacak henüz açıklama yapılmadı. İŞ İLANLARI KARİYER olarak da daha önce adayların taleplerini gündeme getirmiştik. Bu kadro talebinin göz ardı edilmemesi ve adayların beklentilerinin karşılanması 2. Dönem için bekleniyor.

  Daimi kadro personel alımı bekleniyor

  Bakanlık bünyesinde TYP personellerinin görev süresinde uzatma olacak mı? Süre dolunca yeni alım mı olacak? Kadrolu mu yoksa yine TYP kapsamında alım olacağı konusunda büyük beklenti var. Yeni başvuru alınmaması veya süre uzatımı olmaması durumunda adaylar MEB’in ihtiyaçları doğrultusun daimi kadro verilmesi şart.

  2. dönem 60 bin güvenlik alımı

  Bu yıl tüm okullar için yapılmayan güvenlik alımlarının 2. Dönem itibarıyla yeni bir başlangıç olması ve temizlik alımlarının yanı sıra güvenlik personeli alımlarının da başlatılması bekleniyor ve talep ediliyor. Önümüzdeki süreçte TYP konusunda nasıl bir çalışma yapılacağı ve MEB’in yeni dönemde farklı bir şekilde kendi bünyesinde personel alımı yöntemine geçmesini bekliyoruz.

  Sizler de HEMEN bu haberimize YORUM ve GÖRÜŞLERİNİZİ yazabilirsiniz.

  İŞ İLANLARI KARİYER Sosyal Medya Hesaplarımız

  INSTAGRAM Hesabımız.

  FACEBOOK Hesabımız.

  TWITTER Hesabımız.

  IPHONE Uygulamamız.

  ANDROID Uygulamamız.

  Yazı kaynağı : isilanlarikariyer.com

  TYP'lilere Kadro Açıklaması 2023! | 2023 TYP kadrosu ne zaman verilecek? İşte Detaylar

  TYP'lilere Kadro Açıklaması 2023! | 2023 TYP kadrosu ne zaman verilecek? İşte Detaylar

  TYP çalışanlarına işçilerine kadro verilmesi, iş sürelerinin uzatılması ve iş güvencesi sağlanması talebi Meclis kürsüsünden dile getildi. TYP'lilerin kadroya alınması konusunda gündeme taşınan talep ve siyasilerden uzun süre gelen TYP açıklamasının detayları.

  Son dakika: 2023'de TYP 'ye kadro müjdesi gelir mi?

  TYP başvurularının başlamasının ardındna yeniden TYP kadro meselesi gündem oldu. Toplum Yararına Çalışma Programları kapsamında çalışmakta olan , çalışacak olan personellerin kadroya alınıp alınmayacağı meselesi gündemin en merak edilen konularından , en çok araştırılan konularından biri oldu. Biz de finans7.com olarak bu yazımızda söz konusu durumun detaylarına ve son açıklamalarına yer verdik. Milyonlarca insanın mağdur olduğu EYT ve sözleşmeliye kadro düzenlemelerinin çözüleceğinin açıklanmasının ardından, TYP işçileri de kadroya geçip geçemeyecekleri konusunu merak etmeye başladı. 

  TYP kadrosu nedir?

  TYP , işkur aracılığıyla yapılan geçici işçi alımlarıdır. Bir kişi en fazla 9 ay çalışır ve iş bitiminde işsiz kalır. İş boyunca asgari ücret ödemesi alır. İşten çıkarılınca da 1 senesini tamamlayamadığı için herhangi bir kıdem tazminatı ya da başka bir haktan faydalanamaz.

  İşçilere dair düzenleme Ekim ayında meclise geliyor. Peki torba yasada TYP işçilerine kadro düzenlemesi var mı?

  Okullardaki Temizlik işçileri kadroya alınacak mı?

  Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” bünyesinde 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı için en az 50.000 yeni kadroya Güvenlik görevlisi alımları ile temizlik personeli alımları yapılacak. Bilindiği üzere İŞKUR bünyesinde TYP ile alımlarında sistem tamamen değişmişti

  2022 YILI TYP BAŞVURULARI AÇILDI BAŞVURU İÇİN TIKLAYIN

  TYP İŞÇİLERİNE KADRO 2023

  CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Toplum Yararına Program kapsamında çalışan personellerin hayat şartları karşısında zorlandıklarını söyledi. Çalışanların kadroya alınmasını isteyen Barut düzenleme talebini dile getirdi. TBMM'de yapmış olduğu konuşmasında TYP'liler kadro verilmesi için "Devlet kurumları bu vatandaşlarımızı mağdur etmektedir. Çalışma süreleri uzatılmayan bu vatandaşlarımız işsizliğin pik yaptığı böyle bir dönemde nasıl iş bulacak, ailelerini nasıl geçindirecekler? Sesimize kulak verin ve bu çalışanlarımızın mağduriyetlerini giderin; köle gibi çalıştırılan insanların iş güvencesini sağlayın ve haklarını verin." dedi.

  TYP İŞÇİLERİNİN HAKLARI

  Barut TYP kapsamında çalışan personellerin diğer sorunlarına da değindi. CHP'li Vekil TYP politikasına eleştiride bulunarak "İŞKUR aracılığıyla okul, kaymakamlık, valilik gibi kamu kurumlarında üç, altı ve dokuz aylık sürelerle toplum yararına program kapsamında kıdem ve tazminatı ile hiçbir sosyal hakkı bulunmadan çalıştırılan yüz binlerce vatandaşımız büyük mağduriyet yaşıyor," dedi. Bu vatandaşların her sene mağduriyet yaşadıklarına da sözlerine ekleyen Barut sözleşme sonunda çalışanların işsiz kaldıklarını söyledi.

  TYP NEDİR?

  TYP , işkur aracılığıyla yapılan geçici işçi alımlarıdır. Bir kişi en fazla 9 ay çalışır ve iş bitiminde işsiz kalır. İş boyunca asgari ücret ödemesi alır.  İşten çıkarılınca da 1 senesini tamamlayamadığı için herhangi bir kıdem tazminatı ya da başka bir haktan faydalanamaz.

  MECLİSE YENİ DÜZENLEME GELİYOR

  TBMM'ye taşeron işçiler, mevsimlik işçiler ve geçici işçiler ile kadroya geçen işçiler için yeni bir düzenleme geliyor. Konu ile ilgili dün bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, düzenleme üzerinde çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Ekim ayında meclisin açılması ile birlikte düzenlemenin meclise gelmesi ve torba yasa şeklinde meclisten geçerek kısa sürede yürürlüğe gireceği bildirildi. 

  Peki en önemli soru: Bu düzenlemede TYP var mı? Maalesef bu düzenlemede TPY çalışanları şimdilik yok. Ancak düzenlemenin meclise gelmesine daha 1 aydan fazla süre var. Bu süreçte TYP çalışanları sesini duyurarak düzenlemeden faldayalanmak istediğini yetkili kişilere iletmesi durumunda bir çalışma yapılabilir.

  TYP de çalışan işsizlik maaşı alabilir mi?

  Yazı kaynağı : www.kamusaati.com

  İŞKUR


  TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

  Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır.

  TYP HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAKTADIR?

  KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

  KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

  Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. 

  İstihdamında güçlük çekilen özel politika gruplarına programdan yararlanma hususunda öncelik verilmektedir. Bu kapsamda liste ayrımına gidilmiş olup aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilmektedir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

  Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adres Kayıt Sistemine (AKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilmektedir.

  AKS’ye göre aynı adreste oturanların, gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’den yararlanamamaktadır.


  KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

  Her bir katılımcıya, 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar kadar ödeme yapılır.

  TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

  TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 6 aydır.

  TYP’DE HAFTALIK YARARLANMA SÜRESİ NE KADARDIR?

  TYP’de haftalık yararlanma süresi kırk beş saattir.

  BİR KATILIMCI TYP’DEN EN FAZLA NE KADAR SÜREYLE YARARLANABİLİR?

  TYP’den bir kişi hayatı boyunca 27/09/2017 tarihinden sonraki yararlanmaları da dikkate alınarak en fazla 9 ay süreyle yararlanabilir.

  TYP’DE İZİN SÜRESİ VE DEVAMSIZLIK HAKKI NE KADARDIR?

  Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur. Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 5 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler. Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

  KATILIMCI YASAKLILIK DURUMLARI NELERDİR VE YASAKLILIK SÜRESİ NE KADARDIR?

  YÜKLENİCİ SORUMLULUKLARI NELERDİR?

  Yazı kaynağı : www.iskur.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Şükriye Balcı 9 Gün önce
  0

  7 Eylül de işe başlattınız 4,5 ay dolunca çıkardınız peki bu kış günü biz nerden iş bulcaz şuan Sinop Gerze de ben iş bulamıyorum şimdi söylermisiniz terkrar typ başvuru yaptım ama oda kuradan tekrar çıkarsak hakmı bu önümüz Ramazan ben şimdiden sofraya ne koycam die düşünüyorum size yemin ediyorum çok saçma bir typ uygulamanız var 4,5 ay nedir ya siz bizlerle dalga mı geçiyorsunuz acız sayenizde bir umut belki uzar derken kapıya koyulduk lütfen Allah için bizim yerimize kendinizi koyun açız ya açız

  Nurettin 12 Gün önce
  1

  Typ lilere kadro verilsin artik ihtiyaç varsa kadro gelmeli

  Anonim 13 Gün önce
  0

  Typ kadro bekliyo bu kış günü insanları mağdur etmeyin madem ihtiyaç var kadrolu yapın typ liler ekmek yesin zaten ihtiyacı olmasa o kadar rezilliğe deymez sesimizi duymamazlıktan gelmeyin sakın bakanim typ liler mağdur etmeyin saygilar

  Eylem 26 Gün önce
  1

  Tyb uzatıldı mı

  0
  Eylem 26 Gün önce

  Tyb uzatıldı mı

  Eylem 26 Gün önce
  0

  Tyb uzatıldı mı

  Yorum yap