Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  işitme kaybı olanların kullandığı cihaza ne denir

  1 ziyaretçi

  işitme kaybı olanların kullandığı cihaza ne denir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İşitme Cihazı Hakkında

  İşitme Cihazı Hakkında

  İşitme Cihazı Hakkında

  İşitmeyi tedavi yoluyla düzeltme imkanı kalmadığı zaman kullanılan ve protezle işitme kazancı sağlamayı amaçlayan cihazlara "İşitme Cihazı" adı verilir. Temel olarak 3 kısımdan oluşur: Mikrofon, Amplifikatör ve Hoparlör. Mikrofon, sesleri toplayarak amplifikatöre iletir. Amplifikatör ise bu sesleri hastanın ihtiyacına göre yükseltir ve hoparlör yardımıyla kişinin kulağına gönderir.

  Öncelikli olarak uzman hekimin kulak burun boğaz muayenesinden geçen işitme kayıplı hastaların gerekli odyolojik incelemesi odyolog tarafından yapılır. Bu süreç sonucunda işitme kaybının varlığı anlaşılarak işitme cihazı kullanılmasına karar verilmiş olan bireyler, işitme cihazı kullanabilirler.

  Ancak kişinin tek taraflı mı çift taraflı mı cihaz kullanacağı, tek ise hangi kulağına işitme cihazı kullanacağı, cihazın tipi ve modeli kendi isteğine değil, işitme kaybının derecesine ve türüne göre uygulayıcı uzman yardımıyla belirlenir. Sağlıklı ve doğru olan yöntem genellikle budur.

  İşitme cihazı satışında, çok önemli olmasına rağmen herhangi bir denetim yapılmadığından bu konu çok önemlidir. İşitme kayıplının uygulayıcı uzmanın önerdiği tip ve modeldeki işitme cihazının kullanması doğru bir seçim olacaktır. Özellikle bebeklerde uygulayıcı uzman (odyolog) olmadan işitme cihazı seçim ve uygulamasının yapılmaması gerekir.

  İŞİTME CİHAZI TİPLERİ

  Yazı kaynağı : www.maxtone.com.tr

  İşitme kaybı

  İşitme kaybı

  İşitme kayıplarının iki türü vardır:

  İletim tipi işitme kaybı: Kulak kanalı, kulak zarı ve orta kulak sorunlarına bağlı işitme kayıplarına iletim tipi işitme kaybı denir. Bu tür işitme kayıplarının sık rastlanan nedenleri arasında kulak kiri (buşon), kulak zarındaki delikler, akut orta kulak iltihabı, kronik orta kulak iltihabı, orta kulakta sıvı birikimi (efüzyonlu otitis media), kolesteatom ve otoskleroz sayılabilir. Bu hastalıkların çoğu ilaç tedavisiyle veya gerektiğinde cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Cerrahi tedavi uygulanamayan veya başarısız olan durumlarda iletim tipi işitme kayıplarında işitme cihazı kullanılabilir.

  Sensörinöral (sinir tipi) işitme kaybı: İç kulağın veya işitme sinirinin hasar görmesi sonucunda oluşan işitme kayıplarıdır. Bu tür işitme kaybı kabakulak, kızamık, yüksek şiddette ses, bazı ilaçların kullanımı, yaşlanma, kulak travmaları, Meniere hastalığı gibi bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Sensörinöral işitme kayıplarının ilaç veya cerrahi tedavi yöntemleriyle geriye döndürülmesi çoğunlukla mümkün değildir. Bu tür işitme kayıplarında yaşanan iletişim güçlükleri işitme cihazları kullanılarak rehabilite edilir.

  haid_techİşitme cihazları nasıl çalışır ?

  İşitme cihazlarının içinde birkaç farklı eleman vardır: 1.sesleri toplayan bir mikrofon, 2.seslerin şiddetini hastanın işitme kaybının özelliklerine göre ayarlayan ve yükselten bir amplifikatör, 3.sesleri kulağa veren bir hoparlör, 4.cihaza enerji sağlayan bir pil. İşitme cihazının teknik özellikleri ve ayarları, cihazı kullanacak olan hastaya göre belirlenir. Yani, bir hastanın kullandığı cihazı bir başkasının kullanması mümkün değildir.

  Cihazların farklı şekilleri var mı?

  Güncel cihazların 3 temel şekli vardır:

  Belli bir kişide kullanılacak işitme cihazının şekli, işitme kaybının türü ve derecesine, kulak kepçesi ile kanalının şekline ve büyüklüğüne, hastanın hangi elini kullandığına ve hastanın tercihine göre belirlenir.

  İşitme cihazı hangi kulağa takılmalıdır?

  Her iki kulakta işitme kaybı varsa ideal olan her iki kulağa da işitme cihazı takılmasıdır. Ancak, bir kulağın işitme kaybı diğerinden çok farklı derecede ise tek kulağa, çoğunlukla da daha iyi işiten kulağa cihaz takılması doğrudur.

  İşitme cihazı nereden alınabilir?

  Bir elektronik alet olan işitme cihazlarını üreten çok sayıda firma, marka ve her birinin çok sayıda modeli vardır. Firma ve marka seçimi yapıldıktan sonra hangi modelin seçileceği işitme ile ilgili uzmanlar (uzman odyologlar) ve doktorunuz tarafından belirlenecektir. Son olarak belirlenen model üzerinde kişiye özgü ayarlar yapılacaktır. Marka seçiminde bir deneme süreci sağlanıp sağlanmadığı, memnun kalmadığınız takdirde iade koşulları, garanti şartları, düzenli servis bakımı ve arızalandığında verilecek onarım hizmetleri de dikkate alınmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.irfanyorulmaz.com

  İşitme Cihazı Nedir?

  İşitme cihazları bir kişinin sesleri daha iyi duymasına ve konuşulanları daha net bir şekilde anlamasına olanak tanıyan, kişinin iletişim yeteneğinde genel bir iyileşme sağlayan küçük elektronik cihazlardır.

  İşitme kaybınız, işinizden ilişkilerinize ve duygusal rahatlığınıza kadar yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İşitme cihazlarını tercih ederken özellikle de doğru işitme cihazı seçme konusunda bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alırsanız, hayatınızda büyük fark yarattığını anlamaya başlayıp neleri kaçırdığınızı da anlamaya başlayacaksınız.

  İşitme Cihazları Hangi Durumlarda Kullanılır?

  Hastada mevcut işitme kaybının ilaç ya da ameliyatla düzelme ihtimalinin olmadığı veya düzelme ihtimali olsa bile özellikle ameliyatların riskli bulunması durumunda işitme cihazı kullanılır. Genellikle iç kulakla ilgili (sensörinöral) işitme kayıplarında ancak bazen orta kulak problemlerinde de kullanılırlar. İşitmenin tamamen kaybolduğu durumlarda ise işitme cihazı fayda vermez.

  İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

  Neredeyse her tür işitme cihazı, sonuçlarının her bir kişi için farklı olması gerekmesine rağmen, benzer şekilde çalışıp işlev görür

  İşitme cihazları ANALOG ve DİJİTAL işitme cihazları olmak üzere ikiye ayrılır. Analog işitme cihazları , dış sesleri tamamen yükseltirken; dijital işitme cihazları yazılım bazlı çalışırlar ve sesleri işlemler, süzdürür ve kişinin konforlu dinlemesine olanak sağlayacak şekilde kulağa iletirler. Günümüz teknolojisinde dijital işitme cihazları oldukça hızlı bir gelişim içindedir ve her geçen gün sağlanan yeniliklerle konuşmaları daha iyi ayırt edebilme avantajlarının yanı sıra, kullanıcının modern yaşantısına uygun teknolojik özelliklerle donatılmaktadırlar.

  İşitme cihazları üç ana bölümden oluşur: Mikrofon, Amplifikatör ve Hoparlör. Mikrofon(lar) dış ortamdaki sesleri alır ve amplifikatöre iletir. Amplifikatör (ve işlemci) bu seslerin işlemlenip yükseltilmesi görevindedir. Son olarak yükseltilen sesler, hoparlör aracılığıyla kulağa iletilir. Kulağa iletim sırasında çeşitli materyaller kullanılır, bunlar: kulak kalıpları, hortum ve boynuzlar, tüpler ve domlar olabilir. İşitme cihazları güç kaynağı olarak işitme cihazı pilleri kullanırlar.

  İşitme Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  İşitme cihazınızı almadan önce mutlaka kulağınıza uygulamasını yapıp, sesini dinleyip kısa bir sürede olsa sesini deneyiniz. Alacağınız işitme cihazının kalitesiyle birlikte, cihazı alacağınız işitme merkezinin hizmet kalitesi de çok önemlidir. Bu nedenle hizmet kalitesine güven duyduğunuz bir işitme merkezinden işitme cihazı almanız cihazdan daha fazla fayda görmenizi sağlayacaktır.

  Yazı kaynağı : www.duymer.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap