Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iş sağlığı ve güvenliği sertifikası nasıl alınır

  1 ziyaretçi

  iş sağlığı ve güvenliği sertifikası nasıl alınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İş güvenliği sertifikası nasıl alınır? 2018 İş güvenliği sertifika ücreti

  İş güvenliği sertifikası nasıl alınır? 2018 İş güvenliği sertifika ücreti

  İş güvenliği uzmanlığı sektöründe çalışıp, bu alanda bir gelecek düşünen birçok genç, iş güvenliği sertifikasının nasıl alınacağına dair internette araştırma yapıyor. Bu sektörde bir kariyer hedefleyen adayların bu sertifikayı alması için bazı şartları sağlaması gerekiyor. Peki iş güvenliği sertifikası nasıl alınır? İş güvenliği sertifikası nereden alınır? İş güvenliği sertifikası almak için gerekli şartlar neler? İşte iş güvenliği uzmanı olmak için araştırma yapan gençlerin aradığı soruları ve cevapları.

  İş güvenliği, işçinin çalıştığı ortamda başına gelebilecek her türlü olay sonucunda karşılaşabileceği sağlık sorunlarının minimum düzeye indirilmesi üzerinde çalışılmasıdır. Çalışma ortamında, sağlığa zararlı şartlar, tehlike analizleri yapılarak ortadan ortadan kaldırılırsa, iş güvenliği sağlanabilir. 

  İş güvenliği sertifikası 3 sınıftan oluşur. Bunlar; A, B ve C sınıflarıdır.

  • Çok tehlikeli kabul edilen iş yerlerinde A sınıfı,

  • Tehlikeli kabul edilen iş yerlerinde B sınıfı,

  • Az tehlikeli kabul edilen iş yerlerinde ise C sınıfı sertifika alınabilir. İş güvenliği sertifikasını alabilmek için öncelikle İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına (İSG) girmeniz gerekmektedir. Eğer bu sınavı başarıyla geçerseniz, sınıfınıza göre sertifikanızı alabilirsiniz. İş güvenliği uzmanları öncelikle bir eğitim sürecinden geçmektedir. Bu eğitim, bakanlık tarafından yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanununa göre faaliyette olan bazı şirketler tarafından verilir. Bu eğitim teorik ve pratik olmak üzere iki şekilde verilmektedir. Eğitimin tamamına katılmak zorunludur. Eğitim programına katılmak için bazı belgeler gerekmektedir:

  • Başvuru yapılacak olan kuruma yazılan, T.C. kimlik numarasın ve iletişim bilgilerinizin bulunduğu ıslak imzalı başvuru yazısı.• Uygun alanda lisans eğitimi aldığınızı gösteren diploma.

  • A sınıfı programına katılacak olanlar için, B sınıfı belgesi ve bu belgeyle dört yıl görev yaptığınızı kanıtlayan belgeler.

  • B sınıfı programına katılacak olanlar için, C sınıfı belgesi ve bu belgeyle üç yıl görev yaptığınızı kanıtlayan belgeler.

  • T.C. kimlik numarası yazılı beyanı.Bu belgeleri tamamladıktan sonra uygulamalı eğitimi bitirmelisiniz. Eğitimden sonraki süreçte ise sınava girmelisiniz. Sınav ücreti genellikle 40 TL’dir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılır. Sınavda 100 puan üzerinden 70 alan kişiler sınavı geçebilirler.   Sınavı geçen kişilerin yapacağı son şey belge almaktır. Belge alabilmek için, eğitim kurumları üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

  Bu başvuru için gereken belgeler; bakanlığa yazılan dilekçe,  nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma veya mezuniyet belgesinin onaylı sureti, belge ücretinin ödendiğine dair dekont. Belge ücreti olarak, T.C. Ziraat Bankası Şubesi Kurumsal Tahsilat Programıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Sertifika Tahsilatlar hesabına 472 TL yatırılması gerekmektedir. 

  Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nereden Alınır?

  İSG Sertifikası Nasıl Alınır? [Kapsamlı Rehber]

  İş sağlığı ve güvenliği, (İSG) yapılan işin niteliği ne olursa olsun oldukça önemli bir konudur. Çünkü iş güvenli konusunda tedbir alınması, çok kapsamlı bir konu olup etkisi çok daha fazla alana yayılmaktadır. Şüphesiz ki bunların en önemlisi çalışan sağlığıdır. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlığa etkisini ifade ettikten sonra işin kalitesini arttırdığını da söyleyebiliriz. İSG konusu, aynı zamanda da şirket ve işletme verimliliğini artırma imkanı sunmaktadır.

  isg belgesi

  Bu yazımızda birçok işletme ve firma için hayati bir önem taşıyan İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında bilgiler vereceğiz. Özellikle İSG sertifikası üzerinde durup nasıl alınabileceğini açıklayacağız. O halde şimdi İSG rehberimize giriş yapalım.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

  İş sağlığı ve güvenliği, iş faaliyetlerindeki kazalar ve riskler ile ilgilenen bir çalışma alanıdır. Bu konuda tehdit oluşturacak unsurlar en ince detayına kadar araştırılır. Risk ve tehdit oluşturacak her türlü kriter, titizlikle denetlenir. Uzmanlar, iş faaliyetlerindeki risk ve tehditleri minimum seviyeye indirme adına çeşitli stratejiler yürütür. Böylece her işletmenin hastalık, kaza vb. problemlerden kurtulmaları sağlanır. Dolayısıyla hem iş faaliyetleri daha verimli hale gelir hem de insan ve çevre sağlığı korunmuş olur.

  İş sağlığı ve güvenliği kavramı, iş ve çalışma hayatında uyulması gereken asgari usulleri belirler. Bu yönergelere uyum sağlayan işletme ve organizasyonlar, iş faaliyetlerindeki potansiyel risklerin önüne geçebilirler. Doğru iş analizi yapmak ve modern önlemler almak İSG ile kazanılan yetkinliklerdir. Standartlara uygunluk, aynı zamanda işletme ve organizasyonların saygınlığını artıran önemli bir kriterdir.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Nedir?

  İşletme ve organizasyonlardaki iş faaliyetleri uzmanlar tarafından incelenir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olan kişiler, gerekli prosedürlere göre işletmelerin İSG uygulamalarını kontrol ederler. Böylece iş faaliyetlerinin sağlığa uygun olup olmadığı denetlenir.

  Sertifikanın Amacı Nedir, Ne İşe Yarar?

  İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak için belli bir eğitimden geçmek ve eğitim sonunda da bir sertifika sahibi olmak gerekir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmak isteyenlerin yapması gereken İSG sertifikası almaktır. Bu sertifikayı alan kişiler, yetkili statüsüyle işletme ve organizasyonların iş faaliyetlerini denetleyebilir.

  İSG sertifikasının önemi, son dönemdeki uygulamalar ile daha da artmıştır. Bunun nedeni, daha sağlıklı üretim ve faaliyetlerin yapılmasını sağlamaktır. İş sağlığı ve güvenliği anlayışının yasal bir zorunluluk olması da bu konuya daha fazla önem verilmesine neden olmuştur. 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan habere göre işletmelerin İSG uzmanları çalıştırmaları zorunlu hale getirilmiştir.

  İSG Uzmanlığı, Oldukça Popüler Mesleklerden Birisidir

  Dolayısıyla İSG uzmanlığı, günümüzde oldukça popüler bir meslek dalıdır. Bu meslek dalında kariyer yapmak isteyenlerin mutlaka İSG sertifikasına sahip olması gerekmektedir. İSG sertifikasına sahip olan kişiler, İSG uzmanı olarak çeşitli organizasyonlarda çalışabilir. Böylece iş ve organizasyon sürecindeki uygulamaları denetleyerek daha sağlıklı bir iş ortamının inşa edilmesi sağlanır.

  İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

  İSG uzmanı olmak isteyen adaylardan belli şartlar aranmaktadır. Bu şartlar, hem eğitim düzeyini kapsar, hem de pratik olarak yapılan sınavlardan başarı elde etme zorunluluğunu içerir. Öncelikle İSG uzmanı olmak isteyenler hangi fakülteleri bitirmeleri gerektiğinden bahsedelim. Adayların aşağıdaki bölümlerden mezun olmaları şartı aranmaktadır:

  Bu bölümlerden mezun olan kişiler İSG uzmanı olmak için sınava girebilir. Buna ek olarak adaylardan sadece yukarıdaki bölümlerden mezun olma şartı aranmaz. Bazı meslek grupları da İSG uzmanlık sınavına ve eğitimlerine katılarak İSG sertifikası alabilir. Örnek vermek gerekirse;

  gibi meslekleri ifa eden adaylar da İSG uzmanı olabilir. İSG uzmanı olmak için temel gereklilikler yukarıdaki gibidir. Bunun üzerinde de adaylar sınava girmeleri ve sınavdan geçer not almaları gerekmektedir. Adayların girmesi gereken sınavın adı İşyeri Hekimliği ve İşyeri Uzmanlığı’dır. Sınavı yapan kurum ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Bakanlık tarafından yapılan sınavda en az 70 puan alma şartı vardır. 70 puan alan adaylar İSG uzmanı olmaya hak kazanır.

  İSG Uzmanlık Eğitimi

  İSG uzman adaylarının görev yapabilmeleri için bazı eğitimlerden geçmesi gerekmektedir. Sınavda başarı elde etmek en önemli kriterlerden biridir. Ancak buna ek olarak Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan eğitim almaları da mecburidir.

  Eğitimler özel kamu kuruluşları, üniversiteler ve özel şirketler tarafından verilir. Eğitim kurumlarını belirleyen otorite Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’dır. Bakanlık onaylı kurumlar tarafından verilen eğitimler, İSG uzmanları için son derece önemlidir. Sınavda başarı elde eden adaylar, eğitimlerini tamamladıktan sonra İSG uzmanlı olarak çalışmaya başlayabilirler.

  İSG uzmanlığı eğitimleri, derslik ve okullarda yüz yüze gerçekleştirilir. Derslerin süresi toplam 220 saattir. Adaylar, eğitimlerin tamamına katılması gerekir. Eğitimde farklı konu başlıklarından oluşan dersler verilir. Adayların eğitim sürecinde aldığı ders başlıkları ve konulardan bazıları şu şekildedir:

  Adaylar eğitimlerini de tamamladıktan sonra İSG uzmanı olarak görev yapabilir. Uzmanlık süresi 5 yıldır. İSG uzmanları, 5 yıl sonunda eğitim sürecine yeniden katılmalı ve İSG sertifika sürelerini uzatmaları gerekir.

  İSG Sertifikası için Gerekli Olan Evraklar

  Sınavı başarıyla tamamlayan adaylar, evraklarını tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvurularını tamamlamalıdır. Sınavdan geçer not almak yetmez; evrakların teslimi de son derece önemlidir. Adayların hazırlaması gereken belge ve evraklar aşağıdaki gibidir:

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Türleri

  İSG uzmanı olmak isteyen adayların tercih edebileceği farklı sertifika türleri vardır. Bu sertifikalar A – B – C olmak üzere üçe ayrılır. Bu farklılık işyeri ve organizasyon sahalarının taşıdığı risk unsurlarına göre değişir. Örneğin;

  İSG sertifikası alma konusunda İSG uzmanlarının yükselmek için önceden sertifika almış olmaları gerekmektedir.

  İSG sertifika ücreti, her yıl yetkili makamlar tarafından belirlenir. İSG uzmanlığının belge ücretleri arasında hem sınav için ödenen tutar hem de vize ücreti bulunmaktadır. Sınava girmek için adayların ödemesi gereken miktar yaklaşık 200 TL’dir. Diğer yandan İSG Genel Müdürlüğü’ne yatırılması gereken tutar ise yaklaşık 450 – 500 TL arasıdır. İSG sertifika ücretinin her yıl güncellendiğini hatırlatalım. Bu konuda herhangi bir danışmanlık vb. hizmeti almanız durumunda ise ücret artacaktır.

  Yazı kaynağı : www.isonedir.com

  İSG Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır? - General OSGB

  İş güvenliği uzmanlığı son dönemlerde fazlasıyla talep gören meslekler arasında yer almaktadır. Kişilerin son derece talep ettiği bu meslekte ilk amaç güvenlik tedbirlerinin alınarak risklerin en aza indirgenmesidir. Bu mesleği icra edecek kişilerin ise eğitimlere katılarak sertifika edinmeleri son derece önemlidir. Peki iş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikası nasıl alınır? Hangi yöntemlere başvurularak bu eğitime girilir ve sertifika almaya hak kazanılır? Tüm detaylar yazımızda...

  İş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikası almak için kişilerin öncelikle araştırmalar yapması gerekmektedir. Gerekli eğitimlerin alındıktan sonra sertifika almaya hak kazanan kişiler böylelikle resmi olarak gösterecekleri belgeler vasıtasıyla aktif meslek hayatlarına da başlayabilirler.

  İş Güvenliği Sertifikası E-Devlet - General OSGB

  Nitekim günümüzde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veren çeşitli kurumlar ve kuruluşlar da mevcuttur. Bununla birlikte çeşitli ön lisans ve lisans bölümlerinden mezun olan kişilerin de bu kapsamda mezun olduktan sonra mesleklerini sürdürmesi ihtimaller arasındadır. 

  İş sağlığı ve güvenliği eğitim sertifikası için kişiler mühendislik bölümlerinde gerekli online eğitimlere katılabilir. Ayrıca yine ön lisans programı olan iş güvenliği uzmanı bölümünden mezun olan kişiler de bu belgeyi alacaktır. OSGB kurumlarından da yine eğitimlerin alınmasıyla birlikte bu sertifikayı almaya hak kazanabilirsiniz.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Veren Kurumlar

  İş sağlığı ve güvenliği sertifikası veren kurumlar başında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü yer almaktadır. Bu kurum tarafından yapılan eğitim ve sınavlara katılarak başarılı olmanız taktirde sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. 

  Sertifika alarak iş faaliyetlerine başlamak isteyen kişiler ayrıca ilgili lisans ve ön lisans bölümleri kapsamında da yine iş güvenliği kurslarına, eğitimlerine katılım gösterebilir. Bu gibi yerlerden başarıyla geçen kişiler sınavlarda da başarılı olarak yine sertifika almaya hak kazanır.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sertifikası Ne İşe Yarar? - General OSGB

  İş güvenliği sertifikasıyla birlikte kişiler çeşitli firmalarda iş güvenliği uzmanı olarak göreve başlayabilir ve kendi tecrübelerini de artırabilir. Son derece kapsamlı bir meslek olan iş güvenliği uzmanlığı alanında kişilerin gelişim gösterebilmeleri için de yenilikleri sürekli biçimde takip etmeleri ve işletmelerin durumlarını da bilmeleri gerekmektedir.

  İş Güvenliği Sertifikası E-Devlet

  İş güvenliği sertifikası çeşitli birçok yerden sorgulanabilir. Ayrıca iş güvenliği sertifikası e-devlet üzerinden de sorgulanarak kişinin bu belgeyi alıp almadığı konusunda kesin sonuçlara da varılabilir.

  Buna göre özellikle de İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından ele alınan eğitim ve sınavların başarılı bir biçimde geçilmesi neticesinde kişiler sertifika almaya hak kazanacaktır. Bu kapsamda kişiler özelikle de kendilerini çok daha fazla geliştirebilir, adından söz ettirebilir ve birçok anlamda çeşitli faaliyet içerisinde de yer alarak iş güvenliği konusundaki bilgilerini artırabilir.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sertifikası Nasıl Alınır? - General OSGB

  İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

  İş sağlığı ve güvenliği sertifikası neye yarar? konusunda ise kişiler fazlasıyla araştırmalar yapmaktadır. Nitekim belgeler, sertifikalar kişilerin ilgili mesleklerde daha başarılı, bilgili ve tecrübeye sahip olacağını da gösterir. İş güvenliği sertifikası da yine bu tarz bir belgedir.

  İş güvenliği sertifikasına sahip olan kişiler çeşitli iş sektörlerinde kendilerine iş bulabilir. Özellikle de inşaat sektörü başta olmak üzere sanayi kuruluşları, endüstriyel iş ortamları, fabrikalar, madenler ve bu gibi tehlike arz eden çeşitli birçok noktada iş güvenliği uzmanlarına fazlasıyla ihtiyaç vardır.

  İş sağlığı ve güvenliği sertifikası veren kurumlar en iyi biçimde araştırılarak ele alınmalıdır. Bununla birlikte kişiler yine çeşitli birçok konuda araştırmalar yaparak kendilerini bu meslekte daha da geliştirebilir.

  Yazı kaynağı : www.generalosgb.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap