Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır anlamı nedir

  1 ziyaretçi

  iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır anlamı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır

  İnsan ilişkileri ile ilgili öğüt veren atasözlerimizden bir tanesi de "iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır" olmaktadır.

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Tanımı Nedir?

  Bu atasözünün ilk anlamı; birisinden zor bir şey istemeden önce daha az zor olan bir şeyi kendisinin yapabilmesi gerekliliğidir. "İğneyi kendine çuvaldızı başkasına" batır atasözünün bir diğer anlamı ise birisine öğüt verilemeden önce insanların kendisine ve yaptıklarına bakması gerekliliğidir.

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Kısaca Açıklaması

  Bazı durumlar ile başa çıkması gerçekten zor ve nahoş olabilir. Böyle durumlarda başkasından yardım istenebilir. Ancak bu kötü durumlar için başkasından yardım istemeden önce, istenilen bu yardımın daha kolayını yapabilmeyi göze alması gerekmektedir. Eğer daha kolay bir yardım bile göze alınamıyorsa o zaman zor olan için yardım istemek karşıdaki kişiye haksızlık olmaktadır.

  "İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır" atasözünün bir diğer açıklaması ise öğütler hakkında olmaktadır. Eğer birisine herhangi bir konuda öğüt verilecekse öncelikle öğüt konusunu kişi iyi bir şekilde yapabiliyor olması gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle… - Kültür Sanat Haberleri

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle… - Kültür Sanat Haberleri

   İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Anlamı Nedir? 

   Kendisi küçük bir kötülüğe katlanamayan, başkasına büyük kötülük yapmaktan kaçınmalıdır. Yani insanlar kendisini yapılmasını istemediği şeyleri başkasına kesinlikle yapmamalıdır. Kendileri bu durumda nasıl kötü hissedecekse, aynı şekilde karşıdaki kişi de kendisine kötü hissedecektir. O yüzden böyle durumlarda empati kurmalı ve doğru bir davranış içine girmelidir.

   İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

   Eğer kendine yapılmasını istemediğin şeyler varsa, aynı şeyleri başkalarına kesinlikle yapma. Bu şekilde öne çıkan anlamı ile beraber İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözü günlük yaşamda yaygın olarak kullanılmaktadır.

   ‘’Bu kötülüğü arkadaşına yapmadan önce İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmalısın.’’

   ‘’Onu suçlamadan önce İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır.’’

   ‘’Bir hata yapmadan önce en iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır.’’

   Görüldüğü gibi birçok değişik cümle üzerinden İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır atasözünün kullanmak mümkün. Günlük yaşamda bir uyarı niteliği olarak öne çıkması ile beraber, bu konuda en önemli atasözleri içerisinde geliyor. 

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Bilindiği gibi iğne çuvaldızdan daha küçüktür. Kendinize iğneyi batırdığınız zaman canınız çok acır. Çuvaldız ondan daha kalın olması sebebi ile çok daha fazla zarar verecektir. Bu sebeple başkasına bir kötülük yapmadan önce aynı olaydan çok daha hafifinin sizin başınıza geldiğinde ne hissedeceğinizi düşünerek hareket etmeniz gerekir.

   İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   İnsanlar kendilerine yapılmasını istemedikleri şeyleri başkalarına yapmamalıdır. Kendileri bu durumda nasıl kötü hissedecekse başkaları da aynı şekilde kötü hisseder. Bu sebeple kişilere karşı davranış ve tavırlarımızı düşünerek yapmamız gerekir. İlk önce bu durum benim başıma gelse ne hissederdim diye düşünerek hareket etmek hem sizin hem de toplumun huzuru için önemlidir.

   İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Bu şekilde şaka yapmadan önce iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap