Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  huggy wuggy neden yasaklandı

  1 ziyaretçi

  huggy wuggy neden yasaklandı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Huggy Wuggy nedir? Huggy Wuggy oyuncağı yasaklandı mı, neden yasaklandı, tehlikeli mi?

  Huggy Wuggy nedir? Huggy Wuggy oyuncağı yasaklandı mı, neden yasaklandı, tehlikeli mi?

  HUGGY WUGGY NEDİR?

  Huggy Wuggy, dijital bir oyun.

  Oyundan örnek alınarak tasarlanan Huggy Wuggy karakterleri sadece çocukların ellerindeki peluş oyuncaklarla kalmayıp aynı zamanda kalemlikler, çantalar ve suluklar gibi bir çocuğun kullanabileceği her türlü materyalin üzerinde bulunuyor.

  Huggy Wuggy, mavi, ince keskin dişli canavar ve üçgen bir kafaya sahip uzun kolları olan bir canavar olarak temsil ediliyor.

  HUGGY WUGGY NASIL BİR OYUN?

  Ticaret Bakanlığı'nca, 'Huggy Wuggy' adlı video oyun karakteri oyuncaklarının 'Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği' gerekliliklerini karşılamadığı için satışının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılmasına karar verildi.

  Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, tüketicileri sağlık ve güvenlik açısından koruyucu faaliyetler kapsamında ürün güvenliği denetimleri gerçekleştirildiğine dikkat çekilerek, "Oyuncaklar da bu alanda bakanlığımızın sorumluluğunda bulunan ürünlerden olup, düzenli olarak gerek imalatçı ve ithalatçı denetimleri gerekse satış yeri denetimleri ile piyasaya arz edilmiş olan ürünler kontrollere tabi tutulmaktadır. Söz konusu denetimlerde oyuncaklar Avrupa Birliği (AB) mevzuatı ile uyumlu olan 'Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği'ne göre numune alınarak analize tabi tutulmaktadır. Bu incelemeler sonucunda kimyasal, fiziksel veya mekanik açıdan yönetmelik hükümlerine uygun olmadığı değerlendirilen ürünlerin toplatılması, imha edilmesi gibi yaptırımların yanı sıra firmalara idari para cezası uygulanmaktadır. Bu önlemlere ek olarak; söz konusu uygunsuz ürünlerin bilgileri www.guvensizurun.gov.tr adresinden erişilebilen Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'nde (GÜBİS) ilan edilmektedir" denildi.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Birçok ülkede yasaklanan Huggy Wuggy nedir, ne zaman ortaya çıktı? Huggy Wuggy nasıl bir oyun?

  Huggy Wuggy oyuncak yasaklandı mı? Huggy Wuggy nedir, neden yasaklandı? Huggy Wuggy iade edilecek mi?

  Huggy Wuggy nedir, neden satışı yasaklandı? Ticaret Bakanlığı’nın yasaklatıp toplattığı Huggy Wuggy oyuncak nedir?

  Huggy Wuggy nedir, neden satışı yasaklandı? Ticaret Bakanlığı’nın yasaklatıp toplattığı Huggy Wuggy oyuncak nedir?

  Ticaret Bakanlığı 'Huggy Wuggy' adlı video oyun karakteri oyuncaklarının 'Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği' gerekliliklerini karşılamadığı sebebiyle satışının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılmasına karar verdi. Peki, Huggy Wuggy nedir, neden satışı yasaklandı? Ticaret Bakanlığı’nın yasaklatıp toplattığı Huggy Wuggy oyuncak nedir?

  huggy-wuggy-nedir,-neden-satisi-yasaklandi-ticaret-bakanligi’nin-yasaklatip-toplattigi-huggy-wuggy-oyuncak-nedir-2.jpg

   HUGGY WUGGY NEDİR? 

  Ticaret Bakanlığı’nın aldığı yeni karar Huggy Wuggy oyuncakları yeniden gündeme getirdi. Vatandaşlar Huggy Wuggy oyuncakları nedir sorusunu araştırmaya başladı. Huggy Wuggy bir bilgisayar oyunundaki dev, katil, canavar karakterin pelüş oyuncağıdır. 

  Huggy Wuggy oyununda amaç terk edilmiş bir oyuncak fabrikasında hayatta kalmak. Bu korkunç oyuncak fabrikasında korkunç yaratık oyuncaklardan kaçarak hayatta kalmaya çalışılıyor. Oyundaki Huggy Wuggy karakteri oyunda önce normal oyuncak gibi görünse de bir süre sonra devasa katil bir yaratığa dönüşüyor. Bu korku dolu oyunda oyunun sizi yönlendirdiği çeşitli aşamaları aşarak korkunç karakterlerden kaçılıyor. Bazı bölümlerde sadece oyuncaktan kaçarken bazı bölümlerde ise çeşitli bulmacalar çözerek odadan çıkmaya çalışılıyor. Eğer oynayan oyuncu Huggy Wuggy’ye yakalanırsa oyuncu ölüyor.

  huggy-wuggy-nedir,-neden-satisi-yasaklandi-ticaret-bakanligi’nin-yasaklatip-toplattigi-huggy-wuggy-oyuncak-nedir-3.jpg

   HUGGY WUGGY TİCARET BAKANLIĞI’NCA YASAKLANDI 

  Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Huggy Wuggy oyuncaklarının satışının yasaklanmasına ve toplatılmasına karar verdi.

  Huggy Wuggy adlı oyun karakterinin oyuncaklarına yönelik denetimler gerçekleştirildiği belirtilerek, “Riskli olduğu değerlendirilen ürünlerden numune alınmıştır. Yapılan testler sonucunda 'Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği' gerekliliklerini karşılamadığı tespit edilen 2 ürün için 7223 sayılı 'Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu' uyarınca ürünlerin piyasaya arzının yasaklanması, piyasadan toplatılması ve tüketicilerden geri çağırılması amacıyla duyuru yapılması ile ürünleri piyasaya arz eden firmalara toplam 123 bin 600 TL idari para cezası uygulanmasına 10 Kasım 2022 tarihinde karar verilmiştir” denildi.

  www.gazeteilksayfa.com

  Yazı kaynağı : www.gazeteilksayfa.com

  Çocukların tehlikeli oyuncağı: Huggy Wuggy 'yasaklanmalı mı?'

  Çocukların tehlikeli oyuncağı: Huggy Wuggy 'yasaklanmalı mı?'

  9 METRELİK KATİL BİR CANAVAR

  HUGGY Wuggy, ‘Poppy playtime’ oyununda dijital bir karakter. Çok detay vermek istemem ama oyun için kısaca terk edilmiş bir oyuncak fabrikasındaki oyuncakların intikamı denilebilir. İlk başta sevimli görünen Huggy Wuggy, sonrasında 9 metrelik katil bir canavara dönüşüyor. Yakaladığı çocukları boğarak öldürüyor. Burası önemli. Çünkü İtalya’da 6 yaşındaki bir çocuk 3 yaşındaki Lisa’yı tıpkı Huggy Wuggy’nin yaptığı gibi boğarak öldürmeye çalıştı. Neyse ki ailesi kızı kurtarmayı başardı.

  Çocukların tehlikeli oyuncağı: Huggy Wuggy yasaklanmalı mı

  CİDDİ PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLAR ORTAYA ÇIKARABİLİR

  ÇOCUK ve Ergen Psikoloğu Irmak Kerimoğlu hem kendi kızlarının deneyimi hem de ebeveynlerden arka arkaya gelen sorular sebebi ile oyunu-oyuncakları incelemiş: “Oyunda çok belirgin şekilde korku ve şiddet öğeleri var. Bu ve benzeri oyun ve oyuncakların kaygıyı tetiklemesi, günlük rutini; uyku, yeme, içme, tuvalet gibi düzenleri bozma ihtimali çok yüksek” uyarısı yapıyor.

  HİÇ İZLEMEMİŞ ÇOCUK DA ETKİLENEBİLİR

  Hiç oyunu izlememiş, oyuncağı almamış ama sadece arkadaşlarında görmüş bir çocuk nasıl olur da etkilenebilir? Kerimoğlu, şöyle yanıtlıyor: “Her çocuk doğuştan getirdiği farklı özelliklere sahiptir. Mizaç gibi mesela. Aynı çatı altında büyüyen ve aynı ana babadan gelen kardeşler bile birbirlerine benzemezler. Yanı sıra yetiştiriliş tarzlarından kaynaklı farklılıklar da var. Dolayısıyla bir grup çocuğa ilk bakışta korkunç gelmeyen bu oyuncak, bazı çocuklar için maruz kaldıkları ilk andan itibaren stres ve kaygı sebebi olabilir. Korkabilir, rüyalarında görebilir, uyku düzenleri bozulabilir, sosyal uyum problemleri yaşayabilirler. Benim her iki kızımda da bu durum oldu. Arkadaşlarının oyuncağı varmış ve özellikle de küçük kızım oyuncağı gördüğü an çok korkmuş. Gece uykusundan ağlayarak uyandı.”

  Çocukların tehlikeli oyuncağı: Huggy Wuggy yasaklanmalı mı
  Gül isimli Twitter kullanıcısı, oyununu oynatmadığı, filmini izletmediği, oyuncağını almadığı Huggy Wuggy’yi arkadaşında gören kızının resimlerine taşıdığını söylüyor.

  KORKSALAR DA İZLİYORLAR

  “Oyunu oynayanlar için durum daha da vahim. Karanlık bir ortam. Peşinizde dev, katil bir canavar. Ama çocuk bunun farkında değil. Buna ‘aşinalık etkisi’ deriz. Çünkü çocuk karaktere en başından alıştığı için ne kadar korkunç olduğunu fark edemez. Korku hormonu vücutta endorfin ve serotonin salgıladığı için de korksalar da ilginç gelir, devam ederler. En riskli yaşlar, gerçek yaşamla hayal aleminin ayırt edilemediği okul öncesi dönem. Ciddi psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.”

  TABLET VE TELEFONLAR ‘ÇOCUK BAKICISI’ DEĞİLDİR

  GELELİM sosyal medyada başlatılan #huggywuggyyasaklansın kampanyasına. Psikolog Irmak Kerimoğlu, “Kesinlikle yasaklanması taraftarıyım, buna hiç şüphe yok! Ama artık kendimize şu soruyu sorma vakti geldi. Dün Momo idi, Mavi Balina idi, Squid Game idi, bugün Huggy Wuggy, yarın da başka bir oyun/karakter olacak. Yasaklamak tek çözüm mü gerçekten?” diye soruyor.

  EBEVEYN FARKINDALIĞI ÖNEMLİ

  Ve şöyle devam ediyor: “Oyunun yasaklanması, oyuncakların toplatılması çocuklarımızın güvende olduğu anlamına gelmiyor. Daha önce defalarca söyledik. Bu çok büyük ve ciddi para kazandıran bir sektör. Bundan önce birçok oyun/oyuncak yasaklandı zaten. Ne oldu? Yenisi geldi. Burada temel sorun anne babaların yeterli farkındalığa ulaşmamış olması. ‘Ama arkadaşı da oynuyor’, ‘Ne yani çocuk arkadaşlarından geri mi kalsın?’ demeyecekler. Ve çok daha önemlisi ebeveynler telefon, tablet ve bilgisayarları çocuk bakıcısı olarak kullanmaktan vazgeçmeliler. Çocuğun ekran karşısında saatlerce ve kontrolsüzce zaman geçirmesine izin verdiğinizde tüm risklere kapı aralamış oluyorsunuz. Bu işin en önemli çözümlerinden biri, anne ve babanın elini taşın altına koyması. Kendi çocuğunuzla ilgileneceksiniz! Ne izlediğini, oynadığını ve hatta kimlerle takıldığını bileceksiniz.”

  Çocukların tehlikeli oyuncağı: Huggy Wuggy yasaklanmalı mı

  ÇOCUĞUNLA İLGİLEN

  “Ekran sınırı olacak! Yerine, beraber vakit geçireceksiniz! Tek başına bırakmayacaksınız onları. Ben, ‘Hadi gel, oynayalım’ dediğinizde reddeden çocuk görmedim. Bunları yaparsanız zaten çocuklar bu oyunlar içinde kaybolmaz. Bir ağızdan ‘Yasaklansın’ deniyor, tabii yasaklansın ama suçu oyuna atana kadar sen üzerine düşeni yaptın mı? Bu tip tepkiler sabun köpüğü gibi. Tepki gösteriyorsun, tehlike geçiyor. Sonra çocuk yine saatlerce ve kontrolsüzce bilgisayar başına dönüyor. Bu olmaz.”

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap