Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hindistan varyasyonu belirtileri nelerdir

  1 ziyaretçi

  hindistan varyasyonu belirtileri nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Koronavirüs: Delta varyantı nedir, belirtileri neler?

  Koronavirüs: Delta varyantı nedir, belirtileri neler?

  İlk kez Hindistan'da görülen ve İngiltere'de yayılan Delta varyantına dair belirtilerin diğer varyantlardan bazı farklılıklar gösterdiği ortaya çıktı.

  Zoe Covid Semptom Gubu'nun çalışması bu varyanta ilişkin farklılıklara dair bilgileri bir araya getirdi. Grubun çalışmasında kaydedilen bilgilere göre ilk defa Hindistan'da görülen Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor.

  Klasik Covid-19 hastalığının ana belirtileri ise yüksek ateş, yeni ve sürekli öksürük ile tat ve/veya koku kaybı şeklinde biliniyor. Bu belirtileri gösterenlerin vakit kaybetmeden Covid-19 testi yaptırmaları isteniyor.

  "Bu varyant daha farklı çalışıyor"

  İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Zoe Covid Semptom Grubu Başkanı Dr Tim Spector, topladıkları verilere göre özellikle mayıs ayından bu yana klasik Covid-19 belirtilerine artık çok daha az rastladıklarını kaydetti.

  "Bu varyant daha farklı çalışıyor" diyen Dr Spector, belirtilerdeki bu değişiklik nedeniyle insanların Covid-19'dan şüphelenmeyip yalnızca grip olduklarını zannettikleri ve bu nedenle test ya da izolasyon seçeneklerini eleyip virüsü bulaştırmaya devam ettikleri düşüncesinde. Yaş gençleştikçe belirtilerin de daha hafif seyrettiğine dikkat çeken Dr Spector'a göre koku ve tat kaybı yine de belirtilerde üst sıralarda yer alıyor.

  İngiltere'de Covid-19 vakalarının yüzde 90'ı Delta (Hint) varyantı

  Son edinilen veriler doğrultusunda ülkedeki Covid-19 vakalarının yüzde 90'ını Delta varyantından oluştuğu tahmin ediliyor. Delta varyantının daha önceki baskın varyant olan Alfa (Kent) varyantından yaklaşık yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu tahmin ediliyor.

  İngiltere'de son 24 saatte Covid-19 testi pozitif çıkan kişi sayısı 7 bin 500'e yaklaşırken, en fazla 28 gün önce Covid-19 testi pozitif çıkan kişiler arasındaki can kaybı 8 olarak kaydedildi.

  Ülkede Covid-19 vakalarında artış sürerken, Başbakan Boris Johnson 21 Haziran'da beklenen tam açılmanın dört hafta kadar erteleneceğini ve 19 Temmuz'un yeni tarih olarak belirlendiğini açıkladı. Yeni takvimi ve ülkedeki Covid-19'la ilgili son bilgileri bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyuran Johnson bu ertelemenin dört haftadan daha uzun sürmeyeceğinden 'emin' olduğunu belirtti.

  Bu ertelemenin en önemli nedenlerinden bir, ülkede çok etkin bir şekilde sürdürülen aşılama kampanyasının daha da yaygınlaştırılarak toplumsal koruyuculuğun arttırılmasını sağlamak. Dün itibarıyla ülkedeki yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 79'u bir doz, yüzde 56'sı ise iki doz aşılandı. 19 Temmuz'a kadar iki doz aşılanan yetişkin nüfusun iki katına çıkarılması amaçlanıyor.

  Çift doz aşı olan her 25 kişiden biri hastalığa yakalandı

  İlk defa Hindistan'da görülen ve Dünya Sağlık Örgütü'nün yeni önerisiyle adı Delta olarak güncellenen Hint varyantının en fazla yayıldığı Bolton kentindeki rakamlar yakından takip ediliyor. Kentteki sağlık yetkilileri yeni varyanta bağlı hastaneye yatış oranında bir yükselme kaydedildiğini ancak bu artışın bir önceki dalgaya oranla daha düşük olduğunu kaydetti.

  Rakamlara göre aşılamanın enfeksiyonun ağır hastalığa dönüşmesine engel olduğuna dair güçlü veriler oluşmaya başladığını belirten yetkililer, son dönemde daha genç hastaların enfeksiyon nedeniyle hastaneye yattığına ve yoğun bakım ihtiyacının çok daha düşük olduğuna dikkat çekti.

  Yeni vakaların dörtte üçü aşılanmamış kişilerin Delta (Hint) varyantını kapanlardan oluştuğu ve çift doz aşı olanlar arasında her 25 kişiden birinin hastalığa yakalandığı belirtildi.

  Bu veriler ışığında ülkede kullanılan Covid-19 aşılarının hastalığın yayılmasının ve ağırlaşmasının önüne geçmede ekili olduğunun altını çizen İngiliz bakan, 21 Haziran'da planlanan tam açılma öncesinde ülkedeki yetişkin nüfusun beşte üçünün aşılanmasını hedeflediklerini açıkladı.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Hindistan mutantı nedir, belirtileri neler, ölümcül mü? Son dakika: Hindistan mutasyonu Türkiye'de! - Son Dakika Haberleri İnternet

  Hindistan mutantı nedir, belirtileri neler, ölümcül mü? Son dakika: Hindistan mutasyonu Türkiye'de! - Son Dakika Haberleri İnternet

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "(Kovid-19) Aşı programıyla toplumsal bağışıklığı elde etmeden eski günlerimize dönmek kolay olmayacak." ifadesini kullandı. Koca, İstanbul'da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı gözlendi. Bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar izolasyon altında takip ediliyor." ifadesini kullandı.

  Hindistan mutasyonu belirtileri nelerdir?

  Hindistan varyantları bilim dünyası tarafından yakın takibe alındı. Kaliforniya varyantı, İngiltere varyantı ile yarışacak kadar hızlı yayılabilme özelliği nedeniyle endişe yaratırken, Hindistan dışında ABD ve İngiltere'de de görülen "çifte mutasyonlu" Hindistan varyantı ise, T hücresi adı verilen bağışıklığın hafıza hücrelerinden kaçabilmesi nedeniyle endişeyle izleniyor. Günlük vaka sayılarının 200 binlere ulaştığı Hindistan'da, özellikle ülkenin batısındaki Maharaştra eyaletinde tespit edilen ve koronavirüsün iki olağandışı mutasyonu "E484Qö ile "L425Röyi taşıdığı ifade edilen Hindistan varyantının, daha fazla ölüme ve vaka sayılarında daha hızlı artışa neden olup olmadığının belirlenmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nden Türk Bilim İnsanı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, dünyanın yakından izlediği yeni varyantlar hakkında Demirören Haber Ajansı'na önemli açıklamalarda bulundu.

  Hindistan varyantının ABD'de de tespit edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Özpolat, sözlerini şöyle sürdürdü:Birkaç hafta önce Stanford Üniversitesi, Hindistan'da bulunan bu varyantın Kaliforniya eyaletinde, San Francisco'da birkaç vakada görüldüğünü tespit etmişti. Kaliforniya varyantına benzediği için aşılar yönünden baktığımızda özellikle Pfizer-BioNTech ve Moderna gibi mRNA aşılarının bu varyantlara karşı da koruyucu olacağı düşünülüyor. Ama gerçek vakalar üzerindeki etkisinin de gösterilmesi lazım. Bunlar sadece ön çalışmalar. Aşılardan kaçabilen şu anki bilgilere göre Güney Afrika varyantı gibi görünüyor. Ama Güney Afrika varyantı (henüz) çok sık görülen bir versiyon değil. Amerika'da yüzde 1'in altında. İsrail'de de o civarda. İsrail'de toplumun büyük bir kısmı aşılandı zaten. Buradaki dataya göre mRNA aşıları Güney Afrika varyantına karşı etkili olmayabilir. Hindistan'daki varyantın en önemli özelliği, bu varyantta görülen mutasyonun hafıza hücresi olarak bilinen T hücrelerinin yarattığı bağışıklıktan kaçabilmesi. Ama bunlar henüz teori, ispat edilmesi de gerekiyor çalışmalarla.

  Uğur Şahin: Hindistan varyantını test ediyoruz

  Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech'in üst yöneticisi olan Prof. Dr. Uğur Şahin, küresel çapta panik yaratan koronavirüsün Hindistan varyantı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  AFP'nin geçtiği son dakika gelişmesine göre, BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin, firmasının Pfizer ile ortaklaşa geliştirdiği aşının koronavirüsün Hindistan varyantına karşı etkili olduğuna olan güvenini dile getirdi.

  Şahin konu ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  'Hala Kovid-19'un Hindistan varyantını test ediyoruz, ancak bu varyantta daha önce test ettiğimiz ve aşımızın başarı gösterdiği mutasyonlar var, bu yüzden kendime güveniyorum.'

  Hindistan'da, Kovid-19'un mutasyona uğrayarak bulaşıcılığı artan türlerinin son dönemdeki vaka artışında etkili olduğu tahmin ediliyor.

  Son dönemde bu varyantın da etkisiyle ülkedeki vaka sayıları rekor üzerine rekor kırmış, bugün açıklanan veriler sonrası ülkedeki ölü sayısı 200 bini geçmişti.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Covid: Delta varyantı nedir, nasıl yayılıyor ve daha bulaşıcı mı?

  Koronavirüs 'Hindistan mutantı' belirtileri nedir?

  Hindistan mutasyonu nedir, Türkiye'de görüldü mü? Hindistan varyantı belirtileri ile ilgili bilinenler

  Bu belirti varsa Hint varyantlı mutasyon olabilir! Yeni tehlike! İlk kez görüldü...

  Bu belirti varsa Hint varyantlı mutasyon olabilir! Yeni tehlike! İlk kez görüldü...

  AŞILAR HİNT VARYANTINA ETKİLİ Mİ?

  Prof. Dr. Vefik Arıca, "Şu ana kadar Türkiye'de uygulamada olan Çin aşısı, Biontech aşısı ve uygulanmaya başlayacak Rus Sputnik V aşısının Hint mutasyonuna da yeterli derecede etkili olduğuna dair veriler var. Bu nedenle sırası gelenin aşıyı bir an önce yapması koruma sağlayacaktır." dedi.

  Prof. Dr. Vefik Arıca, hibrit mutasyonla ilgili yaptığı açıklamalarına şöyle devam etti; "Dünyada 'bileşik mutasyon' veya 'hibrit mutasyon' diye adlandırılan birden fazla mutasyonun aynı virüste gerçekleşmesi en son geçtiğimiz aylarda Brezilya'da 18 farklı mutasyonu içeren bir varyant tespit edildi ancak etkisi çok kısa sürdü ve Brezilya dışına yayılmadan bitti. Vietnam'da İngiliz ve Hindistan varyantının karışımından oluşan yeni bir corona virüs çeşidinin tespit edildi. Tespit edilen bileşik varyant İngiltere varyantına ait olan mutasyonlara sahip bir Hint varyantı aslında. Vietnam Sağlık Yetkililerin tespit edilen bileşik varyantın daha bulaşıcı olduğunu, yapılan laboratuvar testlerinde virüsün çok hızlı bir şekilde çoğaldığının tespit edildiği söyleseler de net bir veri şuan için yok. Ancak Vietnam'da tespit edilen hibrit mutasyonun hava yolu ile daha hızlı bulaştığı ve çoğaldığı bu nedenle kalabalık ortamlardan uzak durulması gerektiği, maskeye ve hijyene dikkat edilmelidir."

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap