Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hiç tercih yapmayan ek tercih yapabilir mi

  1 ziyaretçi

  hiç tercih yapmayan ek tercih yapabilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  YKS'de tercih yapmayanlar ek yerleştirmede tercih yapabilir mi? AÖF'e yerleşen adaylar ek yerleştirme tercihi yapabilir mi?

  YKS'de tercih yapmayanlar ek yerleştirmede tercih yapabilir mi? AÖF'e yerleşen adaylar ek yerleştirme tercihi yapabilir mi?

  ÖSYM tarafından açıklanan tarihlerin yanında ek tercih kılavuzu da bugün yayınlandı. Kılavuzda bölümlere göre başvurulabilecek boş kontenjanlar yer alıyor. Ek yerleştirmede, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan adayın yerleştirilmesi beklenmiyor.

  ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla 2021 YKS ek yerleştirme kılavuzunun yayımlandığını duyurdu.

  ÖSYM Başkanı Aygün " Değerli YKS adaylarımız, 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. Tercihlerinizi 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim." açıklamasını yaptı.

  YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

  YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU YAYINLANDI

  2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacak.

  2021-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzuna, bağlantıdan erişilebilecektir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir.

  Ek yerleştirme işlemleri, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2021-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır.

  YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ NE ZAMAN?

  Adaylar, 2021-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 20 Eylül 2021 tarihinde saat 10.00'da başlayacak, 23 Eylül 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir.

  EK YERLEŞTİRME NEDİR?

  Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM’ye bildirilir. boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.

  EK TERCİHLER 2021 NASIL YAPILIR?

  YKS ek tercih için öğrencilerin bekleyişi sona erdi. ÖSYM tarafından yayınlanan YKS ek yerleştirme kılavuzu ile öğrenciler ek tercih maratonuna başladı. Üniversite adayları ek tercihler hakkında araştırma yaparken ''YKS ek tercih 2021 nasıl yapılır?'' soruna yanıt arıyor. İşte adım adım ek yerleştirme:

  2021 YKS ek tercih kimler yapabilir?

  Yazı kaynağı : www.gidahatti.com

  Üniversite Tercihi Yapmayanlar Ek Yerleştirmeye Başvurabilir mi?

  Ek yerleştirmelerde kimler tercih yapabilir,İlk tercih yapmayan Ek yerleştirme de tercih yapabilir mi? İşte Ek Yerleştirmeler İle İlgili Sıkça Sorulanlar...

  1. Birinci Tercihi Yapmayanlar Ek Tercih yapabilir mi?

  Ek tercih yapabilmek için birinci (ilk) tercihte bulunmayı gerektiren hiçbir engel söz konusu değildir. Yani birinci tercih döneminde herhangi bir nedenle tercih yapamamış veya yapmamış adaylar ek yerleştirme tercihinde bulunabilir.

  2. Okul birincileri ek yerleştirmeye başvurabilir mi?

  Okul birincileri eğer ek yerleştirme başvuru koşullarını taşıyorsa “okul birincisi” olarak başvurabilir. Ancak okul birincileri için ayrılan kontenjanlar genelde dolduğu için okul birincilerinin, okul birincisi olarak bir yere girme şansları oldukça düşüktür.

  3. Ek yerleştirme için en az kaç puan gerekli? (Taban Puan)

  Ek yerleştirmede asıl sıkıntı burada gibi. Çünkü burada iki türlü bir puan söz konusu.

  Kayıt yaptırmayanlardan dolayı boşalan kontenjanlar

  Burada yapılması gereken ilgili bölümün birinci yerleştirmede en az kaç puanla öğrenci aldığıdır. Örneğin A üniversitesi B fakültesinin 50 kontenjanı var. Birinci yerleştirmede hepsi doldu fakat 3 kişi kayıt yaptırmadı. Buranın ek kontenjanı klavuzda 3 olarak görünecek. B fakültesini tercih etmek isteyen aday bu fakültenin en düşük kaç puanla öğrenci aldığına bakacak ve puanı, o puana eşit veya fazlaysa tercih yapacak. Diyelim ki bu B fakültesi en son öğrenciyi (minimum puan, taban puan) 395 puanla almış olsun. Eğer ek tercih yapacak adayın puanı 395’ten küçükse bu fakülteye yerleşemeyecektir. Çünkü bu fakültenin taban (minimum) puanı 395’tir.

  Birinci tercih döneminde dolmayan kontenjanlar

  Durumu yine bir örnekle açıklamaya çalışalım. A üniversitesinin C fakültesi nin 50 kontenjanı olsun. Birinci tercih döneminde 45 kişi tercih ederek kayıt yaptırma hakkı kazansın. 3 kişi de kayıt yaptırmasın. Klavuzda C fakültesinin kontenjanı 8 görünecek. Pekiyi taban puanı ne olacak? Burada ayrılan kontenjan tam dolmadığı için her hangi bir taban veya minimum puan söz konusu değildir. Puanınızın kaç olduğuna bakmaksızın tercihinizde bu fakülteyi tercih edebilirsiniz.

  4. Ek Yerleştirme ne zaman yapılacak?

  Ek yerleştirme takvimi ÖSYM tarafından yayınlanacaktır. Ek yerleştirme, döneminin başlaması kesin kayıtlardan sonra olacağından en erken Ağustos tarihleri olabilir.

  5. Ek Yerleştirmeye kimler başvuramaz?

  Birinci tercih döneminde kesin kayıt hakkı kazanmış (AÖF kontenjan sınırı olmayan bölümler hariç) ek yerleştirme yapamazlar.

  6. Ek Yerleştirmeye kimler başvurabilir?

  Ösys’ye girerek tercih yapma hakkı kazanan ve birinci tercih döneminde herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleşmeyenler (AÖF kontenjan sınırı olmayan bölümler hariç)

  2018-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuz ve Başvuru Bilgileri için Tıklayınız

  2018-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Başvurusu için Tıklayınız

  TYT YKS net puan hesaplama programı indir

  YÖK sanal tercih rehberi indir

  TYT YKS başarı sırası hesaplama sihirbazı Tıkla İndir

  Yazı kaynağı : www.sinavtakvim.com

  İlk yerleştirmede tercih yapmayan ek yerleştirmede tercih yapabilir mi?

  İlk yerleştirmede tercih yapmayan ek yerleştirmede tercih yapabilir mi?

  Ek yerleştirmeler yüz binlerce kişi tarafından merakla bekleniyor. İlk üniversite tercihlerinde yerleşemeyen adaylar ek yerleştirme ile hayallerindeki bölümü okumak istiyor. Ancak ek yerleştirmelere herkes katılamıyor. Ek yerleştirme tercihleri için bazı koşullar var. Peki İlk yerleştirmede tercih yapmayan ek yerleştirmede tercih yapabilir mi? Birinci tercihte yerleşenler ek yerleştirmede tercih yapabilir mi?

  2021 YKS maratonu yerleştirme süreci ile devam ediyor. İyi bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler tercihlerini yaptı. Ancak YKS sınavına girip barajı geçmesine rağmen tercih yapmayan adaylar da var. Birinci yerleştirmede tercih yapmayanlar ek yerleştirmelerde tercih yapabilir mi?

  İlk yerleştirmede tercih yapmayan ek yerleştirmede tercih yapabilir mi?

  Binlerce kişi YKS ilk tercih sürecinde tercihte bulunmadı. Ek yerleştirme ile tercih apmak isteyen adaylar İlk yerleştirmede tercih yapmayan ek yerleştirmede tercih yapabilir mi? sorsuna yanıt arıyor. Birinci tercih döneminde herhangi bir nedenle tercih yapamamış veya yapmamış adaylar ek yerleştirme tercihinde bulunabilir.

  Kimler YKS ek yerleştirmede tercih yapabilir?

  1. 2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

  2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir.

  Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

  3. YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

  4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

  YKS ek yerleştirme nedir?

  Yks ek yerleştirme süreci 2019 üniversite birinci yerleştirme işlemleri sırasında herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen veya herhangi bir tercihte bulunmayan adayların başvurabildiği bir süreçtir. .

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap