Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hgs cama yapıştırmadan kullanılabilir mı 2022

  1 ziyaretçi

  hgs cama yapıştırmadan kullanılabilir mı 2022 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  HGS Plakadan Okur Mu?

  HGS Plakadan Okur Mu?

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) etiketi, güç beslemesi olmayan pasif bir RFID (Radyo Frekans ile Tanımlama) etiketidir. HGS sistemi kullanılan tüm giriş çıkış gişelerinde kameralar kullanılarak araç cinsi ve plakası belirlenmektedir. Belirlenen araç plakası, aracın ön camında yer alan HGS etiketinin gişelerde yer alan RFID okuyucular ile eşleştirilmesiyle gişe çıkışında yeşil lamba yanar ve araç geçişi sağlanır.

  Eğer HGS hesabı olmasına rağmen, HGS etiketini ön cama yapıştırmadan ücretli köprü ve otoyollardan geçiş yaparsanız gişelerde sarı uyarı lambasıyla birlikte kaçak geçiş uyarı yazısını göreceksiniz. Geçiş ücreti, gişelerde yer alan kameralarla belirlenen aracınızın plakasına bağlı HGS hesabından aynı gün içerisinde cezasız olarak tahsil edilecektir.

  Buradan etiket yapıştırmaya gerek olmadığı sonucu çıkarılabilmektedir. Ancak farklı ücretli otoyol işletmeleri tarafından bariyerli giriş çıkışlarla da geçiş sağlanabilmektedir. Eğer girdiğiniz bariyerli gişede ön camınızda HGS etiketi olmadığından dolayı bariyer kalkmaz ve gişede de yardım alabileceğiniz görevli birisi olmazsa görevli birisi gelene kadar gişede beklemeniz gerekecektir.

  Köprü ve otoyol gişelerindeki ücretlendirme nakit para alışverişi ile yapılıyordu. Bu sistem gişelerde uzun kuyruklar oluşmasına ve gereksiz vakit kaybına neden olmaktaydı. Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ile nakit para tahsilatın azaltıldı. Ancak araç içerisine yerleştirilen OGS cihazının pahalı olması, sık sık arızalanması nedeniyle beklenilen ilgiyi görmedi. Ardından Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) uygulanmaya başladı ancak gişelerde araçlar dur-kalk yaptıklarından ve kart arızası ya da bakiye yetersizliği durumlarından kaynaklı problemler yaşandı. OGS ve KGS’nin faydalı yönlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan HGS birçok problemi ortadan kaldırabilmiştir.

  17 Eylül 2012’den itibaren ücretli köprü ve otoyollardan geçişlerde KGS yerine HGS kullanılmaya başlanılmıştır.

  HGS ön ödemeli bir geçiş sistemidir. Hesabınızda yeterli bakiye yoksa sistem 15 gün bakiye yükleme süresi vermektedir. HGS hesabına 15 gün içerisinde gerekli yükleme yapılmadığında sistem, hesabı 5 katı ücret ile cezalandırmaktadır.

  HGS etiketi almak isteyen kişi, kimliği ve aracın ruhsatıyla aracın plakasına PTT veya bankalardan gerekli işlemleri yaparak sahip olabilmektedir. HGS hesabı olmadan yapılan geçişlerde cezai duruma düşmemek için 15 gün içerisinde hesap açarak bakiye yüklenilmesi gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.otoraf.com

  HGS Etiketini Cama Yapıştırmak Zorunlu Mu?

  HGS kart ve etiket arasındaki fark nedir? HGS etiketi nasıl yapıştırılır? İşte detaylar

  HGS kart ve etiket arasındaki fark nedir? HGS etiketi nasıl yapıştırılır? İşte detaylar

  HGS kart ve etiket sistemi arasında ödeme açısından hiç bir fark bulunmazken, etiket sistemi ile gişe bekleme süresi daha az hale getirilmiş durumda.

  İşte HGS kullananların en çok sorduğu sorular;

  HGS ÜRÜNÜM VAR GEÇİŞLERİMDE KAÇAK UYARISI ALIYORUM NEDEN?

  Aracınız metalik cama sahip olabilir ;
  Aracınızın kullanım kılavuzundan kullandığınız modelin metalik ön cama sahip olup olmadığını kontrol ediniz. Metalik cama sahip ise yeni bir HGS ürünü alarak HGS Etiketinizi aynanın arkasındaki ve çerçevesindeki siyah noktalı alana konumlandırınız
  Aracınız metalik cama sahip değilse ;
  Etiketinizin deforme olup olmadığını, etiketinizin kullanım klavuzunda belirtildiği şekilde aracınıza yapıştırıldığını kontrol ediniz ve aracınızın ön camında film olmamasına dikkat ediniz. Yukarıda belirtilen sorunlara sahip değilseniz ve etiketinizin çalışmadığını düşünüyorsanız otoyol üzerindeki PTT işyerlerinden etiketinizi kontrol ettirebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşılabilmektedir.

  HGS ÜRÜN BAKİYEMİ VE GEÇİŞLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

  0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz. HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup, HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz veya 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına hgsmusteri.ptt.gov.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.

  HGS KART VE ETİKETİNİ FARKLI ARAÇLARDA KULLANABİLİR MİYİM?

  HGS sistemi plakaya tanımlı tek hesap üzerinden ücretlendirme yapmaktadır etiketin ya da kartın farklı araçlar üzerinde kullanılmasına izin verilmemektedir.

  HGS ÜRÜNÜ ALMAK İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

  Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokosiyle PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir. Kiralık araçlar için yukardaki belgelere ek olarak sözleşmelerle birlikte PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapabilirsiniz.

  HGS ÜRÜNÜMDEN YENİ ALDIĞIM HGS ÜRÜNÜME AKTARIM GERÇEKLEŞTİREBİLİR MİYİM?

  PTT'den satılan ürünler için PTT işyerlerine giderek eski ürününüz içindeki bakiyenin yeni ürününüze aktarılmasını isteyebilirsiniz. Bakiyeniz 7 (yedi) gün sonra sistem tarafından hesabınıza eklenmektedir. Bankalardan aldığınız ürünler için bankanızla görüşmelisiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  HGS etiketini cama yapıştırmak şart mı?

  HGS etiketini cama yapıştırmak şart mı?

  HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kullanırken gişelerden geçerken camınızda bulunan etiket ile geçtiğiniz gişe arasında radyo frekansı üzerinden bir haberleşme oluyor, bu sayede sizin aracınız sistemde hangi HGS kimliğine sahip olduğu ile eşleşiyor ve HGS bakiyenizden anlık olarak bu ücretlendirme düşülüyor. Ama bazen ben gişelerden geçerken okuma başarısız gibi bir hata alıyorum, sonra baktığımda yine bakiyemden sorunsuz olarak düşüldüğünü görüyorum. Sorumu şu şekilde daha net anlatmak istiyorum.

  Diyelim ki hiç HGS almadım ve gişelerden de geçtim. Sonra bana bir şekilde ceza geliyor, demek ki gişelerde plakamı okuyabiliyorlar ve kim olduğumu bulabiliyorlar. O zaman zaten plakamı okuyabilen bir sistem varken neden cama etiket yapıştırmam gerekiyor? Direk plakadan kim olduğumu bulsa daha iyi değil mi?

  Sonuç olarak HGS etiketini (cama yapıştırılan kağıt) hiç kullanmazsak ne olur, ücretler HGS bakiyemizden düşer mi yoksa bir şekilde ceza mı gelir bilen var mı?

  Yazı kaynağı : www.reitix.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap