Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  her şey incelikten insan kabalıktan kırılır atasözünün anlamı

  1 ziyaretçi

  her şey incelikten insan kabalıktan kırılır atasözünün anlamı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Her Şey Incelikten, Insan Kabalıktan Kırılır

  Her şey incelikten, insan kabalıktan kırılır. Atasözünün açıklaması ve anlamı, ne demek?

  Benzer Atasözleri:

  Ateşten korkan, soğuk suyu üfleyerek içer.

  Deve kadar güydün de, kulağı kadar güyemedin mi?

  Zaman para kadar değerlidir.

  Selden gelen, suya gider.

  Ahmak gelin, yengeyi halayığı sanır.

  Ak kâğıttaki siyah yazıdır geçerli olan.

  Öğüt, bir hazine kadar değerli olduğu halde bedava verilir.

  Sittei Sevir kapıyı çevir

  Sora sora Kâbe bulunur.

  Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

  ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.dersimiz.com

  Her şey incelikten insan kabalıktan kırılır

  Her şey incelikten insan kabalıktan kırılır

  İnce olan nesnelerin çoğu kolaylıkla kırılır yada kopar. İnsanda kaba davranışlar karşısında kırılır ve incinir, ikili ilişkiler yara alır. Her insan karşısındaki kişiden saygı ve insancıl bir yaklaşım görmek ister.

  Kaba ve kırıcı davranan insan, yaşadığı toplumda sevilmez ve saygı görmez. Bu nedenle huzurlu bir toplum için herkes birbirine karşı nezaket kuralları içinde davranmalıdır. İnsanlar sevdiklerine karşı büyük bir zaafta bulunur.

  Ona sevgisini verir. İnsanın kırılmasına sebep olacak tek şey ise zaaflarıdır. Bu zaafları ile kişileri yargıladığınızda veya bunların aksini yaşattığınızda kişiler kırılır.

  Aslında insanın bu zaaflarıda incedir, fakat bunları bu kaba, sert ve kalın tavırlar kırar. Tıpkı ince bir ağaç gibi olan gururumuz, onurumuz bir anda yerlebir olabilir. Çoğu ince nesne kolayca kırılabilir veya kırılabilir.

  Kaba davranış karşısında kırılır ve incinir ve ikili ilişkiler yaralanır. Her insan, önündeki kişiden saygı ve insancıl bir yaklaşım görmek ister. Kaba davranan ve incinen kişi, yaşadığı toplumda sevilmez ve saygı görür.

  Bu nedenle, barışçıl bir toplum için herkes birbirlerine karşı nezaket içinde hareket etmelidir. İnsanlar sevdiklerine karşı büyük bir zayıflık yaratıyor. Ona aşk verir.

  İnsanların kırılmasına neden olacak tek şey zayıflıklarıdır. İnsanları bu zayıflıklarla yargıladığınızda veya başka türlü yaşarsanız insanlar kırılacaktır. Aslında, insanın bu zayıflıkları da incedir, ancak bu kaba, sert ve kalın tutumlar onları kırmaktadır.

  Tıpkı ince bir ağaç gibi, gururumuz ve saygınlığımız bir anda yok edilebilir.

  Yazı kaynağı : atasozleri.tembel.net

  Her şey incelikten, insan kabalıktan kırılır Atasözü Anlamı ve Açıklaması

  Her Şey İncelikten İnsan Kabalıktan Kırılır ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

  Her Şey İncelikten İnsan Kabalıktan Kırılır ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

  Her şey incelikten insan kabalıktan kırılır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

  Her şey incelikten insan kabalıktan kırılır.
  İnsanlar sevdiklerine karşı büyük bir zaafta bulunur. Ona sevgisini verir. İnsanın kırılmasına sebep olacak tek şey ise zaaflarıdır. Bu zaafları ile kişileri yargıladığınızda veya bunların aksini yaşattığınızda kişiler kırılır. Aslında insanın bu zaaflarıda incedir, fakat bunları bu kaba, sert ve kalın tavırlar kırar. Tıpkı ince bir ağaç gibi olan gururumuz, onurumuz bir anda yerlebir olabilir.

  Kısaca anlamı : İnsan kaba, anlayışsız ve insanlıktan bihaber olacak olursa, bir gün bu özelliklerinin sıkıntısıyla karşılaşacaktır. Bu yanını bilen kişiler, yadırganan huylarını terk ederek ve kendilerine çeki düzen vererek kötü duruma düşmekten kurtulabilirler.

  Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Bana karşı kabalık edince anladım ki her şey incelikten insan kabalıktan kırılır.

  Açıklama ve kompozisyon : Bize karşı sarf edilen sözlerin ve davranışların, duygularımız üzerindeki etkisi çok büyüktür. Kişiler ise, gördükleri bir kaba davranış karşısında incinir, üzülür ve kırılırlar. O hâlde kişilere karşı hiç ayırım yapmaksızın nazik davranmalı, gönüllerini incitecek söz ve davra­nışlardan kaçınmalıdır. Düşmandan gelen kurşun bile, yüreğimize saplanan kötü bir söz kadar tesirli olamaz. Atalarımız ”Kılıç yarası geçer; ama dil yarası asla geçmez.” diyerek, insanların birbirine karşı sarf ettiği sözlerde çok daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulamışlardır.

  Arabamızın camı kırılsa, onu yenisi ile değiştiririz. Bardağımız kırılsa yenisini alırız, kalemimiz kırılsa başkasını kullanırız. Lakin kırılan kalbimizin yerine yenisini almak, başkasınınkini kullanmak asla mümkün değil. Kırılan kalp, kırıldığı ile kalır ve ne kadar çaba harcansa da tamir edilemez. O kötü ve kırıcı sözler kalbe bir kere zehirli ok misali saplandı mı, oku çıkarsak bile zehri, zehri temizlesek bile açtığı delik kalır. Bu yüzden insanlara karşı nazik olmak, gönüllerini kırmamak gerekir.

  Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

  Yazı kaynağı : www.secdem.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap