Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hayat sigortası geri alma sorgulama

  1 ziyaretçi

  hayat sigortası geri alma sorgulama bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hayat Sigortası Poliçe ve Tazminat Bilgileri Sorgulama

  Toplu ödeme yapılıyor! E-devlet'ten hemen kontrol edin, paranız...

  Toplu ödeme yapılıyor! E-devlet'ten hemen kontrol edin, paranız...

  Bankada hak sahibi olarak paranızı unutmuş veya hiç bilmiyor bile olabilirsiniz. Türkiye'de yaşayan herkesi ilgilendiriyor. Hayat sigortaları alanında uzman tazminat hukukçusu Av. Erkan Behçet Arıkan, hayat sigortası yaptırıp bir şekilde bankalardan veya poliçe kesen kurumlardan haklarını almayanların sayısının her geçen gün arttığını söyleyerek, kişilerin haklarına kavuşmalarına yönelik bilgi verdi. Av. Arıkan; Konut, otomobil veya ihtiyaç kredisi çeken sigortalının hayatını kaybetmesi sonrasında mirasçıların söz konusu sigortadan haberlerinin olmaması nedeniyle de birçok hak sahibinin paralarını almadıkları belirtti.

  Buna rağmen hak sahiplerine ulaşmaya çalışan şirketler ise hak sahiplerinin bir kısmına adres ve iletişim bilgisi yetersizlikleri nedeniyle ulaşamadıklarını ifade ederken, kimi hak sahiplerinin ise telefon dolandırıcılığı şüphesiyle hakkı olan paraları geri çevirdiklerini söylüyor.

  KREDİ ÇEKENLER DİKKAT

  Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi’nin 2018 yılında yaptığı araştırmaya göre hayat sigortaları poliçelerinde unutulan paraların 40 milyonu geçtiğini belirten Arıkan, “Hayat sigortası temelde, ölüm, yaralanma ve ağır hastalık hallerinin, yani risklerinin doğması halinde, kişinin mirasçıları veya kendisine toplu para ödemesi yapılmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

  Temel mantıkta mirasçılarımız sağlıklı olduğumuzda çektiğimiz, konut, araç veya ihtiyaç kredisinin borçlarıyla karşı karşıya kalmasın diye yapılan poliçedir. Aynı poliçeye ağır hastalıklar ile trafik ve iş kazalarını da göz önünde bulundurarak teminatlar ve sigorta sözleşmesi (poliçe) oluşturuluyor. Yukarıdaki hallerin herhangi birinin gerçekleşmesi halinde ise kişi veya hak sahiplerine toplu bir ödeme yapılır” diye konuştu.

  İNSANLAR PARASI OLUP OLMADIĞINI BİLMİYOR

  Hayat sigortası sonrası sistemde biriken rakamların ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Av. Erkan Behçet Arıkan, “Vatandaşlar kredi çekerken veya hayat sigortası yaptırırken kredi ödemeleri ya da banka ile olan parasal süreçleri tamamlanınca poliçeden kaynaklı hakları olup olmadığını bilmiyor. Ancak kredi borcu bitse bile vatandaşın hayat sigortasından kaynaklanan hakları devam etmektedir” dedi.

  E-DEVLETTEN HEMEN KONTROL EDİN

  Arıkan, “Sigorta Bilgilendirme Merkezi’nin, e-devlet sistemi üzerinden sunmuş olduğu hizmete binaen sorgulama yapılarak, vatandaşlarımız hayat sigortalarının var olup olmadığını ve hangi tarih aralığını kapsadığını öğrenebilirler. Bundan sonraki süreçte hakkı olduğunu düşünenler ilgili sigorta şirketine başvuru yapabilmektedir. Bankalar Ev, arsa, araç, ihtiyaç kredisi çekenlere prosedür olarak bahsetmiş olduğumuz hayat sigortası poliçelerini imzalatmaktadır. Vatandaşlarımız bilgi sahibi olmak için hayat sigortası alanında uzmanlara başvurarak poliçelerden kaynaklı haklarına kavuşabilir” ifadelerini kullandı.

  SÜREÇ NASIL İLERLİYOR?

  Kredi çektikten sonra, kredi çeken kişinin hala hayatta olup olmadığı veya kişi sağ ise kaza ya da ağır hastalığa yakalanıp yakalanmadığına bakıldığını belirten Arıkan, “Daha sonra sözleşmede bulunan haklar incelenerek sürece başlanır. Gerek Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gerekse de ilgili sigorta şirketlerine e-posta ve telefonla ulaşma güçlüğü, kişilerin Türkiye’nin herhangi bir yerinde olması sebebiyle çoğunluğu İstanbul’da bulunan sigorta şirketlerine ulaşmakta güçlük çekmesi, süreçteki hukuki taleplerin ve evrakların neler olduğunun bilinmemesi ile bu sürecin yönetiminin zorlayıcı olmasından ötürü hukuki destek alınmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

  5 YIL İÇİNDE TALEP EDİLMEZSE ZAMAN AŞIMINA UĞRUYOR

  Hayat sigortasının yalnızca banka kredi ve kredi kartı borcunu ödemekle kalmadığını aktaran Av. Erkan Behçet Arıkan, “Aynı zamanda poliçede bakiye kalması durumunda kalan bakiye bedeli hak sahiplerine ödemekle mükelleftir.

  Örneklendirecek olursak 100 bin lira kredi çekildiğini ve 50 bin lirasını ödendiğini varsayarsak, vatandaş sigorta şirketinden teminat altında olan 50 bin lira hakkını parasal olarak talep edebilecektir. Rizikonun yani ölüm, yaralanma durumunun doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu hak talep edilmelidir. Aksi halde bu hak zaman aşımına uğrayacaktır” diye konuştu. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, hesabının bulunduğu bankalara veya sigorta şirketlerine şahsen başvuruda bulunabilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Hayat Sigortası Parası Nasıl Geri Alınır?

  Hayat Sigortası Parası Nasıl Geri Alınır?

  Hayat sigortası parası iade koşulları ve nasıl geri alınabileceğine dair genel olarak çok fazla bilgi bulunmaz. Bu nedenle katılımcılar paralarını geri alabileceklerini düşünmezler. Bu yazımızda, hayat sigortası parasını geri alma şartları hakkında merak edilen her detayı ve bu hakkı kullanma yollarını açıklamaya çalıştık.

  Hayat Sigortası Parası Nasıl Geri Alınır?

  Hayat sigortası yaşam boyunca karşılaşılabilecek pek çok risk durumuna karşı güvence sağlamaktadır. Ancak bunun yanında, katılımcıların isteğine bağlı olarak iptal edilebilir. Sigorta poliçesinin iptalinin gerçekleşmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar sağlandığı takdirde iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

  Sigorta şirketleri, prim iadeli veya vefat teminatı içeren hayat sigortası poliçelerinden geri alınacak primlerin ödenmesinde farklı uygulamalar işleme koymaktadır. Hayat sigortası para iadesi prosedürleri hakkında bilgi almak için Sigorta Dünyası müşteri hizmetlerini arayabilir ve detayları öğrenebilirsiniz.

  Hayat sigortası kapsamında para iadesi 3 farklı yol üzerinden yapılabilmektedir. Bunlar:

  Hayat sigortası para iadesine dair daha fazla detay öğrenmek için Hayat Sigortası İadesi Nasıl Gerçekleşir, İptal Dilekçesi Nedir? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

  Hayat Sigortası İptal Dilekçesi Nedir?

  Hayat sigortası iptalinin gerçekleşmesi için ilgili sigorta şirketine talebe dair dilekçe verilmesi gerekebilir. İptal dilekçesi, satın alınan ürünün iptal edilmesi ve prim iadesinin sağlanması için yazılan bir dilekçedir. Bu dilekçenin işleme alınabilmesi için şu bilgilerin verilmesi gerekir:

  Yukarıda belirttiğimiz bilgilerin tümünü içeren bir dilekçe ile ilgili sigorta şirketine başvuru yapıldığında, poliçe iptali hiçbir sorun yaşanmadan gerçekleştirilir ve para iadesi sağlanır. İptal dilekçesi yazılırken sigorta şirketinin genel müdürlüğüne hitaben yazılması gerektiğini unutmamak gerekir. Tüm bunların yanında iptal nedeni ve prim iadesi talebi de net bir şekilde açıklanmalıdır.

  Sigorta şirketine iptal dilekçesinden iletildikten sonra işlem onaya alıncak ve bir iki gün içerisinde, iptal işlemi gerçekleşerek iade yapılacaktır. İade işlemi, katılımcının primleri ödediği banka hesabına ya da kredi kartına yapılmaktadır.

  Hayat sigortası iptal dilekçesi hakkında bilgi almak ve nasıl yazıldığını öğrenmek için Hayat Sigortası İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır? Yazımızı okuyabilirsiniz.

  Hayat Sigortası İptal Dilekçesi Örneği

  Hayat sigortası poliçesini iptal ettirmek isteyen katılımcılar, aşağıda örneğini paylaştığımız gibi bir dilekçe hazırlayabilir:

  “T.C. … KAYMAKAMLIĞI

  Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na

  Şikâyetçi :

  Adresi :

  Şikâyet Edilen :

  Adresi :

  Ş. Parasal Değeri :

  Şikâyet Tarihi :…/…/201…

  Konusu :Bilgim, rızam ve onayım olmadan "Hayat Sigortası" yapılması,

  Açıklamalar :

  1. … Bankasından … Kredisi aldım.

  2. Bu krediye ilişkin sözleşme imzaladım. Ancak ilgili mevzuat gereğince sözleşmede yer alacak hükümlerin 24 saat öncesinde bilgilendirmenin yazılı ve sözlü olarak yapılması gerekirken banka bunu yapmamıştır.

  3. … Kredisi sözleşmesinde daha sonradan banka tarafından ilave edilen “Hayat Sigortası” bedelinin yer aldığını ve kesintilerinin yapıldığını tespit ettim.

  4. Aslında Hayat Sigortası, zorunlu değildir. Çünkü ilgili mevzuata göre tüketicinin bilgisi, rızası ve onayı alınmadan yapılan sigortaların hukuken hiçbir geçerliliği yoktur.

  5. Tüm bu izah edilenler bağlamında haksız ve hukuksuz olarak banka tarafından kesintisi yapılan hayat sigortası adı altındaki “… TL” bedelin tarafıma iadesine karar verilmesini istiyorum.

  Hukuki Sebepler : 4077 Sayılı Kanun 6.md. ve diğer ilgili mevzuat.

  Deliller : Kredi sözleşmesi, ödeme belgeleri, banka sistem kayıtları, bilirkişi incelemesi ve sair deliller.

  Netice ve Talep : İzah edilen nedenlerden ötürü;

  1. Şikâyetimin Kabulüne,

  2. Hayat Sigortası kesintisinin İptaline,

  3. … TL bedele, banka mevduat hesaplarına uygulanan en yüksek değişken faizin ilave edilerek toplamının tarafıma iadesine,

  Karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.

  Şikâyetçi

  (Ad, Soyad ve İmza)

  Ekler :

  1- Kredi Sözleşmesi

  2-Ödeme belgeleri”

  Hayat sigortası iptali ve iptal dilekçesi hakkında daha detaylı bilgi almak için Sigorta Dünyası iletişim kanalları üzerinden sigorta uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

  Hayat sigortası hakkında kapsamlı bilgilere Hayat Sigortası Genel Şartları Neden Önemli? Yazımızdan ulaşabilirsiniz.

  Hayat Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?

  Hayat sigortası poliçesi, sözleşmede aksi belirtilmediği sürece 1 yıllık sürecek şekilde düzenlenir. Sigorta poliçesi almak için ödenmesi gereken primler ise farklı değişkenler üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun yanında hayat sigortasının sigortalıya ne kadar ödeyeceği, poliçede yer alan teminatlar ve primler üzerinden düzenlenmektedir.

  Hayat sigortası genel şartları kapsamında yapılan belirlemelere göre; hayatı üzerinde güvence sağlamak amacıyla sözleşmesi yapılan kişiye “sigortalı”, prim ödemek suretiyle sigortalının menfaatini sigortalayan kişiye “sigorta ettiren” ve sigorta sözleşmesinde tarafsız bir şekilde lehine sigorta sözleşmesi yapılan ve risk durumlarının gerçekleşmesi halinde tazminat isteme hakkına sahip olan kişiye de “lehdar” tanımlaması yapılır. Hayat sigortası kapsamında yapılan prim ödemeleri ise teminat tutarı üzerinden lehdara yapılmaktadır.

  Hayat sigortası üzerinden prim iadesi ya da ödeme alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ödeme süreçleri, sigorta şirketlerinin standartlarına ve hayat sigortası ürünlerine göre değişebilmektedir.

  Tüm bunların yanında zorunlu olmamakla birlikte, bankalar tarafından çekilen kredi bağlantılı hayat sigortaları kapsamında da prim iadesi alman mümkündür. Bunun içi katılımcıların ilgili bankaya gereken başvuruyu yapması gerekmektedir. Başvuru sonucunda, onay verilmesini takip eden 30 iş günü süresince katılımcıya gerekli ödeme sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır.

  Hayat sigortası üzerinden alınabilecek geri ödemelere dair tüm detayları Hayat Sigortası Ne Kadar Öder? Yazımızdan öğrenebilirsiniz.

  Hayat Sigortasında Vefat Halinde Nasıl Ödeme Yapılır?

  Hayat sigortası poliçesi kapsamında yer alan kişi vefat ettiğinde, sözleşmede yer alan yakınlarına vefat tazminatı ödemesi yapılır. Sigortalı vefat ettiğinde yakınları tarafından sigorta şirketine vefat bilgisinin iletilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi talep elime ulaştıktan sonra, ilk olarak kişinin ölüm sebebini araştırır ve poliçe standartlarına uyumlu olup olmadığını kontrol eder. Sonrasında uygun olması durumunda, gereken tazminat ödemesini gerçekleştirir.

  Sigortalı, sigorta poliçesi kapsamında yer alan hastalıklar ya da kazalardan dolayı hayatını kaybetmişse; sigorta şirketi poliçe bedeli üzerinden tazminat hesaplaması yapar ve kısa süre içinde yakınlara tazminat ödemesini gerçekleştirir. Bunun yanında sigorta kapsamı dışında kalan bir nedenden dolayı sigortalı kişi vefat etmişse, poliçe iptal edilir ve tazminat ödemesi gerçekleşmez. Tüm bunların yanında vefat durumlarında, sigorta poliçesini devretme şansı bulunmaz.

  Hayat sigortası ölüm tazminatına dair hesaplama adımlarını Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı Hesaplama Adımları Nelerdir? Yazımızda bulabilirsiniz.

  Hayat Sigortası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Hayat sigortası poliçe sorgulaması yapmak pratik pek çok yol üzerinden yapılabilir. Hayat sigortası sorgulaması, online kanallar aracılığıyla başlatılabilmektedir. Var olan hayat sigortası poliçelerine dair detaylar, e – devlet uygulaması üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca Sigorta Dünyası web sitemiz üzerinden online başvuru formu doldurabilir ve kolayca sorgulama başlatabilirsiniz.

  Sorgulama işlemi sonrasında sigortalı kişi; kaç tane sigorta poliçesi olduğunu, poliçe özelliklerini ve teminatlarını, sigorta poliçesinin hangi firmadan yapıldığını öğrenebilir. Bunun yanında sorgulama ile hayatını kaybeden kişinin bilinmeyen bir hayat sigortası poliçesi varsa keşfedilmesine de olanak sağlar. Ancak bu koşulda, sigortalının yakınlarının sigortadan tazminat alabilmeleri için en fazla 7 yıl geçmesi gerekmektedir. 7 yılı geçmiş vefat süreleri sonunda poliçe, zaman aşımına uğramaktadır.

  Hayat sigortası sorgulaması yapmak ve en doğru fiyat bilgisine ulaşmak için Sigorta Dünyası yetkililerimizle iletişime geçebilirsiniz. Çağrı merkezimiz 7 / 24 hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra web sitemiz aracılığıyla hızlı ve pratik bir şekilde ücretsiz sorgulama yapabilir ve başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sigortadunyasi.com

  Kredi Çekerken Gereken Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

  Bankalardan kredi çekerken zorunlu olarak hayat sigortası talep edilmektedir. Hayat sigortasının yapılmasının amacı kredi alan kişinin vefat etmesi durumunda kalan borcun sigorta şirketi tarafından yasal varislere ödenmesidir.

  Çoğu kişi kredi çekerken yapılan sigorta ücretinin geri alınıp alınamayacağını merak etmektedir.

  Bankalar tarafından zorunlu olarak yaptırılan hayat sigortası sonrasında iade olarak alınabilmektedir. Ancak çoğu kişinin bu durumdan haberi olmadığı için bankalar iade konusunda herhangi bir bilgi vermekten çekinir.

  Hayat Sigortası İadesi Nasıl Alınır?

  Kredi borçlarını erken kapatan müşterilerin sigorta primlerini talep olmadıkça geri ödemeyen bankalar, kimi zaman 24 ay vade ile kredi alan kişiler için 36 aylık sigorta yaptırmakta, fazladan primler de bankaya kalmaktadır.

  Kredi borçlarını ödeyen ve hayat sigortası iadesi almak isteyen müşteriler dilekçe ile geri ödeme alabilmektedir. Eğer söz konusu banka iade konusunda zorluk çıkarırsa tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunmak da mümkündür. Kaymakamlık binalarında yer alan tüketici hakem heyetleri genellikle 3 ay içinde karara varmaktadır. Bu gibi bir durumda banka zorunlu olarak iade yapmaktadır.

  Her yıl sigorta primlerinin geri alınabilmesi için gerekli tarihler, o yılı ilgilendiren kanunun Resmi Gazete’de yayınlanması ile duyurulur. Bu tarihler arasında kişinin sorgulama yapabilmesi mümkündür.

  Aynı zamanda sigorta şirketleri başvuru yapılması için 30 gün ek süre tanımaktadır.

  İade ile alakalı detaylar için sigorta şirketinden yardım alınabilirken, bankaların web sitelerinden de ilgili konuya ulaşmak mümkündür.

  Erken Ödenen Kredilerde İade

  Borcu erken kapatılan kredilerde hayat sigortası iadesi için müşterinin sigorta şirketine değil, direkt olarak bankaya başvuruda bulunması gerekmektedir. Söz konusu dilekçe ile bankaya başvuruda bulunarak prim iadesi alabilirsiniz.

  İadesi Alınmayan Sigorta Ödemeleri Ne Olur?

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çoğu kişi sigorta iadesi alabileceğinden haberdar olmadığı için parası bankalarda kalmaktadır. Bu gibi durumlarda para, sigorta şirketleri tarafından oluşturulan Güvence Hesaplarına aktarılmakta ve orada kalmaktadır.

  Başvuru tarihlerini kaçıran vatandaşlar tekrar başvuruda bulunamayacağı için, mutlaka tarihlerin kontrol edilmesi ve doğru zamanda başvuru yapılması önemlidir.

  Yazı kaynağı : olayinkolayi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap