Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hastanede klinik destek elemanı ne iş yapar

  1 ziyaretçi

  hastanede klinik destek elemanı ne iş yapar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Klinik Destek Elemanı

  Sağlık meslek mensuplarına veya sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde tıbbi cihaz alanında çalışan teknik elemanlara, cihazların kullanılması sırasında teknik bilgilendirme yapan, teknik eğitimlerini veren ve gerektiğinde yerinde uygulama yoluyla cihazın kullanım özellikleri hakkında bilgi veren çalışma belgesi düzenlenmiş kişidir.

  Klinik Destek Elemanı klinik destek faaliyetlerini yürütür.

  Klinik Destek Elemanı eğitimini alacak olan kişiler; Mevzuat eğitimi, Tıbbi etik eğitimi, Steril hizmet alanlarında çalışma eğitimi ve Radyasyon güvenliği eğitimi olmak üzere 4 başlıkta eğitim alacaklardır.

  Klinik Destek Elemanı Eğitimine Katılabilmek İçin; Yönetmeliğin Ek 4’ünde listelenen lisans veya ön lisans mezuniyet alanlarının herhangi birinden diploma sahibi olmak gerekmektedir.

  Yurt dışındaki mezuniyetlerde YÖK’den alınacak karekodlu yükseköğrenim diploma denklik belgesi ile başvuru yapılmalıdır.

  Başvuru işlemlerinin aşağıda açıklandığı şekilde yapılması gerekmektedir:

  Eğitime başlamak için gerekli şartları taşıdığınız halde eğitime başlangıç sms’i almadıysanız, eğitim linki aşağıdaki gibidir:

  https://uzet.sakarya.edu.tr/

     Yönetmelikte belirlenen Klinik Destek Elemanı olarak çalışması uygun görülen lisans ve önlisans bölümleri listesi; 

  Yazı kaynağı : tcesis.org

  Klinik destek elemanı nedir, ne iş yapar? Klinik destek elemanı görev tanımı

  Klinik destek elemanı nedir, ne iş yapar? Klinik destek elemanı görev tanımı

  Klinik destek elemanı nedir, ne iş yapar? Klinik destek elemanı görev tanımı

  Hastanelerde doktorların yanı sıra farklı görevlerde yer alan sağlık çalışanları da bulunabiliyor. Bu sağlık çalışanlarından biri de klinik destek elemanları oluyor. Peki, klinik destek elemanı nedir, ne iş yapar, görev tanımında neler yer alıyor? İşte detaylar…

  Sağlık çalışanları bağlı bulundukları okuldan mezun olduktan sonra açılan iş alanları içerisinden tercihlerini yapabiliyor. Hastanelerde doktorların yanı sıra farklı alanlarda görev alacak kişiler de istihdam ediliyor. Bu istihdamlardan biri de klinik destek elamanı olarak biliniyor.

  KLİNİK DESTEK ELEMANI NEDİR, NE İŞ YAPAR?

  Klinik destek elemanının görevleri, yetkileri ve sorumlulukları şu şekilde;

  Hastaya kullanılan tüm cihaz ve malzemeler arasından sağlık çalışanlarının uygun gördüklerini, temizleyip ve kullanıma hazır hale getirmek

  Klinikteki iş ve işleyiş esnasında kullanılan evrakları ilgili birimlere iletmek.

  Sağlık çalışanlarının talebi doğrultusunda malzeme cihaz, tıbbi sarf, ilaç vb. transferini sağlamak

  Sağlık çalışanının uygun gördüğü hastanın birimler arası transferini sağlamak.

  Hasta numunelerini (kan, idrar vb.) laboratuvarlara götürüp, laboratuvardan gelmesi gereken materyal ve malzemeleri getirmek.

  Hastaya pozisyon vermede sağlık çalışanına yardımcı olmak.

  Sağlık çalışanın gözetiminde hastanın kişisel bakımının (tuvalet, banyo, vücut temizliği vs.) yapılmasına yardımcı olmak.

  Hiçbir şekilde hastaya ve yakınlarına bilgi, eğitim, öneri vermemek

  Kurumun gerekli gördüğü eğitimlere katılmak.

  Görev yaptığı alanda atıkların uygun şekilde ayrıştırılmasına yardımcı olmak.

  Kliniğe transfer edilecek hastanın transferini sağlamak.

  Ex' in hazırlanmasına yardımcı olup, morga transferini sağlamak.

  Bir üst amirinin ve Hastane Yöneticisinin verdiği diğer yasal görevleri yerine getirmek.

  Geçtiğimiz günlerde yapılan bir alımda adaylarda bu bölümlerden birinden mezun olma şartı aranmıştı; 

  Bilgisayar Mühendisliği. Ağız ve Diş Sağlığı. Bilişim Sistemleri Mühendisliği. Ameliyathane Hizmetleri. Biyokimya. Anestezi. Biyoloji. Bilgisayar Operatörlüğü. Biyomedikal Mühendisliği. Bilgisayar Programcılığı.Biyomühendislik. Bilgisayar Teknolojisi. Biyoteknoloji. Biyomedikal Bilimler. Diş Hekimliği. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi. Ebelik. Çevre Sağlığı. Eczacılık. Diş Protez Teknolojisi. Elektrik Mühendisliği. Diyaliz. Elektrik-Elektronik Mühendisliği. Eczane Hizmetleri. Elektronik Mühendisliği. Elektrik. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği. Elektrik Cihaz Teknolojisi.Endüstri Mühendisliği. Elektronik Teknolojisi. Ergoterapi. Elektronörofizyoloji. Fizik. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon. Fizik Mühendisliği. Evde Hasta Bakımı. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon. Fizyoterapi. Genetik ve Biyoinformatik. İlk ve Acil Yardım.Genetik ve Biyomühendislik. Kimya Teknolojisi. Hemşirelik. Laborant ve Veteriner Sağlık.Kimya. Laboratuvar Teknolojisi. Kimya Mühendisliği. Makine.Kontrol Mühendisliği. Mekatronik.Makine Mühendisliği. Metalürji.Malzeme Mühendisliği. Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği. Mekatronik Mühendisliği Nükleer Tıp Teknikleri. Metalürji Mühendisliği. Odyometri. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği. Optisyenlik.Moleküler Biyoloji ve Genetik. Ortopedik Protez ve Ortez.Odyoloji. Patoloji Laboratuvar Teknikleri. Sağlık İdaresi. Perfüzyon Teknikleri. Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Radyoterapi. Sağlık Kurumları Yöneticiliği. Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Sağlık Memurluğu. Sağlık Teknikerliği.Sağlık Yönetimi. Sosyal Hizmetler.Sistem Mühendisliği. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik. Sosyal Hizmetler. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri.Tıp. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama.Tıp Mühendisliği. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri.Yazılım Mühendisliği. Yaşlı Bakımı.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Sürekli İşçi Klinik Destek Personeli Görev Tanımı

  Güncelleme Tarihi: 15.06.2021

  T.C.

  AKSARAY VALİLİĞİ

  İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

  Aksaray Eğitim Ve Araştırma Hastanesi

  İÇ TAMİM

  Klinik Destek faaliyetlerinin amacı; Sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışan, hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesinde, beslenme programının uygulanmasında, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve hastaya refakat eden, kendi alanı ile araç gereçleri yerinde ve zamanında kullanması ile ilgili hizmetlerdir.

                                                                                                       Dr. Murat ÖZCAN

                                                                                                             Başhekim V.

  Yazı kaynağı : aksarayeah.saglik.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap