Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler nelerdir

  1 ziyaretçi

  hastalıklara karşı vücut direncini artıran besinler nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler!

  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler!

  In Haberler

  By nurullah

  No comments

  Yazı kaynağı : hisarhospital.com

  Vücut Direncini Yükselten Besinler

  Vücut Direncini Yükselten Besinler

  Grip, özellikle kış aylarında çok yaygın olarak rastlanan, bebek, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hafife alınamayacak kadar önem arz eden viral yani virüs kaynaklı bir hastalıktır. Grip virüsü sürekli yapısal değişimlere uğradığı için insanlara tekrar tekrar bulaşabilen bir virüstür. A, B ve C olarak adlandırılan 3 tip grip virüsü vardır. Ancak gripte etkili olanlar A ve B tipleridir.

  Grip, bilindiği üzere bulaşıcıdır ve buna bağlı olarak en yaygın görülen salgın hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alır. Kış mevsiminde soğuk olan havaya karşı uyum sağlamak için vücudumuz daha fazla enerji harcar. Sağlıklı beslenmeyen kişilerde bu ihtiyaç karşılanmak istendiğinde vücut direnci düşer ve kişi hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Vücut direncini yüksek tutmak ve gribe karşı savunma kalkanı oluşturmak için, bazı gıda ürünlerinin önemi vardır.

  BEYAZ VE YEŞİL ÇAY

  Birçok faydası bulunan beyaz ve yeşil çay, güçlü antioksidan özelliği ile doğal birer virüs düşmanı ve bağışıklık kuvvetlendirici olarak da karşımıza çıkar.

  SOĞAN VE SARIMSAK

  Doğal bir diğer antibiyotik de soğan ve sarımsaktır. Yapısındaki bileşikler sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahip soğan ve sarımsağın, yemek ve salata soslarına mutlaka katılması gerekir.

  MAYDANOZ

  Yemeklerin yanında saplarıyla birlikte tüketilecek 5-10 dal maydanoz ise, kişinin günlük C vitamini gereksiniminin üçte birini, beta-karoten ihtiyacının ise yüzde 10'unu karşılar.

  Vücut Direncini Yükselten Besinler

  BALIK

  Balıkgribe karşı etkili bir savunucudur. Omega 3 yağ asitleri ve zengin içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunan balığın haftada 2-3 kez mutlaka tüketilmesi gerekir.

  KURUYEMİŞLER

  Balığın yanı sıra fındık-ceviz-badem gibi kuruyemişler de vücudun direncini artırmada önemli. E vitamini en kuvvetli antioksidan vitaminler olan fındık-ceviz-badem üçlüsünün düzenli tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  ZENCEFİL

  Zencefilin sayısız faydası pek çok bilimsel araştırma ile ispatlanmış. O faydalardan biri de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi.

  NAR

  Çoğunlukla suyunu tükettiğimiz, zahmetli yenilmesi sebebiyle o sıkıntıya girmekten kaçındığımız bir meyve nar. Ama griple mücadelede son derece önemli bir rol oynayan narın da kabuğuna yakın beyaz kısımlarıyla tüketilmelidir. Narın içeriğinde bulunan polifenolik bileşikler ve nara kırmızı rengini veren antosiyaninler, antioksidan kapasitesiyle bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip. Beyaz kısımlarından da faydalanmak ise antioksidan etkisini kat kat artırır.

  Vücut Direncini Yükselten Besinler

  KİVİ

  Kivi ise tam bir vitamin ve mineral deposudur. Hem çocuklarda hem de erişkinlerde nefes darlığı, astım ve öksürük gibi bezdirici sorunlara karşı son derece fayda sağlar.

  ADAÇAYI

  Antioksidan bakımından zengin olan adaçayı, soğuk algınlığına iyi gelir. Adaçayı ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyon ve iltihaplarda da oldukça faydalıdır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Koronavirüs sürecinde vücut direncini artıracak öneriler

  Koronavirüs sürecinde vücut direncini artıracak öneriler

  Dünyada ve ülkemizde etkisi tüm hızıyla devam eden Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalıkla mücadele edebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. Bu dönemde vücut direncini artırmanın yolu ise doğru gıdalarla dengeli bir beslenme düzeninden geçiyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Merve Sır, koronavirüse yakalanan bireylere sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İçecekler Nelerdir? Hastalıklara Karşı Vücut Direncini Artıran İçecekler...

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İçecekler Nelerdir? Hastalıklara Karşı Vücut Direncini Artıran İçecekler...

  Bağışıklık sistemi vücudu dış etkenlerden koruyan bir sistemdir.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İçecekler Nelerdir?

  Soğuk havalar ve mevsim değişiklikleri insanları çok etkiler. Bu tür havalardan dolayı insanlar grip olabilir. Griple beraber birçok belirti kendini gösterir. İnsanların bu tür hastalıklardan korunmak için bazı önlemle aldığı görülüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek hasta olma riskini ortadan kaldıracaktır.

  Kişiler bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirildiğini veya hangi besinler tüketeceğini bilmiyor. Dış etkenlerden gelen virüsler veya bakteriler vücudu ele geçirerek hasta olmamıza neden oluyor. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireyler kolay bir şekilde hasta olabilir. Fakat bu sistemi güçlendirerek virüslere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayabiliriz.

  Bağışıklık sisteminde öne çıkan birçok durum bulunuyor. Bazı besinler sahip olduğu besin değerleriyle insan sağlığına çok faydalıdır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlü olması her insanı hastalıklardan koruyabilir. Grip gibi virüslü bir hastalığa karşı bağışıklık sistemi bir direnç gösterir. Fakat bu direncin iyi olabilmesi için, bağışıklık sisteminin de kuvvetli olması gerekiyor. Bazı besinlerle bağışıklık sistemini güçlendirmek çok kolaydır. Bu besinler vücuda direnç kazandırarak, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlar.

  Hastalıklara Karşı Vücut Direncini Arttıran İçecekler Hakkında

  Hastalıklar insan vücuduna bakteri ve virüslerle dahil olur. Hastalık bulaşmadan önce insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemi sürekli olarak direnç gösterir. Eğer bu dış etkenler bağışıklık sistemiyle olan savaşını kazanırsa, insanların hasta olması kaçınılmazdır. Bu durumda bu sistemin güçlendirilmesi gerekir. Her insanın bağışıklık sistemi farklı çalışıyor. Bağışıklık sistemi tamamen beslenmeyle alakalı bir durumdur. Uzmanlar bu konuda birçok yapılacak şey öneriyor. Hastalıklara karşı vücut direncini arttıran bazı içecekler bulunuyor. Bu içecekler şu şekildedir;

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap