Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hasbiyallahu la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbü’l-arşi’l-azim faziletleri

  1 ziyaretçi

  hasbiyallahu la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbü’l-arşi’l-azim faziletleri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hasbiyallahü la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül arşil azim Gümüş Kolye - DilekBora Takı ve Aksesuar

  Hasbiyallâhu lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm

  Tevbe Suresi 129. Ayet-i kerimesinde geçen bu dua oldukça faziletli ve önemli bir zikirdir. Birçok âlim bu zikir ile meşgul olarak devamlı okumuşladır.

  Tevbe Suresi 129. Ayet: Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi).

  Tevbe Suresi 129. Ayet Meali: Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.”

  Sabah ve akşam 7 kere aşağıdaki duayı okuyanın dünya ve ahiret işlerinde Allah ona kafidir.

  Ayrıca bu dua ailenin huzur ve mutluluğu için çok önemle okunan bir duadır.

  Bediüzzaman Hazretlerinin Akşam ve Yatsı Namazı Arası Okuduğu ve yapılması çok faziletli dualardandır. Akşam ve Yatsı namazı arası 33 kere okunur.

  Ebu Davud’un süneninde rivayet olunduğuna göre; Ebu’d-Derdâ Hazretleri (r.a) demiştir ki,

  Kim sabaha ve akşama erişdiği vakitlerde yedişer defa: “Hasbiyalla hü lâ ilahe illa hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbü’l-arşi’l-azim” (Ondan başka ilah yoktur. Ben O’na tevekkül ettim. O ulu arşın da sahibidir”) diye dua ederse Allah onu üzen her şeye karşı ona yeter (bu kelimelere olan güveninde) ister sadık olsun, ister (sadık olmayıp) yalancı olsun. 

  Yedi defa okunmasının sırrına gelince; Ayetin merkezinde oturan cümle “hasbiyellah” dır.

  a. “Allah bana yeter” mealindeki “hasbiyellah” cümlesine kadar yedi kelime kullanılmıştır. Buna bir tevafuk düşünülmüş olabilir.

  b. Okunmayan vasıl elifi hariç, “hasbiyellah” cümlesinin yedi harfi vardır. Bu sayı göz önünde bulundurulmuş olabilir.

  (Ebû Dâvud, hadis no: 5081, Suyuti, ed-Dürrü’l-mensur, 4/334)

  Bu kelimeleri sabah ve akşam vakitlerinde okumak, dünyevi ve uhrevi bütün sıkıntı ve üzüntülerden kurtarır. Bu kelimeler öyle bereketlidir ki, onları tesirlerine inanarak okuyan kimseler bir yana, onların yapacağı tesire güveni tam olmayan okuyan kimseleri bile sıkıntılarından kurtarır biiznillah.

   Doğrusunu Allah bilir. Herşey Allah'ın dilemesiyle olur,

  Kaynak:https://pozitivenerji.com/yazilar/duakapisi/16319-hasbiyallahu-la-ilahe-illa-huve-aleyhi-tevekkeltu-ve-huve-rabbul-arsil-azim.html#sel=21:2,21:6

  https://sorularlaislamiyet.com/hasbiyallahu-la-ilahe-illa-hu-aleyhi-tevekkeltu-ve-huve-rabbul-arsil-azim-ayetini-yedi-defa-okuyanin

  Yazı kaynağı : www.dilekbora.com

  Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm, ayetini yedi defa okuyanın her istediğinin olacağı doğru mudur?

  Değerli kardeşimiz,

  Cevap 1:

  İlgili ayetin meali:

  Bu ayette, bütün dünyaya karşı meydan okuyan Hz. Muhammed (a.s.m)’i, hadsiz düşmanları karşısında zaafa düşmemesini tavsiye eden, onun koruyucusunun Allah olduğunu ders veren, ona dayanmasını, güvenmesini söyleyerek teselli eden bir muhteva söz konusudur.

  - “Eğri doğru ne isteği varsa Allah kabul eder.” ifadesi, bir temenniden ibarettir. Yoksa, “Allah, şu duayı mutlaka kabul eder” demek, isabetli bir hüküm değildir. Çünkü, hiç kimse, Allah’ın yerine hüküm verme yetkisine sahip değildir. Kur’an’da “Her duaya icabet var” denilmekte, “her duanızı kabul ederim” ifadesine yer verilmemektedir. İcabet etmek, dua eden kulun sesini işitmek, çağrısını duymak, arzusuyla yakından ilgilenmek anlamına gelir. Arzulanan şeyi verip vermemek Allah’ın hikmetinin uygun görüp görmemesine bağlıdır.

  Bir hasta, bazen midesini tahriş eden bir ilaç isteyebilir, ama uzman doktor bunu vermez.. Allah da şöyle buyuruyor:

  Cevap 2:

  Ebu Davud'un süneninde rivayet olunduğuna göre; Ebu'd-Derdâ Hazretleri demiştir ki, "Her kim sabah ve akşam yedi kere bu ayeti okursa, Allah Teâlâ o kulun önemsediği şeylere kifâyet eder." (bk. Ebu Davud, Edeb, 100-101; Suyuti, ed-Dürrü'l-mensur, 4/334; Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini, ilgili ayetlerin tefsiri)

  Yedi defa okunmasının sırrına gelince; Ayetin merkezinde oturan cümle “hasbiyellah”dır.

  a. “Allah bana yeter” mealindeki “hasbiyellah” cümlesine kadar yedi kelime kullanılmıştır. Buna bir tevafuk düşünülmüş olabilir.

  b. Okunmayan vasıl elifi hariç, “hasbiyellah” cümlesinin yedi harfi vardır. Bu sayı göz önünde bulundurulmuş olabilir.

  İlave bilgi için tıklayınız: 

  Okunan dualara verilen sevaplarla ilgili rivayetler...
  Yedi, sayısının hikmeti nedir?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Ebu Davud’un süneninde rivayet olunduğuna göre; Ebu’d-Derdâ Hazretleri (r.a) demiştir ki, Kim sabaha ve akşama erişdiği vakitlerde yediş… | Dua, Muslim pray, Pray

  Sıkıntıdan kurtulmak için - Sorularla İslamiyet Sesli - ehlisunnetbuyukleri.com | İslam Alimleri | Evliya Hayatları

  HasbiyAllahu lailahe illahu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim anlamı

  HasbiyAllahu lailahe illahu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim anlamı

  HasbiyAllahu lailahe illahu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim anlamı

  Kayıtsız Üye
  nişanlıyım 40 gün sonra ALLAHIN izniyle düğünüm olacak ama eskiden bi beraberlik yaşadığım insandan kurtulamıyorum kimseye anlatamıyorum. tehditlerinden korkuyorum çok beddua ettim küfür ettim sonra pişman oldum ALLAHA HAVALE ETTİM kesin beni ondan kurtaracak bi dua istiyorum yardım istiyorum. bu insandan ahirete kadar kimse zarar görmeden kurtulmak istiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim.
  hasbiyAllahu lailahe illahu aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azim okusam olur mu
  ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN. ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN..

  Cevap: nişanlıyım 40 gün sonra ALLAHIN izniyle düğünüm olacak ama eskiden bi beraberlik yaşadığım insandan kurtulamıyorum kimseye anlatamıyorum tehditlerinden korkuyorum

  Fetva Meclisi
  < nişanlıyım 40 gün sonra ALLAHIN izniyle düğünüm olacak ama eskiden bi beraberlik yaşadığım insandan kurtulamıyorum kimseye anlatamıyorum. tehditlerinden korkuyorum çok beddua ettim küfür ettim sonra pişman oldum ALLAHA HAVALE ETTİM kesin beni ondan kurtaracak bi dua istiyorum yardım istiyorum. bu insandan ahirete kadar kimse zarar görmeden kurtulmak istiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN. ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN.. >
  Dertlerin, belaların gitmesi için, istiğfar okumak da çok faydalıdır, çok tecrübe edilmiştir. Hadis-i şerifte, (İstiğfara devam edeni, çok okuyanı, Allahü teâlâ, dertlerden, sıkıntılardan kurtarır. Onu, hiç ummadığı yerden rızıklandırır) buyuruldu. İstiğfar, insanı her murada kavuşturur. Tevbe etmeli, istiğfarı çok okumalı. Bütün dertlere, sıkıntılara karşı faydalıdır. Allah’u teâlâ, (İstiğfar okuyun; imdadınıza yetişirim) buyurdu. (Hud 52)

  Dert, bela, fitne, hastalık, nazar, sihir ve zalimlerin şerrinden korunmak için, sabah akşam, imam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiğini hatırlayarak, 3 defa okumalıdır. Âyât-i hırz okununca da, bu duayı okumalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  Duanın Türkçe Okunuşu: (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim duasını sabah 3 kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.) [İbni Mace]

  Cevap: nişanlıyım 40 gün sonra ALLAHIN izniyle düğünüm olacak ama eskiden bi beraberlik yaşadığım insandan kurtulamıyorum kimseye anlatamıyorum tehditlerinden korkuyorum

  Ufkuaçık
  ….HasbiyAllahü la ilahe illa hu. Aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül arşil Azîm.(Tevbe suresi 129. ayet )
  (Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir )

  HasbiyAllahu li dîni.HasbiyAllahu lima ehemmeni.HasbiyAllahu limen bağe aleyye.HasbiyAllahu limen hasedeni.HasbiyAllahu limen kadeni bi sûin..HasbiyAllahu indel mevt.HasbiyAllahu indel mes’eleti fil kabri.HasbiyAllahu indel mîzan.HasbiyAllahu indes-sırati…HasbiyAllahu la ilahe illa hu.Aleyhi tevekkeltü ve ileyhil ünîb…

  ANLAMI:

  Dinim için Allah’ım bana yeter,Bana fenalıkla kasd edene karşı Allah’ım bana yeter.Bana azgınlık eden kimseye karşı Allah’ım bana yeter.Bana hased edene karşı Allah’ım bana yeter.Bana fenalıkla yaklaşana karşı Allah’ım bana yeter.Ölüm anında Allah’ım bana yeter.Kabirde sual sorulacağı anda Allah’ım bana yeter.Amellerin tartılacağı anda Allah’ım bana yeter.Sıratı geçerken Allah’ım bana yeter Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.

  Bu dua, 5’i dünya 5’i de ahiret içindir.Bu dua Allah’a tevekkül etme duasıdır.Bu dua bütün kötülüklerden sığınma duasıdır.Bu dua kabirde mizanda, sıratta ve Allah’a sığınma ve güvenme duasıdır.Tesiri pek büyüktür..
  Hadis uzun olduğundan sadece şunu söyleyebilirim..Resulullah (S.A.V.) efendimiz hazretleri buyuruyor ki..
  “Her kim bu duaları 5 vakit namazların arkasından okumaya devam ederse Allah ona hem dünya da hemde ahirette kefil ve vekil olarak yeter…Bir kere okunsa yeterlidir..

  Bu duayı mutlaka ezberleyiniz..Arapçasından öğrenirseniz daha makbule geçer..Bu dua her şeyi Allah’a havale etme duasıdır..Siz tam ve samimi bir şekilde bu duaları okuyup işinizi gücünüzü Allah’a havale edin yeter..Ancak öyle boş işlerde bu duayı kullanmayınız.Aksi tesir yapabilir.Benden size bu bir hatırlatmadır..

  Cübbeli Ahmet Hoca’nın “Dualarım” adlı eserinin1.inci cildinin 128 ve 129’uncu sayfalarında bir dua var ki müthiş bir şey.Hem Türkçe’sini vermiş hem de Arapçasını..128.inci sayfada dua ile ilgili hadis veriyor.Akabinde mealini veriyor.Tabii ki bu arada Arapça bilmeyenler duayı ezberleyemezler..130’uncu sayfasında devam ediyor.Ezberlemesi çok kolay.Ben ezberledim.Duanın birinci kısmı dünya meselelerine ait ikinci kısmı da ahirete ait..
  Duanın başı “HasbiyAllahu li dîni“….diye başlıyor.Bu dua sayesinde bir çok işlerim hal olundu Elhamdülillah…Dua hadis-i şerifte sabittir.Kaynağı da vardır.

  Kayıtsız Üye
  Benim icin bu dua cok onemli inanarak yapiyorum insAllah rabim Kabul eder suan sadece esim le ve ailesiy le sorunum var esim béni aldatti ve béni cok dovdu bende dayanamadim abimlere gittim ve geri geldim évime simdi Kabul etmiyorlar béni cunku giden kadin geri gelmezmis bunlarda ne olur yardim edin bana uc Cocugun icin geldim ama bunlar Boyle yapiyorlar

  Kayıtsız Üye
  Yardim edin ne olur bana kardeslerimin dua sina ihtiyacim var cok kotuyum napacami bilmiyorum esim de ailesi de béni istemiyor dayak yedim aldatildim evden gittim sonunda ama geri geldim bunun icin Kabul etmiyorlar ne yapmam lazim cevap vérin Allah rizasi icin

  Kayıtsız Üye
  71 defa kevser suresini tatli uzerine okuyup esin ve kendin ye aranizda sevgi artar

  Kayıtsız Üye
  Asla korkma git polise bildir. Ve söyle ona onun ailesine birisi yapsa ne olur diye. Git polise bildir. Güvenli şekilde anlat. Ve Allah’a sıgın. Hal olur inşAllah.

  Kayıtsız Üye
  Korkma kardeşim. Git polise bildir ve durumu anlat. O terbiyesize söyle ne olursa olsun de ben polise avukata gidecegim diye söyle. Ve git polise. İnanki Allah mutlaka yardımcı olur. En güzel dua ac ellerini Allah’a kalbinden geleni söyle. İnan bana. Allahım yardım et kardeşimize kuluna. Amin. Unutma yap korku hiç bişey getirmez eline ver şerefsizi polise.

  Kayıtsız Üye
  Sadaka ve Hacet namazı kil birde bol bol duaya saril.
  Allah c.cden ahiretin icin hayirli olani iste.

  Kayıtsız Üye
  Selamün aleyküm. Dünyevi aşk için ağlamak günah mı?

  Efdal
  Dünyada beğendiğimiz ve kavuşamadığımız kişiler için ağlamamaız insanidir hepimiz bu durumdan ağladık ama isyana kaçmamak gerekir.

  Kayıtsız Üye
  Rabbim ya Selam isminin hürmetine seni Selamete cıkarsın kardeşim. Müminin mümine yaptıgı dua Rabbimin katında makbuldur. İnsAllah Sen de bana dua et

  Kayıtsız Üye
  eşim bizi terk etdi çok zordayım canım yanıyor annesi aile yüzünden bu durumdayız teşbih gibin dagildik 3senedir ugraisyorum yuvam yıkıldı bana dua verin evine baglansin

  Kayıtsız Üye
  4444 salati tefriciye yi niyetine al ne olmasını istiyorsan
  kısa zaman içinde niyetini kalbine alp hatırlayarak oku.

  Kayıtsız Üye
  Rabim seni ve senin gibileri kurtarsin onu ve onun gibileride rabime havalle ediyorum .dõnmûşsûn ama dûzelmez herkes bir çeşit çekiyor keşke gitmişken dõnmeseydin ama ne durumdasiniz bilmiyoruz .Allah biz kadinlarin yardimcĮsi olsun .Allaha siĜĮn bol bol dua et

  Kayıtsız Üye
  kardeşim niye döndün kadın sığınma evine gitseydin esinde Allahindan bulsun

  hasbiyAllahü, hasbiyAllahu duası, HasbiyAllahu lailahe illahu aleyhü tevekkeltü ve hüve rabbül arşil aziym

  Yazı kaynağı : www.forumduasi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap