Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  harry potter serisi izleme sırası

  1 ziyaretçi

  harry potter serisi izleme sırası bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Harry Potter

  Harry Potter

  Harry Potter, İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından yazılmış yedi fantastik romandan oluşan bir seridir. Romanlar, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda eğitim gören genç büyücü Harry Potter ile arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley'nin yaşamlarını konu alır. Ana hikâye Harry'nin karanlık bir büyücü olan Lord Voldemort'un ölümsüz olmayı, Sihir Bakanlığı olarak bilinen büyücü yönetim kurulunu devirmeyi ve tüm büyücüleri ve Muggle'ları (büyülü olmayan insanlar) boyun eğdirmeye çalışması ve buna karşı bir hayat mücadelesi vermesidir.

  Serinin ilk romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın 26 Haziran 1997'de yayımlanmasından bu yana kitaplar dünya çapında büyük bir popülerlik ve ticari başarı elde etti. Eleştirmenlerden olumlu eleştiriler alan kitaplar, çocukların yanı sıra geniş bir yetişkin kitlenin de ilgisini çekti ve genç yetişkin edebiyatının temel taşlarından biri olarak kabul gördü.[1] Şubat 2018 itibarıyla 80 dile çevrilerek dünya genelinde 500 milyondan fazla satan seri, tarihin en çok satan kitap serisi hâline geldi.[2] Serinin son dört kitabı arka arkaya tarihin en hızlı satan kitabı rekorunu kırdı. Son kitap, piyasaya çıktığı ilk 24 saat içinde ABD'de yaklaşık 11 milyon kopya sattı.

  Serinin yedi kitabı, Warner Bros. Pictures tarafından sekiz filmden oluşan bir seriye dönüştürüldü. Şubat 2020 itibarıyla Harry Potter film serisi tüm zamanların en yüksek hasılat yapan üçüncü film serisi haline geldi. 2016 itibarıyla Harry Potter franchise'ının toplam değerinin 25 milyar dolar olduğu tahmin edilmekte,[3] bu da onu tüm zamanların en çok hasılat elde eden medya frenchise'larından biri yapmaktadır.

  Harry Potter dünyası; fantezi, drama, okul hikâyesi (gizem, gerilim, macera, korku ve romantizm unsurlarını içeren) dâhil olmak üzere birçok edebî türünü kapsar. Rowling'e göre serinin ana teması ölüm ve yaşamdır.[4] Serideki diğer başlıca temalar ise ön yargı, yozlaşma ve çılgınlıktır.[5]

  Kitapların ve filmlerin başarısı, Harry Potter serisinin çeşitli çalışmalarda genişlemesine olanak sağladı. 2009'da Chicago'da gezici bir sergi, 2012'de Londra'da film stüdyosu turu başladı. 2016'da Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? adlı ilk yan film gösterime girdi. Dünyanın çeşitli yerlerindeki Universal Parks & Resorts tema parklarında Harry Potter temalı bölümler kuruldu.

  Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Harry Potter, serideki ana karakterdir. Surrey'de kurgusal Little Whinging kasabasında teyzesi, amcası ve kuzeni Dursley'lerle birlikte yaşayan ve on bir yaşında bir büyücü olduğunu keşfetmiştir. Mugglelar olarak bilinen sihirli olmayan insanların sıradan dünyasında yaşar. Harry Potter'ın büyü yeteneği doğuştandır ve bu tür yeteneklere sahip çocuklar, büyücülük dünyasında başarılı olmak için gerekli becerileri öğreten özel büyü okullarına katılmaya davet edilirler. Harry, anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü biliyorken, Hogwarts'ta anahtarların ve okul arazisinin bekçisi Rubeus Hagrid'in verdiği mektupla başlayan olaylarla durumun aslında böyle olmadığını anlayacaktır. Harry'nin Muggle (büyücü kanı taşımayan) doğumlu cadı annesi Lily Potter ve büyücü babası James Potter, Harry daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürme laneti ile öldürülmüşlerdir. Harry bu öldürme lanetinden kurtulmuş ve büyücü dünyasında ''Sağ Kalan Çocuk'' olarak ünlenmiştir. Altı sene boyunca okuyacağı bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı serüvenlerle daha ilk senesinde becerikli bir büyücü olma yolunda ilerlemeye başlar. Aynı zamanda Harry ergenliği boyunca gelişirken, karşılaştığı sorunların üstesinden gelmeyi öğrenir: arkadaşlıklar, aşık olma, romantik ilişkiler, okul çalışmaları ve sınavlar, kaygı, depresyon, stres ve daha fazlası gibi sıradan gençlik zorlukları ile yüzleşmeye çalışır. Büyücülük hayatını öğrenmeye başladığı gibi olaylar heyecanlı bir şekilde Harry'yi kaderine sürükler.

  Her roman, 1991'den 1998'e kadar olan dönemde, Harry'nin hayatından bir yılını anlatır.

  Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kısa adıyla Hogwarts, İskoçya'nın dağlık bölgesinde bulunan ve sihir aleminin prestijli okullarından birisidir.

  Okulun tam yeri, çizilemez hale getirildiği için asla ortaya çıkarılamadı. Muggle'lara göre okul eski, terk edilmiş bir kale gibi görünür. Benzer şekilde, çoğu büyücülük okulu, öğretim yöntemlerinin ortaya çıkmasını önlemek ve öğrencileri ve okulları herhangi bir zarardan korumak için korunmuştur.

  Hogwarts, MS 990 civarında çağın en büyük büyücüler ve cadılar tarafından kuruldu: Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff , Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin .Dört okul binası da onların soyadlarını taşır. Her biri, yeni öğrencilerde ortaya çıkarmak istedikleri kişiliğin bir yönünü temsil ediyor.

  Yedi yıllık eğitim sürecine girecek olan öğrenciler on bir yaşında gönderilen mektuplarla belirlenir. Öğrenciler'e ulaşılan o mektuplarda 1.sınıf için gerekli malzemeler ve kıyafetler listelenir. Bu listeye göre de öğrenciler , büyülü eşya aldıkları ve okul için aldıkları kitapları Diagon Alley denilen büyücü çarşısından alırlar. 9'u çeyrek peronuna ulaşarak Hogwarts Ekspresi ile okula gelirler. Hogwarts, her yıl 1 Eylül'de açılmaktadır ve o gün her zaman bir pazartesiye denk gelmektedir. Her yıl 1. sınıfların hangi binaya gideceklerini belirlemek için bir seçme töreni yapılır. Bu seçim "Seçmen Şapka" tarafından yapılır. Bu Seçmen Şapka aynı zamanda Godric Gryffindor'a aittir. Seçmen Şapka seçim yaparken belli baskın özelliklere göre ev seçimi yapar. Bu şapka okula yeni başlayan birinci sınıfların binalarını seçer ancak seçmen şapka öğrencinin isteklerine göre de seçim yapabilir. Bu seçimden sonra öğrenci 7 yıl boyunca binasına bağlı bir şekilde büyücülük eğitimine başlar. Yaptıkları her iyi ve kötü hareket binalarına puan kazandırır veya kaybettirir. Her bina dönem sonunda en fazla puana sahip olmak ister çünkü yıl sonunda en yüksek puanı alan bina bölüm kupasını alır. Bölüm kupası diğer yılın sonuna kadar o binanın öğretmeninin ofisinde durur.

  Hogwarts kampüsünün en şatafatlı yapısını oluşturan Hogwarts Şatosu'nun tüm karmaşık oda ve geçitlerini bilen biri yoktur. Katların arasında bulunan merdivenlerin sıklıkla değişmesi bu hareketli şatonun tamamıyla öğrenilememesinin nedenlerinden biridir. Fakat Çapulcu Haritası, işaretlenemez yerler dışında tüm Hogwarts'ı göstermektedir. Çapulcu Haritası; Aylak (Remus Lupin), Kılkuyruk (Peter Pettigrew), Patiayak (Sirius Black) ve Çatalak (James Potter) kısacası Çapulcular tarafından yapılmıştır. Okulun kurulduğu dönemle ilintili olarak 18. yüzyıl mimarisinden etkilenen okulun içi, ünlü büyücü ve cadıların heykelleri, portreleri ve yine büyü dünyasıyla ilgili birçok nesneyle süslenmiştir.

  Hogwarts'ta, şatodan başka bu şatonun çevrelediği bir göl (Kara Göl) , bir Quidditch sahası ve Bitkibilim (Büyücülük dünyasında bitkileri inceleyen bir bilim dalı) derslikler ve Hagrid'in kulübesi ile bahçesi bulunur. Okul, öğrencilere yasak olan Yasak Orman ile çevrilidir.

  Okulun Latince sloganı "Draco Dormiens Nunquam Titillandus"un Türkçe çevirisi "Uyuyan Bir Ejderhayı Asla Gıdıklama"dır.

  Türkçe çevirisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Serinin İLK kitabı, Türkçe olarak ilk kez 1999 yılında Harry Potter Büyülü Taş adıyla,[6] Mustafa Bayındır'ın çevirisiyle Dost Kitabevi tarafından yayımlandı. Yeterince ilgi görmeyen bu baskıdan sonra serinin yayın haklarını Yapı Kredi Yayınları satın aldı ve ilk kitabı 2001 yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı ismiyle ve Ülkü Tamer'in çevirisiyle tekrar yayımladı. Serinin bundan sonraki kitapları Sevin Okyay ve oğlu Kutlukhan Kutlu tarafından Türkçeye kazandırıldı. İkinci ve üçüncü kitaplar gecikmeli olarak Türkçeye çevrildikten sonra, dördüncü kitaptan itibaren kitaplar dünyayla hemen hemen aynı zamanda Türkiye'de de yayımlandı.

  Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu tarafından yapılan Türkçe çeviriler başarılı bulunmuştur.[7]

  Kitabın İngilizcesinde bulunan terimlere tercümanların bulduğu bazı ilginç Türkçe karşılıklar şunlardır:

  Ayrıca kitaplarda "Tom Marvolo Riddle" - "I am Lord Voldemort" anagramının Türkçeye sorunsuz aktarılabilmesi için "Marvolo" ismi "Marvoldo" şeklinde çevrilmiştir. Böylece anagram Türkçe çeviriye "Tom Marvoldo Riddle" - "Adım Lord Voldemort" şeklinde yansıtılmıştır.

  Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Tamamlayıcı eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

  JK. Rowling , çeşitli hayır kurumları için hazırlanan birkaç kısa kitapla Harry Potter evrenini genişletti. 2001'de Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (bir Hogwarts ders kitabı) ve Çağlar Boyu Quidditch (Harry'nin boş zamanlarında okuduğu bir kitap) kitaplarını yayımladı. Bu iki kitabın satışından elde edilen gelir, Comic Relief adlı yardım kuruluşuna bağışlandı. 2007'de JK. Rowling, son romandaki masalları içeren Ozan Beedle'ın Hikâyeleri'nin yedi kopyasını elle yazdı. El yazması kopyalardan biri, yoksul ülkelerdeki zihinsel engelli çocukları yardımda bulunan Children's High Level Group'a gelir sağlamak amacıyla açık artırmayla satıldı. Kitabın basılı kopyaları 4 Aralık 2008'de satışa çıktı. Bu kitapların üçü de büyücülük dünyası hakkında romanlarda yer almayan ilave bilgiler içermektedir.

  Film uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Gişe başarısı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Harry Potter Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

  Harry Potter Film Serisi Hangi Sırayla İzlenir?

  Bugün fantastik edebiyat ya da fantastik sinema denilince aklımıza gelen ilk eserlerden bir tanesi olan Harry Potter serisinin ilk kitabı 1997 yılında yayımlandı. İngiliz yazar J. K. Rowling tarafından kaleme alınan serinin yeni kitapları çıktıkça popülaritesi arttı ve serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı 2001 yılında aynı isimle sinemaya uyarlandı. 7 kitaplık roman serisi ve 8 filmlik sinema macerası sonunda Harry Potter artık dünyada en çok hayranı olan hikayelerden bir tanesi haline geldi.

  Eğer yeni yeni bu tür fantastik dünyalara ilgi duyuyorsanız izlemeniz gereken ilk filmlerden bir tanesi Harry Potter serisidir. Kabul, 8 film biraz göz korkutucu olabilir ama bir kez başladığınız zaman saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Harry Potter izleme sırası ise bazı izleyiciler için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Gelin Harry Potter film serisi hangi sırayla izlenir gelin yakından bakalım ve kısaca filmlerin sundukları hikayeleri görelim.

  Harry Potter film serisi hangi sırayla izlenir?

  Bir efsane başlıyor: Harry Potter ve Felsefe Taşı

  Serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, orijinal adıyla Harry Potter and the Philosopher's Stone’da hikayeyle ve karakterlerle tanışıyoruz. Harry Potter isimli yetim bir çocuk, amcası ile yaşadığı sırada bir mektup alır ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gider. Ancak Harry, okulda sıradan çocuklar gibi değildir; o, Sağ Kalan Çocuk’tur.  

  Tom Riddle’ın günlüğü: Harry Potter ve Sırlar Odası

  Serinin ikinci filmi olan Harry Potter ve Sırlar Odası, orijinal adıyla Harry Potter and the Chamber of Secrets’da Harry, Dobby isimli cin ile tanışır. Uçan bir araba ile Hogwarts trenine yetişmeye çalışan Harry, okulun 50 yıl önceki öğrencisi Tom Riddle’a ait bir günlük bulur. Bu günlük ile birlikte Harry ve arkadaşları yeni bir maceranın içine düşerler. 

  Sirius Black geliyor: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

  Serinin üçüncü filmi olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, orijinal adıyla Harry Potter and the Prisoner of Azkaban’da Harry, okulun bu yılında neler yaşayacağını düşünürken Sirius Black'in hapishaneden kaçtığını ve kendisi için gelmekte olduğunu öğrenir. Ruh emiciler okulun etrafında dönüp de Harry’yi rahatsız ederlerken o ve arkadaşları patronus büyüsünü öğrenmeye çalışmaktadır. 

  Harry, Voldemort’tan son anda kurtuluyor: Harry Potter ve Ateş Kadehi

  Serinin dördüncü filmi olan Harry Potter ve Ateş Kadehi, orijinal adıyla Harry Potter and the Goblet of Fire’da Harry, yaşı küçük olmasına rağmen Üçbüyücü Turnuvası’na katılmak için seçilmiştir. Quidditch Dünya Kupası sırasında gökyüzüne karanlık işaretler çizilmiş ve Lord Voldemort’un eski gücüne kavuştuğu duyurulmuştur. Lord Voldemort ile karşılaşan Harry son anda kurtulur ancak hala onun peşini bırakmamıştır. 

  Harry’nin gizemli geçmişi: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

  Serinin beşinci filmi olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, orijinal adıyla  Harry Potter and the Order of the Phoenix’te Harry, uzun ve yalnız bir yazın sonunda bir de okuldan atılma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı'nın gizli karargâhına gelen Harry ve arkadaşları, Harry’nin gizemli geçmişi ile anne ve babası hakkında yıllardır merak edilen bazı sır perdelerini aralarlar.

  O artık Seçilmiş Kişi: Harry Potter ve Melez Prens

  Serinin altıncı filmi olan Harry Potter ve Melez Prens, orijinal adıyla Harry Potter and the Half-Blood Prince’te Voldemort’un geri döndüğü resmen kabul edilmiş ve Harry artık Seçilmiş Kişi olarak anılmaya başlamıştır. Harry bu dönemde Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi alıp ileride bir seherbaz olma hayalleri kurar. Melez Prensin yazdığı bir sihir kitabının Harry’nin eline geçmesi ile birlikte büyü yeteneklerine bir yenisi daha eklenecektir. 

  Lord Voldemort Sihir Bakanlığı’nı ele geçirdi: Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1

  Serinin son filminin ilk bölümü olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1, orijinal adıyla Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1’de Bill ile Fleur'un düğününü ölüm yiyenler basınca anlaşılır ki Lord Voldemort Sihir Bakanlığı’nı ele geçirmiştir. Hortkulukların peşine düşen Harry ve arkadaşları bir tanesini çalmayı başarırlar. Ancak bir ölüm yiyenin Hermione'nin elini tutması ile birlikte kurdukları plan bambaşka bir noktada devam etmek zorunda kalacaktır. 

  Bir efsane sona eriyor: Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2

  Serinin son filminin ikinci bölümü olan Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2, orijinal adıyla Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2’de Harry ve arkadaşlarının hikayesine veda ediyoruz. Albus Dumbledore'un mürver asası Lord Voldemort tarafından çalınmış, okulun müdürü Severus Snape olmuştur. Harry ve Voldemort en sonunda bir düello yaparlar. Avada Kedavra laneti ile Expelliarmus büyüsünün çarpışması sonunda kimin güçlü olduğu ortaya çıkacaktır. 

  Fantastik dünyanın en sevilen serilerinden bir tanesi olan Harry Potter film serisi hangi sırayla izlenir sorusunu yanıtlayarak kısaca filmlerin hikayelerinden bahsettik. Harry Potter film serisini izlediyseniz ya da izlemeyi düşünüyorsanız düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Harry Potter izleme sırası nasıl olmalı? - ShiftDelete.Net

  Harry Potter izleme sırası nasıl olmalı? - ShiftDelete.Net


  Nil Ticaret Merkezi – Giriş Katı
  Yeşilce Mah. Yunus Emre Cd. No:8
  34418 – Kâğıthane/İstanbul

  [email protected]

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap