Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hareket sırasında hızları artan cisimlerin yaptığı harekettir

  1 ziyaretçi

  hareket sırasında hızları artan cisimlerin yaptığı harekettir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri konu anlatımı

   Hareket etme durumu yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu sebeple hem insanlar diğer tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde yaşam mümkün olmaz. Dünya üzerinde insanlar, hayvanlar, bitkiler hareket etme özelliği sayesinde gelişerek varlıklarını devam ettirir. 3. Sınıf Fen Bilimleri dersi de hareketle ilgili bilgilerin verildiği sınıf düzeylerinden bir tanesidir. Öğrencilerin bu sınıf düzeyinde hareket etmenin önemini ve hareket etmenin özelliklerini kavraması oldukça önemlidir. 3. Sınıf düzeyinde verilen bilgiler öğrencilerin konuyu anlamaları konusunda da oldukça etkilidir.

  3.Sınıf Fen Bilimleri Varlıkların Hareket Özellikleri Konu Anlatımı

   Yeryüzünde bulunan bütün canlılar hareket etme özelliğine sahiptir. Hareket etme canlıların ortak özellikleri arasında yer alır. İnsanlar hayvanlar yürüyerek, koşarak, sürünerek, yüzerek hareket etme özelliklerini gösterir. Bitkiler de insan ve hayvanlar gibi hareket etme özelliğine sahiptir. Ancak bitkilerin hareketi diğer canlıların hareketine göre biraz farklıdır. Bitkinin güneşe doğru çevrilmesi ve köklerin suya dönmesi şeklinde gerçekleşir. Cansız varlıklar tek başlarına hareket etme sahip değillerdir. Cansız varlıkların hareket özellikleri dışarıdan bir etki ile sağlanır. Örneğin; bir cismin itilmesi cansız bir varlığın hareket ettirilmesini sağlar. Ancak bu bir kuvvet sayesinde gerçekleşir.

   Hareket Çeşitleri Nelerdir?

   Hareket çeşitleri birçok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

   Hızlanan Yavaşlayan Hareket

   Canlı veya cansız varlıkların hızlarını artırarak hareket etmesi hızlanan hareket, aynı varlıkların hızlarının azaltılarak hareket etmelerine yavaşlayan hareket denir. Uçağın kalkerken yaptığı hareket hızlanma hareketi iken, iniş yaparken yaptığı hareket ise yavaşlama hareketi olarak karşımıza çıkar.

   Sallanma Hareketi

   Bir varlığın ileri geri veya aşağı yukarı yönde tekrarlama şeklinde yaptığı harekete sallanma hareketi adı verilir. Parkta sallanan salıncak, tahterevalli de bir aşağı bir yukarı inip çıkılması, lunaparktaki gondol öne arkaya gelmesi ile meydana gelen hareket ise sallanma hareketine örnek olarak gösterilebilir.

   Dönme Hareketi

   Bir cismin, bir kişinin bir hayvanın kendi etrafında yaptığı harekete dönme hareketi olarak isim verilir. Dünya kendi etrafında yaptığı hareket de yine dönme hareketi örnektir. Rüzgar türbini, vantilatör, bisiklet pedalı, topaç gibi araçlar dönme hareketine örnek olarak gösterilebilir.

   Yön Değiştirme Hareketi

   Bir varlığın bir yönden başka bir yöne geçme hareketine yön değiştirme hareketi Deniz. Labirent içinde yapılan hareketler, voleybol ya da tenis gibi oynanan oyunlarda topun yaptığı hareket yön değiştirme hareketine örnek olarak verilebilir. Bu oyunlarda top iki oyuncu arasında yön değiştirir. Aracın bir yoldan başka bir yola dönmesi yine yön değiştirme hareketine örnek olarak gösterilmektedir.

   Günlük hayatımızda hareket çeşitleri hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Gerek insanlar, gerek cisimler gerek bitkiler ya da hayvanlar birçok hareketi gün içinde gerçekleştirmektedir. Hareket hayatımız için en önemli özelliklerden bir tanesidir. Aksi takdirde hayatımızın devam etmesi söz konusu olmaz. Hayati bir önemi bulunan hareket tüm canlılar için çok büyük öneme sahiptir. Bu sebeple her gün hareket etmek önemlidir.

   Öğrencilere yaptırılacak etkinliklerde günlük hayatta yaptıkları bir günlük hareketlerini kayıt altına almaları istenebilir. Böylece öğrenci hareketin farkına vararak özelliklerini tanıyabilir ve konuyu içselleştirir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  hızı artan cisimlerin yaptığı harekettir

  Bir varlığın, başka bir varlığa göre yer değiştirmesidir. İçinde yaşadığımız dünyanın dönmesi, rüzgârın esmesi, yağmurun ve dolunun yağması, hayvanların koşması ve saat sarkacının sallanması birer harekettir. 

  hızı artan cisimlerin yaptığı harekettir şeklinde tanımlanan hareket ise hızlanma hareketidir. 

  Örneklerle açıklayalım. 

  Saatteki hızı 90 km olan bir araba sabit hızla gitmektedir. 

  40 km/s hız ile giderken hızını 50 km/s cıkaran araba hızlanma hareketi yapmaktadır. 

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  6. Sınıf Fen Bilgisi Sabit Süratli Hareket konu anlatımı

  6. Sınıf Fen Bilgisi Sabit Süratli Hareket konu anlatımı

  Hareket boyunca sabit süratli hareketlerde hız değişmez. Bu eşyalar ya da araçlar ve nesneler hareket eder ancak hızları hep aynı olur. Bunlara ise sabit süratli hareketler denir. Şimdi bu şekilde hareket eden cisimler ya da varlıklar nelerdir bunları inceleyeceğiz ve özelliklerine bakacağız.

   Sabit Süratli Hareket

   Hareket ederken bir cismin süratinin değişmemesi, diğer bir deyişle eşit zaman aralıklarında eşit yollar alınmış olması sabit süratli hareket olarak bilinir. Bu konuda birçok farklı örnek vermek mümkündür.

   - Analog saat içerisindeki Akrep, yelkovan ve saniye

   - Yürüyen merdivenler

   - Teleferik

   - Lunaparkta bulunan dönme dolap

   Bu cisimler sabit olarak hareket eder ve hızları herhangi bir şekilde değişmez. Yani hızları sabit olarak devam eder ve buna da sabit süratli hareket ismi verilir.

   Eğer bir isim sabit bir hız üzerinden hareket ediyorsa o zaman bu cismin ne kadar yol aldığı çizim üzerinden ne gösterebilmektedir. Mesela bir arabanın bir grafik üzerinden ne kadar zaman içerisinde ne kadar yol aldığını rahatça anlamak mümkün.

   Bu doğrultuda geçen zaman ve alınan yol üzerinden çizim yapılarak rakamlar yerleştirilmek suretiyle işlem yapılabilir. Mesela bir araba 1 dakika içerisinde 100 metre yol gitmiş olsun. Arabanın hızı sabit olduğu için aynı şekilde yine bir dakika gittiği zaman 100 metre daha yol alır. Toplamda 6 dakika giderse o zaman 600 metre yol almış olur.

   Aynı zamanda yol ve geçen zaman grafiği çizmek suretiyle sabit süratle hareket eden bir cismi incelemek mümkün. Böylece bu cismin ne kadar zaman içerisinde ne kadar yol aldığını kolayca anlamak mümkün hale gelir.

   Bunun için yatay ve dikey olarak doğrular çizerek öncelikle bir grafik hazırlamak gerekir. Eksenlerin üzerine yol ve geçen zaman yazılır. Bu konuda dikey kısım alınan yol, yatay kısım ise geçen zaman şeklinde gerçekleşir. Daha sonra bir tarafa zaman çizelgesi yapılır diğer tarafa ise ne kadar yol aldığı yazılır. Böylece grafik üzerinden kesişme noktaları bir araya getirilerek cismin ne kadar zaman içerisinde ne kadar yol aldığı grafik üzerinden okunabilir.

   Not: Sabit süratli bir cismi incelediğimiz zaman bu cismin aldığı yol yani mesafenin arttığını görürüz. Ancak hızının herhangi bir şekilde atmadığını görürüz. Yani hızı sabit kalırken alınan yol artmaya devam eder. Aynı zamanda artış gösteren bu yol sabit ve düzenli bir şekilde gerçekleşir.

   Yukarıdaki örneği ele aldığımız zaman 1 dakika içerisinde bir araç 100 metre kadar yol almıştı. Hızı sabit olduğu için bu doğrultuda 6 dakika gibi bir süre araç hareket ettiği zaman o zaman 600 metre gitmiş olur. Bu kesinlik taşır. Çünkü aracın hızı hiçbir şekilde değişmediği için sürekli olarak eşit oranda yol alır.

   Bu şekilde sabit hızlı bir cismin aldığı yol ile beraber süresini rahatlıkla hesaplayabiliriz. Aracın hızı sabit olduğu sürece ne kadar mesafe alacağını ve bunu ne kadar süre içinde gerçekleştireceğini kolay bir biçimde anlamamız mümkün.

   Sabit süratli hareketi anlayabilmek için yukarıda yazılanları okuyarak defterinize yazabilirsiniz. Aynı zamanda çevrenizde sabit olarak hareket eden cisimleri inceleyebilir ve bunların ne kadar zamanda ne kadar yol aldıklarına bakabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap