Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hangisinin vücudunda kemik bulunmaz

  1 ziyaretçi

  hangisinin vücudunda kemik bulunmaz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Omurgasızlar

  Omurgasızlar

  Omurgasızlar (LatinceInvertebrata), omurgası olmayan hayvanlara verilen genel bir addır. Omurgasız olarak adlandırılan canlıların yapılarında hiçbir iç iskelet bulunmaz. Bazı omurgasız hayvanların vücudunu destekleyen bir dış iskelet bulunur.

  Omurgasız canlılar, en basit çok hücreli canlı olan Trichoplax adhaerens'den itibaren başlayan Metazoa aleminin altında incelenmektedir. Omurgasız hayvanlardan bazıları; çekirge, örümcek, kelebek, sinek, solucan, ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye ve denizanasıdır.

  Omurgasızlar, Parazoa (Gerçek dokulara sahip olmayan canlılar) ve Eumetazoa (Gerçek dokulara sahip canlılar) olmak üzere iki alt sınıfta incelenirler.

  Omurgasız hayvanların kıkırdak doku ve kemik dokudan oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar. Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu ya da deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar.

  Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge, örümcek, kelebek, hamam böceği, sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye, denizkestanesi, denizyıldızı, süngerler, denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.

  Sölenterler, yumuşakçalar, eklem bacaklılar, derisi dikenliler ve solucanlar omurgasız hayvanlar grubunda incelenir.[1]

  Çoğalma[değiştir | kaynağı değiştir]

  Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak birkaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksine, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır. Bunlar; solucan, örümcek ve bazı böceklerdir.

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Hangisinin vücudundan kemik bulunmaz?

  Hangisinin vücudunda kemik bulunmaz, vücudunda kemik olmayan hayvanlar hangileridir

  Hangisinin vücudunda kemik bulunmaz, vücudunda kemik olmayan hayvanlar hangileridir

  Soru : Hangisinin vücudunda kemik bulunmaz?

  A- Kaplumbağa
  B- Köpekbalığı
  C- Yunus
  D- Yarasa

  Doğru Cevap : Köpekbalığı

  Köpek Balıkları hakkında ilginç gerçek

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Hangisinin vücudundan kemik bulunmaz?

  Hangisinin vücudundan kemik bulunmaz?

  Hangisinin vücudundan kemik bulunmaz? sorusu televizyonda yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster ? adlı yarışma programında yarışmacılara sorulmuştur. “Hangisinin vücudundan kemik bulunmaz?” sorusunun cevabını sitemizde bulabilirsiniz ancak cevaba bakmadan önce siz de tahmin etmeye çalışın. Cevabımız aşağıda yer almaktadır.

  Soru ve Cevaplar hakkında yorum kısmına görüş ve önerilerinizi eklemeyi unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.internetaraclari.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap