Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hangi hayvanın vücudunda kemik bulunmaz

  1 ziyaretçi

  hangi hayvanın vücudunda kemik bulunmaz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Omurgasızlar

  Omurgasızlar

  Omurgasızlar (LatinceInvertebrata), omurgası olmayan hayvanlara verilen genel bir addır. Omurgasız olarak adlandırılan canlıların yapılarında hiçbir iç iskelet bulunmaz. Bazı omurgasız hayvanların vücudunu destekleyen bir dış iskelet bulunur.

  Omurgasız canlılar, en basit çok hücreli canlı olan Trichoplax adhaerens'den itibaren başlayan Metazoa aleminin altında incelenmektedir. Omurgasız hayvanlardan bazıları; çekirge, örümcek, kelebek, sinek, solucan, ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye ve denizanasıdır.

  Omurgasızlar, Parazoa (Gerçek dokulara sahip olmayan canlılar) ve Eumetazoa (Gerçek dokulara sahip canlılar) olmak üzere iki alt sınıfta incelenirler.

  Omurgasız hayvanların kıkırdak doku ve kemik dokudan oluşan iskeletleri yoktur. Bazı omurgasız hayvanların vücutlarında iskelet görevi gören değişik yapılar vardır. Örneğin yengeçlerde bulunan sert kabuk ve böceklerdeki kitin adı verilen örtü iskelet görevi yapar. Omurgasız hayvanların bir bölümü karada bir bölümü suda yaşar. Karada yaşayan omurgasız hayvanların akciğerleri yoktur. Bu hayvanlar trake solunumu ya da deri solunumu yaparlar. Suda yaşayan omurgasız hayvanlar ise solungaçlarıyla solunum yapar.

  Omurgasız hayvanlar yumurta ile çoğalır. Çekirge, örümcek, kelebek, hamam böceği, sivrisinek çevremizde gördüğümüz omurgasız hayvanlardır. Ahtapot, yengeç, ıstakoz, midye, denizkestanesi, denizyıldızı, süngerler, denizanası ve mercanlar suda yaşayan omurgasız hayvanlara örnektir. İnsanların çevrelerinde sık karşılaştıkları omurgasız hayvanlar eklem bacaklılar ve solucanlardır.

  Sölenterler, yumuşakçalar, eklem bacaklılar, derisi dikenliler ve solucanlar omurgasız hayvanlar grubunda incelenir.[1]

  Çoğalma[değiştir | kaynağı değiştir]

  Omurgasızlar genellikle yumurtlayarak çoğalırlar. Yumurtadan çıkan yavrular çoğu zaman yetişkinlere benzemezler ve ancak birkaç aşamadan geçtikten sonra yetişkinlerine benzerler. Fakat bunun aksine, yani yumurtadan direkt olarak yetişkinlerine benzeyerek çıkan türler de vardır. Bunlar; solucan, örümcek ve bazı böceklerdir.

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Hangisinin vücudunda kemik bulunmaz, vücudunda kemik olmayan hayvanlar hangileridir

  Hangisinin vücudunda kemik bulunmaz, vücudunda kemik olmayan hayvanlar hangileridir

  Soru : Hangisinin vücudunda kemik bulunmaz?

  A- Kaplumbağa
  B- Köpekbalığı
  C- Yunus
  D- Yarasa

  Doğru Cevap : Köpekbalığı

  Köpek Balıkları hakkında ilginç gerçek

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Hangi Hayvanlarda Kemik Yoktur

  Hangi Hayvanlarda Kemik Yoktur

  Canlılar yapı bakımından omurgalı ve omurgasız olmak üzere ikiye ayrılır. Hayvanlar dünyamızdaki canlı türlerin büyük kısmını oluşturmakta. Omurgalı ve omurgasız hayvanları tanıyalım öyle yazımıza devam edelim. Omurgalı hayvanların iskelet sistemi bulunur. Omurgasız hayvanlarda iskelet sistemi yoktur genelde sürüngen yapıya sahip türlerdir.

  Omurgasız canlılar sürüngen türlerdir. Kemik ve kıkırdak yapısı olmadığı gibi dik duramazlar. Sert kabukları ve kitin adındaki yapısı iskelet görevi görerek kendilerini korur. Çevremizde karşılaştığımız gördüğümüz canlı türleridir. Taş toprak altında yaşayan solucanlar, küçük canlılar, sinekler bunların hepsi omurgasız canlılardır.

  Omurgasız hayvanların özellikleri
  İskelet yapıları bulunmaz.
  Akciğerleri yoktur.
  Deri ile solunum yaparlar.

  Omurgası hayvan türleri
  Süngerler
  Sölenterler
  Eklem bacaklılar
  Derisi dikenliler

  Omurgasız hayvanların listesi
  Kabuklar
  Sölentler
  Örümcekler
  Böcekler
  Sinek
  Ahtapot
  Yengeç
  Midye
  Kelebek
  Yılan
  Solucan
  Akrep
  Sinek
  Kaplumbağa

  Yazı kaynağı : www.denkbilgi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap