Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hangi ülkede insan başını iki yana salladığında evet anlamına gelmektedir

  1 ziyaretçi

  hangi ülkede insan başını iki yana salladığında evet anlamına gelmektedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Başımızın sağa sola sallamak anlamında Evet anlamında gelen ülkeler

  Başımızın sağa sola sallamak anlamında Evet anlamında gelen ülkeler

  Cevap:

  Bulgaristan ve Arnavutluk’da kafayı iki yana sallamak ülkemizdeki anlamının tersi olarak “evet” demektir, olumlu anlam taşır.

  Kafayı öne arkaya sallamak ise “olumsuz” anlam taşır.

  Açıklama:

  Insanlarla iletişim kurmak ve ne demek istediğimizi anlatmak için en kullanışlı iletişim şeklinin konuşmak olduğunu düşünebiliriz. Ancak hiç konuşmadan da karşımızdaki kişiye birçok mesaj veririz.

  Vücut dili, aynı konuşma dili gibi karşımızdaki insana anlatmak istediğimiz şeyle ilgili bilgi verir.

  VÜCUT DİLİNİN KULLANIMINA ÖRNEKLER  

  Bu örnekler çoğaltılabilir, hatta ilginç olarak insanlar yalan söylüyorsa vücut dii onları ele verebilir.

  Aynı farklı ülkelerde farklı diller konuşulması gibi, farklı kültürlerde beden dili farklı anlamlar taşıyabilir. Yabancı bir insanla iletişim kurmak istiyorsak, o insanın ait olduğu kültürde vücut dilinin taşıdığı anlamları bilmek iletişim kalitenizin artmasını sağlayacaktır.

  BAŞI İKİ YANA SALLAMAK

  Ülkemizde başı iki yana sallamak olumsuz anlam taşır. Bir kimseye “hayır” derken, söyledikleriyle aynı fikirde olmadığımızı belirtirken ya da tartışırken kafamızı iki yana sallamak aklımızdaki olumsuz düşünceleri vurgular.

  Türkiye gibi Amerika’da, Çin’de, Kanada’da, Batı Avrupa’da, Orta Doğu’nun büyük kesiminde ve Afrika’da da kafayı iki yana sallamak olumsuz anlam taşır. Yani bu ülkelere mensup insanlarla aynı dili konuşamıyor olsak bile kafamızı iki yana sallayarak anlaşabiliriz.

  Ancak bu hareketin kültürümüze tam ters anlam taşıdığı, olumlu anlama geldiği kültürler de vardır.

  => Bu ülkelerin başında Bulgaristan ve Arnavutluk gelir. Başını iki yana sallamak bu ülkelerde “evet” anlamına gelirken, başı öne arkaya sallamak da “hayır” anlamına gelir.

  Yunanistan'da ise önce önce sola sonra sağa eğmek “evet” anlamına gelir. Basın yukarı kaldırılıp, geriye yatırılması “hayır” anlamına gelir. Bu bazen ülkemizde de görülen bir harekettir.

  Ve İran'da, başı aşağı eğmek “evet” , çeneyi yukarı doğru sallamak ise “hayır” anlamına gelir.

  Bu yüzden uçaklarda, hastahanelerde yani cevabın önem taşıdığı yerlerde bir yetkili size sorduğu zaman cevabınızı konuşarak onaylamanızı isteyebilir. Çünkü farklı kültürlere göre yanıtınız çok farklı sonuçlar doğurabilir.

  Kişinin kendi hareketlerinin farkında olması çok önemlidir. Çünkü vücut diliniz karşınızdaki kişiye sizinle ilgili bilgi verir. İnsanlar başkaları onları izlerken güçlü ve kendinden emin görünmek ister.

  Bu yüzden halkın gözü önünde olan kimseler beden dilini doğru kullanmayı öğrenmiştir.

  Farklı iletişim şekillerine de göz atalım.

  "Beden dili ile ilgili kitap önerisi" için:

  eodev.com/gorev/3650275

  "İletişim teknikleri nedir?" sorusu için:

  eodev.com/gorev/5834578

  İyi çalışmalar,

  #team1

  Yazı kaynağı : eodev.com

  başı sağa sola sallarken evet demek

  Beden dilinde başın hareketleri

  Beden dilinde başın hareketleri

  Onay için başı sallama hareketi çoğu kültürde ‘Evet‘ veya onay anlamına gelen olumlu bir harekettir. Doğuştan sağır, dilsiz ve kör olan kişilerle yapılan araştırmalarda bu kişilerin de onay amacıyla bu hareketi kullandıklarını göstermiştir. Bu da bu hareketin doğuştan gelebileceği kuramına yol açmıştır.Genellikle ‘Hayır‘ anlamına gelen kafayı yana sallama hareketinin de doğuştan geldiğini iddia edenler olduğu gibi bunun insanların ilk öğrendikleri hareket olduğunu iddia edenler de vardır. Bunlara göre yeni doğan bebek yeterince süt içtiğinde annesinin memesini reddetmek için kafasını yana sallar. Aynı şekilde karnı doyan küçük bir çocuk da ebeveynlerinin kendisini kaşıkla yedirme girişimlerini reddetmek için aynı kafa sallama hareketini kullanır.

  Başkalarıyla ilişkilerinizde gizlenen bir itirazı keşfetmenin en kolay yolu karşınızdaki sözleriyle sizinle aynı fikirde olduğunu söylerken kafasını yana sallayıp sallamadığına bakmaktır. Örneğin ‘Ne demek istediğini anlıyorum‘ veya ‘Burada çalışmak gerçekten hoşuma gidiyor‘ veya ‘Bu iş bittikten sonra kesinlikle birlikte çalışalım‘ derken bir yandan da kafasını yana doğru sallayan birini ele alalım. Kulağa ne kadar inandırıcı gelirse gelsin kafa sallama hareketi olumsuz bir tavrı olduğunu ve söylediklerini ciddiye almayarak onu biraz daha sorgulamanızın iyi bir fikir olacağını gösterir.

  Üç temel baş hareket vardır.

  -Birincisinde baş yukarıda olup duydukları konusunda nötr bir tavra sahip birisinin pozisyonudur. Baş genellikle hareketsiz olup ara sıra ufak eğilme hareketleri yapabilir. Bu konumda eli yanağa götürme değerlendirme hareketleri sık kullanılır.

  -Kafa bir yana doğru eğildiğinde bu kişinin ilgilenmeye başladığı anlamına gelir. Bir satış sunuşu veya bir konuşma yapıyorsanız dinleyicilerinizin bu hareketi yapıp yapmadıklarına bakın. Başlarını yana eğip eli çeneye götürme değerlendirme hareketlerini yaparak öne eğildiklerini görürseniz onlara ulaşabiliyorsunuz demektir. Birileri sizinle konuşurken onların size karşı sıcak duygular beslemelerini sağlamanız için kafa yana eğik pozisyonu kullanarak ara sıra başınızı öne eğmeniz yeterlidir.

  -Baş aşağıya eğikken tavrın olumsuz hatta yargılayıcı olduğunu gösterir. Eleştirel değerlendirme hareket gruplarında genellikle baş aşağıya eğiktir ve karşınızdakinin başını kaldırmasını veya yana eğmesini sağlayamazsanız bir iletişim sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Topluluk önünde konuşan birisi olarak sık sık tamamı kafası aşağıya eğik ve kolları göğsünde kavuşturulmuş kişilerden oluşan dinleyici gruplarıyla karşılaşabilirsiniz

  Profesyonel konuşmacılar ve eğitmenler genellikle konuşmalarına başlamadan önce dinleyici katılımı gerektiren bir şeyler yaparlar. Bunun amacı dinleyicilerin başlarını yukarıya kaldırmalarını ve katılmalarını sağlamaktır. Konuşmacının hilesi başarılı olursa dinleyicilerin bir sonraki baş pozisyonu yana eğik olacaktır.

  Bu hareket muhasebeci, avukat, satış müdürü, banka müdürü gibi mesleklerden olan veya kendilerine güvenli veya bir konuda kendilerini baskın ya da üstün hisseden kişilere özgü bir harekettir. O kişinin düşüncelerini okuyabilsek büyük olasılıkla ‘Tüm cevaplar bende‘ ya da ‘Bir gün belki benim kadar akıllı olursun‘ veya hatta ‘Her şey kontrolüm altında‘ gibi bir şey söylüyor olurdu. Bu hareketi aynı zamanda ‘her şeyi bilenler‘ kullanır ve çoğu kişi bu hareketi sinir bozucu bulur. Avukatlar meslektaşlarıylayken bu hareketi ne kadar bilgili olduklarının bir göstergesi olarak sık sık kullanırlar.Ayrıca kişinin o bölgenin sahibi olduğuna dair bir alan işareti olarak da kullanılabilir.

  Meydana geldiği duruma bağlı olarak bu hareketle başa çıkmanın birkaç yolu vardır. Kişinin üstün tavrının nedenini öğrenmek istiyorsanız avuçlarınız yukarı doğru olarak öne eğilin ve ‘Bu konuda bilgili olduğunu görüyorum. Yorumda bulunmak ister misin?‘ deyin. Ardından avuçlarınız hâlâ görünür şekilde olarak geriye yaslanın ve cevap bekleyin. Başka bir yöntem de karşınızdakini konumunu değiştirmeye zorlayarak tavrını değiştirmesini sağlamaktır. Bunu yapmak için yetişemeyeceği bir yere bir şey koyup ‘Bunu gördün mü?‘ diyerek onu öne eğilmeye zorlayabilirsiniz. Bu hareketle baş etmenin başka iyi bir yolu da taklit etmektir. Karşınızdakiyle aynı fikirde olduğunuz göstermek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey hareketlerini taklit etmektir.

  Öte yandan eller başın arkasında hareketini yapan kişi sizi azarlıyorsa hareketini taklit ederek onu sözel olmayan yollarla tedirgin etmiş olursunuz. Örneğin, iki avukat birbirine karşı eşitlik ve anlayış göstermek için bu hareketi yapabilirler ama okul müdürünün odasında hareketi taklit eden haylaz öğrenci müdürü çıldırtabilir.

  Eller başın arkasındayken kişinin kollarını, arkaya yaslanıp rahatladığı hayali bir koltuk gibi kullandığı düşünülebilir. Bu hareketle ilgili olarak yapılan araştırmalar bir sigorta şirketindeki otuz satış müdüründen yirmi yedisinin bu hareketi pazarlamacıları veya astlarının yanında düzenli olarak kullanırken üstlerinin yanında çok ender kullandıklarını gösterdi. Üstlerinin yanında aynı müdürler edilgen ve savunma hareket gruplarını kullanıyorlardı.

  Yazı kaynağı : www.milligazete.com.tr

  Beden Dilinde Baş Hareketlerinin Anlamları

  Beden Dilinde Baş Hareketlerinin Anlamları

  Beynimizin de içinde bulunduğu baş, en önemli organlarımızdan bir tanesidir.Baş beden dilinde düşünmeyi temsil etmektedir. Düşünürken insanın eli yavaş yavaş kafasına doğru gider ve kişinin bu hareketinden düşündüğü anlaşılır. Birçok heykeltıraş düşünceli insanı simgeleyen heykel yaparken, yaptığı heykelin elini mutlaka yüzünün veya kafasının üzerine koyar.

  Kişiler herhangi bir şeyi düşünemedikleri zaman, başka bir kişinin düşünmesi karşısında kendi alınlarına küçük bir şaplak atarlar. Bu hareket, kendinin düşünemediği konuda başkasının düşünmesi karşısında bir hayıflanma duymasından dolayı yapılmakta ve kendisinin o şeyi düşünemediğini belli etmektedir.

  Karşınızda konuştuğunuz kişinin eli özellikle alın bölgesinde dolaşıyorsa, baş düşünmeyi temsil ettiği için kişi söylediklerinizle ilgili düşünüyor ve zihninde bazı yorumlamalar yapıyor demektir.

  Başın beş tane farklı hareketi ve her bir hareketinde kendine özgü anlamları vardır.

  BAŞIN YAN TARAFA DOĞRU EĞİLMESİ
  Bir kişinin başı yan tarafa( sağ ve sol taraf olabilir fark etmez ) doğru eğikse, bu hareket karşısındakini çok dikkatli dinlediğini ve ona güven duyduğunu gösterir. Bu hareket hayvanlar içinde geçerlidir. Bir köpek herhangi bir şeye çok dikkatli bakıyorsa, boynunu hafifçe sağa veya sola doğru eğer, hatta sırayla önce bir tarafa sonra diğer tarafa eğerek bakar. Köpeğin dikkatli bir şekilde baktığı, yapmış olduğu bu baş hareketinden anlaşılmaktadır.

  Eğer herhangi bir konuşma esnasında karşınızdaki kişiye, kafanızı sağa ya da sola doğru eğerek bakarsanız, karşınızdakine çok dikkat ettiğinizi, karşınızdakinin söylediklerini çok önemsediğinizi, ona çok güven duyduğunuzu ve onun bu söylediklerinin sizin için çok değerli olduğunu bu hareketinizle anlatmış olursunuz.

  Dinlemek başka bir şeydir, bütün vücudunuzla dinlemek başka bir şeydir. Dinlemek sadece kulaklarınızla dinlemektir. Bütün vücudunuzla dinlemek ise konuşan kişiye bütün vücudunuzla dönerek bütün hücrelerinizle onda olduğunu o kişiye hissettirmektir. İşte bunun ilk göstergesi başın sağa veya sola doğru hafif eğik bir pozisyonda olması ve gözlerin biraz açarak karşıdaki kişinin gözlerinin içine dikkatlice bakılmasıdır. Ancak bu dikkatli bakış ve gözlerin açılması karşınızdaki kişiyi korkutacak şekilde olmamalı, ayarın iyi yapılması gerekmektedir. Aksi takdir de gözlerinizi çok fazla açarak bakarsanız hayalet görmüş gibi karşınızdaki kişiyi korkutabilirsiniz.
  Eğer siz bir şeyler anlatırken karşınızdaki kişi size bakmıyorsa, yüzü size doğru dönük değilse veya başka bir şeylerle alakadar olup ilgileniyorsa, siz o kişinin sizi dinlemediğini, anlattıklarınıza ilgi duymadığını ve sizi önemsemediğini kişinin beden dilinden rahatlıkla anlarsınız.

  3292_imagesrtyujBAŞ ARKADA
  Başın hafifçe arkaya doğru eğilmesi kibrin bir göstergesidir. Çünkü başın arkaya doğru eğilmesi burnun havaya kalkmasına sebep olur. Burnu havada ve tepeden bakmak tabirleri başın bu hareketinden ortaya çıkıştır. Kafanın arka tarafa doğru eğilmesiyle kişi, karşısındaki kişiye yukarıdan aşağıya doğru bakar ki bu hareket büyüklenmek anlamına gelir. Japonlar birisinin kibirlendiğini, büyüklendiğini anlatmak için bana gıdığını gösterdi derler. Çünkü bir insanın gıdığı kafası arkaya doğru eğildiğinde görülmektedir ki bu durumda yine burun havaya kalkacak ve karşıdaki kişiye yukarıdan bakılacaktır. Başın geriye doğru yaslanılması ve bu esnada bir kaşın havaya kaldırılarak bakılması karşıdaki kişiyi tamamıyla hiçe saymak anlamına gelmektedir.

  Eğer birisine kibir göstermek istiyorsanız, karşınızdaki kişiye küçümsediğinizi hissettirmek istiyorsanız, başınızı geriye doğru yaslayarak bakmanız yeterli olacaktır. Küçümsemenin de ötesinde, o kişiyi hiçe saydığınızı belli etmek istiyorsanız başınızı geriye doğru yaslayıp bir kaşınızı havaya kaldırarak bakmanız kâfi olacaktır. Muhtemelen bu şekilde bakılan kişi bulunduğu ortamdan rahatsız olacak ve mümkün olan en kısa zamanda yanınızdan ayrılacaktır.

  3292_imagessoiuBAŞ ÖNDE
  Başın ön tarafa doğru eğilmesi bir tehdit işaretidir. Genellikle baş öne doğru eğildiğinde bedende başa eşlik ederek tehdit ya da kızgınlık pozisyonu almaktadır. Yani baş öne eğik, bir kol bele konulmuş diğer elin işaret parmağı aşağı yukarı sallanmaktadır, hııı benim canımı sıkma her an sana zarar verebilirim dercesine… Başı öne doğru eğmek karşı tarafa, senden hiç hoşlanmıyorum, senin çevremde ve yakınımda olmanı istemiyorum, sana her an zarar verebilirim, benim moralimi bozuyor ve canımı sıkıyorsun anlamlarına gelmektedir.

  Başı öne doğru eğmek aynı zamanda sinirin, öfkenin de bir göstergesidir. Küçük çocuklara hadi bir sinirli bak denildiğinde, hemen kafalarını öne doğru eğip, kaşlarını çatarak bakarlar. Yaşlı insanlarda herhangi birisine öfkelendiklerini başlarını öne eğip, gözlüklerini hafifçe burunlarının ucuna düşürüp, gözlerini dikerek ve gözlüklerinin üzerinden bakarak belli ederler. Çoğu genç insanda karşısındaki kişiye öfkesini belli etmek için herhangi bir şey söylemek yerine, başlarını öne eğerek bakmakla yetinirler.

  BAŞI SAĞA SOLA DOĞRU SALLAMAK
  Bu hareket Türk toplumunda hayır anlamına gelir. Biri bize herhangi bir şey sorduğunda, çoğu zaman sözel olarak hayır demek yerine başımızı sağa sola doğru sallamakla yetiniriz. Beden dili sözcüklerin bedende anlamlandırılması, ifade bulması olduğundan dolayı konuşmadan dahi karşımızdaki kişiye cevap verebilir, duygu ve düşüncelerimizi anlatabiliriz.

  Başı sağa sola sallamak her ne kadar Türk toplumunda hayır anlamına gelse de bazı toplumlarda bu hareket evet anlamına gelebilmektedir. İşte bundan dolayıdır ki beden dili toplumdan topluma, kültürden kültüre, zamandan zaman, mekândan mekâna, kadından erkeğe farklılıklar gösterebilmektedir.

  BAŞI ÖNE ARKAYA SALLAMAK
  Bu hareket bir şey sorulduğunda evet anlamına gelirken, iki veya daha çok kişinin konuşması esnasında, dinleyici olan kişilerin başlarını öne arkaya sallaması, konuşan kişilerin söylediklerine katıldıklarının, söylenilen şeyleri tasdik ettiklerinin ve anlatılanları anladıklarının bir göstergesidir. Yani başı öne arkaya sallamak bir şey sorulduğunda evet, sohbet esnasında yapıldığında onaylamak, tasdik etmek anlamlarına gelmektedir.

  Birisiyle konuşurken kafanızı hafif sağa veya sola doğru eğik bir şekilde dinleyip hemen akabinde de başınızı öne arkaya doğru sallarsanız karşınızdaki kişiye, sana güven duyuyorum, söylediklerin benim için çok değerli, anlattıklarını çok iyi anlıyorum, söylediklerini tasdik ediyorum, söylediklerinin tamamına katılıyorum, seni çok önemsiyor ve dikkatle dinliyorum imajını verirsiniz. Bu şekilde dinleyici olmak karşınızdaki kişilerle çok daha kolay iletişim kurmanızı sağlar. Aynı zamanda karşınızdaki kişileri bu şekilde dinlemeniz, karşınızdaki kişiye kendisinin değerli olduğunu hissettirir ki birileri için değerli olabilmek her insanı mutlu edip hayata bağlar.

  Kaynakça:
  beden dili kursu

  Yazar:Derya Talas

  Yazı kaynağı : www.bilgiustam.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap