Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamstring sakatlığı ne kadar sürer

  1 ziyaretçi

  hamstring sakatlığı ne kadar sürer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamstring Kas Gerilmesi

  Giriş

  Hamstring kas gerilmesi sporcularda sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle basketbol, futbol gibi sporlarda sık görülür. Kas gerilmesi ve çekmesi bir yaralanma olup uyluk arkası kasların birinde veya bir kaçında görülebilir. Bunlar cerrahi dışı basit tedavilere iyi yanıt verip, problem oluşturmayan yaralanmalardır.


  Anatomi

  Hamstring grup kaslar kalçadan dize uzan uyluk arkası kaslardır. 3 adet kas grubu vardır;

  Hamstring Kas Gerilmesi

  Bu kas grupları yukardan aşağı uzanırken tendon yapılarına dönüşüp, kaval kemiğinin iç ön kısmına yapışırlar. Bu kas grupları uyluğu düz olarak arkaya uzatır ve dize bükme fonksiyonlarını sağlama görevleri vardır.


  Tanımlama

  Hamstring yaralanması çekme şeklinde, kısmı yırtık veya tam kas yırtığı şeklinde olabilir. Yırtık ciddiyetine derece 1 hafif olup hızlı iyileşir, derece 3 ise tam kat yırtık olup iyileşmesi birkaç ayı bulur.


  Yırtıklar bazen sadece kas da bazen de kas tendon birleşim yerinde olur. Ciddi hamstring yaralanmaları tam kat yırtıklar ve kemikten uzak noktada olur. Bezende kemikten bir parça alır ki buna da avulsiyon yaralanması denir.


  Hamstring Kas Gerilmesi


  Sebepler

  Aşırı Kas Kasılması

  Aşırı kullanım, kas gerilmelerinin en sık sebebidir. Bu durum kasın ani olarak kapasitesinin üzerine zorlandığında meydana gelir. Her kasın gerilme ve kasılma kapasitesi farklıdır.


  Risk Faktörleri

  Bir çok faktör vardır;

  Klinik Bulgular

  Uyluk arka kısmında keskin ve ani olarak ağrı meydana gelir. Yaralanmadan birkaç saat sonra uylukda şişlik, birkaç gün sonra morarma, haftalarda süren agrı ve zayıflık

  Egzersiz sırasında ani olarak meydana gelen ağrı ile başvurulur. Hekim hassasiyet olan uylukta ki gerginliğe bakacak, morarma olup olmadığını değerlendirecektir. Elle muayenede hassasiyet, şişlik ve güçsüzlük tespit edilir.

  Doktorunuz teşhisi dogrulama için röntgen çektirmek isteyebilir. Eşlik eden kemik parçaları kopmalarında yararlıdır.

  MRI;Yumuşak doku yaralanmasını daha detaylı gösteren faydalı bir yöntemdir.


  Tedavi

  Tedavi yaralanmanın şiddetine ve tipine göre değişir. Tedavide yöntem cerrahi ve cerrahi olmayan diye ikiye ayrılır.

  1- Cerrahi Dışı Tedavi

  Bir çok kas gerilmesi veya çekmesi basit bir yöntem ile iyileşir. BUZ, BANDAJ, YÜKSELTME, İSTİRAHAT. Bu protokol spor yaralanmalarında altın protokol olup çok efektiftir.

  Kas yük vermeme ve istirahat önemlidir. Buz genellik bandaj üzerinden (asla direk cilde uygulama!) 20 dk ve günde birçok kez uygula. Şişmeyi ve agrıyı azaltmak için bacagı kalp seviyesinin üstünde tut.

  İmmobilizasyon; Bunu bir sabit dizlik ile sağlamak mümkündür. Dizi sabitlemek iyileşmeyi hızlandıracaktır.

  Fizik Tedavi; ağrı ve şişlik azaldığında kas güçlendirme ve gerdirme agzersizleri verilir. Bu program yavaş ve tedrici olarak yogunlaştırılır.

  Bu rahatsızlıkta kas dokularında nekroz ve zedelenme olduğu için protein ve hidrolize kollejen kullanımı yeniden yapımı ve rejenerasyon üzerine çok etkilidir. Ayrıca kas inşasında gerekli vitamin, mineral alımı ve dolaşım düzenleyici gıda takviyesi ektra katkı sağlayacaktır.

  2- Cerrahi Tedavi

  Cerrahi genellikle kopma kırıkları ve tam kat kopmalarda veya yırtıkarda söz konusudur. Genellikle kopma kırıkları kalça tarafında daha sık görülür.
  Prosedür; Çekilmiş olan kas orjınal yerine skar dokusu temizlendikten sonra dikilir. Kemiğe ise staple veya özel implantlar kullanarak monte edilir. Ameliyat sonrası bir süre yük verilmez, koltık değnegi kullanılır ve ve tendon iyileşme sonrası kibar ve tedrici fizik tedavi uygulanır.

  Fizik tedavi sportif aktiviteye dönmeaçısından, kalça tarafı kopmalarda 5 ay, diz tarafı kopmalarda ise takriben 3 ayı alır. Fakat kesin güvenli zamanı doktorunuz söyleyecektir.

  İyileşme

  Hastaların tamamı genellikle sorunsuz iyileşir. Fakat başlangıçta tedavi ne olursa olsun BUZ, BANDAJ, YÜKSELTME, İSTİRAHAT VE GIDA-VİTAMİN TAKVİYESİ önemlidir.

  Op.Dr.Tahir Mutlu Duymuş
  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

  Key Words : Uyluk kas gerilmesi, uyluk kas gerilmesi, kas çekmesi, kas yırtılması, kasık çekmesi, kasık ağrısı

  Yazı kaynağı : www.eortopedi.com

  Hamstring Sakatlığı Yaşayanlar İçin Tam Kılavuz

  Hamstring Sakatlığı Yaşayanlar İçin Tam Kılavuz

  Hamstring Sakatlığı Yaşayanlar İçin Rehber

  Hamstring sakatlıkları, bacağınızın arka kısmında, kalçanıza kadar uzanan üç kas grubundan oluşan, hamstring kaslarınızın kasılması veya çekilmesi sonucunda ortaya çıkar. Halk arasında arka adale çekmesi olarak da bilinir.

  Eğer, basketbol, futbol, tenis veya buna benzer, aniden durmanız ve başlamanız gereken pozisyonlar içeren sporlar yapıyorsanız, hamstring sakatlıklarına daha tanıdık olabilirsiniz. Aynı şekilde, hamstring sakatlıkları koşucularda ve dansçılarda da oluşabilmektedir.

  Dinlenme, buz, ağrı kesici gibi kendi kendinize yapabileceğiniz tedaviler, hamstring sakatlığı geçiren bölgede oluşan şişliği ve acıyı gidermek için yeterli olacaktır. Nadiren, yırtıkları tedavi etmek için ameliyat gerekebilmektedir.

  Hamstring Sakatlıkları Belirtileri

  Hamstring sakatlıkları, genellikle kalça bölgenizde ani ve keskin bir acı ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, yırtık hissetmeniz de mümkündür. Genellikle birkaç saat içinde şişkinlik ve hassasiyet ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte, bacağınızın arka kısmının tamamında, incinme ve renk değişmesi görülebileceği gibi, sakat bacağınıza ağırlık vermeniz durumunda güç ve yetenek kaybı da ortaya çıkabilmektedir.

  Ne zaman doktora gitmeli
  Hafif hamstring sakatlıkları evde tedavi edilebilmektedir. Ancak, sakat bacağınıza ağırlık veremiyorsanız ve büyük bir acı ile dört adımdan fazla yürüyemiyorsanız, doktora gitmeniz gereklidir.

  Hamstring Sakatlıkları Neden Olur?
  Hamstring kasları, bacağınızın arka kısmında, diz kapağınızın hemen üstünden kalçanıza kadar uzanan bölgede bulunan üç kasın oluşturduğu gruptur. Bu kaslar, bacağınızı vücudunuzun önüne atmanıza ve diz çökmenize yaramaktadır. Bu kaslardan herhangi birinin fiziksel aktivite sırasında limitlerini zorlaması durumunda sakatlık meydana gelmektedir.

  Sakatlığının risk faktörleri:
  Spor müsabakaları. Koşu veya sürat koşusu, dans gibi fazla esneklik gerektiren çok sayıda aktivitede sakatlıklara daha sık rastlanmaktadır.
  Önceden yaşanan sakatlıklar. Bir kez hamstring sakatlığı geçirdiyseniz, tekrar geçirmeye daha yatkınsınızdır. Özellikle, kaslarınızın tam olarak iyileşmesine ve güçlenmesine izin vermeden, daha önceden yaptığınız yoğunlukta aktivitelere geri dönmeniz durumunda daha fazla risk altına girilmektedir.
  Yetersiz esneklik. Eğer yeteri kadar esnek değilseniz, kaslarınız aktivitenin yarattığı gücün tamamını kaldıramayabilir.
  Kas dengesizlikleri. Tüm uzmanlar onaylamasa da, kaslardaki dengesizler hamstring sakatlıklarına sebep olabilmektedir. Dizinizin ön kısmında bulunan kaslar, hamstring kaslarınızdan daha gelişmiş ve güçlü olduğunda, hamstring sakatlığı riski artmaktadır.

  Komplikasyonlar
  Kaslarınız tamamen iyileşmeden, ağır aktivitelere geri dönmeniz yeniden sakatlanmanıza sebep olabilir. Bazı araştırmalara göre, yeniden hamstring sakatlığı oluşumu, orjinal sakatlığa göre daha güç iyileşmektedir.

  Randevunuz için hazırlanmak

  Fizik terapistinize danıştığınız zaman, kas alanında uzman, spor doktoru veya ortopedi cerrahı gibi nitelikli doktorlara sevk edebilir.

  Doktora hazırlık
  Aşağıdakileri içeren bir liste yazabilirsiniz:

  Belirtilerin detaylı listesi
  Daha önceden geçirmiş olduğunuz sağlık problemleri hakkında bilgiler

  Aldığınız ilaçlar ve besin takviyeleri
  Doktora sormak istediğiniz sorular

  Doktordan ne beklemelisiniz
  Doktorunuz muhtemelen aşağıdaki sorulara benzer sorular yöneltecektir :

  Sakatlık ne zaman ve ne şekilde gerçekleşti?
  Yırtık hissi yaşadınız mı?
  Acıyı hafifleten veya artıran özel bir hareket bulunuyor mu?

  Hamstring testleri ve teşhisi

  Fiziksel testler sırasında, doktorunuz, tüm bacağınız genelinde, şişlik ve hassasiyet oluşan noktaları kontrol edecektir. Acının boyutunu ve konumunu belirlemek, hasarın oluştuğu noktayı ve boyutunu anlamaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, doktorunuz bacağınızı çeşitli pozisyonlara hareket ettirerek, herhangi bir tendon veya bağ hasarı olup olmadığını anlamaya çalışabilir.

  Görüntüleme testleri
  Pek çok hamstring sakatlığında, kasınızda hasar, pelvis veya incik kemiği ile bağlantı noktalarında çıkma meydana gelebilmektedir. Bazı zamanlarda, ana kemikten ayrılan ufak bir kemik parçası durumu söz konusu olabilmektedir (avülsiyon kırıkları). X-ray, avülsiyon kırıklarını kontrol edebilir, ultrason ve MRI testleri ile kas ve tendon hasarları belirlenebilir.

  Tedavisi ve ilaçları
  Tedavinin ana amacı, acıyı ve şişkinliği azaltmaktır. Bunu sağlamak için doktorunuz şunları önerebilir :

  Sakatlığın iyileşmesi için yoğun aktivitelere ara verin.

  Tüm ağırlığınızı sakat dizinize vermemek için baston veya koltuk değneği kullanın.

  Günde birkaç kez, acıyı ve şişkinliği azaltmak için buz uygulayın.

  Şişkinliği ve kan akışını azaltmak için, bacağınızı kalp seviyesinden yukarda tutarak dinlenin.

  Şişmeyi azaltmak için sakat bölgeyi sarın.

  Ağrıyı azaltmak için antiinflamatuar ve analjezik ilaçlar (Advil, Motrin IB, veya benzeri) veya asetominofen (Tylenol, ve benzeri) ağrı kesiciler alın.

  Fizik terapi

  Hamstring sakatlıklardan dolayı oluşan ağrı ve şişmenin yaşanmasından sonra, doktorunuz veya fizik terapistiniz, bu kaslara nasıl güç ve esneklik kazandıracağınızı anlatan bazı özel egzersizler öğretebilir.

  Ameliyatı
  Eğer kaslarınız pelvis veya incik kemiği ile bağlandığı noktalardan ayrılmışsa, ortopedik cerrahlar bunu tekrar birleştirebilir. Kas yırtılmaları da bu şekilde tedavi edilebilir.

  Yaşam tarzı ve evde tedavi
  Hamstring sakatlıklarına karşı evde tedavi uygulamak istiyorsanız, D.B.S.K (Dinlen, buz, sıkıştır, kaldır) yöntemini uygulayabilirsiniz. Eğer sakatlık ufak bir kas gerilmesinden fazlaysa, bu durumda destek olması için doktorunuza veya fizik terapistinize danışabilirsiniz.

  Korunma

  Fiziksel kondisyon programınızın bir parçası olarak esneme ve güç egzersizleri, harmstring sakatlıklarını minimuma indirmeniz yardımcı olacaktır. Sporunuzu yaparken formda olmaya çalışın, formda olmak için spor yapmayın. Eğer herhangi bir fiziksel ihtiyacınız varsa, düzenli kondisyon çalışmaları sakatlıkların önüne geçmek için yardımcı olacaktır. Faydalı olacak kondisyon çalışmaları için doktorunuza danışın.

  Yazı kaynağı : acibademmobil.com.tr

  HAMSTRİNG YIRTIĞI (ARKA ADELE ÇEKMESİ)TEDAVİSİ ve EGZERSİZLERİ

  HAMSTRİNG YIRTIĞI (ARKA ADELE ÇEKMESİ)TEDAVİSİ ve EGZERSİZLERİ

  Hamstring (arka adele yırtığı) nedir ? Nasıl iyileşir ?

  Hamstring kası (arka üst adele) biceps femoris, semitendinosus ve semimembranosus isimli 3 kastan oluşan kas grubunun ismidir.  Arka adele yırtığı kası oluşturan kas liflerinin mekanik strese bağlı kopmasına denir ve kopan kas liflerinin seviyesine göre grade 1,2,3 olarak tanımlanır. 

  Arka adele yırtılması (hamstring yırtılması) türkçede  kas yırtılması olarak tanımlasada yırtılan kas değil , kası oluşturan liflerin kopmasıdır. (bir nevi ipi oluşturan iplikçiklerin kopmasıdır ipin kopması veya yırtılması değil)

  Arka adele yırtığı (arka adele çekmesi) genellikle spor aktivitelerinde meydana gelir. Arka adele yırtığı (arka adele çekmesi) sprint atma, zıplama, spor dalına göre değişen hızlı hareketler esnasında, özellikle futbolda ani hareketlerde, ayağın aniden yukarı kaldırılmasında ve arka adele(hamstring kasının) egzantrik kontraksiyonu esnasında meydana gelir. Arka üst adele yırtığı (hamstring yırtığı) temas sporlarının yanında su kayağında , bisiklet ve dövüş sporlarında da sık görülmektedir.

  Yazının devamında Hamstring yırtığı (arka adele yırtığı) nasıl anlaşılır, arka adele yırtığı kaç günde iyileşir, arka adele yırtığı egzersizleri,arka adele yırtığı belirtileri, arka adele yırtığı tedavisi, arka adele ağrısı ve daha fazlası hakkında herşeyi ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

  Arka adele yırtığı nasıl anlaşılır ? ( Hamstring yırtığı nasıl anlaşılır ?)

  Arka adele yırtığı (hamstring kas yırtılması) aktivite esnasında arka adele de gerilme, hamstring kasının toplanması, arka adelede (hamstring kası) batma hissi ve arka adelede ağrı ile tarif edilir. Arka adele yırtığının seviyesine göre hamstring kasının görevi olan diz fleksiyon(dizin bükülmesi) hareketinde , ayakkabı çıkarma hareketinde ve tek ayak çömelme hareketlerinde ağrı olması arka adele yırtığının klinikte anlaşılma yöntemidir. 

  Arka adele yırtığı (hamstring yırtılması) yaralanmanın şiddetine göre 3 grupta incelenir ve farklı hamstring yırtılması belirtileri gösterebilir.

  Grade 1 arka adele yırtılması : Arka adeleyi oluşturan liflerden çok az kısmının kopması ile oluşan hamstring yırtığıdır. Grade 1 hamstring yırtığında kas kuvvetinde ve gücünde etkilenme çok nadir olup, spor esnasında oluşan grade 1 kas yırtığı spor aktivitesinin durmasına yol açmaz. Genellikle spor sonrası arka adelede ağrı ile kendini belli eder. Grade 1 kas yırtığında arka adelede çok az ödem oluşur, yürümede ağrısız olup, koşma ve germede ağrı oluşabilir.

  Grade 2 arka adele yırtılması : Hamstring kasını oluşturan kas liflerinin yarıya yakının kopması sonucu oluşur. Grade 2 arka adele yırtılmasının oluştuğu anda arka adelede ani bir ağrı, çekme ve batma hissi oluşur. Yürüme ağrılıdır. Öne doğru eğilindiğinde veya dizi bükmede arka adelede ağrı hissedilir. Grade 2 arka adele yırtılması sonucunda arka adelede ödem ve kanama gözlemlenip, dirençli diz fleksiyon hareketi ağrılı ve zayıftır.

  Grade 3 arka adele yırtılması : Arka adeleyi oluşturan kas liflerinin yarısından fazlası veya tamamının kopması sonucu oluşur. Tüm kas liflerinin kopması genellikle kas-tendon kavşağında gözlemlenip tendonda tam bir kopma gelişir. Grade 3 arka adele yırtılması sonucu adım dahi atılamaz. Arka adele yırtığına bağlı ödem ve kanama cilt yüzeyinden gözlemlenebilir.

  Arka adele yırtığı (hamstring yırtılması) klinik tetkiklerin yanında MRI  ve ultrason çekilmesi ile anlaşılır. MRI ve ultrason çekilmesi ile ödem ve kanamanın boyutuna göre yırtığın seviyesi belirlenir. 

  ARKA ADELE YIRTIĞI (HAMSTRING YIRTILMASI) BELİRTİLERİ 

  Arka adele yırtığı belirtileri genellikle arka adelede

  Arka adele 1.derece yırtığında sadece bazı hareketlerde ağrı gözlemlenirken yürüme ve günlük işlerde arka adelede ağrı hissedilmez. Sadece spor aktivitelerinde ağrı gözlemlenirken, 2.seviye arka adele  yırtığında germede, öne eğilmede ve yürüyüşte ağrı olmaktadır. 

  Arka adele yırtığının seviyesine göre belirtiler ve ağrı olan hareketler değişkenlik göstermektedir.

  Arka adele yırtığının anlaşılmasını sağlayan hareketler : 

  Puranen-Orava testinde kalça 90 fleksiyonda, diz tamamen ekstansiyonda olup ayak sert bir zemine dayalıdır. Öne doğru eğilme veya hareket esnasında ağrı gelişimi hamstring yırtığının göstergesidir.

  Videodaki gibi sırtüstü uzanıp arka adelenin videodaki gibi gerilmesi ile arka adelede ağrı ve batma hissi hamstring yırtığının göstergesidir.

  Videodaki gibi sırtstü yatılarak kendi başınıza yapabileceğiniz hamstring germe testleri esnasında arka adelede ağrı ve batma ( gerilme hissi değil) arka adele yırtığının belirtisidir.

  Kas çekmesi berirtileri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

  ARKA ADELE YIRTIĞI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR ? 

  Grade 1 arka adele yırtığı 0- 2 hafta arasında iyileşir.

  Grade 2 arka adele yırtığı 2-4 hafta arasında iyileşir.

  Grade 3 arka adele yırtığı 6 -10 hafta arasında iyileşir. 

  Kas yırtıkları tedavisi hakkında herseyini öğrenmek için tıklayın

  Arka adele yırtığının başlıca sebepleri şu şekildedir ;

  Arka adele yırtılması birçok faktöre bağlı olduğu gibi iyileşmeside birçok faktöre bağlıdır. Önceki yaralanmalar, spesifik kas gruplarının esnekliği ve kuvveti arka adele iyileşmesinde hayati öneme sahip olup arka adele yırtığının doğru tedavi edilmesi sonradan oluşabilecek yaralanmaları önleme açısından çok önemlidir. Bu yüzden özellikle sporcularda görülen arka adele yırtılması kendi haline bırakılmamalı mutlaka profesyonel olarak doğru şekilde tedavi edilmelidir.

  ARKA ADELE AĞRISI HER ZAMAN ARKA ADELE YIRTIĞI DEĞİLDİR !

  Arka adele ağrısı herzaman arka adele yırtığı ile karakterize değildir. Arka adele yırtığı olmaksızın birçok yaralanma ve etmen arka adele ağrısına ve arka adele yırtığına benzer semptomlar verebilmektedir. Adduktor kas yırtığı, avülsiyon yaralanmaları , lumbosakral ağrı sendromu, priformis sendromu, sakroiliak eklem disfonksiyonu, siyatik sinir sıkışması,hamstring tendinopatisi ve iskial bursit,hamstring kas gerginliği arka adele yırtığı olmadan arka adele ağrısına neden olabilir.

  Ayrıca Gracilis, Adductor Magnus ve Longus kaslarının yaralanması arka adelede ağrıya neden olmaktadır. Bu yüzden yukarıda belirtilen klinik testler ve MRI değerlendirilmesi iyi yapılmalıdır.

  Hamstring yırtığının değerlendirildiği skalalar

  ARKA ADELE YIRTIĞI TEDAVİSİ

  Arka adele yırtığı tedavisi kişiye ve spor branşına göre farklılık göstermektedir. Tedavi öncesi sporcunun ayrıntılı değerlendirilmesi, kas kuvveti, fonksiyonel yetenekleri ve etkilenen diğer yapılar ayrıntılı şekilde analiz edilmeli bu doğrultuda arka adele tedavisi yapılmaldır. Bunun nedeni hamstring yaralanmasının en sık nükseden yaralanmalardan biri olması ve sporcularda çok fonksiyonel olmasından dolayıdır.

  Arka adele yırtığında doğru zamanda uygulanan lenf drenaj masajı, fasyal gevşetme, skar doku masajı, yumuşak doku mobilizasyonu, egzantrik kuvvet çalışmaları ve kuru iğneleme yöntemi arka adele yırtığı tedavisinde kullanılan fizik tedavi yöntemleridir. 

  Son yıllarda özellikle yurtdışı spor klüplerinde kullanılan elektroliz tedavi yöntemi arka adele tedavisinde ödem ve kanamanın hızlı şekilde tedavisinin yanında arka adele yırtılmasına bağlı oluşan skar dokunun temizlenmesinde etkin rol oynaması dolayısıyla hamstring tedavisinde en güncel tedavi yöntemlerinden biride elektroliz tedavisidir. Elektroliz tedavisi arka adele kas yırtığını en hızlı ve güvenilir şekilde tedavi etmenin yanında arka adele ağrısını ilk seansta %60 oranında azaltmakta, spora ve aktiviteye erken dönüşü sağlamaktadır.

  Arka adele yırtığının tedavisinde egzersizler ve kuvvetlenme tedavi kadar önemlidir. Sadece alt ekstremite değil gövde, sırt kasları , üst ekstremite kaslarının stabilizasyonu arka adele yırtığının tekrarlamasının önlenmesinde ilk sırada yer alır.

  ARKA ADELE YIRTIĞI TEDAVİSİ

  Arka adele çekmesi (arka adele yırtığında) aşağıdaki yönetmeleri uygulayarak arka adele yırtığını kendi kendinize tedavi edebilirsiniz. Sporcularda arka adele yırtığı fizyoterapistler tarafından tedavi edilerek antrenman ve müsabakaya yönelik profesyonel egzersizler uygulanmalıdır.

  Arka adele yırtığında ilk 3 gün :

  Arka adele yırtığında 3.gün ve sonrası ;

  Arka adele yırtığında ağrıya neden olan aktivite ve hareketlerin yapılmaması, ağrıya neden olmayan hareket ve aktvitelerin yapılması temel tedavi noktasıdır.

  Hamstring yırtığına bağlı kompresyon bandajı, hamstring masajı ve hamstring yırtığında kinesiotape uygulama videoları için tıklayın

  Hamstring yırtığında daha detaylı egzersiz videolarını görmek için tıklayın
  Kuvvetlendirme egzersizleri ağrısız olarak yapılarak 3 set 10 tekrar , germe egzersizleri kasın en gergin pozisyonunda 30 saniye kalınarak 5 tekrar halinde yapılmalıdır.

  Yazı kaynağı : www.tedavihareketleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap