Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamileyken dis agrisina ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  hamileyken dis agrisina ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelikte Diş Ağrısı

  Gebelik döneminde değişen beslenme alışkanlıkları ve hormonal denge, zaten hassas hale gelen vücut dokularının bakteriyel faaliyetlere zemin hazırlamasına yardımcı olur ve hamilelik öncesinde ve esnasında ihmal edilen ağız bakımı da anne adaylarının genellikle hamileliğin ortalarında başlayan diş ağrıları ile oldukça zor zamanlar yaşamasına sebebiyet verir.

  Hamilelikte Diş Ağrısının Nedenleri

  Gebelik döneminde vücudun fizyolojik ve psikolojik hassasiyetinin artması, diş ağrısına neden olabilecek komplikasyonlar için uygun zemini hazırlar. Burada belirleyici olan iki nokta vardır;

  Özellikle gebelik öncesinde ağız bakımı yaptırarak gebelikte tehdit oluşturabilecek potansiyele sahip çürüklerin ortadan kaldırılması adına gerekli adımları atmayan anne adayları, bu yaklaşımını hamilelik döneminde de devam ettirdiği takdirde diş ağrısı ile karşılaşma ihtimalleri hayli yükselecektir.

  Diş ağrısının hamilelik sürecinde kritik problemlerden biri olmasının arkasında, anne adaylarının ilaç ve antibiyotik kullanımından uzak durması gerektiği kabulü yatar. Ağrılar karşısında en etkili çözümler olan ilaçların zorunlu haller dışında kullanılmaması gerektiği, diş ağrıları için doğal çözümleri gündeme getirir.

  Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

  Gebelik döneminde anne adaylarının karşılaştığı diş ağrısına yönelik çözümler, ağrının etki derecesine ve hastanın, gebeliğin hangi döneminde olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

  Uzman hekimlerin tavsiyesi; gebelik öncesinde tam bir muayene ve bakım ile gebelikte sorun yaratabilecek diş ağrılarının önemli ölçüde engellenmesi yönündedir. Bu tavsiyenin arkasında yatan nokta; gebelikte yapılabilecek müdahalelerin kısıtlı olduğu ve bebek sağlığı temelli bir yaklaşım benimsenmesidir. Nitekim anne adaylarına röntgen vb. radyoaktif etkiye sahip cihazlarla görüntüleme ya da muayene yapılması gebelik döneminde mümkün değildir. Dolayısıyla hamilelikte diş ağrısına çözüm olarak ilk adımda doğal yöntemler uygulanması yaklaşımı benimsenmelidir.

  Gebelikte diş ağrısı yaşayan anne adayları;

  seçeneklerini uygulayabilir.

  Diş ağrısının rahatsız edici boyutlara ulaşmasını beklemeden hekim kontrolüne başvurulması, zamanında müdahale açısından oldukça önemlidir çünkü hamileliğin her döneminde diş tedavisi uygulamak mümkün değildir. Gebeliğin ilk 3 ayı bebeğin gelişim gösterdiği dönem olduğundan dolayı bu dönemde herhangi bir diş tedavisi uygulaması tavsiye edilmez ve tedavi için en uygun dönem; gebeliğin 2. periyodu olarak nitelendirilen 3 - 6 aylık aralıktır.

  Hamilelikte diş ağrısıyla karşılaşan anne adayları hiç şüphesiz ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına da yatkındır fakat daha önce de kısaca belirttiğimiz gibi gebelikte ilaç kullanımı, özellikle keyfi durumlarda asla tavsiye edilmez. Dolayısıyla anne adayları, ilaçların bebek gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate alarak diş ağrıları için uzman hekim kontrolüne başvurmadan ilaç kullanmamalıdır.

  Hamilelikte diş eti ağrısı önlenebilir mi ?

  Evet, hamilelikte diş eti ağrısının önlenmesi mümkündür fakat bunu tam anlamıyla gerçekleştirebilmek adına, hamilelik öncesinde genel bir ağız bakımının yapılması oldukça önemlidir.

  Gebelikte hormonal dengenin bozulması diş etlerini çok daha hassas bir hale getirir ve beslenme ihtiyacının da artmasıyla birlikte diş etlerinde biriken besin kalıntıları da artış gösterir ve bu durum da diş plağı oluşumuna zemin hazırlar.

  Bakteriler için uygun alanlar olan diş plakları, diş etlerinde enfeksiyona neden olarak hassasiyet ve ağrıyı da beraberinde getirir ve bu enfeksiyonun en net belirtisi ile diş eti kanamalarıdır.

  Gebelikte diş eti ağrılarını önlemek adına ağız bakımına azami ölçüde hassasiyet gösterilmesi ve beslenme dengesinin karbonhidrat odaklı bir yapıdan çıkarılarak çeşitlendirilmesi gerekir.

  Gebelik döneminde kanal tedavisi mümkün mü ?

  Hamilelikte zorunlu hallerde kanal tedavisi ile dişteki bakteriyel faaliyetlerin temizlenerek dişin canlılığının korunması mümkündür. Tedavi imkan dahilinde olmasına karşın, aciliyet gerektiren bir durum yoksa uygulanmaz ve geçici çözümlerin de yardımıyla ağrı azaltılarak tedavi doğum sonrasına ertelenir.

  Kanal tedavisi lokal anestezi altında gerçekleşen bir işlemdir ve yapılan çalışmalarda anestezinin bebeğin gelişimini etkileme ihtimalinin yok denecek kadar az olduğu gözlemlenmiştir. Yine de gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişimi olması ile kanal tedavisinden olabildiğince uzak durulması gerektiği ve eğer bir tedavi uygulanması gerekiyorsa bu tedavi için 3 - 6 ay periyodunun çok daha uygun olacağı uzmanlar tarafından kabul gören yaklaşımdır.

  Dişteki çürükler bebek gelişimini etkiler mi ?

  Diş çürükleri bakteri faaliyetlerinin kesin bir işaretidir ve anne ile bebeği arasındaki akış ile vücut için zararlı bakterilerin bebeğe ulaşması ihtimali mevcuttur. Bu ihtimali minimize etmenin en doğru yolu; hamilelik öncesinde ağız bakımının yaptırılarak gebelikte rahatsızlık verebilecek çürük bir diş kalmamasını sağlamak ve bu bakımı hamilelik sürecinde de devam ettirerek beslenme düzenindeki değişimler ve hormonal dengenin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek hassasiyetleri engellemektir.

  Diş hekimleri, yoğun bakteriyel faaliyetlerin olduğu çürüklere gebelik sürecini takip eden hekimden onay geldiği takdirde müdahale edebilir çünkü çürük ne kadar büyürse, bebeğin gelişimini etkileme ihtimali de o denli artacaktır.

  Hamilelikte diş ağrısı için ağrı kesici kullanılabilir mi ?

  Gebelikte ilaç kullanımı noktasında uzmanların birleştiği görüş; ilaçlardan mümkün ölçüde uzak durulmasıyla birlikte mutlaka ilaç kullanımı gerektiren durumlarda da bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileme ihtimali en düşük seçeneğin tercih edilmesidir.

  Hamilelikte diş ağrısı için ağrı kesici kullanımına da bu perspektiften yaklaştığımızda, ağrının gargara, soğuk kompres ya da bitkisel kürler ile azaltılamadığı durumlarda ağrı kesici kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Burada unutulmaması gereken; kullanılacak ağrı kesicinin ne olması gerektiği noktasında mutlaka uzman hekim tavsiyesinin izlenmesi gerektiğidir.

  Toplumumuzda antibiyotik kullanımına da yaygın bir eğilim vardır ve özellikle enfeksiyonun yoğun olduğu diş ağrılarında bilinçsiz antibiyotik kullanımının bebeğe zarar vereceği aşikardır. Dolayısıyla ağrı kesici kullanımında olduğu gibi antibiyotik gibi çok daha ağır ilaçlarda da yalnızca gebelik sürecini yürüten hekimin tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

  Hamilelikte diş ağrısı ne zaman başlar ?

  “Gebeliğin belirli dönemlerinde mutlaka diş ağrısı görülür.” kabulü oldukça yanlıştır ve diş ağrısının hamileliğin kaçınca haftasında başlayacağı, gebenin hamilelik öncesi ve esnasında ağız bakımına gösterdiği özenle doğrudan ilgilidir.

  Gebelikte hormonal dengenin bozulması ve vücut dokularının çok daha hassas bir hale gelmesinin sonucu olarak gebelerde diş ağrısının çoğu zaman 13. - 14. haftalardan sonra görülmeye başladığını söyleyebiliriz. Elbette bu bir genellemedir ve tüm gebeler için bu genellemenin doğruluğunu kabul etmek mümkün değildir. Diş ağrısının gebeliğin herhangi bir anında başlayabilme ihtimalini dikkate alarak mümkün olan tüm ağız bakım önlemlerinin alınması, en doğru yaklaşım olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.peridentklinik.com

  Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Gebelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Yöntemlerle En Hızlı Nasıl İyileşir?

  Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Gebelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Yöntemlerle En Hızlı Nasıl İyileşir?

  Hamilelik, kadınlar için hem psikolojik hem de bedensel olarak sınavın verildiği bir dönemdir. Bu sınavların en büyük etkeni hormonların değişmesidir. Hormon dengelerinin değişmesi bakterilere karşı da vücudun savunmasız kalacağının göstergesidir. Bakterilerin de en etken olduğu yerlerden biri ağız içi olduğu için hamilelikte diş ağrılarının kendini göstermesi normaldir. Aşırı şiddetli diş ağrıları hamilelik durumları haricinde bile çok sıkıntılı geçtiği için hamilelik sürecinde de anne adaylarını psikolojik olarak etkilemektedir.

  HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISI NE ZAMAN BAŞLAR?

  Hamilelikte diş ağrısı ne zaman başladığına dair kesin bir bilgi yoktur. Bazı anne adayları hiç diş ağrısı çekmezken bazıları da şiddetli diş ağrıları çekebiliyor. Buna bağlı olarak hamilelikte diş ağrısı olmasının belirli bir ayı yoktur. Diş ağrısı çeken anne adayları ise genel olarak son aylara doğru daha çok arttığı gelen şikayetler arasında yer almıştır.

  HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISI NE ZAMAN GEÇER?

  Gebelikte diş ağrılarının en yoğun görüldüğü evreler son aylardır. Genelde anne adayları son aylarda geçeceğini sanır ama ağrıların arttığı dönemdir. Bu yüzden "Diş ağrıları ne zaman geçer?" Sorusu yanıtsız kalmaktadır.

  HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  Öncelikle ağız sağlığı insan hayatında önemli bir yere sahip olduğu gibi hamilelik öncesi de gelecekteki sorunları önlemek adına büyük öneme sahiptir. Kadınlar gebelik öncesi yirmilik diş, çürük diş, dolgu ve kanal tedavisi gerektirecek diş problemlerini çözüme kavuşturmalıdır. Bu sayede hamilelik sürecindeki etkenlerden korunmuş olup, vücudumuz için dirençli dokular geliştirmiş oluruz. İşte diş ağrısı için dikkat etmeniz gerekenler:

  HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISI İÇİN HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?

  Şiddetli diş ağrıları için kesin çözüm, diş hekimine gitmek ve hekimin önereceği yöntemleri uygulamaktır. Gebelikte şiddetli diş ağrılarına çözüm için doğal bir yöntem yoktur. Ayrıca hamilelikte diş ağrıları için ilaç tavsiye edilmemekte. Yine diş hekimi eşliğinde anestezi uygulanarak tedavi sürecine gidilebilmektedir.

  HAMİLELİKTE DİŞ AĞRISINA İYİ GELEN İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ

  Dr. İbrahim Saraçoğlu; diş etinde oluşan iltihaplar ve ağrılar için kür önerisi şu şekildedir:

  Diş eti iltihabı için:

  Nar suyunu bir yudum alın ağızda bekletin. Gargara yapın.

  Saat başı uygulayın. Gün içerisinde sorunun bittiğini göreceksiniz.

  Diş eti çekilmesi için:

  Yaban kekiğini bir tatlı kaşığı alın.

  Bir bardak suyun içine koyun. Kaynatın ve ılımaya bırakın.

  Sabah, öğlen, akşam suya fırçayı suya batırıp fırçalayın.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

  NOT: DİŞ AĞRISINA EN İYİ GELEN ŞEYİN DİŞ HEKİMİNE GİTMEK OLDUĞUNU UNUTMAYIN!

  Gebelik döneminde annenin vücudunda bulunan kalsiyumun bir kısmı bebeğe geçmektedir. Bu süreç içerisinde meydana gelen kalsiyum eksikliğini telafi etmek için vücut annenin kemiklerine yüklenmeye başlar ve ilk olarak annenin dişlerindeki kalsiyumu kullanır. Bunun sonucunda ise annede hamilelik döneminde diş ağrısı meydana gelebilir.

  Hamilelik döneminde yaşanan diş ağrıları için antibiyotik veya ağrı kesici ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü yanlış kullanacağınız bir ilaç bebeğinize zarar verebilir. Bu sebeple gebelikte yaşadığınız diş ağrısını kesmek için maydanoz, karanfil, sirkeyle gargara yapmak, buz uygulaması vb. doğal ve yiyilip içilmeyen yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Eğer diş ağrınız dayanılmayacak şekilde fazlaysa yapmanız gereken bir doktora gitmek olacaktır. Ardından doktorunuz dişinizin tam olarak hamilelikten dolayı mı yoksa çürük vb. sebeplerden dolayı mı ağırdığını tespit edip ona göre en uygun tedavi seçeneğini size sunacaktır. Eğer ilaç kullanılması gerekiyor ise de en uygun şekilde hamilelere zarar vermeyen bir ilaç reçete edecektir.

  Bilgilendirme amaçlıdır.

  Yazı kaynağı : sivasdis.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap