Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte yenmemesi gerekenler

  1 ziyaretçi

  hamilelikte yenmemesi gerekenler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi!

  Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Listesi!

  1- Şarküteri ürünleri

  Et ürünleri eğer üretim sırasında fazla işlem görmüşlerse mikroplu olabilirler. Bu da en çok sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri için geçerlidir. Çünkü bu grup,en çok işlem görmüş et ürünleri içinde yer alır. Hamilelerin yememesi gerekenlerin başında bu gıdalar geliyor.

  Ayrıca çoğu işlem görmüş et ürünü yüksek sodyum içerdiği için gebelikte aşırı derecede şişkinliğe yol açar. Şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi şikayetler yaşadığın hamilelik döneminde bu ürünlerden uzak durman için bir sebep daha!

  Yani hamilelikte yenmemesi gereken yiyeceklerin başını işlem görmüş etler çekiyor.

  2- Cıva oranı yüksek deniz ürünleri

  Bazı balık ve kabuklu deniz ürünleri, bebeğin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verecek kadar tehlikeli ölçüde cıva içerir. Bunların arasında kılıç balığı, kiremit balığı ve uskumruyu sayabiliriz. Cıva oranı yüksek balıkları hamileliğin boyunca tüketmemelisin. Ayrıca deniz ürünleri her ne kadar iyi bir protein ve demir kaynağı olsa da haftada 2 porsiyonun üzerine çıkmamaya dikkat etmelisin.

  3- Pastörize edilmemiş süt ve peynirler

  hamilelikte

  Hamileyken yenmemesi gerekenlerden biri de çiğ süt. Kendini ve bebeğini listeriya gibi zararlı bakteriyel enfeksiyonlardan korumak için içtiğin tüm sütlerin pastörize olmasına dikkat etmelisin. Peynir ve yoğurt gibi ürünlerin de pastörize sütten yapıldığına emin olmalısın. Unutma; çiğ sütten üretilen peynir ve yoğurtlar pastörize sütten yapılmamıştır.

  4- Çiğ ya da az pişmiş yumurta

  Hamilelikte neler yenmemeli, devam ediyoruz. Çiğ yumurtalarda salmonella bakterisi bulunabilir. Yumurtaları sarıları ve beyazları katılaşana kadar pişir. Çiğ veya az pişmiş yumurtayla yapılan yiyeceklerden uzak dur.

  Bu da ilgini çekebilir: 6 Soruda Hamilelikte Probiyotik Kullanımına Dair Bilmen Gereken Her Şey

  5- Çiğ ya da az pişmiş et, tavuk ve deniz ürünleri

  Hamilelikte zararlı yiyecekler arasında çiğ etler de var. Aslında herkes çiğ ya da az pişmiş yiyecekler tükettiğinde gıda zehirlenmesi yaşayabilir. Üstelik bu çiğ ürünler hayvansal gıdalarsa daha büyük bir risk vardır. Hamile bir kadın olarak senin gıda zehirlenmesi yaşaman daha ağır seyredebilir. Bu tür riskleri yok etmek için et ve tavuk ürünlerini iyice pişirerek yediğine emin ol.

  Kritik Soru: Vejetaryen ve Vegan Hamileler Nasıl Beslenmeli?

  6- Asitli içecekler ve kutu meyve suları

  Asitli, çok şekerli, yapay kutu meyve sularını hamilelik süresince içmemeye dikkat et. Her ne kadar bir portakal, portakalın suyundan daha sağlıklı ve besleyici olsa da, meyve suyu içmek istediğinde mutlaka taze sıkılmış, doğal meyve sularını tercih et.

  Unutma paketlenmiş, kutulanmış ve raflarda seni bekleyen her şeye karşı temkinli olmak en iyisi!

  7- Doktor onayı olmayan bitki çayları

  Otların hamilelikteki etkileri henüz araştırılmamış olduğundan bitki çayları hamilelik döneminde riske atılamayacak bir konu. Bazı bitki çaylarının çok tüketildiğinde doğum sancılarını başlattığı, yeşil çayın ise folik asidin etkisini azalttığı düşünülüyor.

  Hamilelik boyunca bitki çaylarına karşı temkinli yaklaşman gerektiğini ve doktorundan onay çıkmadığı sürece hiçbir çayı içmemen gerektiğini unutma!

  8- Yüksek şeker ve basit karbonhidrat içeren ürünler

  hamilelikte ne yenmemeli

  Pastalar, kekler, börekler, çörekler, poğaçalar içerdikleri beyaz un ve şeker yüzünden hamilelerin yememesi gerekenler arasında. Unutma; kalitesiz kalorilerin kaynağı şeker ve basit karbonhidratlar sana da bebeğine de hiçbir yarar sağlamaz.

  Bu da ilgini çekebilir: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

  9- Aşırı tuzlu yiyecekler

  Turşular, cipsler soya sosları gibi aşırı miktarda sodyum içeren yiyeceklerin tüketimi özellikle de sık olduğunda hamile olsun olmasın herkes için zararlı.

  Fakat yüksek sodyum alımı ile hamilelik ve doğum sırasında komplikasyonlara neden olduğu bilinen yüksek tansiyon arasında sıkı bir bağ var.

  Genel bir kural olarak yemek pişirirken çok az tuz kullan. Çünkü zaten besinlerin içinde vücudumuzun tuz ihtiyacını karşılayacak kadar sodyum bulunuyor.

  10- Yıkanmamış ürünler

  Et, tavuk ve deniz ürünlerinin aksine çiğ sebze ve meyve yemek çok iyidir. Fakat iyice yıkanmış olmaların dikkat ettiğimiz sürece. Özellikle de bağ, bahçe, pazarlardan alınanlara dikkat etmelisin. Çünkü bunlar çoğu zaman yıkanmamış olur.

  Tam anlamıyla yıkanmamış ve temizliğinden emin olmadığın hiçbir şeyi yememelisin. Çok topraklı sebzeleri yıkamak için elma sirkesi kullanmak iyi olabilir.

  Gebelikte ek vitamin almalı mısın? Cevaplar burada: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

  11- Yüksek miktarda ciğer

  Hamilelikte iyice pişirilmiş ciğer elbette tüketilebilir. Fakat ciğer yüksek miktarda A vitamini içerdiğinden aşırıya kaçmamak gerekir. Fazla miktarda tüketilmesi A vitamini zehirlenmesine ve doğum kusurlarına yol açabilir.

  Annelerimizin yorumlarına bak: Hamilelikte sakatat yemek zararlı mı?

  12- Yapay tatlandırıcılar

  Hem canının çektiğini yiyip hem de kalori almamak kulağa hoş gelse de yapay tatlandırıcılar hamileler için karışık bir mesele. Bu yüzden hamilelik boyunca “yapay” olan her şeyden olduğu gibi yapay tatlandırıcılardan da uzak durmanda fayda var.

  Eğer gündelik hayatında bu tatlandırıcıları kullanmaya çok alıştıysan bu konuda doktorunla mutlaka konuşup kararını ona göre vermelisin.

  13- Kızartmalar

  Kızartma yapmak için genellikle trans yağ içeren bitkisel yağlar kullanılır. Bu tür yağlarla hazırlanan besinler tüketmek kolesterol seviyesini de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca tip 2 diyabet de sürekli kızartılmış gıda tüketen kişilerde daha çok görülür.

  Şimdi Biraz Daha Titizlenelim: Hamilelikte Güvenli Beslenmenin Yollarını Biliyor musun?

  14- Abur cuburlar, hazır yemekler, GDO'lu gıdalar

  Cips, çikolata, bisküvi gibi abur cuburlar ve hamburger tipi hazır yemekler her ne kadar normalde de zararlı olsa da hamilelikte yenmemesi gereken yiyecekler arasında bulunuyor.

  Çünkü sen ne yersen bebeğin de onu yer. Ona doğar doğmaz cips ya da hazır bir hamburger yedirmeyi nasıl planlamıyorsan bunları hamileliğinde de tüketmemelisin. Paketlenmiş ve hazır gıdaların kimyasal ve kanserojen madde içeren yiyecekler olduklarını unutma.

  Canın hamburger mi çekti? İstediğinde ev yapımı köfte ile kendine leziz bir hamburger hazırlayabileceğini unutma! Cips mi yemek istiyorsun? Fırınlanmış baharatlı patatesler de gayet çekici geliyor.

  Ayrıca hamilelikte GDO'lu gıdalarla beslenirsen bebeğin fazla kilolu ve gelişim bozukluğu ile doğabilir. Üstelik ileriki dönemlerde zayıf bağışıklık sistemi ve obeziteyle de mücadele etmek zorunda kalabilir.

  15- Kafein

  Sen hamilelik döneminde tamamen bırakmayı da tercih edebilirsin ama bu dönemde kafein alımını sınırlandırman gerektiği bir gerçek. Kafeinin fetüsün gelişimini kötü etkileyen bir kimyasal olduğu düşünülüyor. Bu yüzden kendine günde 1 küçük fincan kahve içme kotası koymalısın.

  Yememen gerekenler bunlar, peki hangi hafta ne yemelisin: Hamilelikte Beslenme Hafta Hafta Nasıl Olmalı?

  Annelerimiz neler diyor: Hamilelikte kahve ve içecek tüketimi

  Bonus: Diyetisyen Müge Şafak Özyurt'tan hamilelikte dikkat edilmesi gereken yiyecekler

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Hamilelikte yenmemesi gereken besinler nelerdir?

  Hamilelikte yenmemesi gereken 15 besin

  hamile-beslenme-kahvaltiGebelik süresince kaçınılması gereken gıdalar konusu hep kafa karıştırıcı bir konudur. Genellikle farklı öneriler ve yorumlar yapılır hatta çevrenizdeki her kafadan bir ses çıkar. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sizin için karmaşık olmayan, çantanızda taşıyabileceğiniz bir liste hazırladı. Bu listeyi yanınızdan ayırmayın, neleri yemeniz gerektiği konusuna yoğunlaşın;

  BÜYÜK BALIKLAR: Özellikle doğmamış bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilecek yüksek miktarda civa içeren, uzun ömürlü büyük balıklardan uzak durun. (Kılıç balığı, köpek balığı, uskumru)

  KOLYOS: Bu balık sağlıklı bir omega 3 kaynağıdır ama yüksek miktarda civa içerir. Bunun yerine daha güvenilir olan somon ve karides tercih edilmelidir.

  SUŞİ VE DİĞER ÇİĞ BALIKLAR: Yediğiniz balık pişmiş olmalı. Çiğ balık çok miktarda bakteri ve parazit içerebilir. Bu da mide bağırsak sistemini altüst eder.

  SOĞUK ETLER VE SOSİS: Bilimsel verilere göre gebe kadınların gıda yoluyla bulaşan bazı paraziter hastalıklara yakalanma riski 20 kat fazladır. Bu bakteriler, plasenta yoluyla fetüse ulaşırlar ve ölü doğum, düşük, erken doğum gibi sonuçlar doğurabilirler.

  YUMUŞAK PEYNİRLER: Bu peynirler aslında ülkemizde çok tüketilmemektedir ama yine de örnek vermek gerekirse; feta, brie, rokfor peyniri de bakteri içerebilir.

  Özellikle Feta peyniri, dünyanın her yerinde salata ve makarnalarda sıkça kullanılır. Eğer hamileyseniz ve bu peynirden vazgeçemiyorsanız, güvenilir olduğundan emin olmadan tüketmeyin.

  En çok bilinen besin kaynaklı hastalık bu peynir türüyle bağlantılı olan Listeriosistir. Eğer gebelik yoksa ve besinlerle bu bakteriyi aldıysanız, sağlığınız için ciddi bir tehlike oluşturmaz, hafif grip benzeri belirtiler olur ve geçer. Fakat gebelik esnasında bu bakterinin gıdalarla alınması durumunda erken düşük ve erken doğum tehlikesi gelişebilir.

  PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ: Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalı.

  SALAM, SOSİS, TÜTSÜLENMİŞ ET, BEYİN VE DENİZ ÜRÜNLERİ: Bu ürünler tütsülenip dondurularak saklanırlar. Çeşitli bakteriler içerme olasılığı vardır.

  ALKOL VE İLAÇLAR: Alkol ve beyin üzerine etkili diğer ilaçlar, erken doğum olasılığını artırmanın yanı sıra çeşitli doğum defektlerine de sebep olabilir. Gebelikte aşırı alkol tüketimi, fetal alkol sendromuna ve ölü doğum riskinde önemli artışa neden olur. Yeni araştırmalar aşırı olmayan alkol kullanımının bile çocuğun ileriki yaşantısında önemli yan etkilere yol açabileceğini göstermiştir.

  KAFEİN: Genel olarak, gebelikte kafein tüketimi konusunda kabul edilen sınır değer 200-300 mg/gün’dür. 2008 yılında yapılan bir çalışmada 200 mg üzerinde günlük kafein tüketiminin düşük olasılığını artırabileceğini belirtilmiştir.

  3 fincan çayda 47 mg, 3 fincan kahvede 95 mg kafein vardır. Pek çok çalışmada gebelerin günlük kafein alımında 200-300 mg’ı geçmemesi önerilmektedir.

  PASTÖRİZE EDİLMEMİŞ MEYVASULARI VE ÇİĞ SEBZE FİLİZLERİ: Turp, yonca, maş fasulyesi gibi gıdalar bakteri taşıyarak gıda zehirlenmesine neden olabilirler.

  AZ PİŞMİŞ ET VE YUMURTA: Gıdalardan kaynaklanan hastalıklar hem sizin hem de doğmamış bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Özellikle et çeşitleri uygun sıcaklıkta pişirilmelidir. Kuzu ve dana eti için fırın ısısı 160 C, tavuk göğsü için 170 C, bütün haldeki kümes hayvanları için 180 C kabul edilen uygun pişirme ısısıdır. Yumurtanınsa hem sarısı hem de beyazı pişmiş olmalıdır.

  BİTKİSEL DESTEKLER: Gebelik boyunca, güvenilirliğinden emin olunamayan bu tarz bitkisel ilaçlardan kaçınmak gerekir.

  KARACİĞER: Karaciğer yüksek miktarda A vitamini içermekte olup kesinlikle tüketilmemesi gereken grupta yer almaz. Yine de tüketmemek iyi olur çünkü A vitamini gebeliğin erken döneminde fazla miktarda alınırsa, doğumsal defektlere yol açmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında, aşırı miktarda A vitamini içerdiği için, karaciğer tüketiminden kaçınmak gerekir.

  SALATA BARLARI VE HAZIR SALATALAR: Salata taze sebze ve meyvelerden hazırlanan, mükemmel bir sağlıklı öğün alternatifidir. Ancak kafe ve restoranlardaki bazı koşullar nedeniyle sağlığınızı bozan bir seçenek haline dönüşebilir. Salataların hazırlandıktan sonra 2 saat içinde tüketilmesi gerekir. Ayrıca içine katılan peynir cinsi önemli bir ayrıntıdır. Sağlıklı beslenmeye çalışırken ,pek çok bakteriyi de salatanın yanında alabilirsiniz. En iyisi salatanızı evde kendiniz hazırlayın.

  PİŞMEMİŞ YUMURTA: Hamilelikte pişmemiş yumurta yenmemeli.

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Gebeliğin İlk Üç Ayında Beslenme

  Gebeliğin İlk Üç Ayında Beslenme

  Genel Tanıtım

  Gebeliğin ilk ayında annenin sürdüreceği beslenme alışkanlıkları, bebeğin de hayat boyu sürdüreceği beslenme alışkanlıklarının temelini oluşturur.

  Anne hem kendini daha iyi hissetmek hem sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek hem de bebeğin sağlıkla büyümesini sağlamak adına ilk aylardan itibaren sağlıklı ve düzenli beslenmeyi öğrenmeli ve gebeliğini bu şekilde yönlendirmelidir.

  Mide Bulantınız Varsa

  Gebeliğin ilk 3 ayını oluşturan bu dönemde annenin yaşadığı hormonal değişiklikler bu dönemde çok karşılaştığımız ve hiperemesiz dediğimiz mide bulantılarına sebep olabilir. Bu durumda anne besin tüketimini reddedebilir ve günlük enerji alımı kısıtlanabilir.

  Gebeliğin ilk döneminde rastlanan mide bulantılarını azaltmak adına sabah kalkar kalkmaz mide suyunu emmeye yardımcı olacak; kıtır ekmek, galeta, leblebi, ekmek gibi kaynakları yataktan kalkar kalkmaz atıştırmaya çalışmalısınız.

  Asitli içecekler ve meyve suları midede yanmaya sebep olacağından uzak durmaya çalışın. Sıvı ihtiyacınızı karşılamak adına suyu yemek sırasında değil ara öğünlerde tüketmeye çalışın ve günlük en az 5-6 bardak su içtiğinizden emin olun.

  Çiğ sebze ve meyveler mideyi yavaş terk edeceğinden mide bulantısının yoğun olduğu dönemlerde tüketmemeye çalışın. Protein alımını yetersiz bırakmamak adına; peynir, tuzlu ayran, cacık, yoğurt gibi besinsel kaynakları gün içerisinde kullanmayı ihmal etmeyin.

  Yediğiniz Miktar Kadar Ne Yediğiniz De Önemli

  İlk üç aylık dönemde bebek tüm ihtiyacını anneden karşılayacağı için annenin günlük beslenmesine ekstra bir enerji ilave etmesine gerek yoktur. Fakat bu annenin eğer mevcutsa, düzensiz beslenmeye devam edebileceği anlamına gelmez.

  Annenin günlük olarak en az tek bir öğünde; kırmızı et, balık, kurubaklagil gibi bir protein kaynağını; günlük 3 bardak süt veya yoğurdu; günlük 5-6 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketimini tamamlanması ve karbonhidrat olarak; kepekli ürünler değil tam buğday ekmeği, tam tahıl ekmeği, çavdar ekmeği gibi vitamin ve mineral içeriği yüksek ekmek türleri tüketilmesi önerilir.

  Günlük 6-8 porsiyon kadar karbonhidrat grubu tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

  (1 porsiyon=1 dilim ekmek=1 kase çorba=3 adet galeta=2 adet kıtır ekmek=3 yemek kaşığı bulgur pilavı=1/4 yufka=1 orta boy patates=1/4 simit=2 yemek kaşığı leblebi=3 yemek kaşığı yulaf ezmesi).

  Bu dönemde vitamin ve mineral ihtiyacı artacağından hem besinsel olarak bunlardan zengin hem de yağ kalitesi olarak oldukça yüksek değere sahip; fındık, ceviz, badem gibi kaynaklara beslenmelerinde yer vermelidirler.

  Folik Asit Kullanımına Dikkat

  Gebeliğin özellikle ilk 28 günü folik asit açısından büyük öneme sahiptir. Folik asit annenin kan volümünü artırmak ve bebeği nöral tüp deformasyonlarına karşı korumak için gereklidir. Sadece besinler bu dönemde ki artmış ihtiyacı karşılamaya yetmez. Bu yüzden hamile kalmayı planlayan anne adaylarına 3 ay önceden folik asit kullanımı hamileliğin ilk 3 ayına kadar önerilir.

  Bitki Çaylarını İlk Aylarda Kesinlikle Tüketmeyin

  Bu süreçte anne adayının rahatlamak için tükettiği bitki çayları düşük yapmaya yol açabildiğinden, tüketimi önerilmez. Özellikle; rezene, zerdeçal, civanperçemi, mine çiçeği, ada çayı, barut ağacı kabuğu, sinameki ve yeşil çay tüketmek bu dönemde sakıncalı olabilir.

  Zerdeçal hamilelikte rahim hareketlerini artırarak, ada çayı kadınsal hormonları artırarak ve yeşil çay tansiyonu yükselterek düşük yapmaya sebep olabilir.

  Kafein Alımında Kısıtlamaya Gidin

  Annenin aşırı kafein tüketimi, bebeğin kemik yoğunluğu ve kalsiyum içeriği üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Annenin yüksek dozda kafein alması birçok mineralin emilimini engellemekte ve kansızlık riskini arttırmaktadır.

  Kafein denildiğinde aklımıza ilk kahve geliyor olsa da aslında kakao, çikolata, gazlı içecekler, siyah ve yeşil çayda da kafein bulunmaktadır. Bu nedenle günde maksimum 3-4 bardak açık ve limon ilaveli çay ile kafein alımınızı sınırlamaya çalışmalısınız. Kahve tüketimi ise günde 1 fincanı geçmemeli.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap