Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte su gelmesi ile idrar arasındaki fark

  1 ziyaretçi

  hamilelikte su gelmesi ile idrar arasındaki fark bilgi90'dan bulabilirsiniz

  hamilelikte su gelmesi ile idrar arasındaki fark haberleri - Yasemin

  Doğum Vakti Geldi; Hamilelikte Su Gelmesi! | BilgeAnne.Com

  Hamilelikte Suyun Gelmesi Nasıl Anlaşılır?

  Hamilelikte Suyun Gelmesi Nasıl Anlaşılır?

  Hamilelikte suyun gelmesi nasıl anlaşılır?

  Akıntıya dair her şeyi öğren, hamilelik suyuyla karıştırma: Hamilelikte Akıntı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

  Hamilelikte su gelmesi ile idrar arasındaki fark nedir?

  hamilelerde suyun gelmesi

  Pelvik taban kaslarını güçlendiren kegel egzersizi doğumda da yanında: Doğumu Kolaylaştırmak için Kegel Egzersizlerinden Yardım Al!

  Ayrıca yatar durumdayken sıvının daha fazla geldiğini görebilirsin. Ayakta dururken ya da otururken bebeğinin başı, akışı geçici olarak engelleyen bir tıpa görevi göreceği için suyun gelmesi genellikle durur veya azalır. Membranlar (zarlar) rahim ağzına yakın bir yerden yırtıldıysa, oturduğun ya da ayakta durduğun zamana göre daha fazla sıvı gelir.

  Hamilelikte suyun gelmesinden ne kadar sonra doğum başlar?

  Uzmanlar, doğum başlamadan suyu gelen kadınların çoğunda ilk kasılmayı su sızıntısının başlamasından itibaren 12 saat içinde beklerken, bazılarında bu süre 24 saati bulabiliyor.

  Bununla birlikte adayların 10’da 1’i kadarında doğumun başlaması biraz daha uzun sürebiliyor. Yırtılmış amniyon kesesi yoluyla bebeğe enfeksiyon bulaşmasını engellemek için çoğu doktor -beklenen doğum tarihi yakınsa- yırtılmadan itibaren 24 saat içinde suni sancı vererek, bazıları ise 6 saat geçince doğumu başlatmayı tercih ediyor.

  Bunca hengamenin içinde aman ha doğum çantasını unutayım deme. Her şey tamam mı, son bir kontrol: Ne Eksik Ne Fazla: Doğum Çantasında Olması Gerekenler Listesi

  Gebelikte su geldiğinde ne yapılmalı?

  gebelikte su gelmesi

  Aman dikkat: Hamilelikte Yaşanan Göbek Kordonu Sorunları Neler?

  Bu süreçte rahim ve bebek mikrop almaya müsait olduğu için suyun geldiğinde ya da bundan şüphe ettiğinde hemen hastaneye gitmelisin. Bazı hamileler suyu gelse bile ağrıları ya da doğum sancıları başlamadı diye hastaneye gitmeyi geciktirirler. Bu durum, senin ve bebeğinin mikroplarla bulaşan birtakım hastalıkları kapmanıza sebep olabilir.

  Sancıların sana doğruyu mu söylüyor, gerçeği mi: Tüm Gerçekleri ve Yalancılarıyla Doğum Sancıları

  Amniyotik sıvının koyu renk olması ne anlama geliyor?

  Bu durum, amniyon sıvısına muhtemelen bebeğin ilk dışkısı olan yeşilimsi-kahverengi mekonyum karıştığı anlamına geliyor. Normalde mekonyum, doğumdan sonra bebeğin ilk dışkısı olarak çıkıyor. Fakat fetüsün rahimde strese girdiği ya da doğması beklenen günü geçirdiği durumlarda doğumdan önce atılıp amniyon sıvısına karışabiliyor. Böyle bir durumlar karşılaşırsan doktoruna hemen haber ver.

  Hadi, bir ön hazırlık: 8 Maddede Bebek Kakası Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

  Gebelikte sızıntı şeklinde su gelmesi neye işaret eder?

  gebelikte sızıntı şeklinde su

  Eğer su kesesi, üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmışsa amniyon suyu sızıntı şeklinde akabilir. Bu nedenle idrar kaçırdığını ya da akıntı nedeniyle ıslaklık hissettiğini düşünebilirsin.

  Amniyon sıvısı akıntı gibi koyu ve kıvamlı olmaz. Su gibi akışkan yapıda ve açık sarı ya da ıhlamur çayı renginde olur. Çamaşırda akıntı gibi tabaka bırakmadığı için aksırmada, öksürmede olduğu gibi idrar kaçırmaya sebep olmaz. Kendine has bir kokusu da vardır.

  Bu farklılıkları dikkate aldığında, ıslaklığın kesenin açılmasıyla ilgili olup olmadığını ayırt edebilirsin. Hamilelikte su sızıntısından şüphe ettiğin anda mutlaka doktorunla irtibata geçmelisin.

  Hazırlıklar tamam mı bakalım: Doğum Öncesi Hazırlıklarını Tamamlaman için 11 Öneri!

  Hamilelikte suyun erken gelmesi durumunda ne yapmalısın?

  Zamanından önce, yani gebeliğin 37. haftasından önce suyun gelmesi erken doğum tehdidi anlamına geliyor. Böyle bir durumda bebek prematüre olarak kabul edildiği için acil müdahale gerektiren komplikasyonların görülme ihtimali olabilir.

  Bu süreçte bebek henüz gelişmediği için suyun erken gelmesi enfeksiyon oluşmasına sebep olabiliyor. 24. ve 37. hafta arası bebeği mümkün olduğunca içeride tutmak gerekiyor. Birkaç gün bile bu konuda büyük şans taşıyor çünkü bebeğe akciğerlerini geliştirici iğne uygulanabiliyor.

  Eğer suyun beklenen doğum tarihinden önce geldiyse, sancın olsun ya da olmasın hemen doktorunu aramalısın.

  Bu da ilgini çekebilir: Kimsin Sen Prematüre Bebek?

  Yazı kaynağı : www.anneysen.com

  Gebelikte Sızıntı Şeklinde Su Gelmesi Gebelikte Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır

  Gebelikte Sızıntı Şeklinde Su Gelmesi Gebelikte Su Sızıntısı Nasıl Anlaşılır

  Gebelikte Sızıntı, Suyun Gelmesi

  Bebek anne rahminde amniyon kesesi içerisinde sıvıda yaşar. Bu sıvıya amniyon sıvısı denir. Amniyon kesesinin çeşitli nedenlerden yırtılıp amniyon sıvısının akmasına gebelikte suyun gelmesi denir. Bu durum doğumun 24 saat içerisinde olabileceğinin bir belirtisidir. Amniyon kesesinin yırtılması sonucunda bazı kadınlarda amniyon sıvısı sızıntı şeklinde, bazılarında ise fışkırarak hamilelik suyu gelir.

  Hamilelikte Sızıntı Şeklinde Suyun Gelmesi Neden Olur?

  Bebek, amniyon kesesi denilen sıvı dolu bir kesenin içinde korunur. Bu kese her gebe kadının rahminde vardır. Amniyon kesesinde bulunan sıvı amniyon sıvısı olarak adlandırılır. Bu sıvı bebeğin darbelerden zarar görmesini engeller. Yani bu kese, bebek için bir koruma kalkanıdır. Onu hava değişimlerinin ve fiziksel darbelerin etkilerinden muhafaza eder. Ancak bazen aşırı zorlanmaya veya yukarıdaki sebeplere bağlı olarak amniyon kesesi yırtılır ve amniyon sıvısı akar. Bu durum toplumda ‘suyun gelmesi’ diye bilinir.

  Her kadının vücut yapısı ve hamileliği birbirinden farklıdır. Suyun ne zaman ve ne kadar geldiği de kişiden kişiye göre değişir. Bazı kadınlarda amniyon sıvısı aniden boşalır, bazılarında ise hafif ıslaklık şeklinde gelir. Zar fazla yırtıldıysa amniyon kesesinden sızan su da fazla olacaktır. Rahmin üzerindeki zar çok yırtılmadıysa sızıntı şeklinde az miktar su gelir. Öyle ki anne adayı bunu vajinal akıntı zannedebilir ve amniyon sıvısı olduğunu fark etmeyebilir.

  Özetle şunu diyebiliriz ki hamilelikte sızıntı şeklinde suyun gelmesi rahmin üstündeki zarın ne kadar yırtıldığı ile alakalı bir durumdur. Az yırtıldıysa su sızıntı şeklinde, çok yırtıldıysa fışkırarak gelir.

  Gebeliğin 37. haftasına girdikten sonra ansızın doğum başlayacakmış gibi daima hazırlıklı olmanız gerekir. Zira minik afacanın işi hiç belli olmaz! İyisi mi siz, 37. haftadan itibaren doğumu beklemeye başlayın. Ancak beklediğiniz o büyük anın gelmesi 41. haftayı da bulabilir. Siz ne olur ne olmaz diyerek 37. hafta olunca -deyim yerindeyse- kendinizi doğum moduna alın, suyunuzun birdenbire gelebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

  Fakat su gerek damla ya da sızıntı şeklinde; gerek fışkırarak yani nasıl gelirse gelsin; ‘Eyvah! Doğum başladı!’ diyerek kendi teşhisinizi kendiniz koymayın, çabucak doktorunuza başvurun. Böyle yapmak sizin ve bebeğinizin sağlığı için en doğru olandır.

  Hamilelikte Su Gelmesi İle İdrar Arasındaki Fark Nedir? Dr. Bülent Tıraş Anlatıyor

  Gebelikte suyun gelmesi bazen damlama ya da sızıntı biçiminde hafif olmaktadır. Bu da idrar ile karıştırılmasına yol açmaktadır. Bu gelen amniyon sıvısı mı yoksa idrar mı; bunun tespit edilebilmesi için doktorun muayene etmesi lazımdır. Suyunuz gelince çamaşırınızın ıslak yerini koklayın. Eğer kokusu idrara benzemiyorsa ve tatlımsı bir kokusu varsa şüphelerinizde haklı olabilirsiniz. Amniyon sıvısının rengi solgun saman rengidir.

  Çoğunlukla gelen sıvının kokusu yoktur ve sarı renktedir. Fakat beyaz renkteki vernixcaseosa parçalarının da bu sıvıya dahil olabileceği unutulmamalıdır. (Bebeğin cildini saran koruyucu özelliğe sahip kremsi tabakaya vernixcaseosa denir.)

  İdrarın keskin bir kokusu vardır. Eğer bu idrar değilse ve suyunuz geldiyse çamaşırdaki ıslaklığın tatlımsı bir kokusu olur.

  Sıvının belirli aralıklarla gelmeye devam etmesi de şüpheleri doğrular niteliktedir.

  Ayrıca bu durumda annenin pelvik taban kaslarını kasarak sıvı akışının durup durmadığına bakması gerekir. Eğer hâlâ akıyorsa bu gelen amniyon sıvısıdır.

  Buna ilaveten yatar pozisyona geçince sıvı akışı artacaktır. Şayet membranlar (zarlar) rahim ağzının yakınında bir bölgeden yırtıldıysa ayaktayken ve otururken daha az sıvı gelir. Zira bebek baş aşağı duruyordur ve rahim ağzını bir kapak gibi kapatmış olacaktır. Bu nedenle sıvı miktarı azalacaktır. İdrar ile amniyon sıvısını birbirinden ayırmak için ayakta mı yatarken mi daha fazla sıvı geldiğine dikkat etmelisiniz.

  Yazı kaynağı : selmasultan.com

  Doğum Başlangıç Belirtiler

  ©Dr. Bülent Alp Aydın

  Web Tasarım: Turna Medya Reklam®

  Yukarı çık

  Yazı kaynağı : www.bulentalpaydin.info

  Doğumda Su Gelmesi

  Doğumda Su Gelmesi

  Gebelik süreci en başından doğuma kadar kesinlikle mucizevi bir süreçtir ve pek çok sürprize de açıktır. Anne adayları gebelik planladıkları andan itibaren sağlıklı bir bebeği kucaklarına almayı hayal eder ve gebelik süresince de bunun için mümkün olan en fazla özeni gösterir. Ama gebelik dönemi öngörülen ya da görülemeyen pek çok olayın yaşandığı bir dönem olduğu için kimi zaman istenmeyen ve beklenmeyen durumlar da yaşanabilir.

  Çoğu zaman bunların yaşanmasında anne adayının olumlu ya da olumsuz bir etkisi de bulunmayabilir. Çünkü bu doğal bir süreçtir. Ama gebelik dönemi boyunca ve özellikle de doğumun yaklaştığı süreçte, son haftalarda anne adayının her bir belirtiye, işarete dikkat etmesi, süreci daha detaylı bir şekilde kontrol etmesi sorun yaşanma riskini en aza indirecek, sorun olursa da en kısa zamanda müdahale edilmesini sağlayacaktır.

  İşte anne adayının gebeliğin son haftalarına özellikle dikkat etmesi gereken konulardan neredeyse en önemlisi olarak “suyun gelmesi”, “nişan gelmesi” gösterilebilir. Çünkü bu işaret aslında doğumun yaklaştığını gösteriyordur.

  Suyun gelmesi / Nişan gelmesi

  Gebelik gerçekleştiği anda rahim içindeki bebeği dış etkenlerden korumak amaç rahim ağzı sümüğümsü yapıda mukus ile tıpkı bir tıkaç gibi tıkanır. Bu sayede bebek enfeksiyonlardan korunur.

  Doğum yaklaştığında ise bu mukus orada çıkar ve bebeğin amniyon sıvısından bir miktar akar. İşte bu sıvının gelmesi de suyun gelmesi ya da nişan gelmesi olarak adlandırılır. Nasıl ki; son haftalarda kasılmalar, sancılar doğumun yaklaştığının belirtisi ise aynı şekilde suyun gelmesi de doğum eyleminin başladığının işareti olarak kabul edilir. Her ne kadar her gebelik kendine özel olsa da, her kadının hamilelik süreci farklılıklar gösteriyor olsa da, çoğunlukla olayların oluş sıralaması farklıyken yaşanan şeyler aynıdır. Bu bağlamda her kadının rahmini tıkayan mukus vardır, ancak geliş zamanı farklıdır.

  Gebelikte suyun gelmesi nasıl anlaşılır?

  Gebelikte suyun gelmesinden ne kadar sonra doğum başlar?

  Suyun gelmesiyle birlikte anne adayları genellikle doğumun hemen olacağından ve hastaneye yetişemeyeceğinden endişe ederler. Uzmanlar ise, doğum başlamadan suyu gelen kadınların çoğunda su sızıntısının başlamasından itibaren 12 saat içinde doğumun olacağını söylemekteler. Bazı kadınlarda ise bu süre 24 saati bulabilir. Hatta anne adaylarının 10’da 1’inde doğumun başlaması biraz daha uzun sürebilir. Amniyon kesesi yırtılıp su geldiğinde, bebeğe enfeksiyon bulaşmasını engellemek için çoğu doktor, doğumun yakın olduğu vakalarda 24 saat içinde suni sancı ile doğumu başlatmayı tercih eder. Bu sayede olası enfeksiyon riski önlenmiş olur.

  Gebelikte su geldiğinde ne yapılmalı?

  Anne adayı eğer yatıyorken su gelirse, suyun miktarı daha fazla olurken, ayakta dururken ya da otururken bebeğinin başı suyun akışını geçici olarak engelleyebildiği için daha az su gelir. Eğer zarlar rahim ağzına yakın bir yerden yırtıldıysa, otururken ya da ayakta olduğu zamana göre daha fazla su gelir.

  Gebelikte su gelmesi ile idrar kaçırma arasındaki fark nedir?

  Gebeliğin özellikle de son dönemlerinde vajinandan hafif veya şiddetli bir akıntı gelmeye başlaması durumunda ilk olarak bir havlu ile vajina kapatılmalı, havlu ped gibi iç çamaşırına konmalı ve doktor aranmalıdır. Aynı zamanda enfeksiyonu önlemek için vajina bölgesi mümkün olduğu kadar temiz tutulmalıdır.

  Doktor muayenesine kadar asla cinsel ilişkiye girilmemeli, kadın kendi kendine internal muayene yapmamalı ve tuvalete gittiğinde önden arkaya doğru silmelidir. Çok düşük bir risk olsa bile bebeğinin göbek kordonunu vajinada fark etme gibi bir durum olursa acil olarak hastaneye gidilmeli. Su geldiğinde rahim ve bebeğin enfeksiyon, mikrop kapma riski olduğu için su geldiğinde ya da bundan şüphe edildiğinde hemen hastaneye gidilmelidir.

  Amniyotik sıvının koyu renk olması ne anlama geliyor?

  Amniyotik sıvı normalde şeffaf gibi, açık sarı bir renge sahiptir. Ancak su geldiğinde bu sıvının koyu renk olduğu görülürse amniyon sıvısına bebeğin ilk dışkısı olan yeşilimsi-kahverengi mekonyumun karıştığından şüphe edilir. Normal şartlar altında mekonyum doğumdan kısa süre sonra bebeğin ilk dışkısı olarak çıkar. Ancak bebeğin rahimde strese girmesi ya da doğması beklenen günde doğmayıp zamanının geçmesi gibi durumlarda doğumdan önce çıkıp amniyon sıvısına karışabilir. Bu da çok ciddi bir sorun olduğundan, su geldiğinde koyu renkli ise bu risk düşünülerek acilen doktora başvurulmalıdır.

  Gebelikte sızıntı şeklinde su gelmesi ne anlama gelir, neden olur?

  Gebeliğin herhangi bir döneminde sızıntı şeklinde sıvı gelmesi durumunda su kesesinin, üst bölgeden ve sıyrık şeklinde yırtılmış olması dolayısıyla amniyon suyu sızıntı şeklinde akmaktadır. Hafif sızıntı şeklinde olduğundan anne adayları idrar kaçırdığını ya da rutin gebelik akıntısı nedeniyle ıslaklık hissettiğini düşünebilir.

  Anne adayları bilmelidir ki; amniyon sıvısı akıntı gibi koyu ve kıvamlı olmaz, tıpkı su gibi akışkan yapıda ve şeffafa yakın açık sarı renkte olur. Amniyon sıvısı aktığında anne adayının çamaşırında akıntı gibi tabaka kalmaz, aksırma ve öksürmede akmaz. Anne adayları bu özellikleri takip ettiğinde ıslaklığın kesenin açılmasıyla ortaya çıkan “suyun gelmesi” ile ilgili olup olmadığını ayırt edebilir. Bu bakımdan her ihtimale karşı gebelikte su sızıntısı olduğunda mutlaka doktora haber verilmelidir.

  Gebelikte su erken gelirse ne olur?

  Gebelikte suyun gelmesi doğumun yaklaştığına işaret olarak ortaya çıkar. Bunun da gebeliğin 37. ve 40. haftaları arasında olması gerekir. Suyun zamanından önce, yani gebeliğin 37. haftasından önce gelmesi durumu erken doğum tehdidi olarak düşünülmelidir. Bu tür bir durumda bebek prematüre olarak doğacağı için acil müdahale yapılması gerekir. 37. haftadan önce bebek henüz tam olarak gelişmediği için suyun erken gelmesi enfeksiyon riski taşır. Gebeliğin 24. ve 37. haftaları arası bebeği mümkün olduğunca rahimde tutmak ve bunun için gerekli müdahaleleri yapmak gerekiyor.

  Yazı kaynağı : www.bulenttiras.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap