Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte parol kullanımı

  1 ziyaretçi

  hamilelikte parol kullanımı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Hamileler (gebeler) parol kullanabilir mi? Parol ağrı kesici yan etkileri neler?

  Hamileler (gebeler) parol kullanabilir mi? Parol ağrı kesici yan etkileri neler?

  Hemen hemen herkesin evinde olan temel ağrı kesicilerin başında parol geliyor. Ağrı kesici ateş düşürücü özelliği ile bilinen parol hamilelerin de sıkça başvurduğu ağrı kesiciler arasında yer alıyor. Peki hamileler parol kullanabilir mi? Hamileler (gebeler) ağrı kesici kulalnabilir mi? Parol ağrı kesici yan etkileri neler?

  Hamileler (gebeler) parol kullanabilir mi?

  Hamilelerin zorlu geçen gebelik döneminde ağrı atakları yaşayabilir. Böyle olunca ağrı kesiciye başvurmak zorunda kalan anne adayları Hamileler parol kullanabilir mi? sorusunu araştırmaya başlıyor. Peki gebeler parol kullanabilir mi? 

  Doktora danışmadan ilaç kullanmaktan sakınılmalı

  Hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin; annenin, yediği şeylerden veya içtiklerinden etkilendiği gibi, kullandığı ilaçlardan da etkilendiğini biliyoruz. Bu nedenle doktorlar hamilelik döneminde mümkün olduğunca ilaç almamayı tavsiye ediyor fakat başa çıkılamayacak ağrılar olması durumunda ise anneye ve bebeğe zarar vermeyecek ağrı kesici veya ilaçlar tavsiye ediyor.

  Parlo ve Minoset

  Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, doktorların hamilelik döneminde anneye ağrı kesici olarak verdiği iki ilaç vardır. Bunlar; parol ve minosettir.

  Parol içerdiği bileşenler ve kimyasallar sebebiyle, anne karnındaki bebeğe zararı olmayan bir ağrı kesicidir. Bu da hamile anne adayları tarafından tercih edilmesine neden olmaktadır. Hamileliğin ilk ayından itibaren sonuna kadar annenin, parol kullanabileceğini uzmanlar açıklıyor. Ancak tekrar etmekte fayda var! Hamileler bir doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanmaktan sakınmalıdır.

  Parol İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

  Alerjik reaksiyonlar,
  Yüz, dil ve boğaz bölgelerinde şişme ya da yutkunma zorluğu
  Ani tansiyon düşmesi
  Nefes almada zorluk
  Kurdeşen dökme ve deri dökülmeleri
  Anaflatik şok
  Şiddetli baş ağrısı
  Ani uyumalar ve halsizlik hissi
  Ateş çıkması
  Kan değerlerinde düşme
  Ciltte lekeler
  Çarpıntı ve göğüs sıkışması
  Öksürme, hırıltı ve boğulma hissi

  Yukarıda yer alan yan etkilerden herhangi birini yaşıyorsanız, hafife almadan hemen acille başvurulmalı ya da doktorunuza danışmalısınız. .

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

  Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

  Gebelik Döneminde Ağrı Kesici Kullanımına Dikkat

  Annenin içgüdüsel olarak çocuğunu koruyup kollaması, gebe kalındığı anda başlayıp hayat boyu devam eder. Bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren bütün ihtiyaçlarını plasenta ve göbek kordonu yolu ile annesinden karşılar. Plasenta bebeğe gereken besinleri kan yolu ile gönderirken, bebekten gelenlerin de anne dolaşımına geçerek atılmasını sağlar. Bu nedenle annenin bedeninin maruz kaldığı herşeyin bebeği etkileyebileceği varsayılır. Bebeği etkileyebilme ihtimalinden dolayı gebelikte ilaç kullanımı konusunda çekimser kalınmaktadır.

  Ağrı vücudun alarm  bulgularından biridir. Herhangi bir yerde hastalık olması durumunda değişken şiddette ağrı olabilir. Gebelik süreci de fizyolojik ve anatomik olarak birçok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir ve bu süreçte zaman zaman vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Ağrıların nedeni ortaya konabiliyorsa nedene yönelik tedavi planlanmalı, ağrıyla  baş etmek için öncelikle ilaç dışı yollar tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken bir nokta şiddetli ağrının vücut için bir stres olduğu, stres durumunda da vücutta pek çok maddenin kana salındığıdır. İlaç kullanımını sınırlandırmak isterken vücudu bu stres ile başbaşa bırakmak da beraberinde bir takım  sıkıntılar getirebilir.

  Baş ağrısı

  Gebelikte baş ağrısı sık görülen bir problemdir. Altta yatan yüksek tansiyon, migren, sinüzit, göz bozukluğu gibi bir hastalık olmaksızın görülen baş ağrıları için öncelikle bedenin ihytiyaçlarının karşılandığından emin olunmalıdır. Açlık , uykusuzluk, çok sıcak veya çok soğuk hava, bedenin susuz kalması, bulunulan ortamın gürültülü olması baş ağrısını tetikleyebilir. Hafif bir yemek sonrası loş, sessiz bir odada dinlenme ile ağrıların bi kısmı hafifler. Bu önlemlere rağmen geçmeyen bir ağrı varsa ağrı kesici kullanımı gerekebilir. Ağrı kesiciye rağmen geçmeyen ağrılarda doktor kontrolü mutlaka önerilir.

  Diş ağrısı

  Gebelikte diş ile ilgili sorunların yaşanma ihtimalini azaltmak için gebe kalmayı düşünen kadınlarda gereken diş tedavilerinin gebelikten önce bitirilmesi önerilmekte ancak bu her zaman mümkün olamamaktadır. Gebelik sonrasına ertelenemeyek aciliyetteki diş tedavileri tercihen ilk 3 ay bittikten sonra, o bölge uyuşturularak uygulanabilir. Buna rağmen zaman zaman diş ağrısı olabilir ve bu ağrı için ağrı kesici  kullanımı gerekebilir.

  Karın – kasık ağrısı

  Gebelik ilerledikçe baskıya bağlı karın ve kasık bölgesinde ağrılar çok sık görülmektedir. Bu ağrılar ile baş etmek için istirahat etmek, bol su içmek, ılık duş almak veya şişeye ılık su koyarak kasıklara uygulanması, ağrılı dönemlerde cinsel ilişkiden kaçınılması gerekmektedir. Bu önlemlere rağmen rahatlamayan ağrılarda ağrı kesici kullanılabilir. Ağrı kesiciye cevap alınmadığı durumlarda altta yatan bir sorun olup olmadığının tespiti için doktor kontrolü şarttır.

  Bel ağrısı

  Gebelik haftası ilerledikçe bebek ağırlaşır ve vücudun ağırlık merkezi yer değiştirir. Bu duruş değişikliği nedeniyle bel ve sırt ağrıları görülebilir. Ayakta kalınca artan bu ağrılarda ilk yapılacak şey uzanmaktır. Ağrılı bölgenin yumuşak hareketlerle ovulması ağrının azalmasına yardımcı olacak, ağrının geçmemesi durumunda ağrı kesici kullanımı gerekebilmektedir.

  İlaçlar gebelikte kullanımlarına göre kategorilere ayrılır. Bu nedenle bir ilaç kullanılması gerekiyorsa gebelik kategorisi en uygun ilaç seçilmelidir. Gebelik ve ilaç kullanımı ile ilgili bilimsel çalışma yapmak etik kuralları zorlayacağı için bu konudaki bilgilerimiz kullanan kişilerin gözlenmesine dayanmaktadır. Gebelikte parasetamol grubu ilaçlar ilk planda kullanılan ağrı kesici ilaç grubudur. Gebelikte her türlü ağrı için kullanımı uygundur. En güvenli ilaç gurubu olmakla birlikte uzun süre yüksek dozlara maruz kalan gebelerin erkek bebeklerinde testoteron üretim yetersizliği buna bağlı da üreme sistemi ile ilgili bir takım sıkıntılar olma ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanında gebelikte parasetamol kullanımın çocuklarda dikkat bozukluğu ve hiperaktivite ile ilişkisini irdeleyen bir takım çalışmalar da bulunmaktadır. Bu nedenle ilaç dışı yöntemlerle çözüm bulunamadığı zaman ilaç kullanılması önerilmektedir.

  Parasetamol’ün kullanılamadığı veya etkin olmadığı durumlarda non steroid antienflamatuar grubu ilaçların da kullanımı gerekebilmektedir. Bu ilaçlar plasenta yolu ile bebeğin dolaşımına geçebilmekte,  yüksek doz kullanımda bebeğin organlarına hasar verebilmektedir. Bunun dışında bu grup ilacın gebeliğin son 3 ayında kullanımının bebeğin idrar miktarını azaltabileceği, kalpte açık kalması gereken bir damarı daraltabileceğinden dolayı kullanılmaması gerekmektedir. Bebeğin suyunun normalden fazla olması, erken doğum eylemi gibi durumlarda hekim kontrolünde tedavide kullanılan bu ilaçların hekim denetiminden bağımsız kullanılması önerilmemektedir. 

  Yazı kaynağı : www.okanhastanesi.com.tr

  Hamileyken Parol İçilir mi?

  Hamileyken Parol İçilir mi?

  Parol Plus, her biri 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein içeren beyaz renkli yuvarlak tablet şeklinde bir ağrı kesicidir. Hafif ve orta şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılır. İlacın içerdiği parasetamol ve propifenazon ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir, kafein ise ağrı kesici etkiyi arttırır.

  Hamilelikte Parol Plus Kullanımı

  Hamilelikte sağlığa, diğer zamanlarda olduğundan çok daha önem verilmeli ve dikkat edilmelidir. Özellikle gebelikle oluşan bel ve kalça ağrıları, bacak ağrıları ve şiddetli baş ağrıları için, kulaktan dolma bilgiler ile ilaç alınmamalı, uzman bir doktor kontrolünden geçilmeli, reçete edilen ilaçlar, hamilelik sürecini takip eden uzman bir jinekolog tarafından kontrol edilmelidir.

  Hamilelikte parol kullanımı, diğer ilaçlara kıyasla kullanımı daha uygun görülmüştür. Çünkü Parol, bebeğin anne ile bağını kuran göbek bağına ulaşmadan etki gösterir. Bu nedenle de bebeğe bir zararı olmadığı bilinmektedir.

  Hamilelikte Parol Kullanımı Zararlı mı?

  Her şeyden önce şunu hatırlamakta fayda vardır; vücuda alınan ilaçların hepsi kimyasal ilaçlardır. Hekiminiz size önermedikçe ağrı kesici de olsa kendinizi hiç bir ilaca bağımlı hissetmemeli doğal yiyeceklerle beden ve ruh sağlığınızı korumalısınız. Ancak zor durumda kaldığınız zamanlar ilaç alma hakkınızı kullanmalısınız.

  Hamilelikte bilinçsizce kullanılan ilaçlar bebeklerin merkezi sinir sistemlerine saldırmakta ve anne karnında gelişim geriliği, sakat doğum ve zeka geriliği gibi pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı risk grubu içerisinde olmayan ilaçlar kullanılsa bile doktorunuza danışmadan ve reçetesine yazdırmadan kesinlilkle ilaç kullanımında bulunmamanız gerekir.

  Hamilelikte Parol kullanımı için pek çok anne adayı tedirginlik yaşamaktadır. Ancak şu ana kadar ki yapılan araştırmalara göre Parol, gebelik boyunca kullanılabilecek, risk grubu dışında yer alan bir ağrı kesicidir. Bu nedenle de hamilelikte Parol kullanımı zararsız olarak bilinmektedir. Ancak hamilelikte ilaç kullanımı için kesinlikle satın alınan ilaç vitamin dahi olsa doktor reçetesi ile alınmalıdır.

  Hamilelikte parol içimi ağrılı dönemlerde ağrıların azaltılmasında kullanıldığı için doktorunuzun reçete etmesi halinde kullanılmasında hiç bir sakınca yoktur.

  Bazı anne adayları bebeklerine zarar vereceğini düşündüğü için doktorunun reçete etmesine rağmen Parol kullanmak istemez. Ancak ağrınızın şiddetli olduğu dönemlerde acı çekmek yerine doktorunuza güvenmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

  Parol tablet kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kesinlikle doktorunuzun belirttiği dozu aşmamaktır. Hamilelikte parol kullananlar, gebelikleri süresince kullanımlarında bu kriterlere dikkat ederlerse, hiç bir sorun yaşanmaz.

  Doktor veriyor olsa bile her ağrıda Parol içmek doğru mudur?

  Yazının başında da belirttiğimizi tekrar edelim. Her ne olursa olsun vücuda giren bir ilaç kimyasaldır. Zararlı olsun zararsız olsun. Yan etkileri mutlaka olacaktır. Yan etkisinin sıfır olduğu zararın sıfır olduğu bir ilaç yoktur. Zararsız yada sakıncasız denmesinin sebebi bunların en düşük ve hatta tolere edilebilir düzeyde oluşundandır. Bu yüzden Parol’u doktor yazıyor diye de sürekli kullanmak değil gerektiğinde kullanmak en uygun olanıdır. Sitemizde hamilelik esnasında ilaç kullanımı ile ilgili diğer yazılara arama yaparak ulaşabilir istifade edebilirsiniz.

  hamileyken-parol-kullanılır-mı

  Hamilelikte İlaç Kullanımı hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1- Doktor reçetesi olmadan ve doktorunuza danışmadan hiç bir ilaç ve antibiyotiği hamilelik döneminde kullanmayın!

  2- Hangi Uzmanlık dalından Reçete aldıysanız, hamilelikte kullanacağınız ilaçları mutlaka sizi takip eden Kadın Doğum Hastalıkları uzmanınıza danışarak kullanın. Doktorlar birbirinin verdiği ilacı bilmezler. Bu yüzden onlara kimden ne aldıysanız belirtin ki verdikleri başka ilaçlarla ters etki yapmasın.

  3- Hamilelikte tüm yakınmalarınızda kullanabileceğiniz etkili bir ilaç vardır.

  4- Bazı ilaç ve antibiyotiklerin hamilelikte alınmasının bebeğe veya anneye herhangi bir zararı olmadığı söylense de, ilaçların ve antibiyotiklerin bir kısmı, bebeğin anne karnındaki gelişimine zarar verebilmektedir.

  5- Bazı durumlarda kullanılan ilaç veya antibiyotiklerin bebeğe zararlı etkileri, kullanıldıkları süre ve dozaj ile yakından ilişkili olmaktadır.

  Antibiyotik kullanımında en önemli kural, mümkünse kültür yapılarak, veya uygun görülen antibiyotik yeterli dozda, uygun sürede kullanılması kuralıdır.

  6-Hamilelik döneminde Kulak, Burun ve Boğaz, dalında antibiyotik kullanımında en sık görülen sebepler arasında; solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, abse, diş rahatsızlıkları veya hamilelik öncesi geçiştirilen üzerinde durulmayan sağlık sorunlarıdır.

  7- Hamilelikte ilaç kullanımına kesin olarak engel bir durum yoktur. Önemli olan, ilacı yazacak olan branş uzmanı ile hastanın takibini yapan Kadın Hastalıkları Uzmanının birlikte en uygun ilaca karar vermeleridir.

  8-Her hasta aynı değildir, her hamilelik de aynı değildir. Bir hamilelikte zararlı olmayan bir ilaç, başka hamilelikte zararlı olabilir. Bu nedenle hiçbir ilacı hatta vitamini dahi doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.

  9-Sonuç olarak, hiçbir zaman tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak ve kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanmaktır.

  KadınlaHerşey.com

  Yazı kaynağı : www.kadinlahersey.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap